LEID8CIIË COURANT. 1*57. VRIJDAG 21 DECODER. 301, De Courant verschijnt dagelijksV.<m- en leestdogen uitgezonderd. De prys der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de eapediliekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der AdvertcntiCn is van 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 ccnls. Bij deze Courant mordt verzonden blndz. 119122 der Handelingen van den Gemeenteraad {Ziltingverslag) en bladz. 87—88 {Ingekomen stukken). RÏNNENLANDSCIIK REDIGTEN. LEIDEN. 20 December. In de zitting van de tweede Kamer van bedenbij de behandeling der kiestabel, waarover belangrijke algemeene beraadslagingen zijn gevoerd,ook met liet oog op de katholieke partij, stelde de lieer Virnly voor. Leiden als zelfstandig kiesdistrict voor de tweede kamer met een afgevaardigde en alleen met toevoeging van Leiderdorp te vormen, en de overige thans onder het district Leiden gelegen districten over te brengen onder Haarlemmermeer, dat twee afgevaardigden zou erlangen. De voorsteller ontkende alle politieke strekking van dit amendement, dat hij als uitvloeisel wensclne te beschouwen van het verlangen van bijna geheel Leiden. De heer Cremer verecnigde zich met het beginsel van liet amendement, in zoover liet aan Leiden, als univcr- siteits-stad en intellectueel middenpunt, slem in de vertegenwoordiging geeft, maar hij, zoowel als de minister, achtten hel echter in strijd met de strek king en den aard eener herziening van de kiestabel. Hel amendement werd verworpen mei 56 legen 18 stemmen. De gelieeie wet is aangenomen met 45 tegen 31 stemmen. De Leidsche algevaardigden hieven builen stemming. Bij de heden ten raadhuize gehouden aanbesteding van het verwen der houtwerken enz. voorkomende bij ecnige gevels en opstanden van het ge bouw genaamd Caecilia-gasthitis, is als minste inschrijver voor de som van ƒ220 aannemer geworden A. C. lloppenbrouwer. huisschilder alhier. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder landse!) Indie door middel van het stoomschip f/yberton van de /*Rottcr- damsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 22"t,n December aansl. is bepaald. Behalve voor Batavia zal met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar I'adang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren belmoren uiterlijk in den avond van 21 December, tn de brieven den daaropvolgendeu dag, des morgens vóór 10 ure, te Rot terdam aangekomen te zijn. De minister van waterstaat enz. heeft ter kennis van belanghebbenden gciiragt dat bij zijn departement, na vergelijkend onderzoek, twee of meer klerken kunnen aangesteld worden op cene jaarwedde, aanvankelijk van 400 voor ieder. Het vergelijkend onderzoek zal aanvangen Maandag 7 Jatitiarij 1878. Alle aanvragen tot toelating, door belanghebbenden eigen handig geschreven op gezegeld papier, moeten bij liet departement zijn inge leverd. uiterlijk op 2 Januarij e. k. Van het stoomschip Friesland, dat op 4 December van Gibraltar naar Nederland vertrok, is nog niets vernomen. Men maakt zich daarover niet zonder reden ongerust. Uit Vlissingen seint men echter aan liet llbl. dat bedoeld stoomschip te Falmouth zou zjjn aangekomen. liet Schoolblad berigt dat liet getal der medewerkers aan dat blad dezer dagen eene belangrijke vermeerdering heeft ondergaan, (te heeren F. C. Delfos en J. Schippers, tot dusver redacteuren van de Mieuwe bijdra gen. welk tijdschrift met ultimo dezer wordt geslaakt, zullen voorlaan hunne krachten aan Het Schoolblad wijden en als vaste medewerkers bij dat blad optreden. Daarenboven hebben verschillende onderwijskundigen tot dusver voor de bijdragen werkzaamvoor het vervolg hunne medewer king aan Het Schoolblad toegezegd. Gisteren had in Maison Wackwitz, te Amsterdam, de veiling plaats van de boekennagelaten door den uitgever P. van Santen te Leiden. Met groote warmte werden de zoo courante uitgaven dezer firma door anderen aanvaard. Er werd voor ruim ƒ78000 aan boekeu verhandeld; o. a. werd voor het restant exx. van Jules Verne's werken eu het regt tot voortzetting dier Iraaije reeks jongensboeken door den uilgever Jac. G. Robbers, te Rotterdamruim ƒ28.200 betaald terwijl het regt tot verdere uitgave van J. J. Cremer's gezamenlijke romantische werken voor 13% mille overging in Randen van den heer D. Noothoven van Goor te Leiden. M.r.d.D Te Rotterdam is achter een hek in het Zwaanshals gevonden het Ijjkje van een pas geboren kind van het mannelijk geslacht, reeds in staat van •ontbinding verkeerende. Het lijkje was geborgen in eenen graauwliniten zak en gewikkeld in een vrouwen onderrok en een gedeelte van een ander kleedingstuk. