Leiden—Woerden. Zich vereenigende met het gevoelen der reglbank van 's Gravenliage heelt liet hoogste regtscoilegie de gronden voor de vernieti ging der vonnissen onaannemelijk geoordeeld en mitsdien die uitspraken bekrachtigd. ItUITKMaAKDSUIE llKlilGTKN. KNC ELAN D, LONDEN, 13 Januarij. De Londensche correspondent van de Temps meldt onder alle voor behoud dat bij de opening van het parlement een verrassende mededeeling is te wachten. Iemand, die goed ingelicht kan zijn, verzekert uit goede bron te hebben vernomen dat Engeland van de Turken Creta heeft ge kocht en hierop de goedkeuring der kamer zal worden gevraagdgelijk iudertijd op den aankoop van de aandeeten van het Suezkanaal. Teregt meent de correspondent dat dit berigt nog bevestiging behoeft. Op eene bijeenkomst van non-conformistische predikanten te Bir mingham werd eene motie aangenomen, volgens welke de belangen der menscbheid zoowel als die van Engeland eischten dat Turkije niet door Engeland gesteund zou wordende gebreken van de Turkscbe regering wa ren zoo grooten de verdrukking van de Christelijke onderdanen der Porte van dien aard dat dc Turken bij te staan eene bepaald onzedelijke daad zon wezen. Te Woolwich is bevel ontvangen om verdere troepenafdeelingen gereed te maken voor de inscheping naar de Kaap de Goede Hoop. Naar men ver neemt is het 93" regiment Hooglanders aangewezen voor de versterking van de Brilsche troepen in de Kaap kolonie. VKANkK IJ» li- De zitting van de kamer van Zaltirdag was weder vrij onrustig. De heer Grévy hield als voorzitter eene korte toespraak. Daarna beklom de heer Itlin de Bourdon, van de regterzijde, de tribune, om op hevigen toon te protesteren tegen de nietigverklaring, die de verkiezing van sommige officiële candidaten te wachten stonden aan te dringen op de spoedige behandeling der begrooting. Wegens de hevigheid zijner taal werd hij door den voorzitter tot de orde geroepen. De kamer behandelde daarna de ver kiezing van den heer Combes, een der officiële candidaten. Deze betoogde de geldigheid zijner verkiezing weder op dezelfde wijze als dit vroeger was gedaan, door Ie beweren dat de officiële candidatuur hem meer nadeel dan voordeel had gedaan. De kamer vernietigde ech'ler zijne verkiezing met 180 tegen 139 stemmen. De heer Freycinet, minister van openbare werken, vroeg de urgentie voor een ontwerp tot overname door den staat van 2500 kilometer locaalspoorvvcgenvoor de som van 500,000,000 franken; tevens stelde hij voor dat ontwerp tot onderzoek toe te zenden aan de budget commissie. Het voorstel van den minister werd aangenomen. De maarschalk Canrobcrt zal naar Italië gaan, om als vriend en wapen broeder van Victor Emanuel Frankrijk by de begrafenis te vertegen woordigen. Vrijdag werd plegtig ter aarde besteld het sloflclijk overschot van generaal graal de Palikao. De militaire eer werd bewezen door een bri gade van het leger van Parijs, gekommandeerd door een hoofdofficier. Van Chislehurst was een krans viooltjes ontvangen, die aan de kist werd gehecht. ITALIË. De schikkingen voor de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van koning Victor Emanuel zullen getroffen worden door den minister van b'iincnl. zaken, in overleg niet den groot-ceremoniemeester, markies van Ranisscra. den burgemeester van Rome en den bevelhebber der militaire divisie Troepen zullen naar Rome omboden worden, om aan de plegtig- lieid deel te nemen. Het overbrengen van liet lijk des konings naar dc kerk zal Maandag, dc uitvaart op Dingsdag geschieden. Op Woens dag zal koning Humbert in eene vereenigde zitting der beide kamers den eed afleggen. Indien het stoffelijk overschot van koning Victor Emanuel te Rome wordt begraven, zal dit geschieden in het Pantheon, waar