's GRAVENHAGE. 4 Januari]. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend: de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855. aan de Texel- sche zeeloodsen K. Meijer en S. Buys en aan den kapitein en stuurman der slootboot de Stad AmsterdamJ. Bozendaal en Jb. Griek, wegens de red ding der bemanning van het op 31 October 11. in zinkenden staat aange troffen Amerikaansche fregat D. Chapman; de bronzen medaille: aan J. C. Edeling, te Batavia, wegens de redding van een der leerlingen van liet instituut Kramat uit de snelstroomende kali Baroe; aan den onbezoldig- den rijksveldwachter .1. 11. A. Nieuwenhuis. te Diemen, wegens het redden van drenkelingen, en Ph. van Vugt. te Naarden, wegens het redden van een kind, alsmede aan ieder een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is aan G. A. Elsweier, te Aallen, vergunning verleend lot het dragen van: het Diippeler-storm-kruishet Alsen-kruis voor strijders, de krijgsgedenkmunt van 18G4 voor strijders en het herinneringskruis van 18G6 voor strijders, hem op hevel van den koning van Pruissen uitgereikt. Door Z. M. zijn bij het departement van waterstaat, handel en nijver heid benoemd: tot hoofddirecteur J. P. Hofstede en W. G. A. Staring; tot referendaris W. E. Koster; tot inspecteur A. Jansen. J. J. Doflegnies. A. It. van Thiel en J. M. Gollette; tot hoofdcommies W. D. van Cranenburgh jhr. J. 11. A. llöcll. A. BorsboomJ. Margadantmp. N. J. van Usselsteyn, D. de Haan. A. J. W. van Diepen en II. J. Stokvis; tot commies J. H. van Cranenburgh, jhr. E. van Cillers. C. A van Oldenbarneveld genaamd Witte Tullingh, W. A. Peereboom. jhr. mr. J II. van Reenen, J. G. Liernur. C. van Vliet Cz.G Blom. tevens controleur magazijnmeester der postzegels, P. J. van de Kasteele. .1. J. A. Slulzer. W. C. P. van der Burgh en A. Kruyt; tot adjunct-commies met den personelen rang van commies D. Post; tot graveur V. J. van Hinsbergh: tot adjunct-commies P. P. Saraber. J. W. van SchagenC. C. Muller, P. L. Putters, J. C. Vermeer, mr. W. F. C. van Doorn. P. A. Vernède. E. R. van Weideren baron llengers, J. W. Rees. P. F. BlomJ. M. Gevers LeuvenA. van PoeterenV. G. E. AhnJ. van de Poll, P. W. II. Linckens. W. J. Geerling. C. M. J. Plokker, M. P. de Jonge Lnghten en P. C. G. Engelbregttot bode J. ten VoordenW. Wolff, W. Reevers, J. J. Schamper, R. A. SchatterH. Ligtvoet, P. .1. de Graafï. A. Gelaull. J. de Meulder en E. ten Have; tot pakker met rang van bode J. Clauzer, J. E. van Lookeren en 11. A. van der Hooft; tot bouwkundige voor de landsgebouwen C. II. Peters. Voorts is aan voornoemde hoofdambtenaren, ambtenaren en beambten eervol ontslag verleend uit de betrekkingen, welke zij thans bij de departe menten van binnenlandsche zaken en financiën bekleeden De heer W. F. lluyser. eerste kletk bij het depart, van oorlog, bureau personeel en militaire zaken (pensioenen)is bij ministeriele be schikking uit zijne betrekking eervol ontslagen. Aan den heer Ch. E. Lullin is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als consul der Nederlanden te Genèvc, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. Tot burgemeester der gemeente Denekamp is benoemd de heer G. W. Hoogklimmer. De officier van gezondheid le kl. W. H. L. Miehgorius, van het per soneel van de geneeskundige dienst der landmagt, is op non-activiteit gesteld. Bij den rijkstelegraaph zijn benoemd: tot telegraphist le kl. B. J. de BruynL. Visser. J. H. Jansen, J. R. von Ronnen, C. P. Bus, II. J. Bur gers. H. C. J F. Crocs en J. B. Warmelinkallen thans telegraphist 2ekl.; tot, telegraphist 2' kl. J. K. van Loo, thans leerling-telegraphist, S. T. Ilee- ringa en P. Nieuwenhuizen Tz.thans lelegraphisten 3e kl. De heer J. C. C. W. van Noolen is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ncderl. Indië, om te worden benoemd tot leeraar aan de landbouwschool te Buitenzorg, tevens amanuensis bij 's lands plan tentuin aldaar De opvolger van sir