van Malta vertrokken. De Drenthe, van Rotterdam naar Bahavia, is op 37 Ree. van Aden vertrokken. De Prinses Amalia, op weg naar Nieuwe Riep, passeerde op 17 Ree. Kaap St. Vincent. Volgens de Helri. Ct., zal den 20Januari] een eskader van Nieuwe Riep vertrekken, niet bestemming naar West-Indië en Havanna. Van verschillende zijden wordt gewaarschuwd om naanwkeurig toe te zien bij het ontvangen van goudgelddaar er valsche stukken in omloop zijn. liet stukdal ons vertoond werdzag er uitwendig goed uitmaar hleek te zijn gescheurd en was dof van klank. {Pad.) Te Relfl verliet eergisteren avond, omstreeks 7 ure, de huisvrouw van L. K.aan de Molslaanhare woning na de straatdeur behoorlijk te hebben gesloten. Een half uur later terugkomende, vond zij de deur open en ontdekte, dat uil de lade eener chiffonnière in de voorkamer waren ont vreemd eenige voorwerpen van waardewaaronder twee gouden halskettin gen en een dito horologieketting. Deze laatste is denzelfden avond bij een der goudsmeden verkocht, ten gevolge waarvan de dader is aangehouden. Uit Nieuwe Riep meldt men dat in de Noordergronden is gestrand het Reensche stoomschip Nordleyset. Van de uit 23 man bestaande equipage zijn 1G gered, de 7 overige en 2 man der reddingboot zijn verdronken, liet schip zal vermoedelijk weg zijn. Te Doetinchem is de stoomzaagfabriek van de lilt. Horsting en Pinke cenc prooi der vlammen geworden. De in de nabijheid staande en goed gevulde houtloods en het op de werf opgestapeld hout zijn bewaard gebleven. Uit Leeuwarden meldt men aan de N. li. C.Weinige avonden geleden is op den straatweg van hier naar Marssum een boer, die met ruim ƒ800 aan bankpapier van hier naar laaisigemetdc plaats terugkeerde, door twee manspersonen aangerand en zwaar mishandeld. Zjj slaagden echter niet in hun oogmerk; de boer had hel bankpapier in een zakje aan de binnenzijde van zijn borstrok verborgen, waar de booswichten het niet wisten te vinden. Zij wierpen hem toen als voor dood in eene sloot aan den weg. De aange vallene, hoe deerlijk ook mishandeld en gewond, wist echter op het drooge te komen en een nabijgelegen land te bereiken, waar bij, kreunende van pijn bleef liggen. Later werd hij door een voorbijganger, door het gekreun opmerkzaam gemaakt, opgemerkt en naar zijne woning teruggevoerd. Een der daders een ingezeten van Marssum is reeds in handen der justitie de ander is nog onbekend. De toestand van den boer is zorgwekkend. Gisteren morgen is een van Eindhoven komende trein te Boxtel, door hel verkeerd leggen van den wissel, op een goederentrein geloopen met het gevolg dat beide locomotiven beschadigd en eenige wagens erg ge havend werden. De reizigers zijn er met den schrik afgekomen. De heer van Ledden llulsebosch hield gisteren in een der localen van den Burg in de vergadering van de Leidsche afdeeling der Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde eene lezing over eenige cultuur planten. zooals koffijthee, cacao en vanille. De zaal was goed bezet, doch na de pauze was zij veel minder goed bezet. En hiervan ligt de reden in de behandeling van het onderwerp. Voor den wetenschappelijken man was het vervelend en overtollig alle morphologische, anatomische en phy- siologische eigenschappen van een paar planten op te noemen; hij immers weel den weg en in ieder handboek over kruidkunde zijn aan dit hoofd stuk verscheidene pagina's gewijd. Maar voor den niet ingewijde is zoo iets onuitstaanbaar, want hjj hoort eigenlijk niets dan klanken, waarvan hij niets begrijpt. De chemische eigenschappen der caffeine en theine zijn den chemici zeer goed als identiek bekend, en aan onze vrouwen zal het zeer weinig kunnen schelen wat zij toch voor onbegrijpelijk houden. Het gaat echter niet aan er definities op na te houden als deze. Het is de ine uit deze of die