MADRID, 11 Januarij De Cortes, in congres vereenigdontvingen heden i door eene kon. boodschap, welke door Canovas di Castillo voorgelezen I werd, mededeeling van het aanstaande huwelijk des konings. RAGUSA, 11 Januarij. Het Montenegrijnsche hoofdleger trekt op Scu tari aan. ROME, 11 Januarij. Bij de lijkstaatsie van Victor Emanuel zal niet //de pauselijke Stoel" als zoodanig, maar Paus Pius IX vertegenwoordigd zijn. Aan een congregatie van kardinalen is de vraag voorgelegd, welke houding tegenover den nieuwen koning aangenomen moet worden. ATHENE, 11 Januarij. Bulgaris, gewezen minister-president, is aan een beroerte overleden. KONSTANTINOPEL12 Januarij. (B.) Aangemoedigd door vorst Reuss, die als zijn gevoelen te kennen gaf dat de vredes-voorwaarden waarschijnlijk zacht zouden zijn, en om aan Europa het bewijs te geven van hare opregte begeerte naar vrede, heeft de Porte Rusland geinterpelleerd over die voor waarden. Er zijn weinig ziekten welke de daarstelling van zoovele geneesmiddelen heeft bevorderd als de Asthma. De meeste dezer middelen min of meer onvoldoende zijn in een welverdiende vergetelheid geraakt. De bewonderens waardige werking der teer op de longen, en de sljjmdeelen in het alge meen, heeft talrijke proefnemingen uitgelokt waaruit thans blijkt dat een der beste behandelingen tegen Asthma bestaat in de aanwending der Teer- capsules van Guyot. In de meeste gevallen geven twee of drie capsules, bij eiken maaltijd ingenomen eene snelle verlichting, wij voegen er echter bij dat wanneer de kwaal reeds verouderd is. men gedurende eenigen tijd met deze behandeling moet voortgaan; overigens, na de spoedige verlichting die zij daarvan ondervinden, zijn de zieken zelden geneigd het gebruik der Teercapsules al te schaffen alvorens zij geheel zijn hersteld. Deze wijze van behandeling komt op zeer geringe kosten te staan, ongeveer 6 a 8 cents per dag. Om er zeker van te zijn dat men de echte Teercapsules van Guyot be komt, moet men de in drie kleuren gedrukte handteekening van Guyot eischen, die zich op elke flacon moet bevinden. Depot te Parijs in de Apotheek Guyot, 31 Rue de Seine, en in de meeste Apotheken. INGEZOlVDEli. Het schijnt maar al te zeer dat men tegenwoordig voldoet aan de lust tot critiseeren, zonder naauwkeurig te onderzoeken, of hetgeen men zegt, wel juist is. Had de onbekende X van het ingezonden stuk in deze Courant van eer gisteren dat gedaan, dan ware hem gebleken, dat zijne beoordeelingen ge grond waren op sustenuën. Hij had toch kunnen vernemen: dat, hetgeen blijken zal over te blijven van den hoofdelijken omslag, ver- eenigt met de vrijwillige bijdragen, nog in te vorderen over 1877, als niet kunnende geind worden door de hangende procedure over den hoofdelijken omslag, en bijgevolg op de begrootingen van 1877 en 78 niet konden voor komen, als eene toelage aan predikanten over 1877 zal gegeven worden; dat in de annonce tot terugbekoming van dien omslag, voorzigtigheids- halve van het predikantstractement niet gesproken werd. om geene bestem ming van dat geld voor bijzondere personen uit te lokken; dat in 1862 moest worden ingetrokken de sedert 1821 genoten toelage om den treurigen toestand der financiëntengevolge van het opzeggen van 'tal van zitplaatsen door hen, die door de handelwijze van den toenmaligen kerkeraad verdreven werden naar het Noordeinde en waardoor de collecten verminderden tot 6 a/7, bij vroeger ƒ40 a ƒ50 'sweeks; dat in lateren tijd de ontvangsten veel verbeterdenmaar daartegen ook aanzienlijker waren de opzeggingen van schuldbrieven, o. a. ook de opzegging bij termijnen van de 16000, verschuldigd aan de gemeente Leiden dat aan de kerkgebouwen alléén het allernoodzakelijkste gedaan werd en vele gewenschte zaken, te veel om hier te vermelden, moesten uitgesteld worden dat de opknapping der kosterijen niet zóó lang kon uitgesteld worden totdat ze onbewoonbaar werden, even als dat werd de woning van den ontvanger, zoodat de Gemeente-Commissie haar bureau daarin niet langer konde vestigen en dus wel verpligt was die in orde te brengen voor hare administratie dat de batige saldo's van rekeningen, meestal ontstaande door onzekere inkomsten, als daar zijn de opbrengsten van de