COURANT. VRIJDAG 2!> DECEMBER. 305. STADS-BERICIITEN. 3e Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 1877. BINNENLANBSCIIE BEBiCTEN. I* ft De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd.. De /-rijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, vu t het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke uotnmrrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der AdvertenliCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. RGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, «zien art. 204 der Wet van den 295"" Juni 1851 Staatsblad N". 85); Doen te weten, dal het 3e Suppletoir kohier der plaatselijke directe belas ting over 1877 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 28,t'° December 1877 tot en met den ÏO4"1 Januari 1878. ter Secretarie dezer gemeente (finan- ciëele afdeeltng). van 9 tot 4 uren. voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 27 December 1877. E. KIST. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8, 1alinea der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingenwelke ge vaar. schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennisdat door hen op lieden vergun ning is verleend aan de flrnta Jaeger C". en hare rechtverkrijgenden om eenen nieuwen stoomketel te plaatsen in hare fabriek aan den Vestwal bij de voormalige Marepoorten aan A. Hedzen en zjjn rechtverkrijgenden om een pakhuis in de Vestestraat N°. 64, in te richten tot bergplaats ran lompen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 27 December 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 27 December. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn de hh. m™. M. d'Aumene en II. L. A. Obreeu als leden van den gemeenteraad beëedigd en geïnstalleerd. De voorzitter rigite daarbij een woord van gelukvvensching tot deze leden. Ingekomen was eene missive van hh. curatoren der universiteit alhier, ten geleide van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, over de verplegingskosien te betalen voor de in het akaih misch ziekenhuis opge nomen zieke stads-armen. De minister is mede van oordeel dat eene bij drage van 75 cents als eene matige vergoeding is te beschouwen. De voor zitter stelde voor nu reeds in deze zaak, vroeger behandeld, eene beslissing te nemen daar men wist dat de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken helzellde gevoelen was toegedaan als zijn voorganger. Hij stelde dus voor uiet het voorstel van den minister genoegen Ie nemen en de over eenkomst goed te keuren. In stemming gebragt werd dal voorstel niet 17 tegen 3 stemmen aangenomen. De voorzitter bragt voorts in herinnering dat dezer dagen eene belang rijke inrigting binnen deze gemeente, het werkhuis, 25 jaren had bestaan. Daardoor was tocli veel goeds teweeg gebragt; in de eerste plaats was daar door de bedelarij zonder moeite weggenomen. Hij stelde voor dat burg en weth. namens den raad eene missive zouden zenden aan de lil), bestuurders van die instellingom aan dezen dank le betuigen voor hetgeen zij tol hiertoe in het belang dier instelling hadden verrigt. Van die bestuurders was het raadslid Krantz van de oprigting af als zoodanig werkzaam ge weest. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen en de heer Krantz betuigde zijnen dank voor de belangstelling thans weder in deze inrigting aan den dag gelegd. Tot lid der commissie voor de bewaarscholen, in de plaats van den heer G. Wilhelmy üamsté. die voor eene herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen werd benoemd de lieer F. Stokhuyzcn. Tol leden van de plaatselijke schoolcommissie werden benoemd de hh. dr. P. L. Rijke, nf. J. E. Goudsmit en H. C. Juta, aftredende leden, en de lieer mr. P. A. van der Lilh, ter vervanging van dr. J. H. C. Kern. die verzocht had buiten aanmerking te blijven. Aan den heer mr. R. Th. Bijleveld werd eervol ont slag verleend als lid van de commissie van bestuur over bet akademisch ziekenhuis, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, en lot leden dier commissie werden gekozen de hh. A. H. Eigeman. altredend lid. en G. F. Alsche. Tot lid van de commissie voor de strafverordeningen, in de plaats van den heer mr. Bijleveld, werd benoemd de heer mr. M. d'Aumerie, en tot curator van het gymnasiummede ter vervanging van den heer mr. Bijleveld, de heer mr. P. A. van der Lith. Aan de orde was verder de voordragt tot het verleenen van vergunning voor overtoglen enz.ten behoeve van den spoorweg Leiden—Woerden. De heer van lterson vroeg waarom deze overeenkomst eerst nu werd behan deld, nu de bedoelde werken reeds grootendeels waren uitgevoerd; liet zou voegzamer geweest zijn dat de raad daartoe vooraf toestemming had gege ten; ook vroeg hij welke waarborgen er verkregen werden dat de overeen komst zou worden nageleefd; reeds nu was men afgeweken van de daarin opgenomen bepalingendoor eene sloot te dempen zonder een duiker te leggen voor de doorstrooming. Voorts gaf hij eenige aanwjjzigingen om te doen uitkomen dat de redactie van de overeenkomst zoodanig was dal zjj, zijns inziens, voor een Nederlander onverklaarbaar was. Het zou moejjelyk zijn. slaande de vergadering, daarin al de noodige verbeteringen aan te brengen. De heer de Laat de Kamer deelde eenige