BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ó4> January ;J878, JP\ BUITENLANDSCHE BER1GTEN, PER TELEGRAAF. iE Bi K L, A S LONDEN, 11 Januarij. Lord Lawrence, gewezen gouverneur-generaal in Britsch-Indië, pro testeert in een brief in de Times tegen de uitbreiding van de noordelijke grenzen van Britsch-Indië, waartoe, ofschoon langzaam en bijna ongemerkt, stappen gedaan zijn. Hij is van oordeel, dat die niet geschieden mag zonder dat de uitdrukkelijke goedkeuring van het parlement vooraf gege ven is, en dat zij bovendien zeer onstaatkundig is. Aan Daily News wordt gemeld dat in Zuid-Wales tal van vrouwen en kinderen van honger en koude zijn omgekomen. Hetzelfde volk, dat tegen eene geringe loonsvermindering protesteerde, dat een inkomen van 30 tot 36 per week afsloegvraagt thans aan den landgenoot het genadebrood. Cardiff is niet minder het tooneel van hongersnood geworden: huisgezinnen van zeven leden warën in 14 dagen tijds tot op de helft verminderd. Een blad Uit Birmingham meldt insgelijks dat in den laatsten tijd werk lieden naar hun werk gingen met niets dan droog brood in hunnen randsel. Menig huisgezin teerde op den afval van het in de brouwerijen verwerkte graan en dagelijks werden kinderen grafwaarts gedragendie in koolbladen geen voldoend voedsel vonden. Het is uitgemaakt, zegt dit blad, dat het volk, dat thans het meeste gebrek lijdt, juist de held is van den verwoes tingsoorlog, door den arbeid tegen het kapitaal gevoerd; het hielp het loon tot znlk eene onnatuurlijke hoogte opvoeren, dat de hooge boom daarop nedervallen moest. Toen het loon zijn toppunt bereikte werd ook alles verteerd. Het werkvolk heeft zelf de poorten der nijverheid gesloten. Zelfs de reus der Wales-mijnwerkers (Crawshay) moest voor zijne over- magt wijken en Sloot zijn mijnwerk. Nabij St. David's Head, in het kanaal van Bristol, heeft in den nacht van Dingsdag op Woensdag jl. een aanvaring plaats gehad tusschen de van Cork naar Bristol varende stoomboot Xenia en de Italiaansche bark Pensiero, met het ongelukkig gevolg, dat laatstgenoemde bark terstond zonk. Van de uit 11 man bestaande equipage is er slechts één geredde anderen vonden hun dood in de golven, De fabrikanten Dobson en Astbry te Preston hebben met een matig tekort hun betalingen gestaakt. De West-Indische handelaren James Edghill en O. te Londen hebben zich insolvent verklaard. Hét tekort bedraagt nog geen 10000 De dagbladen van New-York van 29 Dec. jl. maken melding van 2 bank-faillissementen en van betalingsstaking van 5 groote handelshuizen. fRANtta IJ Si. Volgens het Journ. des Déb. zal er eerstdaags eene verandering plaats hebben in het personeel der procurenrs-generaal, door het ontslag van die genen, welke zich gecompromitteerd hebben in de staatkunde van 16 Mei. De minister van justitie heeft met dien maatregel gewacht, omdat hij met de meeste zorg het gedrag dier ambtenaren heeft willen onderzoeken. De parlementaire commissie van onderzoek naar de verkiezingen heeft beslotendat hare afgevaardigden het eerst hun werk beginnen zullen in de departementen Ia Dordogne en Tarn, en daar alle knoeijerijen zullen opsporen, die bij de verkiezingen van den heer de Fourtou en baron Reille hebben plaats gevonden. Gambetta, uit Italië teruggekeerd, heeft te Marseille eenigen tijd ver toefd en in een vriendenkring zich o. a. aldus uitgelatenIk reken op het gezond verstand der natie, dat zij het tegenwoordig ministerie in slaat zal stellen aan het bestuur te blijven, en op de meerderheid van het parlement. Als wij beveiligd zullen zijn voor reactionaire kunstgrepen en een a3n het algemeen stemregt vijandigen senaat niet meer te vreezen zullen hebben, dan kunnen wij onbekommerd ons gereed maken voor nieuwe