toen dan ook de liederen der volkszangschool nog eens door de zaal weer klonken hadden, en Janmaat van de kweekschool nog eens een echt vader landse!) lied had doen hooren. ging groot en klein blijmoedig naar huis. Onder de gennodigden, die dil kinderfeest met hunne tegenwoordigheid op luisterden, merkte men o. a. op de weihouders de Fremery en de Laat de Kantcr en de gemeenle-secrelaiis. Bene in de gemeente Leiderdorp langs de huizen der ingezetenen ge houden collecte voor het kinderziekenhuis Ier nagedachtenis van 11. M. de koningin, heeft opgebragt de som van ƒ94.15. Met ingang van 1 Jannarij aanst. komt in werking het in den loop van dit jaar tusschen Nederland en Dnitschland gesloten telegraafverdrag, waarbij prijsberekening per woord tot grondslag van het tarief is aangenomen. De Staatscourant beval het verslag der commissie van 1 Augustus 1877 tot 1 Augustus 1878 belast met het afnemen der geneeskundige en tand meesters-examen. Het stoomschip Voorwaarts is op 22 December van Batavia naar Nederland vertrokken. I)c l'rins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep, vertrok op 24 December van Suez. De Celebes, op weg naar Batavia, passeerde op 23 December Gibraltar. De directie der stoomvaart-maatschappij Nederland heeft omtrent de stoomboot Conrad hel volgende medegedeeld. Den 24slrn en 25stt" Nov. jl. verspreidde zich het gerucht, dat het stoomschip Conrad in de Roode Zee was verongelukt. De directie der stoomvaart-maatschappij Nederland had het genoegen een paar dagen later te kunnen medcdeelen, dat het schip den 27n,n November te Suez was aangekomen en alles wel aan boord was, Wegens oponthoud in het Kanaal door het vastzitten van de Engelsche mail boot kon hel eerst op dien datum van Sttez vertrekken en had bij eene ge wone reis den 20'"° December te Batavia kunnen aankomen en nu er nog geen telegram is van de aankomst, veroorzaakt dit eenigc ongerustheid. Dientengevolge is naar Baiavia getelegrapheerdom te vernemen, ol men daar tijding had. Een telegram van 24 Dec. vermeldt, dat niets ongunstigs is vernomen. De Conrad was door de Fransche mailsteamer in de Roode Zee gepraaid sedert het vertrek van Suez. De langere reis, die door ongun stig weder of door eenig ongeval aan de machine kan veroorzaakt zijnbe hoeft voor alsnog geene ongerustheid te veroorzaken aan de familiebetrek kingen der passagiers. Voor gebrek aan proviand of water behoeft men geen oogenblik bezorgd te zijn. Er is overvloed aan boord voor nog vele weken en een magtig distilleertoestel om water te maken. De schepen der maat schappij hebben op het traject tusschen Aden en Batavia een rendez-vous-lijn voor de verschillende saizoenen. Kapitein Graadt van Roggen weet dus, in geval hij door een gebrek aan de machine de reis zeilende moet vervolgen, op welke lijn men hem zal zoeken. Heden is het berigt ontvangen dat de Conrad te Batavia is aangekomen. Tot leeraar voor Nederlandsche taal en geschiedenis aan de hoogere burgerschool Ie Breda is benoemd de heer J. Alblas, candidaat in de lette ren te Leiden. Dl G. J. Dozy te Deventer heeft, naar men verneemt, de intrekking verzocht van zjjne benoeming tot directeur der hoogere burgerschool te Heerenveen. Te Amsterdam is Maandag II. het Nederlandsch schoolmuseum in eene der zalen van het Paleis voor Volksvlijt geopend. Het bestaat uit 5 afdee- liugen, schoollokalen en schoolmeubelenleermiddelen, bijzondere takken van onderwijs, voorwerpen, door leerlingen vervaardigd, leerboeken. De persoon die onlangs als spook een nachtwaker van Groot-Ammers zoodanig had geslagen, dat deze tot nog toe niet tot werken in staat is, is door de regtbank te Dordrecht veroordeeld lot 3 maanden eenzame opsluiting. Het gercglshof te Amsterdam heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak betreffende een diefstal van 20 vaten.olie, tegen vier knechts van de oliefabrikanten Alberdingk en Zoon en den opkooper Hangjas. Het hof heeft het vonnis der arrond.