BUlTtiiNLANDSClIb: BEKIGTIuN. dei-markt te Amsterdam stortte Maandag namiddag door den feilen storm wind naar omlaag en verpletterde op eenige passen afstand den gemeente veldwachter van Overveengenaamd Hendrik Dijs. Nabij Zandvoort is gisteren morgen ten 7 ure gestrand het Duitscl schoenerschip Varia, kapitein Johan Jacob Feindt. beladen met stukgoe deren van Hamburg naar Cividad ISolivar (Venezuela) De vuurpijlloestel miste haar doel. maar de reddingboot, na tweemalen te zijn teruggesla gen. had de derde reis het geluk de zes man equipage van het schip be houden aan land te brengen. In de vorige weck stond voor het geregtshof te Leeuwarden een tap per uit Franeker teregtC. P.wegens diefstal van gas. Omdat hij nalatig bleef het gebruikte gas te betalen, werd in Julij de gasmeter uit zijn huis gehaald en toch bleef hij gas houden, zooals den 22,t™ October gezien werd door den zoon van den gasfabrikant. Deze ging met den fitter en de policie naar den tapper, maar deze zeide; «het is geen gas. het is een kunstmatig licht; een heer uit Amsterdam heeft mij die kunst geleerd." Bij onderzoek bleek echter dat de aanvoerpijp van buiten met de leidingspijp van binnen in verbinding gebragt was door een blaas, ter vervanging van den meter. Het openb min. requireerde schuldigverklaring aan diefstal bij nacht in een bewoond huis met verzachtende omstandigheden en veroordeeling tot 6 maan den celstraf. In den avond van 30 December is te Schraard, Friesland, eene boer derij afgebrand, toebehoorende aan en bewoond door A. F. Elgersma. Ze ven koebeesten en een stier zijn in de vlammen omgekomen. Op den spoorweg tusschen Breda en Moerdijk heeft het volgende plaats gehad Twee jongelieden waren in eene coupé gezetenwaarvan de deur niet goed gesloten bleek te zijn. Iu de volle vaart van den trein ging de deur open. en een der jongeliedendie daartegen leunde, viel er uit, doch kwam er gelukkig met den schrik en een kleine wonde aan het hoofd en het been af. Men meldt uit Maren in Noordbrabant: Vrijdag morgen werd hier. tegen de glooijing van den Maasdijk, in de sneeaw, het lijk gevonden van H. Steenbekker. oud-bakenmeester, bij alle schippers, die de Maas bevaren, welbekend. De man ging zich dikwijls aan sterken drank te buiten; hij liep dan de omliggende dorpen al en was door zijn woest voorkomen de schrik der jeugd. Men vermoedt, dat hij, beschonken, in den slaap door de koude bevangen is en zoo den dood gevonden heeft. De arrond.-regtbank te Maastricht heelt naar den procureur-generaal te 's Bosch verwezen A Nijst, cand.-notaris, laatstelijk gewoond hebbende te Wittem, thans te Maastricht gedetineerd, ter zake van valschheden in geschriften en het desbewust gebruik maken daarvan. 's GRAVENHAGE, 2 Januarij. Door Z. M. is L G. A. graaf van Limburg Stirum, Zr. M'. commissaris in Gelderland, benoemd tot minister van staat. Bjj het dep. van binnenlandsche zaken zijn benoemdtot adjunct commies, de eerste klerk A. P. Iluber, en tot boden, de vaste knechts W. van den Bogert en J. L. G. Verstraaten; en aan den hoofd-commies A. baron Calkoen is, ten gevolge van het overbrengen der zaken betreffende de spoorwegen naar het dep. van waterstaat, handel en njjverheid, eervol ont slag verleend uit die betrekking. Ook is de commies bij het dep. van oor log C. P. Kahlman, eervol uit zijne betrekking ontslagen. Aan de hh. S. W. Schortinghuis en E. Iluizinga is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopzieners, respectivelijk in het 7' en 8e schooldistrict der provincie Groningen, en tot schoolopziener in het 7' schooldistrict dier provincie is benoemd de heer E. Huizinga te Veendam, en tot schoolopziener in het 8" district de heer S. W. Schortiughuis te Finsterwolde. Voorts is de benoeming van den heer dr. G. J. Dozy tot directeur en leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heerenveen. op zijn verzoek, ingetrokken, en is .tot directeur en leeraar aan voormelde school benoemd de heer J. N. Valkhof!, leeraar aan die school. Aan den heer J. Mets is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als officier van administratie 3' kl. bij de kon. Nederl. marine: tevens is hij benoemd tot leerling-consul De heer G. Rosenthal is toegelaten als consul-generaal van Portugal in de Nederlanden. De luit. ter zee 2' kl. J. D. A. Nederburgh, uit O. 