veroveringen, en dan zullen wij ons verdienstelijk gemaakt hebben jegens Frankrijk en de republiek. Doch zoolang wij niet zoover zijn, ik herhaal het, geen overijling, geen oneenighedengeen misslagen. Laten wij kamperen in de door ons veroverde stellingen en die versterken. Laten wij het bestuur, dat de republiek u gegeven heeft, zijne taak vergemakkelijken. Het zal uwe regtmatige wensehen bevredigendoch op voorwaarde dat gij voortgaat de orde te bewaren, het gouvernement te steunen en aan de wetten strikt te gehoorzamen, In de maand Mei van dit jaar zal er een belangrijk astronomisch ver schijnsel plaats hebben, namelijk de overgang van Mercurius voorbjj de zon. Te San Francisco zal het het best waar te nemen zijn, De regering zal aan de kamers een crediet vragenten einde de kosten goed te maken van eene wetenschappelijke commissie, die zij naar San Francisco wil zenden. De Soleil is niet gerust over de mogelijke gevolgen van den dood van den koning van Italië. Men schrijft, zegt dit blad, Humbert I minder eer biedige, minder toegenegen gevoelens jegens den Paus toe dan zijnen vader, welke dan ook de eischen der staatkunde mogten wezen, persoonlijk be zielden en misschien is het te vreezendat hij het aanstaande Conclave minder vrijheid van handelen laten zal. Te oordeelen naar al wat men van hem weet, zal ook Frankrijk minder op zijne dankbaarheid en zijne persoonlijke sympathie kunnen rekenen. Het Journ. des Déb twijfelt er niet aan, of de zoon zal de gevoelens en ook de politiek zijns vaders erven. De Epoca en andere Spaansche bladen verwonderen zich over de taal en de houding van eenige Fransche bladen, die in de quaestie tusschen koningin Isabella en het Spaansche kabinet voor eerstgenoemde partij trekken. Die bladen laten zich o. a. aldus uil: //Spanje heeft nog niet ver geten dat de kanonnende geweren en het gelddoor vreemdelingen ver strekt, er toe hebben bijgedragen om den burgeroorlog gaande te houden en de ellende te vermeerderen, welke de constitutioneele moaarettie van Alfonsus XII met zooveel moeite tracht te herstellen. Al de pogingen, welke men thans van buiten af zou willen aanwenden, om de tweedragt in Spanje weder aan te stoken, zullen magteloos zijn, want de liberale regering des konings is sterk genoeg om ze met glans te onderdrukken. BVIT8CHLAND. Het ontwerp der rijkswet op de regtbanken van nijverheid is thans bekend geworden. Daarin wordt o. a. bepaald dat ter beslissing van ge schillen tusschen patroon en werkman regtbanken van nijverheid kunnen worden opgerigt. De oprigting geschiedt krachtens plaatselijke verordening op grond der wet op de uitoefening van beroep en bedrijf. Bij onderling overleg kunnen verschillende gemeenten eene gemeenschappelijke regtbank oprigten. Ingeval in eene gemeente een regtbank wordt verlangd en het plaatselijk bestuur daaraan niet voldoet, kan de oprigting plaats hebben krachtens besluit der landsregering. De regtbanken doen Uitspraak in ge schillen 1". over het begin, den duur en de ontbinding van het werk-con- tract, 2°. over de uitreiking of den inhoud van getuigschrift of werkboekje, 3". over dienstverrigting en schadevergoeding. Zij bestaan uit een voorzitter en minstens vier assessoren. TURKIJE. De kamer der afgevaardigden heeft zich tevreden verklaard met de ophelderingen der regering en vooral de houding van Sérver-pacha, minister van buitenl. zaken, goedgekeurd. Al de ministers woonden heden het debat in de kamer bij. Server-pacha heeft verklaard, dat de regering alle mogelijke pogingen in het werk had gesteld, om de belangstelling tan Europa voor de zaak van Turkije op te wekken, maar dat hare pogingen vruchteloos zijn gebleven. Turkije stond geïsoleerd en mögt geen hulp van Európa verwachten. Er