LEI0SCI1E COURANT. DONDERDAG 20 DECEMBER. !S7 r. BINNENLANDSC11E BERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De f>rijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertenliCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. 300. LEIDEN, 19 December. De Leidsche afdeeling der llollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen hield gisteren harè tweede vergadering met dames, ge durende dit leessaizoenwaarin als spreker optrad de heer B. G. de Vries van lleystuit Alkmaar, die een overzigt gaf van Jordan's Nibelungen-lied en ten slotte eene goedgelukte vertaling van eenige zangen daaruitdoor den spreker zeiven geschreven, voordroeg. Het publiek, dat zeker talrijker zou geweest zijnwanneer ook niet eene uitvoering der burgerzangschool op dezen vasten vergaderingsavond der llollandsche Maatschappij werd ge houden gaf vele bewijzen van sympathie aan den geachten spreker. Naar wjj van goederhaud vernemen zal in de volgende vergadering (15 Januarij 1878) als spreekster optreden mejufvrouw Elise A. flaighton, van Amsterdam, bjj de lezers van Gids, Spectator en i\ederlandbekend onder den pseudo nym: llroswita; waarna de bijdrage zal plaats hebben door onzen geachten stadgenoot den heer D. F. van Heyst. Gisteren avond had in de stads-zaal de jaarlijksche openbare les plaats van de burgerzangschool van het departement Leiden der maatschappij lot Nut van 't Algemeen, die, behalve door de ouders en betrekkiugen der leer lingen, ook door vele belangstellenden werd bijgewoond. De heer burge meester en de wethouder mr. Librecht Lezwjjn vertegenwoordigden het ge meentebestuur en van de hier bestaande muziekverenigingen waren alge vaardigden tegenwoordig. Het programma der zangstukjes, door de leerlingen ten gehoore gebragt, was volgenderwjjze zamengesteld: Eerste afdeeling, le klasse: Oefeningen in sollèges; Tevredenheid, van Ch. Neefï; De knaap en de nachtegaal, van Worp; De Waldhoorn, van Fr. Slicber; 2' klasse: Waar liefde woont, De groote jager, Vogelnestje, God zegen' u! In de smidse, allen van Worp; 3e klasse: Er handelt nicht u. s. w., van Fesca; Seyd uns zum zweitenmal, van Mozart; Rozen, van R. Hol; lm Friihling, van W. Rargiel. Tweede afdeeling, 1' klasse: De trouwe kameraad; van Schultz; Zangerslicd, van J. Heller; Verlangen naar de lente, van J. Schultz; Jagerslied, van B. A. Weber; 2e klasse: Looft den Heer, Notenkraken, Een vogelconcert, Eene koningin, Een vlindertje, allen van Worp; 3e klasse: An die Freude, van Mübling; De windwijzer, van R. Hol; Gebet wall rend der Schlacht, van Himmel; Ave Maria, van Mendelssohn; Friihling, van W. Bargiel. De uitvoering dezer zangstukjes, van zoo verschillenden aard, maakte weder eenen goeden indruk en pleitte voor de voortreflelijkhcid van het onderwijsdat aan de school gegeven wordt. Den jeugdigen zangers ontbrak het niet aan aanmoediging, want herhaaldelijk werden zij toegejuicht. Na de uilvoering van het Ave Maria uitte de voldoening zich zoo krachtig, dat men moest besluiten hel stukje nog eens te doen herhalen. Het kan moei- jelijk anders of het bijwonen eener zoodanige openbare les moet ingeno menheid met deze instelling te weeg brengen. Voor