LEiDSCIlE COURANT. 187$. 8.. DONDERDAG 10 JANÜAUIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en leesldageu uitgezonderdDe vrijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3,50. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco g. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advcrtenlifin is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. ST A DS- BERICHT EN. II EK-IJK. BURGEMEESTER £if WETHOUDERS tin LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 24"eQ December 1877, n". 29/1 Provinciaalblad n°. 90), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der inaten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1878: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. a, der wet van den 7en April 1869 IStaatsblad n°. 57), tot hel doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheek, en wel: voor de gewone gewichten, henevens de maten en strijkers, voor wijk II, op den 9 en 10 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 19Ir[1 December 1877, de letter L, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel hij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en cene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig woidt uitgewischt op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedot ld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing iu de Leidsche Courant, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 Januari 1878. v. d. BRANDELER, Burgemeester* E. KIST, Secretaris. UINNDNLANDSCIIE BERIGTKN. LEIDEN, 9 Januarij. Zaturdag 12 Januarij aanst. geeft de gevierde vioolkunstenaar Henri Wieniawski, met medewerking van de zoo gunstig bekende Kon. zangver- eeniging Caecilia uit 's Gravenhagete Haarlem een concert. Een extra- trein van de IIoll. spoorweg-maatschappij zal na afloop daarvan ten 11 ure uit Haarlem naar de residentie vertrekken en te Vogelenzang, Veenenburg, Piet-Gjjzenbrug en Leiden stoppen. Ook den bewoners van Leiden en nabu rige gemeenten is daardoor de gelegenheid aangeboden zonder veel kosten {de entreeprijs is niet boog) weder den "koning der violisten' Ie hooren en een schoon concert bij te wonen. - Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: De eerste vier schuiten zijn alhier op de versch-visseherij uitgegaan. Bij gunstig weder zullen in de volgende dagen meer schuiten derwaarts vertrekken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vin LEIDEN. Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1878, voor hen die op den lste0 Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetredenen alzoo de personen geboren in het jaar 1859, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun lB^jaar, doch vóór het volbrengen van hun 205lc, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 17J™, 24sltn en 3tsle" December 1877; Doen Ie weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 14 Januari, voor de bewoners van de wijken t 2 en 3, a Dinsdag 15 i> 4 en 5 u Woensdag d 16 nu Donderdag 17 x>» u n "7, Vrijdag 18 n nu u on 3 en 9 of de buitenwijk eu dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden hij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, hehooren over te leggen, dagelijks, de Zon dag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burger lijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer levens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan wor den gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en hij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 5 Januari 1878. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST Secretaris. D'. F. S. lleineman, pred. te Kethel, heeft voor het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Katwijk aan Zee bedankt. In bet tijdperk van vier weken. 2 December tot 29 December 1877, zjjn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast: in Noordbrabant 2 runderen, in Zuidholland 16, in Noordholland 1, iu Fries land 14, in Limburg 1; in het geheel 34 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 37 runderen door die ziekte aangetast. Gedurende het afgeloopen jaar (31 Dec. 1376 tot 29 Dec. 1877) werd longziekte waargenomen bjj 956 runderen; in 1876 1723, in 1875 2227, in 1874 2414, in 1873 2479, in 1872 4009, in 1871 6078 runderen. Het stoomschip /Fybertonvan Rotterdam naar Java, is op 8 Jan. te Port-Saïd aangekomen. De Drenthe is op 6 January te Batavia aan gekomen. Te Amsterdam is door een zestal jonge dames eene circulaire verzon den waarbij niet alleen de zusters van studentenmaar alle Amsterdamsche jonkvrouwen worden uitgenoodigd, hare medewerking te verleenen tot bet aanbieden van een "nieuw vaandel" aan het studentencorps der Amsterdam sche universiteit. Het maken van een ijzeren drjjvend droogdokvoor de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij, is, bij enkele inschrijving, in liet openbaar aanbesteed. Minste inschrijver was de firma: The Skerne Ironworks (X (Limited) Dar lington Engelandvoor 560,000. Onder dit bedrag is begrepen de levering van de benoodigde bouwstoffen en inrigtingeu van het droogdok. Eergisteren avond nam een ingezetene van Zutpben een billet aan het station Amsterdam van den Ooslerspoorwegom per trein van 7.40 naar Zttiphen te stoomen. Hij nam plaats in den trein en reed tot Weesp. Daar stapte hij uit en eerst nadat de conducteur Item had gewaarschuwd dat Weesp niet Zutphen is, nam hy zyn plaats weer in en reed mee tot Bus- snm. Daar verliet hjj weer den trein en verdween. Toen de spoortrein, die om 8.30 van Amsterdam vertrekt, te Hilversum aankwam, vond men voor op de locomotief, bij de roode lantaarn tusschen den buffer, een hee- renhoed balancerend. Er moest een ongeluk zyn gebeurd. De stationchef van Hilversum reed met een reserve-locomoliel de lijn af, en hel ljjk van een ruim vijftigjarig man, dat later herkend werd als dat van den persoon, die den trein van 7.40 te Bttssum had verlaten, werd gevonden, .Met den cenlraal-trciiidie Maandag-middag 12.40 uit Utrecht vertrok is ecu ongeluk gebeurd. Door verkeerde plaatsing van een wissel liep de trein op de rails der even buiten Utrecht zijnde vitrioolfabriek en kwam zoodanig in aanraking met daarop staande waggons met steenkolendat eene locomotief groote schade bekwam en drie der waggons met steenkolen verbrijzeld werden. Gelukkig bekwamen slechts 2 passagiers ligle verwon dingen. Men beeft den trein met de passagiers naar het station Utrecht teruggebragt en later naar Zwolle doen verirekken. Te Zutphen is eergisteren de brugwachter ten Ilove, die ruim 30 ja ren aan de IJsselbrug was geplaatstterwyl hy de brug wilde sluiten van de wip gevallen en in den IJssel verdronken. Te Oude-Pekela ontdekte dezer dagen een ingezeten een sterke brand lucht in een zijner kamers. Nader de zaak onderzoekendedeed hjj de deur eener kleerkast open en de vlam sloeg hem te gemoet. Spoedig werd de brand gebluscht eu bleek hetdat hier aan opzettelijke brandstichting was te denken daar al de klecderen doortrokken waren met petroleum en men in een der zakken vau een kleedittgstuk zells een doosje lucifers vond. Nadat de politie met de zaak in kennis was gebragt en deze een locaal onderzoek had ingesteld viel het vermoeden op een meisje van omstreeks 13 jaar, die als kindermeisje dienst deed. Na een scherp verhoor bekende zij, dat zij de kleèren had begoten met petroleum en daarna met lucifers had aangestoken. Ook kwam zij later tot bekentenis van reeds vroeger in een andere dienst brand te hebben geslicht, waardoor het huis een prooi der vlammen werd. 's GRAVENIIAGE, 9 January. Door Z. M. is aan den heer G. Sttyckerbuykkoopman Ie Batavia, tjj- delyk verbljjf houdende in Nederland, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 1* kl. van de Fricdrichsorde, hem door den koning van Wurtemberg geschonken. Bij het dep. van financiën zyn tot referendaris benoemd de bh. inr. J. Pb. van Bosse, advocaat te 's Gravenhageen J. M. ter Laag, thans con troleur bjj gezegd departement. Bij het dep. van waterstaat, handel en

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1