VOOR T JÖIVCiE VOLKJE. IAANDKAIEES, Dr. KUPPMANNS-ZAfijF WEENEN, 16 Janaarij. Volgens een beiiat van de Pol. Co>r. nit Bel grado hield prins Milan gisteren zijn inlogt in Nisch. Het Servische hoofd kwartier blijft daar gevestigd. BERLIJN, 16 Jantiarij. Ite Nd. A!g..Zt. zegt, dat hel bengt, dat de rijkskanselier den 22""' alhier zou aankomen, op eene dwaling berust. Eene ongesteldheid, welke prins Bismarck helet zijne kamer, wat meer is het bed te verlaten, maakt het tot dusver onmogelijk zelfs aan een bepaalden termijn van zijn terugkomst te denken. KONSTANTINOPEL16 Januarij. Gisteren verklaarde graaf Zichy aan Servcr pacha, vóór diens vertrek, mondeling, dat Oostenrijk-Hongarije het sluiten van een wapenstilstand op den grondslag van vredes-preliminairen niet kan beletten, maar als mede-onderleekenaar van liet tractaat van Pa rijs geen vrede erkennen zal. welke zonder zijne instemming omtrent ver scheidene punten gesloten zon worden. De Oostenrijksch-IIongaarsche mo narchie zou hare belangen door alle haar ten dienste staande middelen weten te waarborgen. St. PETERSBURG16 Jaiuiarij. Heden ochtend werd in de katholieke Katharina-kerk een plegtige lijkdienst gehouden ter herinnering aan Victor Emanuel. Prinses Eugenie, hertogin van Lcuchtenberg. de ministers, de hoogc staats-ambtenaren. de leden der hofhouding, en liet gcheelc diplo matieke corps woonden deze dienst bij. De keizer was vertegenwoordigd door prins Suwarofl en graaf Adlerberg. WASHINGTON, 16 Januari. Sherman deelde aan de de commissie voor de financiën mede, dat de regering liet contract met het syndicaat voor de 4 pCts leening opzegde en besloten was de leening zelve aan het publiek ter inschrijving aan te bieden. Sherman diende met dit doel een wetsont werp in. Twee of drie Teerkapsulesgenomen bij deii eten. brengen spoedig ver lichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dal het gtbruik de reeds eenigzins gevorderde tering ge neest. In dal geval belet de leer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aaubevclen zoowel van wegc zijne uitstekende uitwerking als om zijn goedkoópen prijs. Iedere flacon toch der Teerkapsules bevat 60 kapsules. De geheele behan deling kost dus slechts zes a acht centen per dag en ontslaat van hel ge bruik van alkooksels, patés en siropen. Om zeker Ie zijn dal men de echte kapsules heelt, moet men op de drie kleurige handteekening van den lieer GUYOT op het etiquette letten. In de meeste goede apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. INGEXONDEN. Vervolg en Slot van het in ons vorig nommer aangevangen stuk betreffende de kerkelijke administratie. Ja. maar die verplichte schulddelging, zegt ge. en o. a. die opzegging van ƒ16000, wel niet in eens maar bij termijnen aftedoen, liet niet toe met de uitkeering der toelage voorltegaan. Heeft echter zoo iels dan niet. of althans in mindere mate plaats gegrepen, toen de toelage aan onze predi kanten wél werd uitbetaald. Het tegendeel durf ik staande houden op grond van genoegzaam officieelc. door den druk bekend gemaakte opgaven. Om van andere schnlddelgingen niet te spreken, wijs ik maar alleen op de 10000 voor de Oostcrkerk in 1829, op de 39000 voor de reparatie en bekoepeling der Hoogl kerk in 1837welke sommen in 1864 reeds maren afgelost, en op de 7G43 voor de buitengewone vernieuwing van het ore el in de Pieterskerk gedurende 1843-1847. Deze uitgaven vóór 1863 bedra gen alleen reeds een f 40000 meer dan die ƒ16000 na 1863 door u opgege ven. Voegen wij nu hierbijdat in 1864 het gemeentefonds tot ruim f 160,000 geklommen en dus reeds met 100,000 vermeerderd wasen 'denken wij verder aan de schenkingen en legaten, aan de duizenden voor de Marekerk ontvangen enz. enz., dan vraag ik, of de financifeele toestand sedert 1863, vergeleken met dien van de vroegere jarenzóó ongunstig of treurig was, dat de verplichte en 41 jaren lang aan onze predikanten be taalde toelage mocht worden ingehouden? In later tijd, zegt gij, verbeter den de ontvangsten veel. Maar heef! de Gem.