LE1D8CHE CO I'll A AT. DIÏVGSDAG 8 JANUARIJ. STADS-BERICBTEN. i m. V. 0. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.1)0, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, huiten de expediliekosieu. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. fi Cents. [te prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels 1. -, iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 10 Januari 1878, des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1*. Benoeming van een onderwijzer 2<l• klasse aan de openbare lagere school n. 1 voor minvermogenden. (3) 2". Verzoek van P. D. Steenhnizenom eene loods Morschpoort, voor liet droogen van schapenvellen. 3'. Voordracht tot het verleenen van vergunning voor behoeve van den spoorweg Llideu Woerden. (272 Idem, betrekkelijk de regeling der jaarwedden van de openbare lagere scholen. (235, 282 en 1). 4'. te plaatsen buiten de (263 en 289) overtochten enz., ten en 284) het hulppersoneel aan BINNENLANDSCIIE BEMGTEN. LEIDEN, 7 Januarij. In de maand December zjjn binnen de gemeente Leiden geboren 139 kinderen, als: 75 zoons en 64 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee linggeboorten. Overleden 87 personen, als: 16 mannen, 18 vrouwen, 27 zoons en 26 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Gehuwd 10 paren. Gedurende het jaar 1877 zijn binnen deze gemeente geboren833 zoons en 784 dochterste zamen 1617 kinderenoverleden van het mannelijk geslacht 597, van het vrouwelijk geslacht 553, te zamen 1150, waarvan? ongehuwd van het mannelijk geslacht 406van het vrouwelijk geslacht 361 gehuwde mannen 136, gehuwde vrouwen 102, weduwnaars 55, weduwen 90. Nog zijn alhier ingeschreven 18 personen van het mannelijk en 13 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier gewoond hebbende, en 65 kinderen als levenloos aangegeven. Gehuwd 331 paren. Wij vernemen dat de gemeente-bode C. J. la Rivièrc Donderdag aanst. den dag zal mogen herdenken waarop lijj 25 jaren geleden als zoodanig in dienst trad. De Yereeniging Harmonie alhier vierde gisteren avond haar vijftien jarig bestaan met eene soiree in de stads-zaal. Behalve door haren hoog- geachten beschermheer, mr. D. Th. baron van Heemstra van Froma en Ei- bersburenen de leden werd die bijeenkomst door vele genoodigden bijge woond. De secretaris der vereeniging, de lieer W. J. van der Werff, opende de feestviering met eene redewaarin hij een kort overzigt gaf van het ontstaan en de lotgevallen der vereeniging. Uit een klein zaadje was, niet zonder moeite en inspanning van de zijde des kweekers, een boom gewassen. Achlereenvolgens bragt hij hulde aan allendie daartoe hadden medegewerkt, in de eersie plaats aan de enkele leden, drie in getal, die nog overig waren van hen, die de vereeniging hadden geslicht, waarvan er een, de heer F. M. Taverne, tegenwoordig was. Vooris bragt hij hulde aan den beschermheer der vereeniging, die gedurende een reeks van jaren zoo veel gedaan had ter bevordering der kunst. Aan den heer 1). Hoogenstraa- ten, vroeger president der vereeniging, gaf spreker mede lof voor hetgeen hij tot bevordering van hare belangen had verrigt. Niet weinig hadden tot haren bloei bijgedragen de werkende leden en eenige damesdie hen zoo welwillend bij het geven der tooneelvoorstellingen hadden ondersteund. Aan hen werd daarvoor dank gebragt, en verder ook aan hen, die in meerdere of mindere mate de vereeniging in haar streven hadden gesteund. De beschermheer, baron van Heemstra, nam daarop het woord. In eenige gespierde dichtregelen bragt hij hulde aan de vereeniging Harmonie voor hetgeen zjj tot stand had gebragt. Op het vaandel wijzende maakte hij van deze gelegenheid gebruik daaraan een lauwerkrans, met het opschrift "Har monie 1863—1878", te hechten, daarbij de hoop uitsprekende dat die eenmaal door eenen zilveren mogt worden vervangen. Ten slotte gaf hij de ver zekering dat hij de vereeniging zou helpen zoo lang hij konde. Niet te verwonderen dat 'smans hartelijke ontboezeming door fanfares van de muziek en een Leve de beschermheer! als blijk van erkentelijkheid werd beantwoord. Daarna werd overgegaan tot het doen van eenige voordragten, afgewis seld door de uitvoering van muziek- en zangstukken. In de eerste plaats werd voorgedragen een gelegenheids-gedichtdoor den heer D. F. van Heyst aan de Vereeniging bij deze feestelijke gelegenheid gewijd. Met ingenomen heid en erkenteljjkheid werd dit bewijs van belangstelling ontvangen en toegejuicht. Aan de verdere voordragten en uitvoeringen viel mede de alge- meene toejuiching der aanwezigen ten