Burgerlijke ADVERTENTIE N. Abshaubbins of Anti-Rhumatiscbe Watten KONSTANTINOPEL15 Januarij. Volgens berigten uil Batum van eer- gisleren zijn de militaire operatien reeds eenige dagen onmogelijk gemaakt door de groole sneeuwmassa's. PERA. 15 Januarij. De Russen slaan voor de poorten van Philoppopel. waar men elk oogenblik een slag verwacht. De consuls der mogendheden verlangen een wapenschorsing van 24 uren ten einde aan de vluglende ge zinnen gelegenheid te geven tol vertrekken; tot dusverre was dit vertraagd, omdat het aantal beschikbare spoorwagons niet toereikend is geweest Iedereen weet, hoeveel borsldrankenpales en siropen men gewoonlijk gebruiken moet ter genezing van eeue verkoudheid, catharre, of bronchitis. De nieuwe behandeling dezer ziekic door de teercapsules van GUYOT kost slechts zes a acht centen daags. Men behoeft slechts twee kapsulcs bij eiken maaltijd te nemen en dikwijls doet de weldadige uitwerking zich reeds ter stond gevoelen. Ten einde zich voor de talrijke namaaksels te vrijwaren, moet men de handteekeiiing van den lieer GUYOT. in drie kleuren gedrukt op elke flacon eischen. In de meeste goede apotheken zijn de teerkapsules van GUYOT te verkrijgen. I X G E 5K OXBE IV. Eene zeer eigenaardige beweging ten gunste van het Protestantisme heeft zich in de laatste tijden geopenbaard in België, doch niet overal heeft die beweging tot hel ontstaan van nieuwe gemeenten aanleiding gegeven; eene merkwaardige uitzondering heeft zich voorgedaan te Rousselaare; daar is eene nieuwe gemeente ontstaan; eenige Roomschen uit allerlei standen, met den kantonrechter aan het hoold, hebben zich gewend tot de Synode der Belgische kerk met verzoek om een predikant; de heer II. van den Brink werd er heengezonden en het bleek eene ernstige en gemoedelijke beweging te zijn; daar de gemeente nog te klein iu getal is, om alleen de kosten van liet bouwen eener kerk en pastorij te dragen, heeft de predikant reeds verscheidene plaatsen in Nederland bezocht, om giften te verzamelen. Aan staanden Donderdag. 17 Januarij, om half acht, zal de heer van den Brmk alhier in de Hooglandsche kerk optreden en uitvoerige mededeelingen doen aangaande het Protestantisme in Rousselaare en West-Vlaanderen. De Gemeente-Commissie van de Nederd. Herv. Gemeente alhier heelt, zonder op eene of andere wijze hen, die den I oofdelijkcn omslag be taald hadden, te raadplegen verklaard, de binnen 14 dagen niet afgehaalde gelden te zullen beschouwen als vrijwillige bijdragen voor de kerkelijke fondsen. Verleden week wees ik op dien korten termijnop het onge schikte en niet-geldige van zulk een wijze van handelen, maar vroeg vooral, hoe het mogelijk was, die gelden voor het kerkenfonds en niet uitsluitend voor het predikantstraclementwaarvoor die hoofdelijke omslag toch eigen lijk was ingevoerd, te bestemmen? Ik liet zien, hoe sedert meer clnn een halve eeuw het predikanlstractemenl niet slechts niet verhoogd maar zelfs verminderd was; hoe de Gem. Commissie de in 1821 toegekende jaarlijksche toelage van ƒ200 in 1863, na ze 41 jaren lang geregeld betaald te heb ben, eensklaps inhield en ze nu al 15 jaren lang niet meer uitkeert; hoe zij ook de sedert 1869 tijdelijk daarvoor in de 'plaats