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, na ontvangen ongunstig advies van de kamer van koophandel en van het beurs-comité aldaar, afwijzend beschikt op liet verzoek van een driehonderdtal handelaars, om op Nieuw jaarsdag de groote koopmansbeurs te sluiten. De meerderheid was van ge voelen dat men aan ieder de vrijheid moest laten op dien dag handel te drijven of niet. Een verzoekschrift, aan den raad gerigt tot wering van den handel in blinde vinken, vond een gunstiger onthaal. De meerderheid achtte het nuttig, door den handel in blinde vinken te verbieden, de bar- baarsclie praktjjk om dezen zangers de oogen uit te steken tegen te gaan. Te Amsterdam is gisteren nacht een man, die de wacht had bjj een aanleg van gas- of waterleiding, waarschijnlijk door den slaap overmand, in een pot met vuur gevallen, die hij in zijn wachthuisje had medegeno men. en door de nachtwachts in deerlijken toestand gevonden. Gisteren avond is aldaar de koolteer-fahriek bjj de voormalige Zaagpoort grootendeels afgebrand. Reeds meermalen trof die fabriek deze ramp, zoo dat zij iu de assurantie geen plaats meer kon vinden Door de wed. G. Smit, te lleilo overleden, is ƒ5000 gelegateerd aan de Prins Hendrik-stichting voor bejaarde zeelieden te Egmond aan Zee. Ten noorden van Zandvoort is aangespoeld veel wrakhout, waaronder een groot stuk, blijkbaar afkomstig van een stoomschip. Zuidwaarts is een kolossaal wrak aangekomen, gekoperd, bljjkhaar een zijstuk van een drie- uiastschip; van de lading zijn verscheidene zware greenen balken geborgen. Men meldt uit Nieuwe Diep: Het gerucht, dal de reddingsboot bjj hare pogingen om de equipage van het gestrande stoomschip iXordlyzet te redden zou zjjn omgeslagenheeft zich bevestigd. De reddiugsbootover laden met de schipbreukelingen en hare eigene equipage (35 koppen te zamen), is door een breker omvergeslageu. Twee man van de reddings boot nl. D. Steindie zijn eersten logt als bootsman deedde roeijer C. Bethlehemen zeven man van de schipbreukelingen kwamen iu de branding om het leven. De riemen waren bij die noodlottige gelegenheid verloren gegaan en de reddingsboot met zijne bemanning was ten prooi der hevige brandingen van de Haaks. De boot werd er doorheen geslingerd en gelukkig door de sleepboot opgenomen en binnengesleept. Dingsdag 11. werd voor het geregtshof te 's Bosch behandeld de zaak. tegen P. J. Sweens, vroeger rector aan de kapel van Onze Lieve Vrouw in het Zand te Roermond, thans te 's Hertogenboschen H. F. Mottu, kapelaan te Roermond, als aangeklaagd van het houden van niet bij de wet geoor loofde processiên, appellanten van een vonnis der arrond.-regtbank te Roer mond waarbij was verklaard dat zjj gehandeld hadden in strijd met de wet. en veroordeeld ieder in de helft der kosten. Mr. Brouwers, burgemees ter van Roermondverdediger van de beklaagden, bleef volhouden hetgeen door de beklaagden in eersten aanleg was aangevoerd. Daarop concludeerde de procureur-generaal tot bevestiging van het vonnis des eersten reglers. Mr. Brouwers 'concludeerde tol ontslag van regtsvervolgiug. De uitspraak is bepaald op 24 Dec. Alleen een enthousiast en niet de criticus schrijve een paar regels over het Ullman's-coiicert. Waar Désirée Artot. Wieniawski, Brassin, Bottesini spelen zwijal alle critiek en ruimt eerbiedig hare plaats voor bewondering. Teregt merkte korten tijd geleden de Franklorter courant op, dat men op de Ullman's-conccrteii haast te veel schoons in eens kreeg. De hier te lande aangebeden violist heeft zijn naam als eerste meester gisteren gehand haafd en het publiek bewees door onophoudelijk applaudisseren wel dat men van zijn spel slechts noode wilde scheiden. Zoo ook de heer Brassin, wien een kreet van bewondering ten deel viel bij zijne compositie uit Wagner's Walkiire" en de ^Nocturne." Zijn spel was zoo aangrijpend schoon, dat wij niet anders weten te schrijven dan dat die kreten van bewondering alleszins geregtvaardigd zijn. (tok het sclioone en krachtige geluid van mevr. Desirée Artot heeft het niet aan de juiste waardering ontbroken. Haar methode van zingen was uitstekend en de voordragl in de lagere toonen zeldzaam. Waren deze 3 artisten hier te lande overbekend en gewerd, zoo was toch de verwachting hoog gespannen, toen de heer Bottesini zou optreden. Men kon zich geen goed denkbeeld maken van een solo op de contrabas We wisten dus ook letterlijk niet wat we soms hoorden. Zijn meesterschap over dit instrument was zoo groot, dat men soms een viool of violoncel meende te hooren bespelen. Heerljjk klonk dan ook het »Duo Concertante", van Bottesini. door hem en den heer Wieniawski gespeeld. Ook de accompagnateor Bosoni verdient grooten lol. Dat meesters eu meesteressen in de muziek hem tot deze betrekking kiezen, is zeker alleen

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1