nu 1T EN LAN DSC i fE HE1\ IG TEN PER TELEGRAAF van den manufaclmirninkcj. waar de brand geweest is, zijne echtgenoole en nog twee vrouwen. Een persoon is nog voortvlugtigdeze zou de ma nufacturen hebben weggevoerd vóórdat de brand uitbarstte. De daad schijnt met weinig overleg te zijn gepleegd. De brand toch was ontstaan in de bovenverdieping en beneden vond men een kastje, waarin geen spoor van brand zigtbaar was en de papieren, waarin de zoogenaamde verbrande ma nufacturen gepakt waren geweest, nog ongeschonden werden aangetroffen. De planken van de bedstede waren met petroleum bestreken en blijkbaar aangestoken, want niets toonde aan dat de vlammen daarheen een weg hadden gevonden. - Men meldt uit Sleenwijk: Naar men verneemt, moet onlangs een val boter, door een boterhandelaar op de markt alhier gekocht van een vee houder uit de gemeente Sleeuwijkerwold. uit Londen als afgekeurd zijn teruggekomen. Uit hel op de breedte doorgezaagd vat was het blijkbaar, dal de wanden er van waren opgevuld met een dikke laag zeer onzuivere boter of vet. terwijl de boter in het midden van het vat weinig Ie wen- scheu overliet. Te Wilp ontstond in den nacht van Zondag op Maandag brand in eene kleine armoedige woningwaarin twee gezinnen huisden. Men had des nachts eene brandende lamp op de beddeplauk geplaatst, en daardoor heeft waarschijnlijk het houtwerk vlam gevat. Alles werd door de vlammen ver nield. In het vertrek, waar de brand ontstond, lag. nog ongekist, het lijk van den man. die den vorigen dag was overleden. Dit lijk werd half ver koold van onder de rookende puinhoopen te voorschijn gehaald. Aan het kanaal van Ternettzen, onder Wesldorpc, is eene hofstede met 3 paarden3 runderenden geheelen oogst cn alle gereedschappen een prooi der vlammen geworden. Te Heernabij Maastrichtis Dingsdag nacht een moord gepleegd op een 60-jarig persoon en wel door twee personen, waarvan de een met de dochter van den verslagene wilde huwen, wat hem door den vader werd geweigerd. De beide daders zijn in handen der justitie. 's GRAVENIIAGE, 17 Januarij. Door Z. M. is aan den Oost-Indisehen ambtenaar dr. R. H. C. C. Schef- fer, directeur van 'slands plantentuin te Buitenzorg, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van officier der Kon. orde van Cam bodja. hem door den koning van Cambodja geschonken. Tol burgemeester der gemeente Wageningen is benoemd de heer mr. II. J. Wunder: lot burgemeester der gemeente Oosterhout de heer F. M. Geseher, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Grave, en tol burgemeester van St. Anna ter Muiden de heer J. 11. Ilenne- quin, secretaris dier gemeente, ten einde die betrekkingen gelijktijdig met het burgemeesters-ambt van Sluis te bekleeden. Tot lid der commissie belast met het afnemen der examens voor de aanstelling van leerling-consuls is benoemd de heer dr. H. R. F. Hubrecht, directeur der openbare handelsschool te Amsterdam. De officier van gezondheid 2e kl. M. Steensma, uit O. 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Naar men verneemt zal het Nederlandsche gouvernement zich noch bjj de begrafenisplcglighcid van koning Victor Emanuel, noch bij de voltrek king van het huwelijk van den koning van Spanje door eenen buitenge wonen missionaris doen vertegenwoordigen. II. K. H. de prinses van Wiedhoewel zichnaar men met genoegen verneemtna hare bevalling in eenen bevredigenden gezondheidstoestand verheugende, zal zich eerstdaags naar een plaats met zacht klimaat in het zuiden van Europa begeven. Gisteren tegen den avond verspreidde zich een smartelijk berigt: de eerst onlangs als voorzitter van den hoogen raad opgetreden mr. Pape is plotseling overleden. Hij was in den namiddag uitgegaan om een ambtge noot. die zich ongesteld bevond, te bezoeken; doch ter naauwernood had hij zijne woning verlaten, of lijj werd bij de Koninginnegracht door eene beroerte getroffen. Een voorbijganger, die hem zag