begraafplaatsen, collecten j en plaatskaartjes, steeds moesten dienen voor uitgestelde reparatiën of voor verpligte aflossingen van schulden of schuldbrieven en alzoo die saldo's niet gebezigd konden worden voor eene toelage aan predikanten. De onbekende X moge nu wel in het belang dier heeren daarover anders oordeelen, en eens regt huishoudelijk de administratie daarnaar willen inge- rigt zien, de Gemeente-Commissie, hoe goed gezind ook, kon en mogtvoor eene grootere toelage dan door haar, vóór den hoofdelijken omslag, toege staan was, die saldo's niet gebruiken. Zjj is in de eerste plaats verpligt, en daarvoor zijn de fondsen gelegateerd of de collecten ingesteld, om de kerkgebouwen volgens art. 22 van het reglement op haar beheer, in goeden slaat te houden voor den openbaren eeredienst. Volgens art. 35 van het reglement wordt aan de goedkeuring van Nota belen onderworpen de jaarlijksche begrooting en de jaarlijksche rekening. Is de rekening niet in strijd met de goedgekeurde begrooting, dan kan dat college de goedkeuring niet weigeren. Dit deed het college van Notabelen evenwel in Mei van het vorige jaar, en nadat door de Gemeente-Commissie, in Junjj daaropvolgendede redenen van weigering dier goedkeuring weder- legd warenontving zij eerst in December 11.dus zes maanden later, een nader schrijven van Notabelen, inhoudende de bedreiging //de rekening niet goed te keurenalvorens van het saldo nog ƒ900 aan predikanten was uit betaald." De Gemeente-Commissie gaf daarop in antwoord: dat de staat harerfinan ciën dat niet gedoogde; dat die eisch in strijd was met de door Notabelen goedgekeurde begrooting over 1876 en alzoo ook strijdig met alle regelen der comptabiliteit. Het saldo van 1876 behoort tot den dienst van 1878 en was door de Gemeente-Commissie bestemd, zoo als aan Notabelen bekend was, voor de verdere restauratie van de consistoriekamer der St.-Pieterskerkin 1876 be gonnen op dringend verlangen van vele kerkeraadsleden, en in 1877 niet voortgezet om bijzondere uitgaven. De Gemeente-Commissie, om nu evenwel te gemoet te komen aan het ver langen van Notabelenstelde aan den kerkeraad voor om die verdere restau ratie nog voor een jaar uit te stellenten einde aan ieder der predikanten over 1878 eene toelage van ƒ100 te kunnen geven. Het antwoord van den kerkeraad is men daarop inwachtende. De onbekende X had dus. na onderzoek, ook kunnen weten, dat op den eisch van Notabelen, naauwelijks een maand geleden gedaan, door de Ge meente-Commissie nog geen gevolg behoeft gegeven te worden aan het voor- geschrevene bjj de artt. 38 en 39 van het reglement op het beheer. Wordt door den kerkeraad haar voorstel goedgevonden, dan zal door de Gemeente- Commissie de begrooting over 1878 dienovereenkomstig gewijzigd worden en vervalt alsdan van zelf het verschil tusschen de beide collegiën. De Gemeente-Commissie gaf ook kennis aan den kerkeraad. dat zij voor de volgende jarenin overleg met dien raadmaatregelen zoude nemen om in het predikantstractement verbetering te brengen. Het zal dan moeten blijkenof die zoogenaamde welgezinde leden der gemeente, die weigerden den hoofdelijken omslag te betalen, omdat zij vol gens hunne meening voor eenige guldens te hoog waren aangeslagen, nu ter wille zullen zijn, om naar hun vermogen mede te werken tot een doel, tot welks bereiking de Gemeente-Commissie immer haren tijd en hare zorgen over had. Men achtte het van groot belang een en ander te moeten zeggen op een schrijven, dat blijkbaar ten doel heeft om de Gemeente-Commissie, ook ten opzigte van het predikantstractement, in een verkeerd daglicht te stellen. Onbillijk is hetnu alweder door de tegenwerking van gemeenteleden de hoofdelijke omslag gevallen is, de Gemeente-Commissie te dringen tot iets, dat niet alleen in strijd met hare verpligting, maar ook met eene rigtige administratie onmogelijk is. Eer de onbekende X zijn pen weder in handen neemt, onderzoeke hij vooraf goed wat hjj zeggen kan of mag; het ware anders beter die pen in rust te laten, dan ze nogmaals te gebruiken tot verspreiding van meerder onrust in de gemeente. 12 Januarij 1878. Het even belangstellend oud-kerkeraadslid. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6