LEIDSCHE COURANT. 1878, Si". 11. MAANDAG 14 JAM AIUJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekcslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der AdvcrtentiCn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel nicer 25 cents. I(] deze Courant behoort een Bijvoegsel. ST ADS-BERICHTEN, BURGEMEESTER en WETHOUDERS tak LEIDEN, Her/.icn de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1878, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1850, alsmede voor hen die eerst na het intreden \an hun 19dejaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 17den, 24steD en 31sten December 1877; Doen te weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 14 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dinsdag 15 »4 en5, t> Woensdag 16 »6, Donderdag 17 »7, Vrijdag 18 8 en 9 of de buiten wij li en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden hij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon dag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling B urger lijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan wor den gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en hij aanplakking afgekondigd. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 5 Januari 1878. Y. d. BRANDFXER, Burgemeester. E. RIST Secretaris. PATENTBLADEJf. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen dat de ingevulde paientbladen over hel 2d« kwartaaldienst 1877/8. bjj het College van Zetters, in een der vertrekken van hel Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn dagelijks van een tot drie uren van 14 tot 19 Januari eertkomende. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 12 Januari 1878. v. d. BRANOELER. BINNENLANDSCI1E BEttlGTEN, LEIDEN, 12 Januarij. De opbrengst van 's rijks middelen over het jaar 1877 is geweest als volgt: directe belastingen 23.606.548.78%in- en uitgaande regten 5,132,771.12% accijnsen 37.670,012.60% (waaronder binnen- enbuiten- landsch gedistilleerd ƒ21,095,760.71 wijn /2,056.117.6(i%). waarborg en belasting der gouden en zilveren werken ƒ382,001.78, indirecte belastingen ƒ20,640,925.28, domeinen ƒ1,615,034.02, posterijen 7 3.460,740.36. rijks- telegraphen 788,417.85, staatsloterij ƒ433.607, acten voor de jagt en vis- scherjj 146,692, loodsgelden ƒ906,505.19, totaal 94,783,255 99%De raming bedroeg ƒ89,389,038. In 1876 bedroeg de opbrengst ƒ95,811,257 47%. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 66 tot 88 volwassen personen en 16 tot 21 kinderen. Uit Nederland werden in het afgeloopen jaar naar Nederl. Indië ge zonden 3046 militairen, waaronder 884 Nederlanders. 299 Duilschers, 996 Belgen658 Franschen, 10 Elzassers, 52 Zwitsers, 13 Oostenrijkers, 12 Italianen, 1 Rus, 1 Deen, 115 Luxemburgers, 4 Zweden en 1 PooD Naar men zegtbestaat er plan om het Mareotische meer in Egypte droog te maken en zou de Khedive de concessie daarvoor aan eene Nedcr- landsche maatschappij hebben verleend. {H. C In den naclit van 6 op 7 Januarij jl. moet bij een brand in het huis van een inwoner te Velp, ten nadeele van den koopman L. uit Gecstercn, volgens opgave voor eene waarde van minstens 2500 ontvreemd zijn, welke heeten te zijn verbrand, hetgeen, met het oog op den geringen om vang van den brand, niet aannemelijk is. Vermoedelijk zijn eerst goederen ontvreemd en is daarna brand gesticht. De diefstal moet zijn geschied na 21 Dec. II., toen de koopman het laatst te Velp is geweest. Te Bunnik is in beslag genomen een valsche halve gulden met de beeldtenis van koning Willem III en het jaartal 1863. Op Texel werden dezer dagen eenige kisten met blikken bussen op de recde opgevischt en aan wal gebragt. Aanvankelijk vermoedde men dat de bussen met dynamiet gevuld warenwat onder de talrgke omstanders