aan groote verdienste te danken, omdat dikwijls het welslagen eener voor- dragt bijna geheel van hem afhankelijk is. Wij hebben dan ook geen plan om, waar alles schoon was op dit concert in bijzonderheden te treden en w(j brengen den heer Ullman onzen opreglen dank, deze stad in de gele genheid gesteld te hebben, zoo veel op een avond te hebben kunnen genie ten. Wij hopen dal de groote talenten, door hem meegebragtook tevreden zullen zijn en dit zullen toonen door ons niet te vergeten. De zaal was zoo bezet als een dergelijk concert verdient, 's GRAVENÜAGE 20 December. Z. M. heeft goedgevonden ter zake der krijgsverrigtingen tegen Alchin gedurende het tijdperk van 1 October 1876 tot ultimo Mei 1877, waaronder in het bijzonder de operation tegen Simpang Olimmet inbegrip der ge vechten op de Djamboe-Ayer-rivier (13 en 18 October) en op de Aracoender- rivier (31 October en 14 November): 1". te benoemen tol ridder 4' kl. dei- Militaire Willemsorde: a. van de kon. Nederlandsche marine; den kapilein- lu't. ter zee E J. van der Sleyden; de luitt. ter zee 1® kl. J. G. J. Span jaard en J. J. Slooker; de luitt. ter zee 2' kl. J. H. Wouters, F. Bülitlingk, G. J. de Vriesc en G. II. Thomassen a Thnessink van der Hoop: den officier van gezondheid 2* kl. dr. G. A. Haremaker; den machinist 2e kl. H. L. Verwohlt; den sedert tol schiemansmaat bevorderden kwartiermeester 11. Ilille; den matroos 1' kl. C. Swanson. en den vnurstokcr 2" kl. M. L. Meijer; b. van den gouvernements-marine: den gezaghebber 3® kl. D. Nolles; den l'° stuurman D. van Batenburgsedert bevorderd tot gezaghebber 3' kl.en den in commissie geslelden 2'" stuurman D. Buchellsedert defini- tiel benoemd; 2°. toe te kennen de eeresabel met liet gebruikelijk opschrift aan den luit. ter zee 2s kl. J. H. Beucker Andreae; 3\ bij afzonderlijke dag orders, zoo in lndië als in Nederland, eervol te doen vermelden: a. van de kon. Nederlandsche marineden officier van gezondheid 1' kl. J. O Hart- hoorn: de luitt. ter zee 2' kl. B. J G. Volck en J. C. van Wessem; den machinist 1' kl. in het vaste corps C. B. van Kooten, den sedert om dienst- eindiging ontslagen kwartiermeester .1. T. Windhouwer; den konstabelsmaat G C. Verhoef; de matrozen 1" kl. J. Naerebout, sedert om diensteindiging ontslagen. J. J. Timoot de Porto en den sedert lol matroos 2' kl. bevor derden matroos 3® kl. II J. llemmerig; b. van de gouvernements-marine: den in commissie geslelden 2'" stuurman C. F. F. Ampl; c. van het corps mariniers: den sedert tol marinier 2" kl. bevorderden marinier 3® kl. E. .lansen, eu 4°. Iloogstdeszelfs bijzondere tevredenheid te betuigen aan de luitt. ter zee 2' kl. J. L. M. van Gorkum en II. van den Pauvert. Nog heeft Z. M. goedgevonden, Ier zake der krijgsverrigtingen legen Atcliin en wel bijzonder wegens de operatiën tegen Simpang-Olim op 14 November 1876. goedgevonden: 1°. te benoemen tot ridder 4® kl. der Mili taire Willemsorde: den 1®D luit. der infanterie F. A. Ie Grand, en den ser geant der infanterie A. F. D. Schreiber; 2". toe te kennen de eeresabel met het gebruikelijk opschrift, aan: den majoor der infanterie F. C. Burgers; den kapitein der infanterie II. E. Schoggers. en den l"1 luit. van dat wapen A. G. Popelier; 3". bij afzonderlijke dagorders, zoo in lndië als in Neder land, eervol te doen vermelden den korporaal der infanterie A. van derBjjl, sedert bevorderd tot sergeant. Door Z. M. is vergunning verleend aan den bij het leger in Nederl. lndië dienenden korporaal B. M. V. Scheenlein, tol het dragen van het IJze ren Kruis 2® kl. en van het Duitsche herinneringsteeken voor den veldtogt legen Frankrijk in 1870/71, beide hem door den Duitschen keizer, ko ning van Pruissengeschonken, en aan den bij het leger in Nederl. lndië dienenden fuselier T. llaug, tot het dragen van de Wurtembergsche krrjgs- medaille en van de herinneringsteekens