LEIDSCHE COURANT. 1878. VRIJDAG 4 J A NU All IJ. V* 3. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en f eestdagen uitgezonderd. De yrjjs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3,35, franco y. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de exyeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentidn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BE RICHT EN. 11 li 11 - IJ K. BURGEMEESTER ïk WETHOUDERS vak LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 24stcn December 1877, n°. 29/1 Provinciaalblad n°. 90), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1878; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. 0, der wet van den 7cn April 1869 Staatsblad n". 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente'apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkcis, voor wijk 1, op den 8 Januari, d II, 33 9 en 10 Januari, III, d 11, 15 en 16 Januari, IV, 33 17, 18, 22 en 23 Januari, 0 V, 24, 25. 29, 30 en 31 Januari, >3 VI, >3 D 1, 5, 6, 7, 8, 12, 13 en 14 Februari. VII, 15, 19, 20, 21, 22, 26 cn 27 Februari, 3) VIII, en de buitenwijk, op den 28 Februari1. 5, 6, 7 en 8 Maart voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehanuelaars en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk 1, 11, 111, IV en V, op den 12 en 13 Maart, 33 3) VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 14 en 15 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting binnen deze gemeente zal worden gehouden, op den 5, 6, 27 en 29 April, 18 en 20 Mei, 8, 11 en 29 Juni, 1, 20 en 22 Juli, van des mor gens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 26 Juli, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog onschoon, hij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen bdat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den l8leD October nog aan den ijker, op de daarvoor aangege ven dagen, ter her-ijking moeten aanbieden; en c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhan den hebben van malen en gewichten, niet voorzien van de vereischte steinpel- inerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Vervojgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel er» Nijverheid van den 19lJen December 1877, de letter Z, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, hesternd is tot goedkeu- ringsincrk zoowel bij den ijk als hij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, hij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kantoorrnerk voor de gemeente Leiden is het cijfer Kindel ijk dat aangezien bij sommige, 100 ral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 Januari 1878. v. d. BR.ANDKLKR, Burgemeester E. KIST, Secretaris. BIN N E N LAN BSC 11E BEUK; T E N LEIDEN, 3 Januarij. Te rekenen van 1 Januarij 1878 Is de op 3 Dec. 11. in werking ge- bragte tweede gelegenheid op den Maandag met den te 12.55 ure 's na middags uit Rotterdam naar Antwerpen vertrekkenden spoortreintot verzending van brieven en verdere stukken naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerikaweder vervallen. Dientengevolge geschiedt voortaan de verzending der correspondentie naar de Vereenigde Staten langs den weg van Engeland, des Maandags, Woensdags en Vrijdags, telkens met den treinwelke te 6.50 's avonds uit Rotterdam naar Antwerpen vertrekt. Omstreeks ée'n uur heden namiddag is door een ongelukkig toeval zekere Peerenboom in het water aan de Zijdgrachl gevallen; hij werd ge lukkig gered door Kluivers. In de gemeente Leiderdorp is de longziekte uitgebroken en reeds dadelijk een rund afgemaakt. Sedert 21 Julij 1876 was er geen geval voorgekomen. v De afdeeling Rotterdam van het Nederlandsch tooneelverbond looft een prijs uit voor het best gekeurde, oorspronkelijk in de Nederlandsqhe taal geschreven tooneelstuk (treur-, tooneel- of blijspel) dat a. nog nimmer door druk of opvoering het licht heeft gezien; b. ter opvoering geschikt wordt bevonden, en geschreven is met het oog op de zamenstelling van het too- ncelgezelschap der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgvereenigingdirectie le Gras, van