nederzinken, snelde toe: doch reeds was het te laat om hulp te bieden, de waardige, algemeen geachte man was niet meer. Ieder zal bij deze omstandigheden het dubbel treffende van liet verlies besellen van bet hoofd van Neêrlands hoogste vierschaar; en onder den eersten indruk daarvan komt het wel niet iu aanmerking in breede bij zonderheden over 's mans leven en loopbaan te treden. Genoeg zij liet te herinneren, dat Noordbrabant het toonecl zijner werkzaamheid was. hel laatst als officier van justitie te 'sBosch, totdat hij iu 1854 tot raadsheer van den hoogen raad benoemd werd cn zeventien jaren later geroepen werd ilcn zelcl van vice president in te nemen, dien hij bekleedde tot dat hij tin onlangs tot de tireve's opvolger werd benoemd, bij 'skonings besluit van 9 November 1877. Versch liggen nog de woorden in het geheugen, toen door Item gesproken, en die zoo zeer den geest ademden, hem ken schetsende- een geest van diepe godsvrucht, van de strikste regtvaardigheid en billijkheid: gepaard met de liefde voor degelijke kennis en onverdroten onderzoek naar rcgl en waarheid. Naar zijnen leeftijd en gestel had r.tcn zich mogen vleijeti dat hij nog gedurende een vrij ruimen tijdkring zijne loopbaan op aarde had mogen vervullen; eerder dan ieder verwacht zal hebben werd m1. Pape tol Itooger beslemming opgeroepen. Mr. .Ittstus Dorotheas Willem Pape was geboren te Renswoudc den 10,lr0 September 1812 Onder de vele betrekkingen door Item bekleed was óok die van curator der Leidsche universiteit. Gedurende zijne regterlijke loop baan ontving hij de onderscheidingstcekencn van ridder der orde van den Nedcrlandschen Leeuw cn van groot-officier der orde van de Eikenkroon, Het comité der diaconesscn-inrigting alhier werd andermaal verblijd door de ontvangst ecner gift van 2000. met de toevoeging der volgende regelen: "Ook ter nagedachtenis van II. M. onze gefielde koningin wordt deze bijdrage voor den bouw van het nieuwe diaconessenhuis aangeboden me; hartelijke zegenbede. B. G. v. IV' r K A X K K tJ U. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Haentjens, Bonaparlist, een voorstel gedaan, als bewijs van deelneming in Italië's rouw, den dag waarop Victor Emanuel begraven zal wordengeen zitting te houden. Dit voorstel van den lieer Haentjens kwam bij verrassing in de kamer. Daar hij wist dat van wege de republikeinen hetzelfde voorstel zou worden gedaan, heeft hij hun de loef willen afsteken. De voorzitter las ook een brief voor van de te Parijs gevestigde Italianenwaarin zij aan de kamer kennis ge ven. dat Donderdag in de Madeleine een lijkdienst voor den koning zal gehouden worden en dal bjj die gelegenheid in de kerk plaatsen beschik baar zijn zullen zijn voor de afgevaardigden, die de dienst willen bijwonen. -- De Constitutionnel meldt dat generaal Chanzy, gouverneur-generaal van Algeriè, zich op dit oogenblik te Parijs bevindt. Hjj zal aan de rege ring een veelomvattend plan voorleggen tot kolonisatie van Algerië met den bijstand van Fransche, Duitsche. Engelsche, Spaansche en Italiaansche ka pitalisten en financiers, dat is met de hulp der kapitalen van alle landen, die landverhuizers naar Frankrijks bezitting in noordelijk Afrika zenden. Bij de jongste gemeenteraads-verkiezing in eene gemeente op Corsika is men handgemeen geraakt. Er werden geweerschoten gelost en drie per sonen sneuvelden en drie werden gewond. De Spaansche gezant te Parijs heeft last gekregen de gangen van de ex-koningin Isabella naauwlettend gade te slaan. Zij zou zich thans weder in het hoofd hebben gezet de hnwelijks-plegtigheid te Madrid te gaan bij wonen. Wanneer zij het echter waagt de grenzen over te gaan, is men voornemens haar aaij te houden en op te sluiten. ITALIË. De kroonprins van Dnitschland is bij zijne komst te Rome ontvangen door prins Carignan, de ministers, de gemeentelijke overheden, de.Duitsche ambassade en tal van afgevaardigden en officieren. Een regiment