-Commissie dan toen de beta ling hervat? Het eenige wat zij zes jaren later (in 1869) deed. was de aanvulling der vrijwillige bijdragen ter verkrijging van ƒ100. d. i. van de helft der verschuldigde toelage. Gij verdedigt verder de Gem.-Commissié met te zeggen, dat aan de kerkgebouwen alléén het allernoodzakelijkste gedaan is geworden en zoovele gewenschte zaken uitgesteld moesten wor den. Maar was dat vóór 1863, toen men de predikanten wél betaalde, dan anders? Voorts zegt gij. dat de opknapping der kosterjjen niet kon uitge steld worden «tot dat ze onbewoonbaar werden", dat de woning van den ontvanger, zou de Gem.-Commissie haar bureau er in kunnen blijven vesti gen, «voor de administratie in orde gebracht" moest worden, en dat de Gem.-Commissie in de eerste plaats verplicht is om de kerkgebouwen vol gens art. 22 vail haar Regl. tn goeden staat te houden voor den open baren reredimst. Edoch het puilt in geschil loopt liiet. over het onderhoud der kerkelijke gebouwen noch over het tijdige en het meer of min nood zakelijke er van daarvoor is. gedurende de 41 jaren dat de verplichte toelage betaald werd. niet minder goed gezorgd geworden dan later maar over de handelwijze sedert 1863 tot op heden gevolgd, om het be- j heer. wat de kerkelijke gebouwen en andere lagere belangen betreft, te j voeren met miskenning zoo niet ten koste van de belangen en rechten onzer predikanten. Die handelwijze is een feit en blijf ik der gemeente onwaardig en voor haar zeer nadeelig achten. Wat nu buitendien de kos terijen enz. belrclt, zijn ze alleen opgeknapt? Werden ze in waarheid oil- bewoonbaar? Is de woning van dei. kamerbewaarder, thans ontvanger geheeten, slechts in orde gebracht en wel voor de administratieBehoort daartoe o. a. een mooie marmeren schoorsteenmantel? Was de consistorie kamer der Pieterskerk niet langer bruikbaar? Is aan de leden van den Kerkeraad, die haar verbeterd vvenschtenook vooraf voorgesteld, de res tauratie te verschuiven, ten einde aan onze predikanten hei hun toeko mende te kunnen uitbetalen? Waarom wordt dat iih voor de voortzetting der restauratie wél gevraagd Heeft de Gein-Commissie zichzelve of den Kerkeraad bij alle bouw-uitgaven steeds het alternatief gesteld: of wat min der kostbaar, wat uitstellen, óf geen uitbetaling van de tractementstoelagc der predikanten? Wat de Kerkeraad, nu hem voor de eerste keer dat alternatief gesteld wordt, zal antwoorden, komt mij niet twijfelachtig voor. Doch waarom moet dat van den Kerkeraad al hangen? De leden van den Kerkeraad staan immers, wat de inzage en kennis der administratie betreft, gelijk met alle andere leden der gemeente? De vraag om dat //allernoodzakelijkste", waar toe de Gem-Commissie zich immers alléén bepaald, had. indien er advies of toestemming noodig was, aan het College van Notabelen behooren ge richt te worden. Zij moest niet gedaan worden aan den Kerkeraadwaarin de predikanten zitting hebben Deze zullen wel verzoeken buiten stemming te mogen blijven. Uwe aanhaling van art. 22 met die cursief gedrukte woorden heelt een valschen schijn. Was het art. niet te lang. ik zou het overschrijven. Er komt geen enkel cursief gedrukt woord in voor. ook de woorden niet invoege als gij ze cursief gedrukt vermeldt Het artikel ver plicht de Gem.-Commissie volstrekt niet om het eene te doen teil koste van liet andere. Het is nagenoeg letterlijk art. 9 van het vorige Regl., dd, 24 Nov. 1809; en noch de Kerkeraad, die het toen goedkeurde, noch de Gem.