BUITEN LA N DSC HE BEB1GTEN PER TELEGRAAF. EN«ELAWU LONDEN, 20 January. De Times meldt dat koningin Victoria aan den Sultan heeft geseind, dat Z. M. reeds weet wat haar ministerie gedaan heeft, doch dat zij. boven dien persoonlijk Z. M. wenscht mede te deelen, dat zij zich tot den Czaar gewend heeftom bij hem aan te dringenspoedig een eervollen vrede te sluiten. ERANKRIJ K. De minister en de vice-minister van financien zijn door de begrootings- conunissic gehoord. De minister keurde twee belastingverminderingen goed, door de betrokken sub-commissie voorgesteld en bestaande in de geheele ont heffing van hel spoorweg-goederenvcrvoer van den Is1"1 Julij af, en de af schaffing van de belasting op de zeep van den l,len April aanst. af. Voorts gaf hij te kennen, dat de overschotten der ontvangsten dit jaar vergunnen zouden de telegraaf- en posttarieven te verlagen, zonder hel evenwigl der begrooling te verbreken. Van regeringswege wordt de maatregel, omtrent een telegram van de Figaro genomen, aan een misverstand toegeschreven. Men had vergelen bij het depart, van binuenlandsche zaken het bureau voor de censuur op te heffen en volgens de France zal thans binnenkort worden hekend ge maakt. dat de telegrammen niet meer aan censuur zullen zijn onderworpen en dadelijk bezorgd. Mac Mahon heeft Vrijdag den Afrikaanscben reiziger Stanley ten ge- hoore ontvangen, liet aardrijkskundig genootschap heeft hem denzelfden dag een diner aangeboden. ITALIË. Men berekent bet aantal vreemdelingendat naar Rome is gekomen om de begrafenis des konings bij te wonen op 150.000. Velen konden geen onderkomen vinden en moesten den nacht op de straten en pleinen onder den blooleu hemel doorbrengen. Bij het krieken van den dag stroomde reeds de menigte toe en schaarde zicit langs den weg, welken de stoet ne men zou De lieden gedroegen zich zeer betamelijk. De geheele stad had rouwvlaggen en draperien uilgehangen en het Pantheon, waar het vorstelijk lijk ter aarde werd besteld, was op smaakvolle en indrukwekkende wijze van buiten en van binnen versierd. De koning heelt 50000 Ir. geschonken voor de armen van Turijn, 50000 Ir. aan het gemeentebestuur van Rome voor de instellingen van wel dadigheid en 50000 fr. aan den kardinaal-vicaris voor de armen van Rome. De gravin Rosina Mirafiori, gemalin in morganatisch huwelijk van Victor Emanuel, is haar echtgenoot spoedig in den dood gevolgd. Men meldt haar overlijden. Zij was 45 jaar oud. Zij leed verscheidene jaren aan kanker en sleepte in de nabijheid van Turijn een kwijnend leven voort, Uit dat huwelijk zijn drie kinderen gesproten, twee zoons en eene doehter. Naar men uit Rome aan de Ind. Beige meldt heeft de Paus den kardi- j naai Simeoni last gegevenin den vorm eener nota, instruction aan de nuntiussen te zenden. In die noia wordt gezegd, dat bij de groeve van den vorst, die als goed katholiek is gestorven, en de dreigende houding der menigte, de Paus geen botsing heeft willen uitlokken, welke ongeregeldheden kon doen ontstaan, gevaarlijk voor de monarchie, maar bovenal voor den Paus en zijne omgeving. De-concession maken echter in geen enkel opzigt inbreuk op de regten van het pausdom, ten opzigle waarvan de Paus. zoodra de noodzakelijkheid daarvan zal gebleken zijn, de vroeger gedane protesten zal herhalen. Voor het tegenwoordige bepaalt de apostolische kanselarij zich er toe, om te doen opmerken, dat de laatste eer, welke de geestelijkheid aan het stoffelijk overschot des konings betoont, geenszins de erkenning der voldongen feiten in zich sluit; dat de opheffing van den kerkban, welke op het Quirinaal rust, slechts voorloopig is, en dat. zoodra het lijk des konings het koninklijk paleis zal verlaten hebben de ban zal geacht worden weder van kracht te zijn. Wat koning Humbert betreft, de excommunicatie tegen de daden van zijn vader geldt ook hem. in zoover hij de vaderlijke nalaten schap heeft aanvaard, zonder aan de kerk eenig herstel te geven. HllTSCHLANilf. Te Bremen is tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld de kapitein van de N.