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Naar men verneemt wordt de heer W. M. van Heun, commies bij het dep. van oorlog, met de maand April a. s. in het genot gesteld van pensioen. Tol eerste klerken bij gemeld departement zijn door den minister van oorlog benoemd de sergeant-majoor titulair bij het rcg. grenadiers en jagers P Vrugt, 'de sergeant bij het 2* reg. vesting-artillerie Parent en de wacht meester van het 2' rcg. veld-artillene Drost, allen tot dusverre bij dal de partement gedetacheerd De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor rcrleenen. Voor den hoogen raad werden heden de pleidooijen gevoerd in de eerste serie van onieigeningszaken der spoorwegmaatschappij Leiden- Woerden. Voor de eiseheude partijen, eigenaren der te onteigenen percelen, werden de gronden van cassatie der vonnissen van de Haagsche regtbank door m". A. S. van Nierop van Amsterdam en A. M. van Slipriaan Luiscius ont wikkeld, terwijl die namens de spoorwegmaatschappij door mr. B. M Vlie- landèr Hein werden bestreden, liet openbaar ministerie zal in deze zaken aanstaanden Maandag zijne conclusie voordragen. Gisteren mogt de geachte directeur der kon. muziekschool, de heer W. F. G. Nicolaï. gedachtenis vieren dat hij gedurende het vierde eener eeuw aan die instelling verbonden was geweest, eerst als leeraar. later als hoofdleider. Reeds voor eenige maanden had zich eene commissie gevormd, om den jubilaris op dien dag eene hulde te bereiden zijner waardig, welke commissie met, het vertrouwen van velen werd vereerd. Allendie hadden bijgedragen tot een hem aan te bieden cadeau, waren genoodigd bfj de aanbieding daarvan gisteren in Diligentia bijeen te komen. Ten elf ure werd de jubilaris door den heer J. van Hove in de daarvoor ingerigte zaal binnengeleid en hartelijk toegesproken. Hij besloot met den wensch dat het ien waarden Nicolaï gegeven mogt worden, de kon. muziekschool meer en meer tot dien hoogen trap op te voerenwaarheen al zijn streven is gerigt en dat eens zijn gouden jubileum als directeur dier sehool de kroon mogt zijn van al zijn ijver en toewijding. Tevens heette spreker zich gelukkig den jubilaris op den huidigen feestdag ook een blijk van hulde uit naam van vrienden, vereerders en oud-leerlingen te mogen aanbieden. Bijna allen hebben daarbij hunne portretten gevoegd, welke in een album vereenigd waren. Het blijk van achting, den kunstenaar geschonken, bestaat uit een pracht- album vervaardigd door den heer Rink hem bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubilaeum op 1 Januarij 1878 door zijne vriendenvereerders en oud-leer lingen aangeboden. Z. K. H. prins Alexander opende de rij van die velen tcrwjjl een der albumbladen is beschreven met een treffend gedicht van dr. Wap te Delft, in 's dichters eigen handschrift. Een prachtige bronzen pendule, gedekt door het beeld der overwinning, twee candelabres en een spiegel, waarvan het lofwerk een muziekale tropee voorstelt, zijn daarbij als ge schenken gevoegd. Getroffen door deze bewjjzen van hoogschatting en waardering kon de jubilaris naauwelijks woorden vinden om hiervoor zijn dank te vertolken. Niet temin kweet hij zich van deze taak op eene wijze, die een diepen indruk maakte. Hij bragt in gevoelvolle woorden aan zijne mede-leeraren dank voor den steun, hem in zijne loopbaan geschonken, zoomede aan allen, die hem dezen onvergetelijken dag hadden bereid. Aandoenlijk was