voor de veldtogten tegen Pruissen in 1866 en tegen Frankrijk in 1870/71. Tot burgemeester der gemeenten Amerongen en Leersum is benoemd de heer H. Spruytmet toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Appeltern, en tot burgemeester der gemeente Koewacht is be noemd de heer C. P. J. Dierick. Door den minister van koloniën zjjn de hh. A. T. H. Oriessenrijks- en provinciaal veearts Ie Oss, en D. P. F. Driessen, veearls-adsistent aan 'srijks veeartsenijschool te Utrecht, gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederl. lndië, om te worden benoemd tot gouverne mentsveearts daar te lande. Tot consul der Nederlanden te Barcelona, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, is benoemd de heer C. E. Fynje, tot dusver vice-consul der Ne derlanden te Malaga. Z. K. 11. prins Fredcrik heeft zich heden ochtend naar Neuwied be geven, waar hij de Kersdagen en hel Nieuwejaar zal doorbrengen. In de zitting van de eerste kamer van heden is, op voorstel van den voorzitter, besloten de beraadslagingen over de begrooting morgen aan Ie vangen. Een gelukkig zelden voorkomend geval maakte heden het onder werp van behandeling voor het gcregtshof te 'sGravenhage uit. Eene groote menigte nieuwsgieringen had zoowel de gereserveerde als pnblieke plaatsen bezet. In de bank voor de beschuldigden had plaats genomen zekere G. d. V.oud 40 jaren, van beroep bouwman en laatst wonende te Waddinx- j veen. Hem wordt ten laste gelegd de vreesselijke misdaad van vergiftiging i zijner wettige huisvrouw. BU1TGM,AN1)SCIIK BliltIGTEN Ü16EEANII. LONDEN, 19 December. Volgens de Times geeft het verzoek van de Portc om bemiddeling aan leiding tot eene vriendschappelijke tusschenkomst. Engeland kan niet weigeren zijne goede diensten aan te bieden. Het aanbod mag niet vergezeld gaan 1 van eene bedreiging, want dan was de zaak reeds als mislukt te beschouwen. Iedere demonstratie zou verkeerd wezen. Bij de Russische natie en bij hare staatslieden zou zij slechts de hérinnering verlevendigen aan vroegeren tegen stand en eene gevaarljjke opwinding wekken. Maar nog erger zou de invloed wezen op de Turken. Den Turken zou het niet uit het hoofd te praten zijn dat een Engelsch leger, of eene Engelsche vloot, voor geheel iets anders was verschenendan om een klein strookje Turkschen grond te Descher- men. In hunne verbeelding zouden zij reeds Engelands geheele magt gereed zien. om nogmaals hun rijk te redden en zij zouden hun oor sluiten voor iederen raad tot toegevendheid, terwjjl toch juist in toegevendheid deeenige kans ligtom nog het grootste gedeelte van het gezag te behouden. FKANkHIJ 14. De heer d'Harcourt, de particuliere secretaris van Mac Mahon, is naar Londen vertrokken, waar hjj eenige rust gaat nemen. De hertog d'Harcourt, zijn vader, is Frankrjjks gezant bij het hof van Groot-Brittannie. Volgens Havas heeft de minister de Marcère onmiddellijk na zijn optreden eene aanschrijving aan de prefecten gerigt, waarbij hun gelast wordt, den verkoop langs den openbaren weg weder ongehinderd toe te laten van die dagbladenwelke krachtens de uitlegging, door den heer Bullet het eerst aan de drukperswet gegeven, daarvan sedert den 161"11 Mei beroofd zijn geworden. De lUoniteur meldtdat de constitiitionelen van den senaatgepolst zjjnde over de houdingdie zij jegens het ministerie zullen aannemenver klaard hebben dat zij besloten waren in alle opregtheid eene proef te nemen met een in waarheid republikeinsch gouvernement. Doch zij gaven tevens te kennen dat zij zich niet van de conservatieve unie denken af te scheiden, en zjj zullen hunne verbintenissen met al de groepen der regter- zjjde aangaande de toekomstige verkiezing van senatoren voor het leven nakomen. De hh. Burger, directeur der buitenlandsche afdeeling. en Krantz, commissaris-generaal voor de algemeene tentoonstelling, hebben inden