het gemeentebestuur alsdan een gedenkteeken zou oprigten. Verleden Donder dag kwamen prins Amadeus en de prins van Carignano te Rome aan en werden door koning Humbert naar de kamer geleid, waar het gebal semd lijk des konings is tentoongesteld. Naar men verneemt heeft het Vatikaan geweigerd een basiliek tol bet verrigten van de lijkdienst af te staanwelke weigering haren oorsprong vindt in die van den overleden souvercin, te voldoen aan 's Pausen verlan gen: "te verklaren dat hij (Victor Emanuel) berouw gevoelt over zijn poli tiek leven". De Fanfulla zegt dat 's konings antwoord op de hem door Pius IX gedane vraag is geweest: "Ik sterf als katholiek. Altoos heb ik genegenheid en eerbied gekoesterd voor den persoon van Zijne Heiligheid. Mogt ik in eenige mijner handelingen persoonlijk misnoegen aan den II. Vader hebben veroorzaakt, dan verklaar ik dat ik er berouw van heb; maar ik heb de overtuiging, in alles wat ik deed altoos mijne pligten als burger en vorst te zijn nagekomen en niets te hebben gedaan tegen de godsdienst mijner voorvaderen." ItUlTgCII LAAD. Hel Militar U ochenbl. bevat een verslag van proefnemingen met de telephon voor de voorpostendienst. Zij vonden plaats bij drie gra den vorst en hevigen wind. Een paar kapotjassen waren voldoende om Int gedruisch der omgeving en den wind zooveel tegen te houden, dat dc medcdeelingen op den tusschen voorposten gebruikclijken afstand verstaan baar bleven. Achter die jassen verborgen werd het stemgeluid van den alzendcr eener depeche, waarbij natuurlijk luide gesproken moest worden, .ook zooveel gedempt, dat zijne woorden «p weinige passen afstand voor zijne omgeving geheim bleven. Het blad gelooft, dat de felephon in het veld goede diensten kan doen. Volgens de Bank- und Band.-Zeit. zjjn reeds 15 personen in verze kerde bewaring genomen, uithoofde van medepligtigheid aan het ontvreem den van staatspapieren op het getouw gezet door den Engelschman Bisshop, den berigtgever van enkele Londensche dagbladen. Het Berlijnsche Tageblatt deelt nog mededat zelfs de militaire attaché van zeker gezantschap te Berlijn in de zaak is betrokken en dat hij weldra de hoofdstad voor goed zal verlaten. De iXeue Pr. Zeit. heelt ten aanzien van deze en andere mededeeliugen van het Tageblatt berigt, dal het blad zeer overdrijft en dat hel berigt aangaande den militairen attaché ten eenenmale ongegrond is. Geen hoofdambtenaar is in de quaestie betrokken: ondergeschikte beambten zijn de schuldigen en deze heeft men in verzekerde bewaring genomen. In eene vergadering der Duitsche nijverheids-vereenigingte Berlijn gehouden, is medegedeeld, dat er onlangs in twintig tabakswinkels pakjes met tabak zijn gekochtwaarvan bij onderzoek is geblekendat slechts twee pakjes met tabak waren gevuld, terwijl men in de overige slechts een namaaksel vond. vervaardigd uit gedroogde aardappelschillen, bladeren van vruchtboomen. enz. In de percussie-fabriek Ie Kiippersteg heeft door onvoorzigtigheid eene ontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan een werkman gedood en twee anderen zwaar gewond werden. Bij gelegenheid van een holjagt in het wildpark Kranichstein bij Darm stadt, waaraan o. a. de landgraaf van Hessen en de hertog van Nassau deelnamenheeft zich een treurig ongeval voorgedaan. Een jager van den hertog van Nassau kreeg een schol in den rug en in den schouder en over leed reeds den volgenden dag. Men weet nietwie het noodlottig schot gelost heeft. Van wege het stadsgeregt van Darmstadt is een onderzoek ingesteld. Tc Bern zjjn dc heer Wildbolt, een algemeen geacht notaris, en zijn gehuwde zoon. die hem in zijne werkzaamheden bijstond, op het bureau aan hunne schrijftafel dood gevonden, blijkbaar vergiftigd met blaauwzuur. T 