echter het oogenblik toen Nicolai, den blik op zijne levensloopbaan terugwerpende, zich rigtte tot den vaderlijken vriend, dr. Leemans uit Leiden, den weldoeneren beschermer zijner jeugddie met anderen zich het lot van den jeugdigen wees, waarin men een bijzonderen aanleg voor de toonkunst meende te bespeuren, had aangetrokken en op onbekrompen wijze de ontwikkeling van dat talent had bevorderd en tot zjjne plaatsing aan de muziekschool alhier had medegewerkt. Onder de velen, die op dezen dag hunne huldeblijken kwamen bieden, trad hierop de heer Dunkier naar voren en bood zijnen vriend en kunst broeder bij deze heugelijke gelegenheid een geschenk aan, dat de herinnering aan dit feest zal vereeuwigen en de talrijke toonscheppiiigen van Dunkier op het gebied der fantasien met één, de 1275". heeft vermeerderd. Het geschenk van den heer Dunkier bestaat uit een fantaisie op W. F. G. Nicolaï's Liederen voor harmonie, in een prachtig gebonden partituur zamengevat. Welk een verrassenden indruk dit product van Dunkler's talent op den jubilaris en de feestvierenden teweegbragt, bewezen de warme toejuichingen die op deze aanbieding volgden en de hartelijke woorden van dank van den heer Nicolaï. De beschermer zijner jeugd bragt den jubilaris daarop in kernachtige woorden hulde, waarna de feestgenooten persoonlijk den kunstenaar en het hoofd der school hunne gelukwenschen bragten. K VUELAN». LONDEN, 1 Januarij. In den avond van 29 December werden alhier twee meetings gehouden, de een om propaganda te maken voor den vrede, de ander ten gunste van Turkije. Politieke personen van naam waren niet tegenwoordig onder de 5 a 6000 werklieden, die de bijeenkomsten bijwoonden. Den zin van de redevoering te vatten was niet mogelijk bij liet groote tumult, dat gedurig uit de menigte opging. De politie moest nu en dan tusscbenbeide komen. De partij van de voortzetting van den oorlog nam de volgende resolutie aan: «Ofschoon de vrede wenschelijk is. moet de Engelsche natie, wanneer hel gouvernement, daartoe gedrongen door Rusland's houding, lot den oorlog besluit, zich bij dien oorlog nederleggen. De meeting in bet belang van den vrede protesteerde in een resolutie, in bet belang van den arbeid, tegen den oorlogonder welk voorwendsel ook gevoerd. De naald van Cleopatra heeft nu kans iu Londen aan te komen. Het proces over het vindersloon is nog wel niet afgelonpen. maar de regter in Londen heelt uitgemaakt dat de lieer üixen, de aannemer van het vervoer, mits een borgtogt stellende, weder bezit van de naald mag nemen. Er zijn nu werklieden naar Ferral, Portugal, gezonden, die den koker weder in tien dagen zeewaardig zullen maken. FRANRRIJ K. Het Journ. Off. bevat eene circulaire, door den heer Dufaure aan de procureurs-generaal bij de hoven van appèl gerigt, waarbij hun wordt aan bevolen, de commissie van enquête in hare onderzoekingen bij te staan, doch in gevallen, waarbij het algemeen belang of de eer der familie mogt betrokken zijn, met de noodige voorzigtigheid te werk te gaan. De président der republiek heeft op 1 Jan. de voorzitters en leden der bureaux van kamer en senaat ontvangen en hun bezoek vervolgens met groote staatsie beantwoord. De daarbij gewisselde gelukwenschen waren zeer hartelijk. De ophelderingen, door de regering gegeven omtrent het gebeurde te Limoges, worden natuurlijk door de dagbladen, besproken. De Siècle is van oordeel, dat zij de duisternis niet wegnemen; zij laten doorschemeren, dat er bedenkelijke dingen zijn voorgevallen; dat er nog niet opgehelderde be velen welke ook niet voor uitlegging vatbaar schijnen te zijn. uit Parijs gezonden zijn. Een nader onderzoek schijnt meer dan ooit noodzakelijk te wezen, meent dat blad. De openbare meening is meer en meer veront rust en zalzegt bet bladniet bevredigd zijnzoolang zij niet van de

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2