-regtbank wegens een fout in den vorm vernietigd, maar, op nieuw regtdoende. de vijf beklaagden tot dezelfde straffen veroordeelddie op hen door de regtbank waren toegepast. De meesterknecht en een der knechts erlangden een cellulaire gevangenisstraf van twee jaren, de twee andere knechts een dito van een jaar en de op kooper een gewone gevangenisstraf van vijf jaren. Te Amsterdam stak Zondag avond eene 70-jarige in schuine rigting de rails van het paardenspoor over op een oogenblik dat een tramwagen digt achter haar was. De koetsier waarschuwde door het luiden van de bel, maar de vrouw hoorde niet; zij was stokdoof. De wagen was niet meer in te houden en de vrouw geraakte er onder. Haar dijbeen werd verpletterd; in hopeloozen toestand werd zij naar hel gasthuis vervoerd. Woensdag avond is de stoom-vermicellifabriek van 11. J. Mulder, op het Rusteuburgerpad, gemeente Nieuwer-Amsiel, geheel uitgebrand. De Am- sterdamschc brandweer heeft aan die van Nieuwer-Amstel de behulpzame hand geboden. Zondag morgen is de goederentrein, ten 6.20 van Arnhem vertrekkende. Misschen Duiven en Zevenaar door eenen verkeerden stand van den wissel ontspoord, waardoor vier wagens werden verbrijzeld. Persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gehad. Hit Drempt meldt men dat Zalurdag avond de wagen van van Gend Loos, op den Dremptscheu dijk een vrachtwagen willende voorbijrijden, van tien dijk is gevallen. De wagen bevatte twaalf passagiers en was bela den met eene menigte kollers; gelukkig zijn de passagiers met den schrik vrijae komen. liet gereatshof te 's llertogenboschuitspraak doende in het hooger beroep, ingesteld door de cerw. heeren Motttt en Sweens tegen het vonnis van de regtbank te Roermond, waarbij de processie van de kapel in 't Zand van 22 Augustus in strijd werd verklaard met de bestaande wetten en reglementen, heelt hel voni.is der eerste regters bevestigd en de appellanten veroordeeld in de kosten van het hooger beroep. Uit Maastricht uieldt men aan de N. R. C.: In het gehucht Biesland, op korten afstand van deze stad, heeft het volgend ijzingwekkend voorvai plaats gehad; Een man zonder viste woonplaats, die, als hij niet om niet onder dak kon komen, in stal of schuur, somwijlen zelfs in een der holen van den Pietersberg een nachtverblijf vond had in den nacht van Zalurdag op Zondag met medeweten van den eigenaar eene slaapplaats gekregen in een 'stal te Biesland. Hij verkeerde toen in hoogst beschonken toestand. Dien dag had hij een paard helpen slagten. en zijne handen en kleêren waren druipnat en doortrokken van het bloed van hel paard. Tegen mid dernacht. toen de koude heviger werd. ging de man des huizes, bevreesd du de zwerver zon bevriezen naar lieui zien en vond hem in een vreesse- j lijk verminkten toestand. Terwijl de man sliep, had de reuk van hel paar denbloed twee honden die zich in den stal bevonden, aangelokt. Zij had- den hein eerst de kleeren van het iigebnam gescheurd en die uitgezogen, en daarna had len zij hem het vleesch van liet lijf geknaagd. De ongeluk- y kige is nog dienzclfden nacht naar het gasthuis overgebragt. Zjjn toestand is hopeloos. 'sGRAVENHAGE. 27 December. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat J. Pampuch, lot hel dragen van het Pruissische onder- scheidingstceken derde klasse voor negenjarige tronwe dienst, en aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat H. Kreutzer, tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt legen Frankrijk in 1870/71. Tot burgemeester der gemeenten Haastrecht en Vlist is benoemd de heer J. J le Fêvre de Moutigny. Aan den heer F. H Neiszen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zjjne betrekking van ingenieur-verificateur van het kadaster, en als zoodanig is benoemd de heer J. F. ümmels, thans landmeter der le kl. bij hel kadaster. De luit.-kolonel der infanterie op non-activiteit A. C. J. de Favauge is op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. De luit. ter zee 1° kl. G. Doorman, behoorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam en belast met het bevel over het riviervaartuig Isala, wordt op non-activiteit gesteld. Bij het dep. van koloniën is, ten behoeve van de noodlijdenden in de kolonie Curasao, nader ontvangen van het centraal comité eene som van ƒ2800, met hetgeen, boven de overgemaakte gelden, is ontvangen, uitma kende een bedrag van ƒ2966.87. In verband hiermede is een bedrag van ƒ2960 ter beschikking van den gouverneur dier kolonie gesteld. Gisteren is alhier, na eene kortstondige ongesteldheid, overleden de heer mr. Hendrik Machielsenprocureur-generaal bij het hol van 's Graven- hage. De overledene bad gisteren juist den ouderdom van 60 jaren bereikt. Gedurende ongeveer 33 jaren vervulde hij op verschillende piaatsen de be trekking van ambtenaar van liet openb min. Hij was vereerd met het ridderkruis der orde van den Ncd. Leeuw en met dat der orde, 