LEIDSCBfi coil RAMT. 1878. M°. 4. Ramp te Curacao. ZATURDAG 5 JA IN U AU IJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, C Cents. He prijs der AdverlcntiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij den Ondergeteekende is door tussclienkomst van Mr. A. J. WIJN STROOM ingekomen eene gift van 27.37, tot leniging van de ramp te Curasao en Bonaire. De Burgemeester van Leiden, v. d. BRAN DELER. BINNEN LA N DSC IIE BE IIIG T E N LEIDEN, 4 Januarij. De verzending der brievenmalen van Londen naar Australië en Nieuw- Zeeland langs den weg van San Francisco, zal gedurende het jaar 1878 geschieden als volgt: 3 en 31 Januarij, 28 Februarij, 28 Maart. 25 April. 23 Mei, 20 Junij, 18 Julij, 15 Augustus, 12 September, 10 October, 7 No vember en 5 December. De arrond.-regtbank te 's Gravenhage heeft heden, in de onteigenings- proceduren der spoorweg-maatschappij Leiden - Woerdende volgende scha deloostelling toegekend, als: 5320.75 aan II. van Saazcn (aanbod ƒ5200, conclusie 0. M. 4912.11): 369(5.10 aan J. Verkley (aanbod ƒ3200, con clusie 0. M. ƒ3335.11), en ƒ3013.90 aan Capteyn - Coppert (aanbod ƒ2700, conclusie 0 M. ƒ3292.40). De Vereeniging Harmonie alhier is voornemens Zondag avond aanst. haar vijftienjarig bestaan te vieren, door den leden eene soiree in de stads- zaal aan te bieden, als tweede voorstelling m dit saizoen. liet bal, waar mede ook deze feestelijke bijeenkomst zal besloten worden, zal opgeluisterd worden door een rozen-galop om prijzen. Naar wij vernemen zal ook de hooggeachte beschermheer der Vereeniging deze feestviering met zijne tegen woordigheid vereeren. Van het bestuur mag men vertrouwen dat het, door eene gepaste leiding van het leest, den bezoekers een genotvollen avond zal verschaffen. Bij den bockhandelaar II. C. Susan HCzn., te 's Hagc, zag dezer dagen het licht de eerste jaargang van het /'Jaarboekje voor de provincie Zuid- Holland, met toestemming van Z. E. den heer mr. C. Fock. commissaris des kotiings. uit officiële bronnen zamengesteld." Ook dit jaarboekje kan in vele omstandigheden uitstekende diensten bewijzen; daarin (och komen voor behalve aanwijzigingen betreffende het rijksbestuur en hooge collcgiën, de opgaven betreffende de zamenstelling van bet provinciaal bestuur, der ge meentebesturen, der polderbesturen enz. Voorts kan men er verschillende opgaven in vinden betreffende kunsten en wetenschappenhandel en nijver heid enz. Eene vluglige inzage doet ons zon dat het geheel metdeuoodige zorg is bewerkt. Het lijvige boekdeeltje, 332 blz.is tegen uiterst matigen prjjs verkrijgbaar. De minister van waterstaat enz. heelt bepaald dat in het jaar 1878 door de commissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zullen worden gehouden 3 zittingen te Amsterdam, 2 te Rotterdam, 2 te Groningen en 1 te Middel burg. Tijd en plaats van elke zitting zullen drie weken te voren door den voorzitter der commissie bekend worden gemaakt. Tot lid en voorzitter der bedoelde commissie is voor het jaar 1878 be noemd de heer J. II. P. E. Kniphorst, gepens. kapitein-luit. ter zee. te 's Gravenhage; tot leden dier commissie zijn benoemd de lib. A. Jongkces, officier-machinist 2'" kl te Willemsoord; J. P. J. Lucardie, directeur der zeevaartkundige school te Rotterdam; D. C. Rietbergen, oud-gezagvoerder op de groote vaart, te Rotterdam; O. van Slooten, inspecteur van het loodswezen in het lsle district, te Groningen; J. V. Wierdsma, gewezen luit. ter zee, werkzaam bij de kon. Ned. stoombootmaatschappij te Amster dam tot lid en secretarismr. W. H. K. Mouthaansecretaris der kamer van koophandel en labrieken te Amsterdam; en tot plaatsvervangende leden: mr. C. C. Dutilh, te Rotterdam; L. Janse Bz.hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam; S. Stapert, oud gezagvoerder op de groote vaart, te Rotterdam; L. J. W. Rovers, oud gezagvoerder op de grroote vaart, expert van Veritas, te Groningen. In den zomer van dit jaar zal te Leeuwardenzooals reeds door ons werd gemeld, eene tentoonstelling worden gehouden, zooals vroeger nog nimmer in Nederland heeft plaats gehad, namelijk van voorwerpen van njjverheid en kunst, in den uitgebreidsten zin, uilsluitend door vrouwen vervaardigd. Wij hopendat ruime inzendingen de tentoonstelling zoo be langwekkend mogelijk zullen maken