BIJVOEGSELbehoor ende tot de 'Leidsehe Courant van Maandag 2d Januarij d878, JV". d7 B1NNENLANDSCHE BERIGTEN, BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 19 Januarij. Bij kon. besluit van 17 Jan. jl. zijn benoemd de voorzitters en burger lijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden voor de ligting der nationale militie van 1878. In het derde militie-district van Zuidholland zijn benoemd: tot voorzitter de heer K. N. Hengeveld, lid der prov. staten; tot zijn plaatsvervanger de heer mr. A. A. van Bergen IJzen- doorn, lid der prov. staten; tot lid de heer mr. S. Le Poole, lid van den gemeenteraad van Leiden; tot zijn plaatsvervanger de heer mr. M. d'Aume- rie, lid van den gemeenteraad voornoemd. Heden overleed alhier de hoogleeraar dr. J. J. Hoffmann. Als grondig beoefenaar der Japansche en Chinesche talen had hij zich niet alleen hier te lande, maar ook in het buitenland een hoogst gunstigen naam verworven. Onderscheidene geschriften getuigen van zijne kunde en vele jongelieden mogten in hem een leidsman vinden bij het zetten hunner eerste schreden op het pad van de wetenschap, waaraan zjj zich wilden wijden. Bij hen en bij zijne verdere vrienden zal de altijdwelke lof hem ook mogt wor den toegekend, zoo bescheiden man. steeds in dankbare herinnering blijven. Naar wij uit goede bron vernemen zal het concert der Nederlandsche toonkunstenaars-vereeniging, dat door de ongesteldheid van den heer Wet- rens onbepaald was uitgesteld, waarschijnlijk gegeven worden op Vrijdag 1 den 25,n Januarij e. k. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 72 tot 93 volwassen personen en 18 tot 22 kinderen. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbende ouders of voogden gebragt, dat, krachtens het kon. besluit van 26 Nov. 1845, met den ltn September dezes jaars acht jongelingen zullen worden bestemd om, volgens het daaromtrent vastgestelde reglement onder het oppertoezigt van dr. H. Wefers Bettink, hoogleeraar aan de hoogeschool te Utrecht, te wor den opgeleid tot militair apotheker voor de dienst in Oost-Indië, en dat, wanneer zij hnnne zonen of pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te doen komen, deze zullen worden toegelaten tot het afleggen van een verge- lijkend examen, dat zal plaats hebben te Utrecht, in het pharmaceutisch laboratorium op Dingsdag den 4en Junij aanst. en volgende dagen. De ver zoekschriften tot deze toelating moeten vóór den 1™ Mei bjj het ministerie van koloniën zijn ontvangen. De adspiranten moeten op 1 Sept. aanst. den ouderdom van 17 jaren bereikt hebben en alsdan niet ouder zijn dan 20 jaren. Door den minister van financiën is bepaalddat iederdie hulp van een landmeter van het kadaster verlangt tot het doen van opmetingen, verdeeling of verkaveling van terreinen, grensuitzetting of het bijwerken van kaarten, daartoe aanvrage kan doen bjj den bewaarder, tot wiens kanton de goederen, waartoe de bedoelde werkzaamheden betrekking heb ben, belioorendat omtrent die aanvragen door den ingenieur-verificateur van het kadaster in de provincie zal worden beslist, of en door wien de gevraagde hulp zal worden verleend, en dat de nota van kosten door dien ambtenaar moet worden beoordeeld en goedgekeurd. De minister van binnenl. zaken heeft geantwoord op het verzoek van jhr. mr. J. W. II. Rutgers van Rosenburg, dat door den koning mogen ver nietigd worden de besluiten van gedep. staten van Noordholland betreffende het kohier der plaatselijke belasting naar het inkomen te Amsterdam. Het betrof de vraag, of het gemeentebestuur, door het bedoelde kohier niet voor een ieder ter lezing te leggen, al dan niet in strijd met de wet had gehandeld. De minister is van oordeel, dat, alvorens in eene beoordeeling van deze quaestie te treden, diende te worden uitgemaakt of een besluit van gedep. staten tot goedkeuring van een kohier van plaatselijke belasting door den koning vernietigd kan worden. Hij geeft de gronden aan, waar uit naar zijn oordeel volgt, dat de wetgever de beslissing van gedep. staten omtrent en hunne goedkeuring van de kohieren als eene uitspraak in het hoogste ressort heeft aangemerkt, en hij deelt daarom, namens den koning, aan den adressant mede, dat aan zijn verzoek niet kan worden voldaan. Door Z. M. den koning is aan de Nederl. Israëlitische gemeente te Oss een rijkssubsidie van ƒ1000 verleend in de kosten van herstelling der synagoge en den bouw van een kerkelijk bad. