LEIiSCiE C OIIB A N T. x\ w. 1878. Dl.\(iSD\(i 15 J A .NU A ill J. ST ADS- BERICHTEN. B1NNENLANDSCHE BERIGTE.N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco y. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Pe prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31,te0 Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde invullingsbiljetten voor het dienstjaar 1858 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden5 Januari 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 Januarij. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indife door middel van het stoomschip Torrington, van de Rotterdamsche Lloydwaarvan het vertrek uit Vlissingen op den IB11'" Januarij aanst. is is bepaald. Behalve voor Batavia zal met deze gelegenheid mede eene brievenmaal voor I'adang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 15d,n Januarij. en de brieven den daaropvolgenden dag per eersten trein, te Vlissingen aangekomen te zijn. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 30, 15, ƒ3.30 en ƒ155, de laagste prijzen ƒ30, ƒ15, ƒ3 en ƒ1.50. De heer Burggraeve, professor aan de lioogeschool te Gent, door wien op 17 dezer te Breda eene conferentie zal gegeven worden over zijne "méthode dosimétrique", welke methode, naar het schijnt, meer en meer de belangstelling van de geneeskundigen gaande maakt, heeft het voorne men ook te Leiden, Utrecht, Amsterdam. Groningen, 'sGravenhage en Rot terdam eene dergelijke conferentie te geven. De dag, waarop deze te Lei den zal plaats hebben, zal later worden medegedeeld. Gedep. stalen dezer provincie hebben bepaald dat de verkiezing van een lid der staten van de provincie Zuidholland, in het hoofdkiesdistrict Gouda, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer M. Bisdom van Vlietdie als zoodanig in het jaar 1883 zon hebben moeten aftreden, zal plaats hebben op Dingsdag den 15Jrn Januarij aanst., en dat de herstemming, zoo die noodig mogt zijn, zal plaats lebben op Dingsdag den 29" Januarij aanst. Daar uit de verhooren voor de commissie van enquête omtrent de be smettelijk longziekte onder het rundvee is gebleken, dat bij de afmaking van rundvee, door longziekte aangetast of daarvan verdacht, niet altijd de noodige voorzorgen worden genomen tot voorkoming van verbreiding der besmetting heeft de minister van binnenlandsche zaken de burgemeesters aangemaand, in voorkomende gevallen met de grootste zorg te werk te gaan. Een reeks voorschriften, daarbjj te volgen, is ter hunner kennis gebragt. 'sKonings commissarissen in de onderscheidene gewesten zijn geraad pleegd omtrent het tijdstip van oproeping der milicien-verlofgangers voor het bijwonen van de najaarsoefeningen. De minister van oorlog wenscht dat tijdstip zoo te regelendat die oproeping zoo min mogelijk strekke ten nadeele van de milicien-verlofgangers zeiven en van de bedrijven, waarin zij werkzaam zijn. De commissaris des konings in de provincie Zeeland is gemagtigd tot bijeenroepiug van dc staten dier provincie in de laatste dagen dezer maand in buitengewone vergadering, ten einde daarin aan de orde te stellen: het ontslag van uir. A. R. Arntzenius, als griffier der staten, en de benoeming van zijn opvolger; en de vaststelling van regelen op het omkaden en bema len van laag gelegen gronden. Naar de Iliddelb. Cour. verneemt heeft de heer van Lansberge wegens ziekte zijn ontslag als gouverneur-generaal van Nederl.