werden thans onderhandelingen gevoerd over het sluiten van een wapenstilstandwelke tot den vrede zou leiden. Zoodra die onderhandelingen tot het doel hadden gevoerd, zou daarop de goedkeu ring der kamer gevraagd worden. ,0— Men meldt uit Konstantinopel dat van daar aan de Russische opper bevelhebbers, de grootvorsten Nicolaas en Michaèl, het verzoek gerigt werd om plaats en tijd voor eene ontmoeting met de Turksche opperbevelhebber* te bepalen, ten einde de onderhandelingen over een wapenstilstand mogelijk te maken Zuidelijk van den Balkan kommandeert Mehemed-Ali-pacha als generalissimusnoordelijk van den Balkan de minister van oorlog Reul-paeha die naar Varna vertrokken is, en in Azië Ismaël-Kurd-pacha. De correspondent van de Times schrijft uit Bucharest van 9 Jan.: De dooi is ingevallen en daarmede de hoop verijdeld, dal het ijs weldra sterk genoeg zou zijn om het vervoer daarover mogelijk te maken; houdt dit weder aan, dan zal de ijsgang de gemeenschap nog geruimen tyd belem- j meren. Duizenden karren te Sistova en Simnitza wachten op het herstel der gemeenschap tusschen beide oevers. Een sleepboot vaart heen en weer en brengt de bootjes over, waarin echter slechts personen, kleine vrachten en de veldpost vervoerd kunnen worden. Vijf stoombootjes, die te Simnitza aangekomen, maar nog niet te water gelaten zijn, zullen levensmiddelen naar den regteroever overbrengenmaar voor het transport van materieel zijn zij te klein. Voor de constructie van de ontworpen winterbrug is nog niets gedaan. Men kan zich inderdaad niets zoo armzaligs voorstellen als de Russische intendance. Te Fratesti en omliggende plaatsjes is een vreese- Iijke vlek-typhus uitgebroken. De ziekte ontstond onder de Turksche ge vangenen, maar tastte ook de bewoners aan. Men zegt echter ook, dat deze ziekte een andere geesel van het Oosten is, die onder een heel wat vreesselijker naam bekend staat. Het lijden der Turksche krijgsgevangenendie naar Bucharest worden overgebragt, moet vreesselijk zijn. Het vervoerwezen is slecht ingerigt; de dorpen langs de marschroute zijn met Turksche zieken opgevuld; typhus en buikloop slepen duizenden ten grave. Zij die het geluk hebben Bucharest te bereiken, worden aldaar zeer goed verzorgd. 's GRAVENIIAGE12 Januarij. Het hof zal voor drie weken den rouw aannemen wegens het overlijden van den koning van Italië. Een berigt uit Atchin meldt dat de ex-radja van Simpang-olim zich aan lut Nederlandseh gezag heeft onderworpen. De gezondheidstoestand in Grool-Atchin is zeer gunstig. PARIJS, 11 Januarij. Volgens berigt uit Konstantinopel is Hamdi-pacha, minister van binnenlandsche zaken, in plaats van Edhem-pacha, tot groot vizier benoemd. WEENEN, 11 Januarij. Aan de Pol. Corr. werd heden uit Belgrado gemeld, dal, na een hevigen strijd van 5 dagen, de Serviërs eergisteren en gisteren stormenderhand Goritza, Vinpik en al de hoogten, die de vesting Niseh bestrijken, genomen hebben, waarbij zij zeer belangrijke verliezen leden. Het gevolg was, dal Nisch heden ochtend capituleerde en de Ser vische Iroepen des middags de vesting binnenrukten. KONSTANTINOPEL. 11 Januarij. De Porte heeft van Rusland ten ant woord ontvangen, dat Rusland de voorwaarden tot den wapenstilstand be schouwd wil hebben als grondslag voor de vredesonderhandelingen. PARIJS, 11 Januarij. Het Mém. dipl. deelt mede, dat ten gevolge van den dood van den koning van Italië liet huwelijk van den koning van Spanje j eenige dagen is uitgesteld. ROME, 11 Januarij. Koning Humbert heeft den hofrouw voor een half- jaar bevolen. In een dagorder aan het leger brengt de koning de militaire en burgerlijke deugden van zijn overleden vader in herinnering.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5