PER TELEGRAAF. heer Hamburgerdie jong en sterk iswist de kamer en het huis uit te komen en een voorbijgaande vigilante te wenken, die hem naar zijn huis bragt. Hij was zwaar gewond aan de polsen en aan het lioofd, in welks linkerzijde de kogel nog zit. Hij verkeert in gevaarlijken toestand. Niets werd hem ontstolenofschoon hij vele paarlen en diamanten en een groote som gelds bij zich had. De moordenaar is nog niet gevat. Er heeft een ongeluk plaats gehad lusschen Nottingham en Grantham op de lijn van den Great Northern Railway. Eenige niet vastgehaakte wa gens, waarmede de werklieden aan den spoorweg werden vervoerd, liepen in volle vaart van de helling naar beneden en stootten op eenige op de rails staande waggons. Veertien personen werden daarbij zwaar gekwetst. Uit New-York meldt men dat Dingsdag 11. een spoortrein in de nabij heid van Hartford, in Connecticut, door eene brug in de Farmington-rivier is gestort, waarbij 15 personen om het leven kwamen en 20 andere ge kwetst werden. FRANKRIJK. Het heeft onder de republikeinsché partij eenige bevreemding ver wekt dat maarschalk Canrobert naar Rome en de admiraal Fourichon naar Madrid is gezonden, om de regering aldaar te vertegenwoordigen. Beiden vallen niet erg in den smaak, daar zij zich bij de jongste verwikkelingen bij de Broglie c. s. hebben aangesloten eu als senatoren voor de ontbin ding der kamer hebben gestemd. Naar men mededeelt is hun benoeming niet door de ministers, maar door Mac Mahon geschied. Eerst de Moniteur maakte de ministers er mee bekend, maar zij achtten het verstandiger de zaak te laten rusten. Terstond na de opening van den senaat op Donderdag 11. beklom de heer Hérold de tribune. Uit naam van een groot aantal mijner vrienden, zeide hijonderwerp ik de volgende motie aan uwe goedkeuringHeden wordt het lijk van Victor Emmanuel ter aarde besteld. De innige sympathie, die de Fransche natie voor de Italiaansche gevoelt, de eerbied, welken de nagedachtenis van den koning verdient, die steeds een vriend was van Frankrijk, die een waarlijk constitutionneel vorst was en die met onwrik bare standvastigheid de hem opgedragen nationale taak heelt weten te ver- vullenmaken het ons ten pligt den senaat te vragende zitting onmiddel lijk op te heffen en de beraadslaging, die heden aan de orde was, uit te stellen. De motie werd zonder stemming aangenomen. De Figaro heeft zich beklaagd, dat haar nit Rome toegezonden tele grammen waren achterwege gehouden. De France heeft vernomen, dat zulks onder goedkeuring van het ministerie geschied is en juicht den maatregel toe, omdat in die telegrammen de draak gestoken werd met de aankomst van maarschalk Canrobert in Italiü's hoofdstad en die berigten derhalve onvaderlandlievend waren. De correspondent van de Times is van gevoelen dat de regering een slecht voorbeeld van hare tegenstanders beeft gevolgd en dezen aldus een wapen in de hand gegeven voor de toekomst. Te Alenqon heeft een treurig ongeluk plaats gehad. De oud-maire van die stad, de heer Guillemot, op de konijnjagt zijnde, is bij het over- klimmen van een hek gevallen en door het afgaan van zijn geweer, welks lading hem vlak in het hart trof. gedood. IfALlE. De minister-president heeft in den senaat over den slag, welke Italië getroffen had, het woord gevoerd. De eenige troost des lands, zeide hij, lag in koning Humbert, die zijns vaders verstandig staatsbeleid zou voortzetten. De senaat heeft besloten den rouw aan te nemen voor den tijd van zes maanden en zijne vergaderingen tot 1 Februarij aanst. geschorst. De Paus heelt zijn verlangen te kennen gegeven de koningin van Por tugal te zien, en deze heeft laten weten, dat zij gaarne aan de uitnoodi- ging zal gevolg geven, indien geen staatkundige beletselen in den weg komen. IURKIJE. Omtrent de door Rusland aan Turkije voor te stellen vredes-voorwaar- den is niets bekend geworden. Zij zullen