Harris, de heer Stuart, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van II. M. de koningin van Engeland bij hel Neder- landsche hol. is te dezer stede aangekomen. Z. M. de koning heeft heden namiddag den vertegenwoordiger van Hare B itsehe Majesteit in buitengewoon gehoor ontvangen tot overhandiging zijner geloofsbrieven. De hooge diplomaat werd met het gebruikelijke cere monieel naar het paleis heen- en van daar teruggeleid. Naar men verneemt zal de eerste kamer der staten-generaal eerst in de tweetic helft dezer maand bijeenkomen tot behandeling der kiestabel. Blijkens een hij den gemeenteraad ingekomen kennisgeving behoort de Ilaagsche mmirquac-tie reeds lot de geschiedenis. De onteigeningsbezwaren in tien Blaaitweu Gang van de Lange Pooten zijn in der minne uit den weg geruimd. Thans heeft weder de eigenaar van eenige huizen bij de Loosduin- sche brug de stad gedagvaard tot vergoeding aan hem van schade, door de werken voor het leggen van een nieuwe brug in dit gedeelte aan zijne eigendommen toegebragt. Die eigenaar beweerde namelijk dat door het heijt ii ten behoeve van de nieuwe brug aldaar scheuren zijn ontstaan, vooral in een zijner percelen. De raad zal zich in deze ccne vervolging laten wel gevallen vermits overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. besloten werd dat de gemeente zich tegen den eischer in regten zal verweren en zoo noodig den aannemer en zijne borgen in vrijwaring zal oproepen, op grond van de meening dat niet de stad, maar de aannemer aansprakelijk is voor eventuele schaden. Naar men verneemt is de huzaar M. d. B.van het 3' reg.alhier in garnizoendie op St. Nicolaas-avond een agent van policie in het aangezigt heeft geslagentoen deze hem wilde arresterenomdat hij in beschonken toestand moedwillig verschillende burgers molesteerde, door den krijgsraad in het eerste militair arrondissement le dier zake veroordeeld lot een maand cellulaire gevangenisstraf. Ten noorden van Seheveningen op de hoogte van de Oesterput is aan gespoeld een kajuit van een schip, waarin eenige kisten van zeelieden. Be halve andere voorwerpen is er gevonden een sleuteltje, bevestigd aan een plaatje, waarin gegrift: //Seamens Berthsport", en verder twee photographi- sche portretten van een man en vrouw een linnen zak, w aarop de letters R. L. BUIÏÉtN I .AN I JSC II BK IUGTEN KNGKLAHfl». LONDEN. 3 Januarij. De Morning Cost deelt mede dat de ministerraad besloten heeft het Russische antwoord op Engelands aanbod tot bemiddeling niet als het einde van Engelands bemoeijingen te beschouwen; daarom werd het besluit geno men om, alvorens het antwoord aan de Porte mede le deelen, te St. Pe tersburg te vragenwelke voorwaarden de Russische legerbevelhebbers in last hebben voor het sluiten van een wapenstilstand te eischen. Lord Carnavon heeft in antwoord aan eene deputatie van kaapsche kooplieden gezegddat Engelands jongste stap noch eene bemiddelingnoch eene tusschenkomst beduidt. Engeland heelt slechts den wensch tot het openen van vredesonderhandelingen van de eene oorlogvoerende partij aan de andere overgebragt. De minister kon in Ruslands antwoord hoegenaamd geene beleediging of hoon voor Engeland zien. De hangende quaestiên zijn Enropeschc quaestiên en de Engelsehe regering was vast besloten eene beslissende stem bij de definitive oplossing dezer quaestiên uit te brengen. In het afgeloopen jaar hebben m het Vereenigde Koningrijk 11022 faillissementen plaats gehad, waarvan er 2172 in de bankierszaken en in den groothandel, en 8850 in den kleinhandel en verdere beroepen plaats vonden. De Engelsehe reddingbooten hebben in het afgeloopen jaar 841 men- schenlevens gered en 35 schepen voor ondergang bewaard. De vereeniging, die door vrijwillige bijdragen wordt gesteund, heeft gedurende het genoemde tijdsverloop belooningen uitgegeven voor het redden van 200 menschendoor middel van visscherssloepen en andere booten. Alles bijeen gerekendwerden