en dat de Nederlandsche vrouwen zul len toonen, te waarderen het beroep, dat nu ook eens uitsluitend op haar wordt gedaan. Door vrouwen worden zoo vele vakken beoefend van nijver heid knust en smaaker worden door haar zoo vele andere belangrijke zaken vervaardigd, dat het wel de moeite waard is, die nader te leeren kennen; eene tentoonstelling als thans te Leeuwarden wordt voorbereid zal' dit laatste zekerlijk zeer bevorderlijk zijn. Wij wekken derhalve tot een groote inzending op. Het stoomschip l'rins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 2 Jan. van Napels vertrokken. De Celebes, op weg naar Batavia, is. op 3 Jan. van Port-Saïd vertrokken. De gezagvoerder van het stoomschip George H'ascoe, 28 December te Falmouth van Salonica aangekomenrapporteert den 24"1 December op 41° 20' N. B. en 9° 40' W. L. door eene groote hoeveelheid gebroken kisten en wrakstukken te zijn gepasseerd. Hij zag ook twee ljjken drijven, ver moedelijk van een man en eene vrouw; slechts een was gekleed. Eene kist met thee, geheel doorweekt, werd door de sloep van het schip opge- vischt, doch dewijl geene merken meer zigtbaar waren, werd deze niet, aan boord genomen. Te Dordrecht is gisteren morgen een hevige brand ontstaan in de metaalwaren-fabriek der firma van der Grijp C'. aan den Blijenhoek. Het is na eenige uren aan veler ijverige pogingen gelukt den brand tot de fabriek te beperken, waarvan de zolders geheel uitgebrand zijn. Het slaan van de vlam in een verlakpot moet de oorzaak van de ramp zijn geweest Op den stal van een landbouwer te Haarlemmermeer is de longziekte uitgebroken. Op last van den minister van binnen!, zaken moet de, geheels stal (31 stuks), als verdacht, onteigend en afgemaakt worden. Te Amersfoort hebben Dingsdag l. eenige ongeregeldheden plaats ge- Er werd druk met sissers gegooid, gezongen enz. De commissaris policie liet een belhamel aanhouden en onder de Beurs brengen en gaf de vaurwerkwinkels te sluiten. Het rumoer verbeterde hierdoor echter en den geheelen middag lot des avonds 9 uur was in de Langestraat volk, dat trots verbod der policie met joelen voortging. Tegen 9 uur requireerde de burgemeester hulp van de rjjdende artillerie en liet de straat schoonvegen. Er hebben geen verdere ongeregeldheden plaats gehad. Men meldt van Terschelling: Oudejaars-avoud van 1877 zal voor velen onvergetelijk blijven, want in den vreesselijken N.W. storm raakten hier toen 2 schepen op het strand, het éénc de Poland, met katoen van West- Indië naar Bremen, en het andere, de Heter, kapt. Stege, met spiritus en was van Hamburg naar Oporto. Ifet volk is gered; het katoenschip schijnt in stukken geslagen, want men vindt een aantal balen op het strand; de vaten met drank worden met wagens gelost en hier opgeslagen. Een jongman, kort geleden na volbragte dienst uit Indië terugge keerd, heeft te Joure op Nieuwjaarsdag in een twist het mes getrokken tegen den man en de vrouw, bij wie hij als kostganger inwoonde. De vrouw kwam er zonder ernstige kwetsuren af, maar de man werd deerljjk aan de handen en vooral in het aangezigt gewond. De dader is in hechte nis genomen. Te Zuidhorn is op Nieuwjaarsdag aangebragt het lijk van een artille rist. den vorigen dag door een trein bij Grijpskcrk overreden. Het hoofd was van de romp gescheiden. Op de hoogte van Schouwen is een Duilsch vaartuig gezonken. Van de bemanning is slechts een persoon gered. Men meldt uit Maastricht aan het Hbl.De Nieuwjaarsdag heeft zich hier door eeu ongelukkige gebeurtenis gekenmerkt. Een schippersknecht uit België, die een zijner vrienden bezocht, toonde dezen een revolver, waarvan hij de voortreffelijkheid roemde. Door zijn vriend tot omzigtigheid aangemaand, schijnt die vermaning niet te hebben gebaat, althans een schot ging af en trof een vierjarig meisje in het hoofd. De onwillige dader, die zich onmiddelijk verwijderde, onder voorgeven van zich te verdrinken, is tot op het oogenblik niet teruggezien. De toestand van het kind is hopeloos. Dezer dagen beviel te Ubachsberg (Limburg) eene jongedochter. Haar vader geraakte hierover zoozeer in toorn, dat hjj haar op het kraambed doodsloeg. Het kind is nog in leven en in eens anders huis ter verzorging gebragt. had. van last niet veel

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1