stof, en ieder wetenschappelijk toehoorder haalt daar over de schouders op. Zoo ook werd het pad voor den spreker glibberig, toen hij zich door een naam liet verleiden en analogie zocht waar die etymo logisch niet is. liet essentiële bestanddeel uit de cacao, de theobromine, bevatte ook dezelfde bestanddeelen als caffeine en theine, maar toch waren tevens daarnaast veel voedingsstoffen aanwezig, en nu scheen het dat theine en theobromine in de voorste lettergreep ook eene analogie toonden die dit wel eenigzins zou bewijzen. Re laatste naam, theobrouio, godenspijs niet drank, is een attribuut door Linnaeus elegant ann de cacao gegeven, en de barbaarsche naam voor het alcaloid is een werk van later tijd, toen de medici en philosophen oiis eene nomenclatuur schonken, waarvan misschien een later geslacht walgt. Voor de pauze was men dan ook niet tevreden en loonde dit ook, want de zaal verloor 1/3 der toehoorders. Na de pauze was de voordragt over meel en zetmeel eenigzins interessant voor het aanwezig publiek. Immers werd hier niet meer van middelen tegen zenuw-hoofdpijn (sic) en chemische praeparalen gesproken maar werd populair over meel en zetmeel het een en ander verteld. Succes had de spreker, toen hij de vrouwen verhaalde dat zij gerust het eoedkoope aardappelmeel als surrogaat voor de duurdere sago konden gebruiken. Zoo ook was de be schouwing over de broodsoorten, nl. de mootje witte brooden en de mikken der hoeren, zeer goed en nuttig. Maar wij blijven bij onze meening dat zulke lezingen niet beantwoorden aan het doel, waarvoor zij worden gehouden. Geen microscoop in de handen van hem die het niet weel te maniëren en die niet weet wat hij moet zien, wat voor den man die er dagelijks mee omgaat reeds zijne eigenaatdige moeite meebrengt. Door de welwillendheid des heeren Speet waren nog eenige schoone objecten over hel behandelde onderwerp geexposeerd. 's GRAVENHAGE 19 December. Z. K. 11. prins Frederik zal morgen ochtend ten 8 tt. 35 m. per Rijn- spoor naar Neuwied vertrekken. - De minister van biuuenlandsche zaken zal Zalurdag aanst. geen ge hoor verleenen. De tweede kamer heaft in hare gisteren avond gehouden zitting de wet op de middelen na eenige beraadslagingmet algemeene stemmen aan genomen. De kamer ging daarna over tot het maken eener nominatie voor de vervulling eener vacature van raadsheer in den lioogen raad. Op die voordragt werden geplaatst: de lil). mr. C. D. Asser, raadsheer in het hof te Amsterdam; J. J. Lokeraadsheer in het hof te 's Hagemr. P R. Fedh, regter te Amsterdam; J. H. de Laat de Kanier. procureur te Goes, S M. L. de Ranitz, president van de reglbank te Zwolle. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn verschillende aan de orde gestelde ontwerpen aangenomenwaaronder die tot onteigening van den spoorweg WinterswijkPruissische grenzende begrooting van het domeinfonds, en tot verlenging van den termijn voor de Amsterdamsche kanaalmaatschappij. Daarna is de kiestabel behandeld. Een voorstel van den heer Viruly om de adressen van gedep. staten van Gelderland en Lim burg ter zijde te leggen, als protest tegen de publicering van hunne advie zen, terwijl de regering die weigerde, is, na discussie, ingetrokken, Het ontwerp zelf werd zoowel om den inhoud als om de overhaaste behandeling sterk bestreden door de hh. Wintgens, Heydenrijck, Bichon. van Baar, Mackay, Vader, de Bieberstein, van der Schrieck en van Asch van Wjjk. Morgen is de minister aan het woord. Aan hel ministerie van waterstaat enz. is heden aanbesteedde uit voering van eenige werken tot voortzetting van de normalisering der rivier de Waal te Rossumprovincie Gelderland. Minste inschrijver was de heer W. P de Vries, te Rossom, voor 127.651. BUITKM-ANDSCilK BËBIGTËN, EK G EL A N D, LONDEN 18 December. De koningin bragl dezer dagen