deel, die meerendeels ten volle ver diend was. Voor den aanvang van het balwaarmede de feestviering werd besloten rigtte de president der vereenigingde heer A. Verhoognog hel woord tot den beschermheer, den oud-president en de werkende leden, doorwienhjj zich op dat oogenblik omringd zagom hun eene warme hulde te brengen voor de vele moeiten en zorgen die zjj zich hadden getroost in het belang der vereeniging. Als ieder, verklaarde hij, naar zijne krachten medewerkte, dan zou Harmonie zeer zeker voortdurend in bloei toenemen. De oud-pre sident betuigde zijnen dank aan den spreker en uitte den meest harteljjken wenseh voor den verderen bloei der vereeniging. Te midden van het bal had een rozengalop plaats om prjjzen, die door het bestuur en de gewone leden der vereeniging voor deze gelegenheid wa ren geschonken. Deze intermezzo liep tot aller genoegen af en de keuze der prijzen liet somwjjlen niet na den algemeenen lachlust op te wekken. Met de meeste voldoening mogen het bestuur en de leden der vereeniging op deze feestviering terugzien en al de aanwezigen hebben zeker de feest zaal verlaten met den wensch dat de harmonie nimmer bjj Harmonie moge gestoord worden, en de vereeniging verder moge groejjeu en bloejjen. Blijkens achterstaande advertentie zullen in de gemeente Leiderdorp deze week 31 van longziekte verdachte runderen publiek worden verkocht, waardoor het getal afgemaakte runderen bij denzelfden veehouder reeds tol 34 is geklommen. Mevrouw N. van Anrooy te Kampen vraagt aan de vrouwen en meisjes van Nederland bjjdragen van tien cent, ten einde eene som bjjeen te ver zamelen, waarvoor eene zjjden Nederlandsche vlag kan aangeschaft worden welke zal ontplooid worden op het eerste station van eenig belangwaar het naar de Noordpoolstreken bestemde Nederlandsche schip zal ankeren. Mogt de bijeengegaarde som meer bedragen dan voor het beoogde doel vereischt wordtdan zou het resterende besteed kannen worden lol den aankoop van een of meer instrumententen dienste der in te stellen we tenschappelijke onderzoekingen. Wenschcljjk acht men hel, dat zich in meerdere steden van ons vaderland enkele dames belasten met de ont vangst der gelden die dan onder het motto «vlag" overgemaakt kunnen worden aan den heer Lourens van Hulstboekhandelaar te Kampenof aan mevrouw N. van Anrooy aldaar. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voor gesteld aan den onlangs benoemden hoogleeraar in de strafvordering aan de universiteit aldaar, prof E. ltrusa, eene personele toelage te verleenen lot zoodanig bedrag als noodig zal zjjn om zijn inkomen op een minimum van ƒ5800 'sjaars te brengen, of tot ƒ6500, indien hij ook belast wordt met het onderwijs in de wijsbegeerte van het regt. Omtrent de door «de Vrije Gemeente" te Amsterdam vastgestelde rege ling, is het Hbl. in staat gesteld de volgende naauwkcurige medcdeelingen te doen: Eiken Zondag zal godsdienstoefening worden gehouden, des voor middags te half elf, in het lokaal Concordia, bjj de Leidschebarrière. Voor de leden en ook voor de begunstigers zullen daar plaatsen gereserveerd worden. De overblijvende plaatsen zullen ter beschikking zijn van het publiek. Als feesten zullen gevierd worden: de eerste Kerstdag, de eerste I'aaschdag, de Hervormingsdag en de Oudejaarsavond. De laatste Zondag des jaars wordt bestemd om meer opzettelijk de voorregten en verpligtingeu van het familieleven te gedenken. Doop en Avondmaal zullen niet worden bediend. Over hetgeen min of meer de plaats van eerstgenoemde plegtigheid zou kunnen vervullen, zal nog nader worden besloten. Voor het godsdienst onderwijs hoopt men in het najaar, met medewerking van anderen, een geregelden cursus te kunnen openen. Tot op dien tijd is het godsdienst onderwijs aan den voorganger opgedragen. Leden en begunstigers betalen eene jaarlijksche contributie volgens eigen inschrijving; de laatstgenoemden tot een bedrag van minstens 5. De begunstigers hebben mede toegang tot de algemeene vergaderingen. Allen, die vóór 1 Mei e.k. het lidmaatschap aanvaarden, worden nog als medeoprigters beschouwd en zijnstemgeregtigd, behoudens zekere beperking voor het stemregt over financiële belangen. Naar men uit Amersfoort meldt is het berigt omtrent de ongeregeld heden, die aldaar op Nieuwsjaarsdag hebben plaats gehad, overdreven. Wd hebben er zamenscholingen plaats gehad wegens het verbod om vuurwerk af te steken, maar voor het herstel der orde is het niet noodig geweest du straat door de rijdende artillerie te doen schoonvegen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1