door tusschenkomst van de vereeniging in het vorig jaar 1041 menschen- levens behouden. In een verslag betreffende de haringvisseherij op de kusten van Schot land over het afgeloopen saizoen. wordt opgegeven dat de gehcele omvang der opbrengst 700,000 tonnen bedroeg, opleverende 598,000 tonnen gezouten haring. Dit laatste cijfer bleef ongeveer 345,000 beneden dat van het vorige saizoen, eene vermindering, welke hoofdzakelijk toe te schrijven is aan ongunstig weder. De veelvuldige en zware stormen, vooral in de twee maanden, welke gemeenlijk op de noordoostelijke kusten voor de zeevis- scherij het gunstigst zijn, hielden de vangst beneden het middelmatige. In dien men de uitkomst der visscherij op de westkust, welke hoofdzakelijk in de wintermaanden gedreven wordt, en waaromtrent bij het uitbrengen van liet verslag dus nog niets bekend was, met een middelmatig jaar gelijk stelt, dan zou langs de geheele Schotsehe kust de haringvangst voor 1877 gesteld kunnen worden op 800,000 tonnen gezouten haring, tegen: 598,000 tonnen in 1876, 942.000 in 1875, 1,000.560 in 1874 938,000 in 1873 cn 773,000 in 1872. Bovendien kan men aannemen, dat omstreeks 50000 tonnen haring versch verzonden zijn. De grootste diepte df zee. tot dusver gepeild, is op 36° 39' W. L. van Greenwich gelegen. De bodem werd daar gevonden op een diepte van 43380 Fransche voelen, ruim 13000 meter. De hoogste bekende bergtop, die van de Himalaya, de Everet, meet 27212 voet. Het dieplood had 9% npr noodig eer het den bodem bereikte De peiling geschiedde door een Engelsch kapitein ter zee. PH ANK II IJ fi. I)e minister van justitie heeft aan de procureurs-generaal eene circu laire gezonden omtrent de houding van de regterlijke ambtenaren tegen over de commissie van enquête naar de ambtsmisbruiken bij de verkiezingen. Daarin komt o. a. het volgende voor: De masistratuur moet natuurlijk geneigd zijn het onderzoek in de hand te werken, dat ten doel heeft en slechts ten doel mag hebben, om de vrijheid cn zuiverheid van het ver- kiezingswerk te verzekeren en alle handelingen, die zich daaraan vast- knoopen, te constateren. Maar de magistraatspersoon, tot getuige opgeroe pen, heelt uit den aard van zijn beroep bijzondere pligten van bescheidenheid en omzigtigheidwaaraan hij zich niet mag onttrekken. Alvorens te ant woorden, zal hij de boven hem gestelde chefs raadplegen. Zijne bezwaren zullen ook tot u komen. In den raad, dien gij hem zult geven, zult gij niet in gebreke blijven den eerbieddien men verschuldigd is aan dc gernag- ligdeti van een groot staatkundig ligchaam, welke de hun opgedragen taak volvoeren, in overeenstemming te brengen met de prerogativenwaaraan de justitie behoefte heeft ter vervulling van het maatschappelijk werk, dat de wet aan hare zorgen heeft toevertrouwd Voor dc mededeeling van regterlijke stukken geldt dezelfde regel. Het is in het bijzonder aan u, mijnheer de procureur-generaal, dat de wetten het regt toekennendie openbaar te maken of die geheim te houden. Dit voorschrift van den minister vindt bij de republikeinsche partij wei nig bijval. Dc maire van Marseille heelt 41 ambtenaren, die in het vorige jaar waren benoemd, weder ontslagen. Dc voormalige ambtenaren, die den 16,le" Mei zijn afgezet, zijn daarentegen thans in hun functie hersteld. De Siècle, den dood vermeldende van den schilder Courbet, zegt: De hartstoglenwelke den grooten kunstenaar bij zijn leven vervolgden, zullen welligt nog op zijn graf blijven razen. Laat ons deze herleving van zot ternij en hoon lalen overdrijven: maar vreezen wij niet, de waarheid luide uit tc spreken. Courbet is gestorven als hel slagtoffer van de regering des strijds en van den wrok der Bonapartistcn. Hij is gestorven zonder de ver- wenschingeii te verdienenwelke zijn naam in hei legerkamp der zedelijke orde heelt uitgelokt. In weerwil van vonnissen en arresten, houden wij,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2