de uitvoering van het laatste nommer werd mededeeling gedaan van de bevorderingen en de eereblijken aan de leerlingen toegekend. ür. H. C. llogge sprak daarbij een in alle opzigten gepast woord. Hij rigtle in de eerste plaats het woord tot de jeugdige zangers om hun dank te betuigen voor het genot, dat zij aan allen hadden geschonken. De ouderen van dagen hadden zich bij het zingen dier vrolijke liederen nog eens verplaatst in den lijd hunner jeugd, toen zij dergelijke liederen zongen. Ilij hoopte dat die zoo ongekunstelde vrolijkheid hun mogt bijblijvenmogt het zijn tol dat zij grijze haren hadden. Uit hunnen mond was ook een ernstig lied, was ook het Eere zij God! met genoegen gehoord. Verder rigtle de spreker het woord tot de ouders en betrekkingen der leerlingen, voor wien deze avond zeker een feestavond zou geweest zijntot de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en der muziekvereenigingenom dank te betuigen voor de betoonde belangstelling, en voorts tot al de aanwezigenom hen op te wek ken hunne kinderen aan het onderwijs te doen deelnemen. Het getal leer lingen der school was niet toegenomen, eer verminderd. Hoewel men soms, wat betreft het bestaan der schooldonkere uitzigten had gehadmen was nog vol moed voor de toekomst. De ouders zouden later geen spijt gevoe len wanneer zij zich in het belang hunner kinderen eenige opoilèring wil den getroosten, door hen ook van dit onderwijs te doen gebruik maken. Tot het uitreiken der prijzen overgaande, deelde spreker aan de leerlingen mede dat zij de uitreiking daarvan voor een groot deel te danken hadden aan de lusschenkomst van een beminnares der toonkunst in ons midden, wie de zaak ter harte ging en die haar wel een ofler waardig keurde. De prijsuitdeeling werd door den heer Rogge besloten met een kort woord, waarbij hij dank bragt aan de hh. onderwijzers voor de ijverige zorgen aan de school besteed en aan de leerlingen het «tot weerziens!" toeriep. Daar blijkens de mededeeling van den president het getal leerlingen der school niet toenemende is, veroorloven wij ons hier de opmerking te ma ken, of het niet een gunstigen invloed op dat schoolbezoek zou uitoefenen, indien de lessen der Burgerzangschool, in plaats van in het lokaal der tus- schenschool op de Oude Vest, zoöals thans plaats heeft, weder werden ge geven in het Nutsgebouw. Dat gebouw toch ligt meer in het midden der stad en daardoor zou hel bezwaar van sommige ouders, de verre afstand van hunne w/iningdat wij wel eens hoorden aanvoerenvoor een groot deel vervallen De' volgende leerlingen werden bevorderd: Van de 1' naar de 2e klasse, (meisjes) M. Japikse, M. E. J. Levedag, J. Westdijk, A. F. S. Simonis, E. M. J. Oudshoorn, C. A. Bernard, H. J. L. Westdijk, J. E. Quant, B. J. de Ruyter, H. H. Schlöman, C. L. H. Plan- jer, J. Visser, A. E. Plemp, A. S. Schmier, M. M. den Houter, G. E. J. Visser, W. Papöt, F. M. Meerburg, A. S. E. SteenhauerJ. A. Rcnaud, N, M. J. Rodbard, B. F. M. E. van llartrop, M. A. J. Schretlen. (jongens) VV. J. J. de Haan, J. M. Felix, A. B. H. Vlaanderen, A. J. Lindeman, J. 1'. E. van Ewijk. Van de 2e naar de 3® klasse, (meisjes) J. M. Boekwijt, T. Smit, M. H. Schlöman, G. Brutel