in het Russische hoofdkwartier door grootvorst Nicolaas aan Server en Namyk-pacha worden medegedeeld. Deze Turksclie gevolmagtigden reizen per spoor tot Karabunar, ongeveer halfweg Hermanly, waar de spoorweg van Adrianopel zich in een noorde lijken en westelijken arm splitst, en Jenisaghra, om van daar per wagen naar Kesanlyk te gaan, waar zij Zaturdag verwacht worden. Naar men uit Konstantinopel meldt hebben de Turksche bladen bevel ontvangen een gematigden loon aan te slaan ten opzigte van Rusland. Een der bladen is reeds geschorst. Men meldt uil Erzerum: Sedert het vertrek van Muktar-pacha, is de hoop vervlogen op eene krachtige en voorspoedige verdediging van Erzerum. Hij is vervangen door den Kurd, Ismaïl-pacha, die volstrekt geen aanleg heeft om een goed soldaat te zijn en die het grootste gedeelte van zijn tijd doorbrengt met bidden en het lezen van den Koran. Ik ben overtuigd, dal de stad het onder zijn bevel niet lang zal uithouden, en ik twijfel zelfs niet, of de hoofdstad van Armenië zou in weinige uren in de'magt van de Russen zijn, als men de stad maar met een aanzienlijke magt aanviel. Ik benijd hun geenszins den prijs, dien zij van daag of morgen zullen winnen. Erzerum is thans niet meer dan een kolossaal hospitaal, waaruit dagelijks meer dan honderd soldaten naar hun laatste rustplaats worden gebragt. Hun lijken worden met wat aarde bedekt, na eerst een nacht aan de vorst te zijn blootgesteld. Als in April de dooi invalt zullen de gevolgen ver schrikkelijk zijn. Thans beerschen er typhus-koortsen en de strenge koude eischt talrijke offers onder de slecht gekleede en nog slechter gevoede ongelukkigen. ST. PETERSBURG, 18 Januarij. (Officieel.) Uit Kesanlyk wordt van den 15den geseind: De Turken ontruimden Kotel (Kasan), Stara-Rjeka en Slivno en concentreeren zich bij Jamboli, onderweg al hunne magazijnen verbran dende. Twarditza is door de voorhoede van MalachofFs afdeeling bezet. Den 13den drongen éclaireurs van het leger van den kroonprins tot Na- karkoi en Ayaslar door, waar zij Turksche soldaten en officieren ontmoet ten, die hun mededeelden, dat het hun verboden was op de Russen te schieten, doch die dan ook verzochten dat zij niet verder zouden gaan. De Turken vlugten overal. De Russen trekken met spoed voorwaarts. Heden ontving grootvorst Nicolaas een telegram van Reuf-pacha, het welk het vertrek meldde van Server en Namyk-pacha als gevolmagtigden naar het Russisch hoofdkwartier, waar zij den 17den of 18den verwacht worden. Een telegram uit Kesanlyk van den 17den meldt: In den nacht van den 15dcn namen de keizer-dragonders van Moskou op sommige plaatsen der spoorweglijnen naar Jamboli en Philippopel de rails op. De Turken mar- cheren naar Adrianopel. Volgens door de dragonders ingewonnen inlichtin gen bevindt Suleiman-pacha zich bij Philippopel. Hij moet bevel gegeven hebben alles op den terugtogt te verbranden. Tatar-Bazardjik en Philippo pel moeten reeds in vlammen staan. PESTH, 18 Januarij. De afgevaardigde Miletic, die sedert Junij van het vorige jaar in voorloopige hechtenis was, is door de jury schuldig verklaard aan hoogverraad en tot 5 jaren dwangarbeid veroordeeld. PARIJS, 18 Januarij. In den senaat beschnldigde Gavardie in de toe lichting zijner interpellatie het ministerie van wetsschennis en rigtte hij hevige aanvallen tegen Gambetta. Dufaure betoogde dat de wet door het ministerie niet geschonden was. De kamer heeft de verkiezing van Rain- villiers vernietigd. Goblet las het rapport over het wets-ontwerp tot het verleenen van amnestie voor pers-delicten. De urgentie van dit wets-ont werp werd aangenomen en de discussie daarover bepaald op Dingsdag. PARIJS, 18 Januarij. De kamer heeft op aandrang van Clemenceau de verkiezing van Larochefoucould Bissaccia met 253 tegen 209 stemmen nietig verklaard. Bissaccia zeide daaropik leg mij neer bij deze nietigverklaring