infanterie. met vaandel en muziek, was tegenwoordig en presenteerde het geweer. Een Romeinsch goudsmid, Castellani genaamd, heeft aan de gemeente Rome eene prachtige kroon aangeboden van massief goed, in eikebladen en eikels gewerkt en met een zwarten band gesloten, bestemd om op het paradebed van Victor Emmanuel te prijken en vervolgens mede in den graf kelder te worden geplaatst als eene hulde van de stad Rome. Het gemeente bestuur beeft het geschenk aangenomen, BIIIT8GHLAN». Aan de tweede kamer van het groothertogdom Hessen heeft de rege ring officiële mededcelingen gedaan betreffende het tekortdat in 's lands kas aanwezig is, eigenlijk in de kas van het amortisatiebureau der openbare schuld. Het tekort bedraagt 119,646 mark, hetwelk is gedekt door de cautie van den kassier ten bedrage van 17142 mark en een waarde van 118,000 mark aan effecten in diens woning in beslag genomen. De bedoelde iitularis, zekere Wiegand, heeft de wijk genomen naar Noord-Amerika, alwaar hij is opgespoord en door de autoriteiten weldra uitgeleverd zal worden, nadat eenige formaliteiten zullen zijn vervuld. TURKIJE. De Weener Montags-mic meent omtrent Ruslands vredesvoorwaarden het volgende te kunnen mededcelen. Volkomen onafhankelijkheid van Rumanië, evenwel zonder verheffing van dat vorstendom lot den rang van een koning rijk; volkomen onafhankelijkheid van Servië met eene kleine vergrooting van grondgebied; volkomen onafhankelijkheid van Montenegro met de noodige vergrooting van gebied, die echter niet in de Sutorina gevonden mag worden, omdat Oostenrijk zich daartegen verzet, gelijk tegen eene belangrijke uit breiding van Servië; autonomie van Bulgarije niet een Christelijk gouverneur onder Turksch oppergezag; afstand van de districten Batuui, Kars en Erzerum in Klein-Azië. Reeds is gemeld dat de Russen voor Philippopel staan. Behalve een deel van het corps van generaal Gurko. moeten dit de troepen zijn van generaal Karzofl'. die voor Philippopel aangekomen zijn. Dezen toch bezet ten. na den Trojan pas geforceerd te hebben. Karlowo en Ivalofer cn waren toen nog slechts weinige dagmarschen van Philippopel verwijderd. Men geloolt niet dat de Turken ernsligen tegenstand zullen bieden, voordat de Russen voor Adrianopcl verschijnen. Voor eene afdoende verdediging der uitgestrekte verdedigingslinie van Adrianopel moeten echter, naar verzekerd wordt, ongeveer 80000 man noodig zijn en of Mehcmed-Ali dit aantal troe pen aldaar nog iu tijds zal bijeenbrengen, schijnt twijfelachtig. Volgens een correspondent van de Pailt/ News heeft de Turksche vloot, in weerwil van hare werkeloosheid, veel geleden. Vele schepen eischen herstelling. Zonderling is het echter dat toen men meende dat de vloot den Russen veel afbreuk zon doenmen niets van haar hooide, en nu het beter was dat zij maar werkeloos bleef, juist zij zich nu begint te weren. Volgens verklaring van Turksche deserteurs bevinden zich in Widdin slechts 8000 man. en zou de aanwezige mondvoorraad voor 2^ maand toe reikend zijn. Dc Christenbevolking heelt de stad voor hel ineerendeel ver laten. Van i:e Turksche bevolking zijn ongeveer 1200 man bij het garni zoen ingelijfdde overigen verspreidden zich in verschillende riglingen. Van de geheele Turksche bevolking gaven slechts ongeveer 300 huisgezinnen er de voorkeur aan om op alle gevaar af in hunne woningen te blijven. BERLIJN. 16 Januarij. Dc rijksdag is tegen den 6le° Februarij bijeen geroepen. Het huis van afgevaardigden heeft verworpen het voorstel der centrum partij, dat strekte tot afkeuring van de policie-maatregelendoor de regering in de gemeente Marpingen genomen ter zake van de zoogenaamde verschij ningen der Heilige Maagd aldaar. Voor liet vallen van dit besluit was door den minister van binnenlandsehe zaken de aandacht gevestigd op het nadeel, dat aan hel algemeen belang wordt locgebragt door de beweging.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2