de la Rivière, J. C. van Loghem, J. P. de Jongh, L. G. H. Springer, A. C. W. Martin, A. M. Pander, S. S. Ballego, G. M. Hols- wilder, M. H. R. van Linden, (jongens) H. J. Couvée, J. A. M. Rijk, E. H. l'root, E. L. J. Kindt, W. F. van llartrop, G. Rogge, A. J. Stallinga, Julius lloefltcke. De volgende leerlingen werden eervol vermeld: 1» klasse, (meisjes) E. M. J. Oudshoorn, H. J. L. Westdijk, J. E. Quant, W. Papót. C. B. Simonis. S. M. A. Blöte, M. G. G. Jollie, M. Bremmer, M. M. den Houter, C. de Cocq, (jongens) W. J. J. de Haan, A. F. Oostdijk, J. F. Terburgh. K. A. Felix, A. .1. Lindeman, C. Wood, N. Brum mei kamp, J. Bots, B. H. J. van Linden, J. M. Monde. 2e klasse, (meisjes) P. T. Visser. W. S. van Renten, (jongens) E. H. Proot, G. Rogge, C. lloodenburg, J. G. Üirkse, P. J. Burgersdijk, 11. W. Blöte, F. F. Duyverman, A. J. Stallinga. 3' klasse, (meisjes) E. J. Oudshoorn, E. J. M. Stallinga, M. van llartrop, J. G. van Ewjjk, G. Oudshoorn, S. E. Paters. Aan de volgende leerlingen werden prijzen uitgereikt: 1« ^klasse, (meisjes) M. Japikse, M. E. J. Levedag, J. E. Westdjjk, A. F. S. Simonis, C. A. Bernard, M. A. J. Schretlen, A. E. Plemp, F. M. Meer burg, B. J. de Ruyter. H. H. Schlöman. J. A. Renaurt, G. E. J. Visser, A. S. Schmier, C. L. 11. Planjer, J. Visser, (jongens) J M. Felix, F. T. W. G. Veldhuyzen, J. P. E. van Ewijk, H. L. de Haas. 2« klasse, (meisjes) .1. M. Boekwijt, T. Smit, M. H. Schlöman, C. Brutel de la Rivière, J. G. van Loghem, J. P. de Jongh, L. G. H. Springer, A. G, W. Martin, A. M. Pander, S. S. Ballego, C. M. Holswilder. M. H. R van Linden, G. T. Hessels, G. Schretlen, 11. M. Florijn, M. E. van Dijk, E. Plemp, J. M. Proot, J. M. Oudshoorn, G. H. J. J. Vlaanderen, M. P. Ouds hoorn, E M. J. KrulderG. C. Oudshoorn, C. H. Holswilder, (jongens) H. J. Couvée, J. A. M. Rijk, E. L. J. Kindt, W. F. van Hartrop, H. J. van Dijk, W. G. Blanken. 3® klasse, (meisjes) J. S. Rodbard, E. II. Felix, P. C. S. de Balbian, A. S. Stallinga. M. M. E. van Hartrop, E. J. Levedag, J. J. de Haas. M M. Duyverman. 11. J. Bremmer. G. Bremmer. A. F. de Haas. E. M. M. Binnen dijk. S. M. Uasselbach, M. J. E. van Eldik, A. S. Smulders. E. J. Smit, A. J. van Loghem, M. A. Rogge, (jongens) M. de Haas, J. H. Meerburg, J. F. Quant, J. C. A. Binnendijk, P. J. Hasselbach, 11. G. Meerburg. Op Zatnrdag 29 December zal aan hel gebouw van het provinciaal bestuur te 's tlage aanbesteed worden: het maken van een gebouw vooreen Heliomeler, benevens het verrigten van eenige daarbij behoorende werkzaam heden op het terrein van de Sterrewacht alhier. Gedep. stalen van de provincie Zuidholland hebben bepaald, dat de verkiezing van eeu lid der staten van de provincie Zuidholland, in het hoofdkiesdistrict Gouda, ter vervulling der vacature ontstaan door het over lijden van den lieer M. Bisdom van Vlietdie als zoodanig in het jaar 1883 zou hebben moeten aftredenzal plaats hebben op Dingsdag den 15d« Januarij 1878, en dat de herstemming, zoo die noodig mogt zijn, zal plaats hebben op Dingsdag den 29 l"> Januarij. Het stoomschip Torrington, van Java naar Nederland, is op 17 Dec,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1