Times brieven openbaar gemaaktom de Engelsche inzenders te wijzeu op de ge lukkige wending in de binnenlandsche staatkunde van Frankrijk en om het deelnemen aan de tentoonstelling aan te moedigendaar sommigendie toezegging gedaan haddenschenen te aarzelen. Uit Rome meldt men dat de ltaliaansche regering de maatregelen heeft vastgesteld lot bescherming van het conclave en van de kardinalen bij den dood van PiuslX, en daarvan mededeeling heeft gedaan aan den staatssecretaris Simeonilangs diplouiatickeit weg. Laatstgenoemde heeft die goedgekeurd. TIRKIJE. Volgens een correspondent van de Daily IVews is men in het Russi sche hoofdkwartier nog niet tot een vast besluit gekomen omtrent hetgeen er na de overgave van Plewna moet gedaan worden. Generaal Todtlebcn zou thans willen overgaan tol het insluiten van Rustschuk en Silistria. De grootvorst Nicolaas zou verlangen onmiddellijk over den Schipka-pas naar Adrianopel op te rukken. Men had thans daartoe genoegzaam troepen be schikbaar. De slotsom is geweest dat men eerst nog wil afwachten, welk gevolg de indruk zal hebben van den val van Plewna op de Turken. In een bcrigt uit Konstantinopel wordt betoogd dat men de circulaire der Porte verkeerd opvat, indien men meent, dat zij zich als eene overwonnene tot de mogendheden gewend heeft. Turkije bezit nog twee verdedigings- linien en heeft zich met die circulaire slechts toegevend voor de eischen der mogendheiden willen toonen. De oorlog is begonnen ten gevolge van de weigering der Porte om die eischen in te willigen: de Porte meent, dat hij eindigen kan door hare verklaring, dat zij nu bereid is, zich op den grondslag van de voorstellen der conferentie te stellen. OOST-INDIE. BATAVIA. 16 November. Een van den waarnemenden militairen tevens civilen bevelhebber) te Alchin ontvangen telegram, gedagteekend 31 October jl.luidt als volgt: Analaboe gezondheidstoestand zeer ongunstig; stand van zaken aldaar niet veranderd. Van Samalangan geen bijzonder nieuws. In Groot Aljeh ge zondheidstoestand vrij gunstig; hoewel er vele koortsen voorkwamen, had den dezen geen kwaadaardig karakter. De droogte en hitte blijven Ie Batavia aanhouden. De officiële meteo rologische waarnemingen wezen op 6 dezer een warmte van 96 graden Fahrrnheii of 53.6 Celsius aan. eene hitte 3% graad hooger dan de hoogste waargenomen warmte sedert 1866 Te Buitenzorg te llepok en ook op plaatsen nog digler bij Batavia gelegen valt overvloedig regen. De droogte heelt veel kwaad geslicht. De tweede gewassen zijn in bijna alle residen- tiën van Java nagenoeg mislukt, doch de rijstprijzen zijn niet onrustbarend hoog. In Djokjokarta Soerabaija en Pasocroean worden de prijzen echter bezwarend voor den minderen man. Een zwaar verlies heeft het onderwijs in lndië geleden door den onver- wachten dood van den heer M. Burccrsdykdirecteur der Soerabajjasche hoog ere burgerschool en van de daar kortelings geopende burger-avondschool. De overledene was een geboren onderwijsman. Reeds als officier wijdde hij zich aan de opleiding der manschappen. Hij was eerst 35 jaren ond en laat eene weduwe en een kind achter. Buitengewoon groot was de stoet, die Item ten grave bragt en diepgevoeld de woorden op het kerkhof gesproken. - Gevallen van cholera en pokken met doodelijken afloop blijven voor komen ook onder de Europeesche ingezetenen, doch de gezondheidstoestand is overigensde omstandigheden in aanmerking genomen, niet ongunstig. I'n den nacht van Zaturdag op Zondag heelt te Laweanongeveer 2% paal van hoofdplaats Solo, een keljoeparlij plaats gehad bij een rijken Javaan, die zijn huis vol jnweelen zooals armbanden, oorringen, ringen, enz. had, welke hjj bij gelegenheid van trouwpartijen verhuurde, lie ket- joes, waarvan er 9 zijn gevat, hebben voor een waarde van pl. m. ƒ29000 geroofd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2