Zuylen en Haspels; c. van voldoenden omvang is om een ganschen schouwburgavond, des noods met een zoogenaamd voor- of na- stukje. te vullen: d. zoo het een treurspel is, een onderwerp behandelt, niet al te ver buiLen den kring der denkbeelden van onzen tijd gelegen, -- zoo het een tooneel- of blijspel is, zich bij voorkeur in hedendaagsche liefst Nederlandsche toestanden beweegten het platte en laag komische vermijdt. De prijs is 500 of 1000, al dan niet toe te kennen door een jury, be staande uit de hoeren mr. J. E. Banck en A. C. Lollelt te 'sHage, P. H. de Clercq, A. J. le Gras en dr. H. T. Karsten te Rotterdam. Deze jury heeft het regt om het stuk, waaraan zij na lezing den prijs van ƒ500 mogt toewijzen, na de opvoering nogmaals ƒ500 toe te kennen. De mede dingende schrijvers moeten hunne stukken inzenden vóór of op 1 Augus tus 1878, ten huize van dr. H. T. Karsten, Witte de Wilstraat 31, tc Rotterdam. Naar de illidd. C. verneemt is de derde zeeofficier, die aan de voor genomen Noordpool-expeditie deel zal nemen, de hiit.-ter-zee 2de klasse jhr. H. M. Speelman. Men weet dat de luit-ter-zee l,le kl. A. de Bruyne en de luit. 2" kl. L. R Koolemans Beynen de beide andere Poolvaarderé zullen wezen. Voorts zal waarschijnlijk nog een dierkundige den togt medemaken, wien zoo mogeljjk ook de geneeskundige zorg zal worden op gedragen voor de kleine bemanning, welke in het geheel Uit 12 personen bestaan zal. Een tweetal leden van het loodspersoneêl te Hellevoetslnis heeft mede het verlangen te kennen gegeven om mede te gaan. Het vaartuig wordt voor 18 maanden geproviandeerd, doch de reis zal, als alles goed gaat, veel korter duren. In het laatst van Mei a. s. zal men ver trekken tot het doen van een togt naar de Westkust van Spitsbergen, tot het bezoeken van die kust tot Amsterdam-eiland, om daarna Beeren-eiland aan te doen en vervolgens langs het pakijs naar Noya-Zembla te stevenen, en te trachten Barends-ijshaven en, kan het zijn, den mond van de Yenisei te bereiken. Men meldt uit Corunna, van 21 Dec.: De Engelsche vice-cönsUl le Carril is hier in den afgeloopen nacht aangekomen met het berigt, dat op 7 dezer door visschers op de Corubedo-klippen een groot schip is ontdekt, naar de masten te oordeelen een stoomschip. Verscheidene voorwerpen, waaronder balen tabak, koffij, rotting en eenige kleederen zijn aange spoeld, welke goederen door de Spaanscbe autoriteiten in bezit zijn geno men. Er is evenwel niets gevonden waaruit de naam van het schip kau worden afgeleid. De vice-consul is 7 dagen in de nabijheid van het wrak gebleven om te zien of er ook een stuk van het wrak zon aanspoelendoch lot heden zijn er noch booten, noch wrakhout langs de kust gevonden. Men veronderstelt alzoo dat het volk en de passagiers door een voorbijkomend schip gered zullen zijn. Door wijlen mej. S. Helder, wed. G. Smit. onlangs te Heilo overle den. is een legaal van ƒ15000 vermaakt aan de herv. gemeente aldaar en een van ƒ5000 aan de diaconie dier gemeente. Te Amsterdam is eergisteren een man. na een zeer onmatig gebruik van sterken drank plotseling overleden. Van den Helder meldt men dat de dag van vertrek vari het eskader van de stoomschepen hel Zilveren Kruis, de Leeuwarden en van Galen bepaald is op 1 Februarij als plaatsen van beslemming der reis voor 6 maanden worden genoemd Curasao. Lagtiayra, llabana cn de Kaap-Verdische eilanden. Uit Nieuwe Diep meldt men aan het Lad.: Een nieuwe ramp heelt deze gemeente in rouw gedompeld. De loodskolter ir. 8, schipper G. P. Duinker, die bij den geweldigen storm van 31 December voor IJnuiideu kruiste, is, blijkens opgevischte voorwerpen, tot dat vaartuig bebóórende. met man en n.uis vergaan. De opvarenden waren, op 2 na, gehuwd en laten weduwen cn kinderen na. De gehecle bemanning liad nóg kortelings met zooveel moed en zelfopoffering de equipage van liet hier gestrande Amerik. schip l)w. Chapman gered, Men meldt uit Meppel, van 1 Jan.: De stórm is bedaard, d« wind gaan liggen. Uren ver staan de oeverlanden overal blank. De opstuwing

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1