aan graaf Beaconsfield op hel landgoed Hughenden haar aangekondigd bezoek. H. M. was vergezeld van prinses Beatrice. Aan liet station van High Wycombe werd de vorstin door den minister en de stedelijke overheid ontvangen. De burgemeester overhandigde H. M. een hulde-adres van het gemeentebestuur. De koningin reed vervol gens in het gezelschap van lord Beaconsfield door de feestelijk versierde straten van hel stadje. Op Hughfnden-Manor vertoefde de koningin eenige uren, gebruikte in den familiekring van den minister het ontbijt en plantte in het stadje een boom ter herinnering aan haar bezoek. Door de dank bare bevolking uitgeleide gedaan, keerde 11. M. des namiddags naar Wind sor terug. Gedurende haar regering heeft de koningin, behalve aan graaf Beaconsfield, slechts aan twee eerste ministers de eer van een bezoek bewezen. Het huis Mendelssohn, dat de laatst uitgegeven Russische leening van 300 millioen mark negotieerde, heeft, meldt de Times, aan de belangheb benden medegedeeld het besluit van Ruslands minister van financiën, de tweede storting van vijftig millioen, wier aanneming hjj zich had voorbe houden, niet in ontvangst te nemen. Hieruit leidt men af, dat Rusland de voortzetting van den oorlog niet verwacht. PKANKKMU. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van onderwijs een ontwerp ingediend lot invoering van kosteloos lager onderwijs, benevens een ontwerp tot het bouwen van een aantal nieuwe scholen. De heeren Marcou en Bonnet, van de uiterste linkerzijde, hebben een wets-voorstel ingediend, strekkende om de officiële candidatnren voor het vervolg te verbieden als een misdrijf, strafbaar voor alle slaats-ambtenaren en door den staat bezoldigde personen, die er zich aan mogten schuldig maken. De directie over het post- en telegraafwezenwelk laatste van het mi nisterie van binnenl. zaken is afgenomen, zijn beide aan den heer Cochery opgedragen. De heer Hector Pessard wordt weder, gelijk vroeger, directeur van het pers-bureau; men denkt er over aan die betrekking de directie over de officiële bladen bij te voegen. Sommige prefecten hebben geen gevolg gegeven aan den last tot het aanplakken van de boodschap van Mac Mahon. De legitimistische en Bonapartistische bladen bevatten nog steeds kwaad aardige artikelen tegen Mac-Mahon. Het is thans de radicale Réveil, die den president in bescherming neemt. Dat blad noemt liet weinig eervol met stcenen Ie werpen naar iemand die bekend heeft dat hij ongelijk heeft ge had. De maarschalk heeft niet gedwaald toen hij zijn laatste boodschap aan de kamers zond. maar toen hij de vorige uitvaardigde. Dat blad ziet in hem slechts een offer, dat gespaard moet worden, maar niet de bende, die zelfs nu hij zich op den achtergrond heeft geplaatst, nog blijft razen en tieren. Le Journ. des Héb. bevat een brief van den heer Maéda Masana gedelegeerd commissaris van Japan, aan den heer Kranlz, commissaris- generaal van de Parijsche wereld-tentoonstiHingwaaruit blijkt, dat. niet tegenstaande de in dat land gewoed hebbende burger-oorlogenJapan toch zal deelnemen aan die tentoonstelling. Volgens het Journ. des Déb. zullen twee Ha3rlemsche bloemkweekers eerstdaags beginnen op het Trocadero tulpen te zaaijen. Niet minder dan 40000 bollen zullen op 1 decimeter afstand van elkander worden geplant en dit bloemperk zal in vorm en kleuren het wapenschild van de stad Haarlem voorstellen met den haam der stad boven- en "Holland" onderaan geschreven tattJlTSiCMlLANJ». Thans heel het weder dal von Bismarck binnen korten tjjd naar de hoofdstad zal komen. De reden daarvan kan men moeijelijk gissen. Men schijnt echter van de plannen van von Bismarck weinig met zekerheid te weten. Te Pesth is Zondag II. eene volksvergadering gehouden, waaraan door

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2