ItUI'l I..\!,AM)SC11E BEMCTEN. PER TELEGRAAF. durende een viertal uren bezig hieldenwerd een wapenstilstand gelroHen met een beroep op het oordeel van het hof. dat aankondigde over zes we ken te zullen mededeelen, wie de overwinning heeft behaald. - Te Venlo is dezer dagen hij het lossen van een wagen ijzer een stuk van 80 kilogr. op het hoofd van een werkman gevallenwaardoor de sche del geheel werd verbrijzeld. 's GRAVENIIAGË, 16 Januarij. Door Z M. is aan Th. Schollen, te Amsterdam, vergunning verleend lot het dragen der versierselen van ridder in de Kroonorde van Italic, hem door den koning van Italic geschonken. Bij het kon. besluit van 13 Jan. jl.houdende benoeming van jhr. mr. A. J. Th. II. van den Bergh tot procureur-generaal bij het gcregtshof te 's Gravenhage en van jh'. mr. J. J. F. de Jong van Beek en Donk tot pro cureur-generaal bij het geregtshof te 's lleriogenbosch, zijn de benoemden levens tijdelijk belast met. de functiCn van directeur van policie in hun ressort. De luit. ter zee 2' kl. P. Ileyning, uit 0. I. teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Door den minister van koloniCn zijn de hoofdonderwijzers J. deJongh, W. Kooiman en 11. C. de Vletter gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederl. IndiC. om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. Bij het depart, van koloniCn is ten behoeve van de noodlijdenden in de kolonie Cttracao nader nog ontvangen een bedrag van ƒ1551.64. In verband hiermede is eene som van 1550 ter beschikking van den gouver neur van Curasao gesteld. Z. K. H. prins Frederik is heden avond uit Neuwied alhier terug gekeerd. Z. Exc. de gezant van BelgiC bij het Nederl. hof graaf van der Straeten Ponthoz, heeft heden ochtend de residentie verlaten, ten einde zich te kwij ten van de vereerende opdragt tot vertegenwoordiging van den koning der Belgen bij de huwelijksplegtigheid van den koning van Spanje. De gezant zal vooraf eenige dagen Ie Brussel vertoeven. De gemeenteraad heeft met 19 tegen 15 stemmen verworpen het voor stel der raadscommissie voor de riolering, tot hel doen maken voor 3000 van een schels-ontwerp voor de toepassing van bet Liernurstelsel, op grond eensdeels van de meening. dat het voorstel vreemd was aan het mandaat der commissie tot onderzoek van het spoelstelselanderzijds omdat zooda nig schels-ontwerp overbodig werd geacht bij de genoegzame bekendheid van het stelsel zelf en van zijne toepassing. In het debat werd echter uit drukkelijk aangetoond, dut bestrijding van het voorstel niet moest be schouwd worden als cci.e veroordeeling van het. Liernurstelsel voor deze gemeente. S5W«KL.AllfB». LONDEN, 15 Januarij. De scheepsreedcrs M'Gregor en C®. hebben met een tekort van 200,000 hunne betalingen gestaakt. Te Leith en te Edinburgh vreest men dat deze firma andere handelshuizen in haar val zal medeslepen. De heer M'Gregor de chef der firma en vertegenwoordiger van Leith in het lagerhuis, heeft zijn mandaat neergelegd. FRANHRIJN. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene circulaire aan de prefecten gezonden, om luinne bonding en gedragslijn nader aan te duiden tegenover de maires. die eerlang door de gemeenten verkozen zullen wor den. Eene spoedige behandeling der zaken in het belang der locale belangen wordt daarbij op den voorgrond gesteld. De kauier van afgevaardigden zet dagelijks het onderzoek der geloofs brieven voort. De voorzitter heeft de leden aangespoord daarmede meerder spoed te maken. De zoogenaamde commissie van achttienen, die tijdens de crisis de gedragslijn aangal der republikeinsehe partijheeft zich ontbonden en is overgegaan in vier comité's, elk uit vier leden bestaande, voor de vier