gestelde toelage van ƒ100 in het pas geëindigd jaar weer aan onze predikanten onthouden heeft; hoe zij in de laatste 15 jaren de kas geledigd heeft voor allerlei kerkelijke gebouwen enz., maar aan de predikanten de gemeentetoelage niet uitbe taalde, ook niet wanneer de kas, blijkens de saldo's bij het doen der reke ning. die betaling wél toeliet; hoe de Notabelen hiertegen opgekomen zijn en geweigerd hebben de rekening over 1876 goedtekeurenzoolang uit het saldo van p. m. ƒ1100 aan de predikanten niet werd uitgekeerd, wat hun- blijkens den staat der kas toekwam; en hoe de Gem.-Commissie in gebreke is gebleven dat verschil volgens art. 38 en 39 van haar eigen Regl. te ver effenen. Zietdaar in hoofdzaak, waarop ik de aandacht vestigde en waar tegen een oud-kerkeraailslid. die zich met de Gem.-Commissie als 'tware vereenzelvigd, in de Courant van 11 Maandag opkomt. Het is goed, dat de gemeente in een zaak. waarmede de behoeften, belangen en rechten onzer predikanten gemoeid zijn, hoore en wederhoore. Vandaar dat ik, met voorbijgang van zijn klacht over den tegenwoordigen tijd en zijne insinna- tiën, gaarne ecnig antwoord geef op zijne verdediging der Gem.-Commissie. Gemakshalve zal ik niet over, maar lot hem spreken. Mijn woord over de Gem-Commissie, vooral wat hare zorg voor de be langen van onze predikanten betreft, schijnt u onaangenaam aangedaan te hebben. Maar aan wien de schuld? Wat ik bijbracht waren geen suste- nuen"maar feiten, onbetwistbare feiten. Kan ik het helpen, dat deze de Gem-Commissie in geen aangenaam licht plaatsen? Behooren die feiten dan voor de gemeente verzwegen te worden? Mag, ja moet de gemeente niet weten, hoe voor hare predikanten gezorgd is geworden en wordt? Thans, nu de termijn van afhaling al verstreken is en menigeen zijn geld al teruggehaald zal hebben wat hij anders gaarne aan de Gem.-Commissie zou gelaten hebben, thans bericht gij, dat hetgeen blijken zal over te blij ven van den hoofdelijken om>lag, vercenigd met de vrijwillige bijdragen nog intevorderen over 1877als eene toelage aan predikanten (1. aan de of aan onze predd.) over 1877 zal gegeven worden. Dus, als er b. v. ƒ1550 afgestaan is en de vrijwillige bijdragen ƒ250 beloopen, dan zal een toelage van 200 over 1877 aan ieder van onze dienstdoende predikanten uitgekeerd worden. Uitnemend! Zóó behoort het. Ziedaar juist wat ik ver langde. Doch waarom verzweeg de Commissie dat in hare annonce en vroeg bet geld niet voor het predikantstraclement maar voor de kerkelijke fondsen? Waarom maakt gij zelf uwe wetenschap thans eerst openbaar? Zou het niet voegzaam geweest zijnaan de belanghebbenden, d. i. aan de predikanten die op die toelage rekenen mochtenin tijds kennis te geven van dat uit stel, of liever van de verhindering en van die goede voornemens? Gij zegt, dat in de annonce tot terugbekoming van dien omslag, voorzichtigheids halve van het predikantstraclement niet gesproken werd ont geen bestem ming van dat geld voor bijzondere personen uittelokken. Van die voorzich tigheid heb ik geen begrip! De bijzondere personen, die op het aftestane geld zouden afkouien, zij zouden wél mogen weten, dat het voor de ker kelijke fondsen zal dienen, maar niet, dat de gevers, d. i. zij die over dal geld alleen recht van beschikking hebben, het voor hunne predikanten voor wie het eigenlijk opgebracht was. bestemmen. Wanneer zullen die bijzondere personen zich eerder aanmelden, wanneer zij hooren: de Gem.