LEIPSCIIE V. 9. V HIJ I) AG 11 JANUARI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prys der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.30, wiet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntidn is van 1—4 regels ƒ1.--, iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERICHT EN. II EK-IJK. BURGEMEESTER ïn WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 24rteB December 1877, n°. 29/1 Provinciaalblad n°. 90), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der inaten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1878; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. zp, der wet van den 7en April 1869 (Staatsblad u°. 57), tot liet doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk UI, op den 11, 15 en 16 Januari, ^flken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 19den December 1877, de letter Z, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsinerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van wecgwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, hij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl liet kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer V, Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter oversteai- pelirig aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsclig Courant Burgemeester en Wethouders voornoem tl LeIDIK, 3 Januari 1878. v. d. BRANDKLER, Burgemeester* E. KIST, Secretaris. B IN N E NLaNDSCIIE BE It! G T E N LEIDEN, 10 January. Bij de opening van de op heden gehouden zitting van den gemeenteraad bragt de voorzitter een heiigroet aan de leden bij het nieuw ingetreden jaar, niet den wensch dat hunne werkzaamheden mogten strekken tot. be vordering van den bloei der gemeente. Van de lib Le Poole, Schelteina en Cock was ingekomen een voorstel, om, aangezien er vele bezwaren waren gerezen legen het toesiaan van het verzoek van I'. D. Steenhtiizentot het plaatsen van een loods builen de Morsehpoort, hem daartoe de door hem eerst aangevraagde plaats op den Vestwal, hetzij aan den kant van Amicitia. heizij aan dc zijde van de Broodfabriek, aan te bieden. Ook was ingekomen een nader adres van J. H. van den Worm, tegen het aanhangige verzoek van P. D. Stecnhiiizen. Voorts was ingekomen eene dankbetuiging van het depari. Leiden der maat schappij tot Nut van 't Algemeenvoor het verleende sub-idie aan de Volks zangschool, waardoor deze belangrijke instelling voor ondergang was behoed. Door den voorzitter werd medegedeeld dat hel legaat Btizzi thans in zijn geheel was ontvangen. In eene volgende vergadering zou een voorstel ge daan worden betredende de belegging dier gelden. Aan de orde was de benoeming van een onderwijzer 2'' kl. aan de open bare lagere school voor minvermogenden Als zoodanig werd benoemd W. W. Schipper, thans aan die school werkzaam. De voorzitter bragt vervolgens op nieuw in stemming het voorstel van btiig. en weth. om gunstig te beschikken op het verzoek van P. D. Steen- huizen, tot het plaaisen van eene loods buiten de Morsehpoort, voor het droogen van schapenvellen, waarover in de vorige zitting de stemmen hadden gestaakt. De heer Le Poole geloofde echter dat het voorstel, door hem en twee andere leden ingediend, de prioriteit moest hebben, want indien vooraf door de stemming eene beslissing werd genomen, dan zou de behandeling van het voorstel een terugkomen zijn op een genomen besluit, dat het reglement van orde niet toeliet. Zijns inziens moest de vraag gesteld worden of het voorstel niet de prioriteit zou hebben. De heer Goudsmit was van een ander gevoelen. Volgens de wet mogt er niets aan de stemming voor afgaan. Dc heer Cock kou zich met deze interpretatie van de wet niet ver eenigen. Er stond toch in art. 50 "tot eene volgende vergadering", en niet j //tot de volgende vergadering"; men was dus vrij. De stemming kon echter nog wel in deze vergadering geschieden, na dc beraadslaging over het voor stel. Dat voorstel was een conciliant voorstel, ten einde de nijverheid te steunen. De heer van der Lith gaf dit niet toe. Men moest eerst beslissen [j over eene zaak, waarover de stemmen hadden gestaakt; want anders zou men, liy eventuele aanneming van het voorstel, in grooie moeijelijkheid kunnen komen. Men kon welligt twee besluiten