4e kl.van de kroon van Prttissen. BUITKNLANÜSCUE HEKIGTEiN. KNO KL X X SP. LONDEN 26 December. Iu den avond van 20 December is te New-York de stoomketel eener fabriek van banketwerk gesprongen, met zulk eene kraebt, dat het plaveisel der straat, waaronder hij geplaatst was, en de geheele gevel van een ge bouw van 5 verdiepingen in de lucht sprongen. In 3 minuten lijds stond het gansche gebouw iu brand en ook de overige muren stortten weldra in, waarna 5 belendende huizen aangetast en vernield werden. De schade wordt op 400,000 dollars geraamd. In de gehouwen bevonden zich 150 personen, van wie drie vierden kinderen. Meer dan 50 kwamen om het leven, 29 werden gewond en 21 vermist, waarschijnlijk onder het puin begraven. Toen het onheil plaats had, was de straat vol menschen en voertuigen. Verscheidene personen en een wagen zijn onder den vallenden gevel ver pletterd. Men schrjjft het voorval toe aan den slechten staat der ketels en beweert dat de machinist beschonken was. FBANkaiJ K. Het Journ. Off. bevat de benoeming van graaf de Saint-Vallier tot ambassadeur te Berlijn. Deze diplomaat stond Thiers ijverig ter zijde bjj het groote werk der bevrijding van het grondgebied. Tot onder-secretaris van staat bij het misterie van landbouw en koophandel is benoemd de heer Cyprien Girerd, die zich heeft onderscheiden door de standvastigheidwaar mede hij de Bonapartistcn bestreed. De verkiezingen voor de gemeentebesturen zijn vastgesteld op 6 Januarij. De minister van justitie, de heer Dufaure. heeft aan de hoofden van het parket een circulaire toegezonden ter toelichting van zijn den 154*» per telegraaf gegeven bevel om de executie van vonnissen en de aanhangige processen over pers-overtredingen te schorsen. De minister geeft in het in gediende wets ontwerp tot amnestie den procureurs-generaal een rigtsnoer om naar te handelen. De amnestie betreft slechts die misdrijven, waartege'n bij bijzondere wetten straf bedreigd is, niet die in den Code Pénal zjjn vermeld. De indiening van dit wels-ontwerp behoort schorsing mede te brengen van alle vonnissen of vervolgingen, waarop de aanneming van het ontwerp van invloed zou kunnen zijn. Ten opzigte van vergrijpen tegen de wettelijke bepalingen over de verkiezingen wil de minister een andere gedragslijn volgen. In een vrij land. schrijft de minister, waar liet alge meen stemregt geldt, is het volstrekt een vereisclite, dal de kiezers het zich tot een gewoonte maken de kieswet te eerbiedigen, en dit te meer naarmate zij veelvuldige!' worden opgeroepen. Telkens als de feiten, te uwer kennis gebragt. u toeschijnen genoegzaam bepaald te zijn, verzoek ik u zon der verwijl regtsingang te doen verleenen, ten einde den termijn van drie maanden voor de verjaring niet te laten voorbijgaan. Men verzekert, dat de heer Albert Grévy zich tot den minister van oorlog gewend heeft, om een onderzoek uit le lokken omtrent hetgeen uit de provinciën is bekend geworden over instruclien aan het leger op het einde der crisis. Mevr. de wed. Cremieux75 jaren oud, is in hare woning te Neuilly met een zijden doek verworgd gevonden. KII1TICHLANO. Het model voor het bronzen standbeeld van prins Bismarck, hetwelk te Keulen zal worden opgerigt, is gereed liet stelt Bismarck voor in rus tige. ongedwongen houding, in den uniform van zijn regiment curassiers. De linkerhand steunt op den pallas, die met de punt op den grond rust. De reglerhand steekt gedeeltelijk tusschen de kuoopen op de borst. Het model, vervaardigd door den beeldhouwer Fritz Schaper, zal naar de gie terij overgebragt worden. RIJ8LAN». Te St. Petersburg is Maandag op plegtige wijze den dag gevierd, waarop Alexander 1 honderd jaren geleden geboren werd. De kathedraal van St. Peter en St. Paul was reeds vroeg vol van lien, die regt hadden de lijkdienst bij te wonen. Toen de Czaar hel gebouw binnentrad, door de aanwezige ieden van zijn huis vergezeld, begaf hij zich naar hel graf van zijn roemruchlen voorzaat, waar de dienst door den metropolilaan geleid werd. Vervolgens nam de Czaar eene voor deze gelegenheid geslagen medaille en legde die tusschen de bloemen en kransen, waarmede de graftombe ver- sierd was. Toen knielden allen, terwijl de metropolitan» den zegen uitsprak. Voordat de Czaar de kathedraal verliet, ging hij al de graftomben langs, zijne lippen drukkende op het marmer van elk graf. Een oogenblik langer

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2