onderdeden der linkerzijde. Slechts in buitengewone omstandigheden zullen de comité's zich vcreenigen. De herstemmingen voor de gemeenteraden, die nog moesten plaats heb ben. zijn meestal in liberalen zin uitgevallen. De ontslagen bevelhebber van het achtste legercorps, generaal Ducrot. heeft aan de ollicicrcnonderofficieren en soldaten van genoemd corps eene dagorder gerigt, waarin hij. zonder de beweegredenen van den op bent toegepasten maatregel te onderzoekende overtuiging uitspreektdat hij in de laak, welke hij zich als bevelhebber voorstelde, geslaagd is en de man schappen vermaant om den door hem aangewezen weg te blijven bewandelen. De groote zaal van het paleis op het Trocadero te Parijs, waar de tentoonstelling in Mei zal geopend worden, moet de grootste zijn, welke nog gebouwd is. Zij is rondmet eene doorsnee van ongeveer 50 meters en 32 meters hoog. Op het toonecl kunnen 400 muzikanten op hun gemak plaats vinden, maar wanneer het noodig is kan hel door middel van een beweegbaren planken vloer worden vergroot, zoodat bet meer dan 1200 personen zal kunnen opnemen. Achter op het tooneel zal zich een reus- achtig orgel verhellen, ter hoogte van niet minder dan 12 meter. De blaas balgen worden door eene stoommachine gedreven. Voor het overige zal de zaal ruimte bevatten voor 6000 personen en verlicht worden door ten minste j 4000 gaspitten. Volgens mededeelingcn uit Bern wordt tic waarde der voorwerpen, i uit de verschillende Zwitserschc kanlons naar de internationale tentoonstel- ling te zenden, op 3% millioen franken geschal. De voornaamste artikelen werden geleverd door de fabriekanten van horloges, pendules en dergelijk werk. want de waarde van deze voorwerpen wordt op 2 millioen begroot. De bekende Afrikaansche reiziger Stanley is te Marseille aangekomen. Hij werd aldaar begroet door leden van het aardrijkskundig genootschap. Hij zal te Marseille eene lezing houden. Het //Theatre des Fantaisies lyriques" te Rouaan. dat Donderdag jl. is ingewijd, is Zondag jl. gedeeltelijk door een hevigen brand, welke ruim een uur duurde, verwoest. Ten half zes des avonds barstte de vlam uit en verspreidde zich over het grootste gedeelte van den schouwburg. Om 5 uur was de gehouden repetitie afgeloopen en om 5!4 hadden allen den schouw burg verlaten. Slechts één gaspit was aangestoken geweest. Men schrijft de oorzaak van dit ongeval toe aan een vermoedelijk te sterke drukking van het gas. Gelijk in zulke gevallen meermalen gebeurt, hebben de blus- schers meer schade aangerigt dan de brand zelf. In de kamer van den directeur wierp men alles, zelfs pendules en glazenkasten, het raam uit. De schade schat men op ongeveer 50000 fr. ITALIË. De koning heeft eene deputatie uit de kamer der afgevaardigden ont vangen. Hij was zeer aengedaan. Op eene aanspraak van den ondervoor zitter der kamer antwoordde de koning, dat bij het groot verlies, hetwelk hij geleden had, de betuigingen van deelneming, welke hij van alle kanten ontving, hem een groote troost waren. Hij verklaarde de voetstappen zijns vaders te zullen drukken en bevestigde het berigt, dat de begrafcnispleg- tigheid te Rome zou geschieden. Ter bijwoning van de begrafenis des konings komen scharen van elders te Rome binnen. 