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 17 Jan. van Penang vertrokken. Op 31 December jl. is te 'sHage in beslag genomen een valsch 25- ccntsstuk, voerende de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1849. Te Barendreclit ontstond eergisteren een begin van brand in eene arbeiderswoning. Terwijl een kleine jongen het haardvuur met behulp van petroleum ontstak, ontvlamde de geheele inhoud van de kan, waarin de petroleum geborgen was en verspreidde de vlam zich over den geheelen vloer. Een voorbijganger, op het hulpgeroep van den jongen binnentre dende, greep terstond het beddegoed uil de bedstede en doofde nog bij tijds de vlam, die zich reeds aan het hout mededeelde. Naar men verneemt is het maken van het dok der Amsterdamsche droogdok-maatschappij aan den minsten inschrijveruThe Skernc Iron Works" te Darlington, niet gegund, maar door de directie opgedragen aan de vijfde inschrijvers, de hh. Mitchel O. te New-Castle on Tyne, voor de som van ƒ689.000, of, volgens sommigen, bij nadere overeenkomst iets minder en op te leveren in den tijd van negen maanden. De bediende van een notariskantoor te Amsterdam, die, zooals ge meld is, met ongeveer 1500 spoorloos verdwenen was, is onverwacht teruggekeerd en heeft de gelden gerestitueerd. Te Utrecht is overleden de heer dr. P. J. Vermeulen, archivaris der provincie en bibliothecaris van de universiteit te Utrecht. Nabij Apeldoorn is een papiermolen een prooi der vlammen geworden. - Men meldt uit Zwolle: Als gold het een vorst, zoo regende het Don derdag telegrammenbrieven en briefkaartenalle gelukwenschen bevat tende, ter gelegenheid van den 80«n verjaardag van den heer Schuttevsfer die, met opoffering van eigen voordeel, bijna geheel zijn leven heeft gewijd aan de belangen van de schipperij uit Drenthe en Overijssel. Op Vlieland is aangespoeld een reddingboot, waarop staat: "Albert Edward London"; daarin waren zes lijken, waarschijnlijk van kortelings over ledenen, vermoedelijk van eent stoomboot. Uit Vlissingen meldt men: De dief of de dieven op de Zeetlwsche spoorweglijn geven van tijd tot tijd blijk, dat zij door de velerlei klagten nog niet van hun handwerk zijn afgeschrikt. Dezer dagen werd aan een beambte van het gemeentehuis te Vlissingen, per expeditie van Génd Loos uit Amsterdam toegezonden 100 sigaren en een zijden foulard, behoorlijk ingepakt. Bij aankomst aldaar waren de zijden foulard en 14 sigaren ver- j dwenenterwijl het pakje de kenmerken droeg van geopend te zijn geweest. 's GRAVENHAGE, 19 Januarij. Door Z. M. is de heer mr. L. H. Ruyssenaers, op zijn verzoek, eervol [j ontslagen als secretaris van legatie bij Zr. Ms. gezantschap te St. Petersburg en gesteld op non-activiteit, buiten bezwaar van'srijks schatkist; is jhr. mr. P. J. F. M. van der Does de Willebois, secretaris van legatie, werkzaam bij het depart, van buitenl. zaken, in dien rang overgeplaatst bij Zr. M9. gezantschap te St. Petersburg, en is jhr. mr. 0. D. van der Staal van Piers- hil, thans attaché bij het Nederlandsch corps diplomatique, bevorderd tot secretaris van legatie. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is be noemd tot officier van gezondheid le kl. de officier van gezondheid 2' kl. L. B. E. Ledeboer, van dat personeel. Door den minister van waterstaat enz. zijn bij zijn departement be noemd tot eersten klerkde tweede klerk G. P. Mulderen na vergelij kend onderzoek, tot tweede klerken: J. Engels, te Rotterdam; H. J. Alers, te 'sGravenhage; J. C. B. Boucher, te 'sGravenhage; E. K. M. Capel, te 's GravenhageF. W. van der Dussente Ans bij Luik. Het stoffelijk overschot van mr. J. D. W. Pape, president van den hoogen raad, werd heden op de begraafplaats Eik en Duinen ten grave ge leid. Eene breede schare vrienden en bekenden had zich op den doodenak- ker vereenigd, ten einde eene laatste hulde aan den zoo (plotseling' ontslapen hooggeachten man te brengen. Daaronder werden opgemerkt de minister van justitie, de oud-minister van justitie baron van Lynden, de minister van buitenlandsche zaken, de oud-ministers Heemskerk en Weitzelde procureur- generaal, advocaten-generaal, griffier, substituut-griffiers en leden van den hoogen raad, de oud-vice-president van dat college jhr. mr. B. van der Velden, de tegenwoordige en voormalige vice-presidenten van het geregtshof en vele andere regterlijke ambtenaren en leden der Haagsche balie, curatoren der universiteit te Leiden en commissarissen der Nederlandsche handelmaatschappij. Aan de geopende groeve voerden het woord de raadsheer in den hoogen raad mr. Gertsen, de oud-minister van justitie baron van Lynden, een der heeren commissarissen van de handelmaatschappij en dr. van den Brandeler, burgemeester van Leiden, curator der heidsehe rijks-universiteit. Zij allen schetsten het groote verlies, dat Nederland op veelzijdig gebied door het af- I sterven van mr. Pape had geledenbragten eene weemoedige hulfle aan diens zeer gewaardeerde bekwaamheden als magistraat, roemden zijne toe- j genegenheid als vriend en als geloovig Christen en staarden met weemoed op de beide zonen van den vader, aan wiens groeve zij zich thans bevonden. Zij spoorden hen aan de voetstappen van dien vader te drukken, wiens naam steeds in hooge eere zou blijven voortleven. Nadat de oudste zoon van den overledene, wegsmeltende in tranen, voor de hulde aan de nagedachtenis van zijn vader, door zoovelen gebragt, had bedankt, plengde ook de trouwe knecht van den overledene een traan op het graf zijns dierbaren meesters en riep hem een diep roerend vaarwel toe, waarmede deze plegtighcid geëindigd was. ENGELAN», LONDEN, 18 Januarij. Uit de onder de parlementsleden rondgedeelde diplomatieke correspon dentie blijkt, dat de Porte herhaaldelijk heeft getracht de tusschenkomst of bemiddeling van Engeland te verkrijgen, en lord Derby ten stelligste weigerde daaraan te voldoen en de Porte niet in den waan liet, dat Engeland derge lijke rol op zich nam. De Porte scheen steeds op de materiële hulp van Engeland te blijven hopen, ondanks de vele en ondubbelzinnige verklaringen van lord Derby, dat Engeland besloten was onzijdig te blijven, hoewel het steeds bereid was zijne goede diensten ter beschikking te stellenom van Rusland gunstige voorwaarden voor Turkije te verkrijgen. Volgens eene door de Times medegedeelde statistiek hebben er gedu rende 1877 in Groot-Brittannie 191 werkstakingen plaats gehad, waarvan 70 onder de metselaars en timmerlieden, 21 onder de kolenmijnwerkers en 23 onder de werklieden in ijzerfabrieken. In verreweg de meeste gevallen zagen de werklieden zich genoodzaakt toe te geven of in eene schikking te treden, welke hen niet in staat stelde weder in te halen wat zij gedurende hunne werkstaking verloren hadden. De heer Eugène Hamburger, van de firma Hamburger C".hande lende in juweelenwerd dezer dagen door een ander koopman naar zijn kantoor geloktten einde paarlen te bezigligendie hij wilde koopen. Hij leidde den heer Hamburger naar een achterkamer boven in huis, en zoodra de kamerdeur digt was. vuurde hij een revolver op hem af, waarvan de kogel hem in het hoofd wondde. Met een Amerikaansch mes poogde hij hem vervolgens Jjaf te maken. Eene ontzettende worsteling volgde, en de

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5