nemen, die regelrcgt tegen elkan der inriruischlen. De heer Goudsmit zeide in de wet niet anders te kunnen zien, of men moest daaraan eene sophistischc uitlegging geven. Eene volgende ver gadering was die, welke direct volgt, anders kon hel wel twee jaren duren en dit was de bedoeling van den wetgever niet geweest. De heer Cock bleef bij zijn gevoelen maar wilde op de prioriteit voor het voorstel niet blijven a ndringen. De leden wisten nu wat er van de zaak was; men wist dat Steenhuizen kon geholpen worden. De heer de Laat de Kantcr zeide dat het hem uit de beraadslagingen in de vorige zitting gebleken was dat niet alle leden op hel juiste standpunt stonden. Er was sprake van een ge timmerte en men dacht aan eene vellenblooterij De beslissing over een verzoek betrekkelijk het laatste was aan burg. en weth. opgedragen. Dc raad kon wel beletten op de bedoelde plek een loodsje te bouwen, maar niet dat Steenhuizen aldaar schapenvellen waschte, gelijk elders plaats had. De heerer. van der Lith en Cock konden geen genoegen nemen met de interpretatie door den heer dc Kanter aan de poltcie- vcrordening gegeven, dat Steenhtiizen, alleen met toestemming van burg. en weth.stadsgrond mogt innemen om vellen te wasschen. De policie-veror- dening mogt nie' in strijd zijn met de gemeente-wet, die voorsclircel dat geen gemeentegrond mag worden ingenomen zonder vergunning van den gemeenteraad. De heer Goudsmit geloofde niet dat bedoelde handeling in strijd was met de gemeentewet en dat art. 138 hier van toepassing was. Nadat nog eenige gedachtenwisseling had plaatsgehad, werd tot de herstem ming overgegaan, en werd hel voorstel van burg. en weth., tot het toe staan van liet verzoek van Steenhtiizen, verworpen met 15 tegen8sttmmen. Daar de voorzitter tot het volgende aan de orde gestelde punt wilde I overgaan, vroeg de heer Cock of thans niet eerst het door de drie leden gedane voorstel in behandeling zou komen. De heer Hartevelt verklaarde zich hiertegen; volgens hem moest Sleenhnizen nu welen wat hij wilde vragen. De heer Cock drong niet verder op de behandeling aanmaar de I heer Le Poole verklaarde zich voor eene dadelijke behandeling. De raad l was iu staat tr over te beslissen. De voorzitter verklaarde er zich tegen; j het had geen raison d'etre meer. De heer van llcukelom zeide dat liet doel van geen der leden was Steenhtiizen den voet dwars te zetten. Door eene eventuele aanneming van het voorstel zon men den man misschien in eene moeijelijke positie brengen. Beter was hei de zaak te laten rusten. De heer Le Poole zag daarop ook van de verdere behandeling af. Vervolgens kwam in behandeling de voordragt tot liet verlcenen van ver gunning voor overtogten enz. ten behoeve van den spoorweg Leiden— Woerden. De heer de Kanter zeide dat thans eene nieuwe redactie van de overeenkomst was ontworpen, maar dat hij daarbij van sommige der ge- maakte aanmerkingen geen gebruik had gemaakt. In de eerste plaats was dit het geval met het aangcmerkic door den heer Obrcen over de erfdienst baarheid waarmede hij niet kon instemmen. Hier toch werd geene acte gepasseerd; dat had eerst later plaats en de ambtenaar, die later de acte zou opmakenzon moeten zorgen dat die in behoorlijken vorm was. De heer Obreen zeide mei genoegen te vernemen dat later bij het passeren der acte op zijne bezwaren zou worden gelet. Zijns inziens was het hier werkelijk een ontwerp-contract. De hh. Tromp en Obreen traden omtrent dit punt nog in verdere gedachtenwisseling. Ten slotte werd de voordragt met algemeene stemmen goedgekeurd. Eindelijk werd nog de voordragt betrekkelijk de regeling der jaarwedden van het hulppersoneel aan de openbare lagere scholen aangenomenvoor zoo verre het betreft de toelagen aan kweekelingen. De verdere regeling werd aangehouden. De commissie voor de volksbijecnkomsten ontving in de laatste dagen van hel vorige jaar een aangenaam en zeer gewaardeerd bewijs van belang stelling. De onlangs onibondene Leidsclte sub commissie voor de te Amster dam gehoudene tentoonstelling van kitnst op nijverheid toegepast besloot hel overschot harer rekening voor de aanstaande bloemententoonstelling te bestemmen. Moge dit voorbeeld velen aansporen, om door mime bijdragen

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1