2700 aanvragen van deputatiëu daartoe zijn ontvangen. De- aartshertog Reinier van Oostenrijk, prins Napoleon e. a. bevinden zich te Rome. Ook de keizer van Japan heeft zijne deelneming betuigd. De Duitsche ambassadeur heeft op last van keizer Wilhelm een krans op de lijkkist gelegd. Het dagelijksch bestuur van den gemeenteraad te Rome heeft aan dat ligchaam voorgesteld een adres tot den koning en de koningin te riglen, met verzoek om het lijk van den eerste.t koning van Italië in Rome's aarde te doen rusten waar het als een heilig onderpand bewaard en toe vertrouwd zal worden aan de eer en trouw der Romeinen. Met algemeene bijval werd dit voorstel begroet. De aartsbisschop van Tttryn heeft een herderlijken brief uitgevaardigd, waarin bij met diep leedwezen het overlijden des konings aankondigt. Met bewondering spreekt hij van Victor Emmanuel en hij verklaart, dat zijn dood met regt beschouwd wordt als eene groote ramp. De geloovigen wor den te gelijk aangemaand te bidden voor de zielerust des konings en tevens voor den nieuwen koning, opdat bij met de hulp van God tot welzijn van den staat regere. TURKIJE. Uit Bucharest wordt van den 13dtn gemeld dat de thermometer in den afgeloopen nacht 30 graden Fahrenheit vorst aanwees. Hel lijden der Turk- sche gevangenen was daardoor vrceselijk toegenomen. Gedurende de laatste week waren verscheidene honderden te Fratesti van koude omgekomen. De hongerkoorts eischte steeds meer offers. In Montenegro moet, naar men meldt, de ellende zeer groot zijn. Het ontbreekt daar aan voedsel, aan kleederen, aan brandstoffen. Er heer- schen ziekten en van het kgcr zijn 4000 man gesneuveld en 7000 gekwetst, te zamen alzoo een vierde deel van het weerbare gedeelte der bevolking. In weerwil van de behaalde overwinningen moet het verlangen naar vrede onder de Montenegrijnen dan ook groot zijn. In een brief uit Simnitza (aan de H. medegedeeld) wordt met veel lof van bet gedrag der Turken gesproken, die Sofia bezet gehouden hebben. Voordat zij aftrokken voorzagen zij de militaire en civile hospitalen van levensmiddelen gedurende 2 weken en lieten zij de geneesheeren en oppas sers plegtig beloven, dat zij de zieken niet in den steek zouden laten. 's GRAVENHAGE16 Januarij. Met leedwezen verneemt men dat de heer mr. J. D. W. Pape. president van den hoogen raad, heden namiddag plot seling is overleden. KONSTANTINOPEL, 15 Januarij. Server-pacha en Namyk-pacha. verge zeld van Tahsiu-pacha, lid van den raad van bestuur, zullen binnen twee dagen te Kesanlyk aankomen. Grootvorst Nikolaas beeft Renf-pacha Ie ken nen gegevendat hij voorzien is van volmagt ten opzigte van de vredes voorwaarden. Geen van beide regeringen zal aan de vreemde ambassadeurs die voorwaarden mededeelen. WEENEN. 15 Jannarij. De Pol. Corr. meldt uit Cettinje, dat de vorst van Montenegro met het leger van Aniivari naar Scutari is opgerukt. Hetzelfde blad meldt uil Belgrado van heden het volgende: Servië wil de onafhankelijkheid van het vorstendom, den afstand van Oud-Servië en eene schadevergoeding voor Turkije's verwoestingen gedurende den vortgen oorlog als vredesvoorwaarden stellen. ST. PETERSBURG, 15 Januarij. Officieel wordt uit Odessa van 14 dezer te 12k tire namiddag gemeld, dat het bombardement van Theodosia niet herhaald is. 's Avonds 7 ure van den vorigen dag trokken de Turksche monitors in westelijke riding af. Van den 15"'" wordt berigt. dat Novorassiyk heden ten 10ure gebom bardeerd is door de Turksche stoomboot dno/m. Uit Kertsch wordt geseind: Heden kruist in de nabijheid voor den zee boezem eene Turksche stoomboot. PARIJS, 15 Januarij. De heer Target, Fransch gezant te 'sGravenhage, heeft, zoo meldt de IIion Public, in last gekregen onverwijld zijne brieven van terugroeping te overhandigen, ofschoon het gebruikelijk is dat dit eerst na de benoeming van den opvolger geschiedt. MADRID, 15 Januarij. liet congres heeft met 309 tegen 4 stemmen 'skonings huwelijk goedgekeurd. Ook is het jaargeld vastgesteld, dat de koningin, in geval zij weduwe mogt worden, zal ontvangen. Gastelarheeft zich builen stemming gehouden.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2