- Commissie heelt een som voor de kerkelijke fondsen ontvangen, óf: de Gem.-Commissie heelt een som roor het achterstallige predikantstractement ten geschenke gekregen? Wel een onbegrijpelijke voorzichtigheid, om van dat geheime plan nieis te laten merken noch aan de Notabelen, noch aan de predikanten zeiven, noch aan de gevers van of beschikkers over dat geld! Gij zegt, dat in 1862 (1. 1863) de sedert 1821 toegekende en genoten toelage moest worden ingetrokken om den treurigen toestand der financiën; en dat in later tijd de ontvangsten wel verbeterden maar daarentegen de opzeggingen van schuldbrieveno. a. de opzegging bij termijnen van 16000 aan de gemeente Leiden, aanzienlijker waren. Maar wat dan nog te oor- deelen over een administratie, die 41 jaren lang aan hare verplichting wist te voldoen, maar eensklaps in '63 in gebreke bleef de verschuldigde toelage uittebetalen, zonder dal er tierceering, staatswisselingen, omkceringcn en bankroeten, waarin de clausule: «zoolang de staat der kas dit zal toelaten" voorzien moest, plaats gegrepen hadden? ft'as echter de flnancieele toe stand tegen 1863 zoo achteruitgegaan en nog wel zoo onverwacht? Laat ons zien. Gij weet zeker, dat er" een kerkenfonds (van de drie hoofdker ken) bestaat en een gemeentefonds (op het Grootboek ingeschreven op naam van «de Commissie ter instandhouding van den Gereformeerden Gods dienst"). Laatstgenoemd fonds was in de dagen van staatswisseling en om keering door de leden der gemeente bijeengebracht om te voorzien in de behoeften van den eeredienst en het godsdienstonderwijs, daar de staat scheen zich hieraan te zullen onttrekken en iedere gemeente zelf daarvoor zou moeten zorgen. Die beide fondsen zijn, althans vroeger, behoorlijk uiteengehoudenofschoon het Aer&en fonds met duizenden uil het gemeente- fonds geholpen is gen-orden. Was nu dat gemeentefonds legen 1863 zóo verminderd Volgens de gedrukte verklaring van een vroeger lid der Gem.- Commissie bedroeg het vóór de tierceering p. m. 60000 en was in 1865, ondanks de tierceering en de 41 jaren lange uitkeering der toelage van ƒ200, geklommen tot ruim ƒ160.000. V er volg en slot in hel volgend, nomrner). Van ÏO tot en met 16 Januari 1878. BEVALLENJ. 11. de Haas, geb. Vogelczang. Z. M. R. Jongbloed, geb. Frankhuizen. D. S. VV. Hazeveld, geb. Iloiitbuysen, Z. A. Nievaart. geb. Crama, D. A. A. H. G. Kievits, geb. Albrecht. Z. H. E. Hakkaart, geb. Hoef nagel. Z. M. H. Liivben. geb. van Wijk. Z. C Crama, geb. Jansen. Z. J. C. Mark. geb. de Tombe, Z. M. M. Wassenaar, geb. Smit, Z. M. J. Ivoppe- schaar. geb. van 't Hooft, Z. - - L. van Hooidonk, geb. Wilschut, Z. H. M. Mulder, geb. Aniba. Z. J. Slokkel. geb. Vroom, Z. M. W. Richter, geb. Jong bloed, Z. S. .1. Tisseur. geb. Plezier, Z. M. C. Janssen, geb. Teljeur, D. C. van der Loo. get), van Ulden, Z. J. Dreef. geb. de Jong, Z. D. Laman, geb. Ilabraken. D. GEHUWD: F. R. Winthaus, jm. en E. M. Eberson, wede. W. J. d'Avoine, wett. gesch. en A. E. Huf, wed'. A. Gerritsen, jm. en P Sleglenhorst. jd. 11. J. Smit. jm. en M. 1!. van den Dop.jd. W. F. Landzaat, jm. en J. C. Rrokaar, jd.