11 K H IJ E. Betreffende de onderhandelingen over den wapenstilstand wordt nog niets gemeld. Naar men verneemt zou men in het Russische leger daarmede niet ingenomen zijn. Na het overwinnen van zoo vele moeijelijkheden zou men gaarne van de magteloosheid des vijands gebruik willen maken om hem op gemakkelijke wijze geheel te overwinnen, minstens zich van Adri- anopel meester te maken. De Porte heeft aan haren ambassadeur te Londen berigt gezonden, dat zij niet kan onderhandelen met Servië, Rumenië en Montenegro, doch deze ook binnen den wapenstilstand wil begrijpen. Uit Plewna is eene deputatie gezonden aan grootvorst Nicolaas, om te klagen over de inbreukendie de veroveraars zich veroorloolden op den eigendom van particulieren. Vooral de Rumeniërs onderscheiden zich door liet prijsverklaren van alles wat niet muur- of aardvast is. De inwoners van Plewna vinden hierin te eer reden tot klagen, daar de Turkscbe troe pen gedurende de belegering steeds de strengste discipline bewaarden. Volgens den correspondent vail Daily News die een uitvoerig verslag geeft van den togt van generaal Gurko over den Balkan, zijn 30 soldaten in de vier dagen van ih n sneeuwstorm doodgevroren en klom het aantal zieken door vermoeijenis tut meer dan 2000. Hij geeft eene zeer belang rijke besctirijvjng van deze moeijelijke en gevaarlijke onderneming en prijst dc volharding der Russische soldaten, maar bovenal de veerkracht hunner aanvoerders. Vreemd is liet echter dat de Turken, daar de operatie meer tijd vorderde dan men gedacht had, nog werden verrast. -- In Armenië verwacht men de benoeming wener commissie, die het burgerlijk bestuur van het veroverde gebied zal organiseren. Opper-Armenië zal twee gouvernementen vormen, dat van Kars en Erzerum. die zamen een geiieraal-gouvernement zullen uitmaken eti onder het bestuur zullen worden gesteld van een keizerlijken prins. De Russische Zemstwas en vrede- geregten zullen onmiddellijk in liet bezette gebied worden ingevoerd. Ook daar wekken de ontberingen, welke officieren en soldaten hebben te ver duren het verlangen naar het einde des oorlogs. De troepen ontvangen niets dan vleeschaardappelen en groenten zijn sinds lang niet meer gezien. In plaats van brood ontvangt de soldaat het naauwelijks eetbare "suchar", een soort van zwarte beschuit. OOST-INDIE. BATAVIA. 6 December. Op 30 November is den legerkommandant, door de officieren te Bata via in garnizoen, eene serenade gebragt, als blijk van belangstelling in de onderscheiding generaal de Neve te beurt gevallen door zijne benoeming tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw. Een ingezetene van Batavia heeft der regering, volgens het Bat. Hbl., eene som van 15000 aangeboden om naar de Parijsche tentoonstelling te zenden den heer von Schmidt auf Altensladt, secretaris der Batav'iasche tentoonst ellingscommissie. In de residentie Lampongsche districten was het weer sedert Mei jl, ondragelijk warm; slechts een enkele maal vief wat regen, en einde Octo ber konden de rijstvelden nog niet worden bewerkt en bezaaid. Bosch- branden kwamen veelvuldig voor en veroorzaakten belangrijke schade aan woningen en aauplaiilingen. In het gouvernement Celebes en onderhuorig- heden was het nog slechter gesteld. Overal deden zich gevallen van koorts en buikziekte voor, en dc pokkeu bleven heersclienterwijl door de aan houdende droogte hel vee gebrek leed, zoowel aan water als aan voedsel, en met den aanplant van tweede gewassen geen begin kon worden ge maakt. In de Ooster-districten was de padi-oogsl voor een groot deel mis lukt, en de koffij-afvoer hield er nagenoeg op. Op een togt naar hel eiland Palocwoe mogt bet aan de bemanning der

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2