opmerkingen mede waartoe de ontworpen voorwaarden nader nog aanleiding hadden gegeven en beantwoordde vervoleens den hter van iterson. De voorwaarden der overeenkomst konden niet vroeger ingediend worden omdat zij niet gereed waren. Wel had men nu de verrigte werken kunnen beletten, maar Ity geloofde niet dat die van zoo groot belang waren eu dat het op den weg der gemeente lag die tegen te houden. Wat de verlangde waarborgen be- trol meende hij dat men, wanneer de maatschappij in gebreke bleef, dezelfde waarborgen had als bij elk ander contract. Wat belrol de veranderingen, die men in de redactie verlangde, hij gal sommige toe, maar geloofde niet dal men daardoor verhinderd zou worden de behandeling voort te zetten. De heer Obreen vestigde er de aandaeht op dat men verzuimd had de reglstitels der gemeente in het contract op te nemen, waarlegen de wet met nietigheid dreigde. Naar aanleiding van een en ander stelde de heer Cock voor de voordragt aan burg en weth., ter nadere overweging, te renvoyeren welk voorstel werd aangenomen. De concept-verordeningen op de heffing en invordering van collegiegeld op de gemeente-inrigting voor de opleiding van O. 1. ambtenaren werden goed gekeurd. Op hel verzoek van bestuurders der Leidsche stoombootmaatschappij «de Volharding", betrekkelijk de terugbetaling van te veel betaalde bruggel den werdovereenkomstig de daarover uitgebragte rapporten, alwijzend be schikt. De voordraai betrekkelijk de jaarwedden der ambtenaren 'ter secre tarie werd goedgekeurddientengevolge wordt bet traclement van den ambtenaar P. de Haas met 100 verhoogd. Op de vraag vau den heer d'Aumerie, waarom juist die ambtenaar voor verltooging in aanmerking kwam, zeide de voorzitter dat hij er het meest aanspraak op had wegens zjjnen uitgebreide» werkkring. De voordragt betrekkelijk de regeling derjaarwed- den van het hulppersoneel aan de lagere scholen werdop voorstel van den voorzitter, aangehouden. Staten van af- en overschrijving en sup- pletoire staat van begrooting, dienst 1877, werden goedgekeurd, met bijvoeging van nog ƒ50, voor eenige uitbreiding der tussclienschoolwaar van het aantal leerlingen weder is toegenomen. De voordragt betrekkelijk liet onderwijs in de gymnastiek werd goedgekeurd. De heer Obreen moti veerde zijne stem tegen die voordragtdoor le verklaren dat hjj een tegen stander was der gymnastiek voor «ie on- en minvermogenden, wanneer de voeding daarbij niet gelijken tred hield. De lieer van Iterson juichte den maatregel toe. De toesiand zou verbeterd worden, maar het mogt daarbjj niet blijven. Vooral moest het onderwjjzend personeel uitgebreid worden. Aan den onderwijzer 1' kl. aan de jongensschool 1' kt. N. Meyer werd. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Betreffende het verzoek van P. D. Steen huizenom eene loods te plaatsen builen de Morsclipoortvoor het droogeii van schapenvellen, was nog een adres ingekomen van J. C. Tim mermans, houdende gronden die tot de afwijzing van dat verzoek moesten leiden. Na eenige beraadslaging werd de voordragt tot bel toestaan van het verzoek in stemming gebrast, maar hierbij staakten de stemmen, 11 voor en 11 tegen. By de voorstanders woog zeer de bevordering van de belangen der industrie, bij de tegenstanders de bezwaren van verschillende zjjden legen het verzoek ingebragt. Over de voordragt tol hel aanstellen van nog een leeraai ut de oude talen aan het gymnasium vroeg niemand liet woord, en tot de benoeming overgaande werd als zoodanig benoemd dr. J. J. Hartman. De voordragt betreffende hel Utrechtsche jaagpad lokte mede geene beraad slaging uit. Zij werd met algemeene stemmen goedgekeurd, zoodat besloten is dat na 1 Januarij de gemeente Leiden zich niet verder belast met het onderhoud van bedoeld jaagpad of van een gedeelte daarvan, en het aait zijn lot overlaat, en ut verband daarmede ook geene lollen op dat jaagpad uteer heft. Een rijk versierde en ntet tal van lichtjes schillcrende kerstboom prijkte Maandag avond in de Stadszaal. die, even als verleden jaar en vroe ger, aan de bezoekers der volksvoorlezingen en hunne kinderen door de commissie werd aangeboden. Toen de groote zaal omstreeks zeven uren door een 400-tal kleinen met hunne ouders of geleiders gevuld was, en zij die de zaak stoflelijk hadden gesteund «1e galerij hadden ingenomen, deed zich het liefelijk gezang van de kinderen der volkszangschool, onder leiding van den heer de Jong, hooren. De heer Witte, eerelid der commissie, was daarna hare tolk om met een eenvoudig hartelyk woord dit kinderfeest in te leiden. De melk en koek. die vervolgens aan de kleinen door hulpvaar dige dames werden rondgediend, vermogtcn slechts ten dcele hunneoogen van de middelerwijl van den kerstboom uitgereikte pryzett af te houden, die onder gejoel, en. als het lot wat grillig was, soms onder gelach in bezit werden genomen. Maar ook aan de gaven van den rjjkst beladen kerst boom komt een einde, en, hoe schoon en helder zijne lichtjes ook flikke ren mogen, op het laatst gaat hun glans tanen en dooven zij uit. De voor zitter nteende dat men dan ook niet moest wachten tot het laatste kaarsje was uitgebrand Men moest onder een aangenamen indruk beengaan, eu

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1