- J. J. van Tertholen. jm. en M E. Karstens, jd. OVERLEDEN: H. Ruitenbeek. Z.. 1 m. F. Kreft, Z., 4 m. J. Pciffer, geb. Nollee, 54 j. -- II. E. den Os. D, 5d. - D. J. den Os. Z 5 d. E. J. Groen in 't Woud, 1). 16 m. J. J. van Maslrigl, D..2 j. T. Cornwall, 83 j. G E. Drechsler. Z., 10 m. G C. Ossevoort, D,23m. - E. M. de Vrind, D., Ij. P. van Berkel, 71 j. J. C. Borgerding, D.. 9 m. C. M. van Riet. geb Stelling werf!, 63 j. D. Plantleber, 61 j. D. Ron. 66 j. P. A. Zweédijk. U., 28 j. N. B. Pracht. 33 j. B. van Wijhe, V., 66 j. A. de Mey, D., 5 j. E. van Houlin, D.. 21 m. J. Macco. Z„ 22 j. E. Kriel, wede. A. Becks, 81 j. M. de Haas, V., 38 j. J. C. Klikee. 57 j. L. van der Velden, 67 j. J. M. van der Assen. geb. Willemse, 60 j. II. M. Montie, D„ 19 m. J. H. P. Schmidt, 80 j. C. Vijlbrief, Z„ 6 m. AH ADEMIE-BriEUW». PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 16dfD Januarij de heer J. C. C. W. van Nooten. geb te Schoonhoven ih de wis- en natuurkunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Kruidkundige waarnemingen op het gebied der horticultuur. Heden overleed te Haarlem, na eene ongesteldheid van weinige dagen, mijne geliefde Moeder Mejuffrouw CORNELIA VOET, geb. VERVOOREN, in den ouderdom van 67 jaren. Leiden, 15 Januarij 1878. C. VOET. Eenige kennisgeving. 16 Januari. Heden overleed onverwacht, in den nog zeer jeugdigen leeftijd van ruim vier maanden, ons geliefd kind ABRAHAM JOHANNES. P. II. COCKUYT. Volstrekt eenige kennisgeving. J. COCKUYT, van Heyst. Uit verscheidene steden wordt mij door mijne Depothouders geschreven, dat liet gebruik der Antl-Rhumatlschc Watten van Abshaubbin's meer en meer toeneemt, doordien de gewezen lijders van mond tot mond haren lol getuigen. Vele lijders aan verschillende pijnen in liet vleesch, in het gebeente en in de fijnere deelen des lichaams zijn daardoor radicaal genezen, zoodal de aanvraag zeer toeneemt. Nimmer was ook een middel bekend, dat zoo algemeen, zoo spoedig en zoo volkomen genas, getuigen dit steeds vele vroegere lijders door hunne attesten. Ook vele vrouwen ge bruikten met goed gevolg deze Watten legen zwerende borsten, want zjj nemen bij jonge kraamvrouwen de overvloedige melk weg en beletten daar door het zweren. Bij deze wordt nogmaals ernstig gewaarschuwd tegen de onechte, die door jalousie in den handel zijn gebracht. Tot waarborg der echtheid wordt door den bereider en Iloofddépóthouder voortgegaan met al de biljetten, die met ruim 260 Hulp-üépöts voorzien zijn, te onderleekenen. A. BKEETVELT Az te Delft, die deze Watten voor den prijs van 36 cents per pakje o. a. verkrijgbaar heeft gesteld bij VV. A. MONTAGNE ZOON Leiden, Nieuwen Rijn. N. J. SANDERS Gz.. Leiden, Haar lemmerstraat. BEUZEMAKER C0., Leiden, Visch- markt. Mej. de Wed. BOSMAN, Gouda. F. A. G. VAN DET.HGouda. A. KAULING, Alphen. C. B. VERHEUL. Oudewater. J. VAN DORP. Soetermccr. W. L1GTHELM. Voorburg. A. BOTS, Nieuwkoop. II. G. PISTOOBNoordwijk. F. N. DE WITT, Noordvvuk a/Zee. E. VAN MANSUM. Ilillegom. S. J. 1M>TtlHaarlemmermeer. J. GOUDKADE, Boskoop.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3