- Commissie. die in 1821 de gemeenletoelage voor de predikanten vaststelde, hebben aan zulk een voeren van het beheer gedacht. Omtrent de saldo's der rekeningen kan ik kort zijn. Zij wijzen telken 4 jare den staat der kas aan. en dan is en blijft de eerste vraag deze: laat de staat der kas. d. i. hel saldo, toe. de verplichting naiekomen, om aan de predikanten de gemeenletoelage uittekeeren. Waar die saldo's van daan zijn gekomen, doet niets ter zake; en waarvoor men ze noodig acht of besteden wil. komt eerst na de eerste vraag in aanmerking. Wat ik over de Notabelen schreef, zie ik in hoofdzaak door u bevestigd. Zij zijn kloek en flink opgetreden en pal blijven staan voor de belangen en rechten van onze predikanten. Zij kunnen niet slechts, maar zij moeten weigeren de rekening goedtekeuren. als de nu gebleken staal der kas toelaat aan de verplichting te voldoen, die 41 jaren lang getrouw werd op gevolgd. maar sedert 15 jaren is nagelaten of ter zijde gesteld, en waaraan door geen omissie in een begrooting mag te kort gedaan worden. Plicht en recht gelden in deze meer dan die aangenomene regelen van comptabili teit. üe/c zouden in casu gebezigd worden lot het plegen van onrecht. De Gem.-Commissie moet dat geschil door de stemgerechtigden, d. i. de ge meente, laten beslissen, zooals art. 38 en art. 39 van haar Regl. dat voor schrijven, maar niet langs bijwegen er zich van af zoeken temaken, waar van haar schrijven aan den Kerkeraad den schijn heeft. Uwe voorstelling van en uitlating over de leden onzer gemeente, tegen wie de Gcm.-Commissie, ondanks raad en waarschuwing, is gaan procedecren als kwaadwilligen, ga ik met stilzwijgen voorbij. Zij doet ook niets ter zake. Zij geeft mij evenwel aanleiding tt meetedeelen, dat zestig leden van hen, die de beschouwing en overtuiging van den heer Prins toegedaan wa ren, de kosten van het proces, hun in den heer Prins aangedaan, gemeen schappelijk gedragen hebben. Zullen de leden der Gem.-Commissie die dat proces begonnen en doorgezet hebben ook zeiven de kosten, hunnerzijds gemaakt, dragen? Bleef dat geld in de kerkekas, dan zou die som al licht mede kunnen dienen om aan onze predikanten het hun toekomende en achterstallige te betalen, en ieder lid der gemeente zou met mij de Gem.- Commissie eer en dank brengen. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de maanden October, November en December door het postkantoor te Leiden naar het buitenland zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan; Belgie.- II. Peelers, te Antwerpen. Duitschland.- SchaeHer. te Elberfeld; mad. E. Ohlenschlager, te Frankfort a/M.; Bonnich- sen, te Lubeck: N. de Bink, te SangershausenW. Meijeringh. te Thale. Frankrijk: A. llardy, te Coignac; H. Luther, van de Pcereboom en C». Ch. Feril, allen te Parijs. A I) V E R TENT1E IN. Tw ee gcmeubeleerde Hamers tegen 1 Februari TE HUUR gevraagd. Franco brieven letter "V Hulppostkantoor Beek bij Nijmegen. is ONFEILBAAR cti ONOVERTREFFELIJK ter genezing van WINTER in handen en voelen, etc ill Cent per pakje. Eenig Dépot te Leiden bij den lieer jV. Si. SWEllElt, Droog ist, op de Mare. Do Uitgever JOU. ÏJKEMA, Huge, hooft verzonden Aflevering derde jaargang lilt Tijdschrift voor kinderenversierd met 125 a 150 Platen is de aangenaamste en gCzochtste lectuur. De verhalen wedijveren door afwisseling. De gedichtjes worden gaarne gelezen en herlezen. De raadsels, anccdoten, kamerstukjes, enz. enz. worden begecrlg ontvangen. Iedere maand verschijnen twee of drie Afleveringen van 16 pagina's of 32 kolommen druks. De prijs per nommer is 12^ Cent of f 3.25 voor den complceten jaargang. Den abonneert zich bij alle Boekhandelaren eu bij Postdirecteuren op plaatsen waar geen Boekhandelaar gevestigd is.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3