en ben er trotsch op eene kamer als deze te verlaten. Hij werd tot de orde geroepen. LONDEN, 18 Januarij De hier wonende Italianen wilden gisteren een lijkmis en een plegtig requiem voor Victor Emanuel in de Italiaansche kerk vieren, en dus deed de geestelijkheid dezer kerk per telegraaf bij kardinaal Manning. aartsbisschop van Westminster, thans te Rome vertoevende, aan vrage om de daartoe vereischte vergunning. De kardinaal weigerde deze op grond dat slechts kleine missenmaar niet plegtige uitvaartdiensten ge oorloofd zijn. LONDEN, 19 Januarij. De Daily Telegraph meldt uit Pera van den 18deo De Turksche gedelegeerden hebben grootvorst Nikolaas te Tirnova aangetrof fen. Hij verklaarde dat hij nergens anders dan te Adrianopel zou onder handelen, welke stad onmiddellijk moest worden overgegeven. De gedele geerden stemden hierin toe, en Djemil-pacha kreeg bevel Adrianopel te ont ruimen. BERLIJN, 19 Januarij. Een particulier telegram uit Parijs in dcNat.Zeit. meldt, op gezag van daar gisteren avond ontvangen vertrouwbare berigten, dat het sluiten van den wapenstilstand onmiddellijk ophanden is. ST. PETERSBURG, 18 Januarij. Officieel berigt uit Schipka van heden: De garde-cavalerle van generaal Scobeleff is den 18dt° Philippopel binnenge rukt. De woningen der Bulgaren waren door de Turken in brand gestoken, doch de Russen bluschlen dien. Slechts goede producten roepen concurrentie in 't leven. De teerkapsules van GUYOT, die zulk een heilzame uitwerking hebben ingeval van verkoud heid, catharren, bronchitis en tering, zijn ontelbare keeren nagemaakt. De heer GUYOT kan slechts instaan voor die flacons waarop zich zijne handteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren en die in de meeste goede apotheken te verkrijgen zijn. INGEZOirUEN. INK OM STEN-BE LASTING. Art. 1 en 2 van de verordening regelende het invorderen der Inkomsten belasting, zegt: //Na goedkeuring door Gedep. Staten van het kohier, zendt de Ontvanger een aanslagbiljet aan den belastingschuldige." Dit aanslagbiljet is open; ten minste van toezending onder enveloppe is nergens sprake. Dus kan een ieder, die zulk een biljet voor den aangesla gene aan de deur bezorgt, in ontvangst neemt, of op welke wijze ook in handen krijgt, met het bedrag, waarvoor de belastingschuldige is aangesla gen bekend worden en daarnaar vrij nabij het inkomen van den aange slagene berekenen. Dit schijnt mij toe niet zeer gepast te zijnook daardoor wordt de Inschrijving onder enveloppe een halve maatregel tot geheimhou ding. Beter ware 't m. i. dat de aanslagbiljetten door den Ontvanger ook onder enveloppe werden toegezonden of dat er vóór de openbezorging eene tijdruimte door B. en W. of den Ontvanger gesteld werd. gedurende welke de biljetten afgehaald konden worden. In beide gevallen zou dit aan velen meerdere geheimhouding verzekeren, vooral aan inwonende belastingschul digen wier biljetten meestal niet door hen persoonlijk aangenomen worden. En dan nog: bestaat er eene bepaling dat de kohieren voor 't publiek niet ter inzage zijn? Want dit verbod of deze weigering aan iemand, die inzage verlangt, is een vereischte, daar er altijd lieden zijn, al is't veeltijds uit louter nieuwsgierigheid, die wenschen eens een kijkje te nemen in een ander man's bezitting. v Mocht ik verkeerd geoordeeld hebben of op dingen gewezen, waarvoor geen vrees behoeft te bestaan doordien wellicht de noodige voorzorgen daar omtrent genomen zijn, dan laat ik mij gaarne door beterwetenden in dit blad onderrichten. Heb ik werkelijk een paar punten aangestipt, wel ter overweging waar dig, dan vertrouw ik dat de bevoegde autoriteit hierin nog bijtijds zal wil len voorzien. Velen zouden dit grootelijks waardeeren. P. II. V. Het schrijven van "liet even belangstellend oud-kerkeraadslid" zal in het volgende nommer geplaatst worden. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6