-Indie verzocht en zal de heer I. D. Fransen van dc Putte tot die waardigheid benoemd worden. Het stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 12 Jan. te Aden aangekomen. Eenige gevaarlijke boeven zijn dezer dagen te Amsterdam gevat en naar de gevangenis gebragt. Een drietal hunner, waarvan de oudste nog pas 23 jaar was, hadden reeds het grootste gedeelte van hun leven in de gevangenis of het verbeterhuis doorgebragt. Zij hadden een verfoeilijke bron van inkomst; zij betichtten nl. iemand van een hoogst onzedelijke daad, dreigende die openbaar te zullen maken. Hoewel volkomen onschul dig, werden den man door de schurken telkens geldsommen afgeperst, op de bedreiging dat zij van hem vertellen zouden wat zij wisten. Ook is aldaar in verzekerde bewaring gebragt een commissionair, beschul digd van hel disconteren eener acceptatie, die niet voorzien was van de echte handteekening van den acceptant. Voor eenige tijd, meldt het /JW.hebben wjj medegedeelddat de zeer bekende 70-jarige Bjjlsmavoor de regtbank alhier teregt stond, wegens hel onbevoegd uitoefenen der geneeskunde door het behandelen van oogljj- ders en het dezen geven van een watertje. Zalurdagmorgen wees de regt bank in die zaak vonnis. Overeenkomstig het requisitoir van het 0. M.achtte zij de schuld van bekl, wettig en overtuigend bewezen, besliste zjjdat hij gehandeld had in strijd met de wel en veroordeelde zjj Item lot beta- line eener geldboete van ƒ150, bij niel-betaliug te vervangen door een cel lulaire gevangenisstraf van 15 dagen. Omtrent den brand te Velp wordt nader vernomen, dat bjj plaatselijk onderzoek de duidelijkste bewijzen van brandstichting zijn gevonden, daar het vuur op drie geheel van elkander afgezonderde deelen der woning heeft gewoed en sommige voorwerpen met petroleum waren doortrokken. In den loop der instructie bleek het, dat de jonge Duitscher, die als kostganger inwoonde, den vorigen avond was gezien, een kan dragende, en bij een te Arnhem bij petroleum-verkoopers ingesteld onderzoek kwam daarop aan den dag, dat door dien jongen Duitscher eenige kannen petroleum waren gehaald. Op last van den regter van instructie werd de Duitscher nu onmid dellijk als vermoedelijk medepligtige in verzekerde bewaring gesteld. Zjja kostheer, de vermoedelijke brandstichter en verdacht van een aantal manu facturen ontvreemd te hebben, had nog bij tijds de vlugt genomen. In de suikerfabriek van dc heeren Binsveld C".te Roosendaal, is een knecht in een ketel met kokend sap gevallen. Hij bekwam vreeseljjke brandwonden. Te Waalwijk is de aldaar bestaande stoom-, schors- en bloemfabriek een prooi der vlammen geworden. De daaraan grenzende gasfabriek is behouden gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. In de jongste Indische bladen vindt men levensschetsen van Paus Pius IX. Aanleiding daartoe gaf een Renter-telegram, dat op 4 Dec. te Batavia werd ontvangen en hel overlijden van den Paus vermeldde, midden tusschen oorlogsberigten. 's GRAVENIIAGE14 Januarjj. Z. M. heeft jhr. mr. Victor de Stuers, referendaris bij het dep. van binnenl. zaken, vergunning verleend tot hel dragen der versierselen van kommandeur in de orde van Frans Josephhem door den keizer van Oos tenrijk geschonken. Door Z. M zijn benoemd: tot procureur-generaal bij het geregtshof te 's liage jhr. mr. van den Berghthans procureur-generaal bij het hof te 's Ilcrtogenbochen tot procureur-generaal bij laatstgenoemd hof jhr. m'. de Jong van Beek en Donkadvocaat-generaal aldaar. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. Indië is benoemd tot officier van gezondheid 2d' kl. de heer dr. A. Jsiger, genees-, heel- en verloskundige te Baiersbronn (Wurtemberg). De scheepsklerken M. J. Rambonnet en D. G. Krol van der Hoek wor den geplaatst, rcspectivelijk aan boord van de opleidingschepen Anna l'aulowna en Admiraal van IT'assenaerde luit. ter zee l,u kl. C. Hoff man wordt geplaatst aan boord van het scliroefsloomschip ran Galen, en belast met de waarneming der betrekking van adjudant bij den benoemden divisie-kommandant, den kapitein ter zee W. K. van Gennep. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Wegens het overlijden van koning Victor Emanuel is uit de woning van den heer Bertinatti, gezant van Italië bij het Nederlandsche hof, op de Mauritskade alhier, de vlag van dat rijk halverstok en met rouwfloers om hangen uitgestoken. In de civiele zitting van heden heeft de hooge raad arrest gewezen in de eerste serie der onteigenings-procedures van de spoorweg-maatschappij

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1