groote opschudding wekte. Men liet het geborgene voor een oogenblik onbeheerd, tot dat een deskundige verzekerd bad dat de kisten niets anders bevatten dan gasmeters. Uit Voorst wordt aan de IV. R. C. gemeld: De volgende geschiedenis maakt hier nog al opspraak. In den afgeloopen zomer werd bij een kroeg houder ie Beekbergen de boedel bij executie verkocht, zoo men zeide, we gens schulden aan een slijter in jenever, ten bedrage van ongeve r ƒ225, zoo voor geleverde sterke dranken als reeds gemaakte kosten. De geheele boedel bragt bij verkoop op ƒ6.85. zoodat er ongeveer ƒ220 schuldig bleef. Voor eenige dagen ontving de debiteur per briefkaart de niinbodiging, om op zekere plaats te Apeldoorn te komen. Hieraan werd door hem voldaan; doch nu werd bij door twee deurwaarders en een rijksveldwachter in arrest genomen, voorgevende dat zij in last hadden hem te Zutphen in ggzeling te brengen. Per rjjluig werd de reis naar Zuiphen ondernomen. In Voorst gekomen, werd den debiteur voorgesteld, ten einde de gevangenis te kun nen ontgaan, bij daar wonende bemiddelde familiebetrekkingen een bezoek te brengen, ten einde hun vrees aan te jagen en daardoor als het ware geld af te persen. Die toeleg gelukte volkomen. De vier personen reden met een vrjj aanzienlijke som huiswaarts, bljjkbaar zeer voldaan over de zoo goed gelukte pogingen. Te Ommerschans hebben Woensdag eenige op de fabriek werkende verpleegden een hunner medeverpleegdcnGoosen genaamd, zoodanig aan hoofd en borst door slagen verwond, dat hg naar het hospitaal is vervoerd moeten worden. Goossen gal aanvankelijk voor niet te weten wie hem had geslagendoch noemde eindelijk twee personen als daders. Aangezien dit met grond voor waarheid kon worden aangenomen, zijn deze, ter voor koming van verdere ongeregeldhedennaar de gestichten te Veénhuizen overgeplaatst. Men vermoedt dat de bevolking onderstelt dat Goossen ver klapt heeftdat op de fabriekin strjjd met de bestaande bepalingen kollij voorhanden was. -- Te Leeuwarden waren Woensdag 11. 2 mannen bezig met uit een praam, geladen met staven ijzer en steenkolen, de laatstcn te lossen in het trek- schip naar Franeker, om daarna de staven in de barge naar Bolsward over te brengen. Onderwijl kantelde de praam: zakken steenkool en staven ijzer rolden over en door elkaar en een der twee werklieden geraakte daaronder in het water. Het duurde wel een half uur, voordat de man onder de zware massa kon weggehaald worden. Hjj was toen dood. Te Ginneken is eergisteren in een kunstwolfabriek brand uitgebarsten, die echter spoedig gcbluscht werd. Een bejaarde vrouw, die meende dat de brand -bjj hare dochter was, is van schrik plotseling overleden. Aan het spoorwegstation te Venlo is eene som van ƒ240 uit de kas van den ladingmeester ontvreemd. Er is geen spoor van den dader ontdekt. 's GRAVENIIAGE, 12 Jannarg. Aan den heer J. W. van Roijen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester Nijeveen. Aan dan heer d'. W. Kapteyn is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, en als zoodanig is benoemd de heer dr. H. Japikse, te Goes. Tot directeur van een der rjjkstclegraafkantoren is benoemd de tele graphist 2C kl. J. D. Doorman. De adelborsten le kl. G. P. Posthuma en F. C. V. Zwaanshals worden geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Aan jhr. mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, afgetreden minis ter van buitenl. zaken, is een pensioen verleend ten laste van den staat, groot f 4000 's jaars. Door het geregtshof te 'sGravenhage is bij arrest van beden eene ge vangenisstraf van drie jaren opgelegd aan den Sebeveningschen kuipers- kneeht. die zich in de maand October van het vorige jaar aan diefstal van

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1