-Duilschc Lloydstoomboot Falke genaamd Kitster, wegens het op 29 Maart des vorigeu jaars door zorgeloosheid en gebrek aan die opleltcnd- lieid, tot welke zijn beroep vroral hem verpligltc. in aanvaring komen uiet liet llollaudsche visschersvaarluig Brede en /Fehaarl, bij welk ongeval dat schip onmiddellijk zonk en de bemanning op één matroos na, door de Falke werd aered 'Tijdens hel ongeval had de visscher al liet mogelijke gedaan, om de aanvaring Ie voorkomen. TURKIJE. In eene zitting, door de kamer der afgevaardigden gehouden, is voor lezing gedaan van eene uitnoodiging van den grootvizier aan de kamer, tot benoeming van vijf harer leden, die deel zullen nemen aan de beraadslagin gen eener commissie van senatoren, ulema's en officieren, aan welke het beheer der militaire maatregelen zal worden opgedragen, voor het geval dat de onderhandelingen over den wapenstilstand mislukken. Omtrent de jongste voorvallen op het oorlogstooncel wordt nog het volgende medegedeeld. In den nacht op den 15'" ging een escadron dra gonders bij Ternowo over den spoorwegdamvernielde de rails en de tele graaf en trok daarop onder het vuur van Tttrksche infanterie en 6 stukken geschut terug. Den 15c" hernieuwde StrukofT met het lijf-escadron der Moskotische dragonders den aanval op het station van Ternowo, terwijl hij eene tweede al'deeling van hetzelfde regiment als reserve en ter dekking achter zich liet. 3ÜU Nizams en 50U0 gewapende inwoners vluglten, door schrik aangetast, uit Ternowoliet geschut achterlatende. De dragonders hlnschteii den brand der spoorwegbrug, welke door den vijand aangestoken was. Het derde escadron v rvolgde de vlugtende Turken in de rigting naar Adiijtiopel. liet le leg. Uousche kozakken haalde bij Tschirpan drie door infanterie en cavalerie gedekte convooijeu in, joeg de troepen uiteen en maakte 200 wagens, 1000 stuks hoornvee en 300 schapen buit. De Turken verloren daarbij 8 man; aan de zijde der Russen werd 1 man gedood en 1 gewond. Een ollicier van een uhlanen-regiment ontmoette met zijn verken- nings-detachement aan den spoorweg van Jamboli eene kleine kolonne infanterie, viel die aan en nam 9 man gevangen. Reeds is gemeldop gezag van de Üaihj Telegr.dat op den eiscli j van grootvorst Nicolaas de Turken besloten hebben Adrianopel te ontrui- men. Volgens dat blad werd het besluit den consuls der buiicnlandsche mogendheden medegedeelddie daarop aan de ambassadeurs per telegraaf instructies vroegenvan wie zij zonder onderscheid bevel ontvingen om ter bescherming der vreemdelingen op hunnen post te blijven. Djemil-pacha nam terstond maatregelen om met de Tttrksche troepen onder zijn bevel op Buyuk-Cheksnedje terug te trekken, waar de nog beschikbare troepen ge concentreerd worden. De Russen werden binnen twee dagen te Adrianopel verwacht, daar Ternowo slechts 35 kilometer van die plaats verwijderd is. De gouverneur der plaats verliet de stad en liet 72 gendarmen achter, ter handhaving van de orde totdat de Russen dc stad zouden binnentrekken. Er zijn maatregelen genomen, dat deze gendarmen na de aankomst der Russen ongedeerd kunnen vertrekken. Zaturdag werden per spoor alle vreemden en ingezetenen, die de stad wilden verlaten, naar Konslantinopel gebragl. ROME, 20 Januarij. De koning, bij het afleggen van den eed op de con stitutie. zeide dat de deelneming van Europa aan Italie's rouwuctoon. de tegenwoordigheid van vorsten en hooggeplaatste personen bij de begrafenis, en de eer, aan dc nagedachtenis van Italie's eersten koning bewezen, hem bevestigden in de overtuiging dat Italic vrij en eensgezind is. Hij zag er een waarborg in voor vrede en vooruitgang, ST. PETERSBURG, 19 Januarij (Officieel) Een telegram van heden uit Schipka meldt: De Moskotische lijf-dragonders bezetten den 16'° Hermanly. SkobelefI trekt zijne troepen bij Hermanly bijeen, de voorhoede onder Strukoff marcheert heden verder. WEENEN. 20 January. Uit particuliere bron vKonstantinopel 20. De Tttrksche gedelegeerden werden eergisteren door de Russische generaals uit Hcrmanli afgehaald en naar het hoofdkwartier geleid. Men gelooft dat zij niets zullen onbeproefd laten om een einde aan de vijandelijkheden te doen maken. Het vlugten van de bevolking, uit vrees voor een inval des vijands, neemt een ontzaggelijken omvang. Mehemed-Ali is met de bezetting van Adrianopel naar Kirklissa afgetrokken. Vóór dat de troepen Adrianopel ver lieten hadden zij al de voorraden verbrand en de munitiemagazijnen in de lucht laten springen." De gezondheids-commissie te Petersburg heeft den invoer van de teerkap- sules van GUYOT geauthoriseerd van wege hunne uitstekende uitwerking in geval van verkoudheid, catharren, bronchitis en lering. Twee kapsules, ingenomen telkens als men gaat eten. brengen spoedig beterschap aan. Dc behandeling kost slechts zes a acht centen per dag. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de drie kleurige handteekening van den heer GUYOT, op het etiquette letten. In de meeste goede apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. 3de Haltjaarlijkscli verslag der Vereeniging tot ondersteu ning van behoeftige Kraamvrouwen. Bij het uitbrengen van een verslag over den toestandwaarin de Vereeni- ging tot ondersteuning van behoellige kraamvrouwen verkeert, na afloop van het derde halfjaar van haar bestaan, en over de werkzaamheden, door hare leden in dien tijd verricht, kunnen wij zeer kort zijn. De inkomsten hebben geene belangrijke vermindering ondergaan, doordat het aantal leden, buitengewone leden en donateurs niet noemenswaard ver minderd is. De uitgaven daarentegen zijn nog steeds klimmende; het vorige halfjaar toch werden 81 vrouwen ondersteund, terwijl van 1 Juli tot 31 December 1877 aan 109 vrouwen ondersteuning werd uitgereikt: dus eene vermeerdering van ongeveer 35 pCt. Doordat echter nu en dan eenige zuinigheid werd in acht genomen en minder ondersteuning werd verleend dan waarop de spijslijst recht geeft, 'zijn de uitgaven niet in dezelfde mate geklommen. Er werden uitgereikt: 806 kan melk, 296 bestelbeschuiten548 eieren, 251 porties vleesch, 260 porties gerookt vleesch, 195 porties soep, 164 porties rijst. Slechts een enkele maal was buitengewone ondersteuning noodig. Op eene den 26,l'n September gehouden algemeene leden-vergadering werd door de benoeming van den heer Metzlar het bestuur voltallig gemaakt, terwijl in het hegin van November door het aftreden van den heer van lloojen. als assistent der verloskundige afdecling, zijn opvolger, de heer lvolfl. in zijn plaats adviseerend lid werd van het bestuur. Met voldoening kunnen wij nog mededeelen dat de Commissie van Toe zicht zich bereid verklaard heeft ook dit jaar ons te helpen in het behar tigen van de belangen der Vcreeniging. Aldus goedgekeurd op de gecombineerde vergadering van het Bestuur en de Commissie van Toezicht van 17 Januari 1878. Het Bestuur. De Commissie van Toezicht, A. G. METZLAR. 1. praes. A. E. SIMON THOMAS. J. C. VAN SCHILFGAARDEab actis J. J. IIUBRECHT. M. W. PIJNAPPEL, quaestor. J. A. F. COEBERGII. INGEZONDEN. Aan den onbekenden X wordt op zijn tweede schrijven nader te kennen gegeven Dat door hem zeer ondoordacht beweerd wordt, dat op de eene of andere wijze zij. die den hoofdelijken omslag betaalden, moesten geraadpleegd zyn, aangezien dat lot vele onaangename antwoorden aanleiding had kunnen geven, en lot voorkoming waarvan het zeer voorzichtig was de annoucelot lerugbekomiug van den omslag alzóó te stellen dat geene bestemming voor bijzondere personen koude uitgelokt worden. Zijne gezochte redenering over die voorzichtigheid wordt gelaten voor hetgeen zij is. Een goed voorbeeld had hij evenwel kunnen gevenindien het hem ernst ware zijnen omslag voor liet predikants-tractement te laten, als hij zulks gedaan had. met de bepaling, dat het daarvoor strekken moest. Ilij kan dat nog doenmisschien worden op zijn voorbeeld vele terug nemers en welligl ook vele onwilligen cmtrenl dien omslag daartoe opge wekten, hoe hooger het bedrag kan worden, dat aan predikanten alsdan zal kunnen verstrekt worden, des te aangenamer zal het der Gemeente- Commissie zijn Dat wat aangaat zijne herhalingen en beschouwingen van hetgeen hy in zijn eerste schrijven aanvoerde, hjj verwezen wordt naar hetgeen daarom trent geantwoord werd en waarvan niets wordt teruggenomen. Dat met betrekking tot de geschorste toelage nog gezegd kan worden, dat de oorzaak daartoe niet eensklaps ontstaan is. maar reeds lang vóór 1863 zich liet aanzien en dat meermalen van de vermindering der inkomsten kennis werd gegeven aan den Kerkeraad. en o. a. dringend bij de onder steuning van een adres van een groot aantal leden der gemeente aan den Kerkeraad, waarbij verzocht werd om in hunnen geest een predikant te beroepen De Kerkeraad ging. zooals altijd even exclusief te werk en ver minderde daardoor ook even sterk de inkomsten. Ook volgens de gedrukte

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2