LEIRSCME COURANT. WOENSDAG 19 DECEMBER. N°. 209. BINNENLANDSCUE BERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaarshuilen de espeditie kosten. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. He prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN. 18 December. De minister van marine beeft Ier kennis gebragt van artsen en genees kundigen. hetzij gehuwd ol ongehuwd, die volgens art. 2 der wet van 1 Junij 1865 bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunde in haren geheelen omvang, in het geheele rijk, dat er ook gedurende het jaar 1878 gelegen heid bestaat om bij de zeemagt in dienst te treden als ofïicier van gezond heid der 2Jt klasse, voor den tijd van 4 jaren, onder genot cener premie van J 6000mits niet ouder dan 36 jaren. Zjj, die geneigd mogten zijn op de voormelde voorwaarden bij de marine in dienst te treden, moeten zich bij gezegeld adres tot het departement van marine wenden. De arrondissements-regtbank te 's Gravenhage deed heden uitspraak in drie onteigeningszaken van de spoorwegmaatschappij Leiden—Woerden. In de zaak legen J. Dorrepaal, waarin het aanbod der maatschappij bedroeg 18555.50, werd de schadeloosstelling bepaald op 15140 40; in de zaak tegen G. van der Post (aanbod 1500) werd toegekend eene schadeloos stelling van ƒ2328 95: in de zaak tegen Corn". Kaptein (aanbod f 16000) eene schadeloosstelling van f 13830.15, met veroordeeling van de gedaagden in de le en 3' zaak, en van de eischeres in de 2e zaak, in de kosten van het geding. In de zaken, welke de vorige week bepleit werden, nam heden het O. M. conclusie, en wel in zake Uartevell-Wtlewaall (aanbod ƒ3800) tot eene schadeloosstelling van 4808.70; tegen C. de Jong iz. (aanbod 4700) tot eene schadeloosstelling van 5454.50 en tegen C. Vertegaal (aanbod ƒ2700) tot eene schadeloosstelling van ƒ2943.80, met veroordeeling der eischeres in de kosten dezer procedures. Daarna werden bepleit de zaken tegen wed. van Saasen, J. Verkley en Captein, wed. Coppert. Als pleiters traden op voor de maatschappij mr. F, Was, advocaat te Leiden, en voor de gedaagden mr. A. S. van Nierop, advocaat te Amsterdam. lieden is aan het departement van marine te 's Hage aanbesteed: het maken en leveren van het ijzer- en houtwerk, benoodigd voor het etablis sement, bestemd voor de verlichting op den Vlakkenhock, ZW. punt van Sumatra, alles met den aankleve van dien. liet minst was ingeschreveu door de kon. grofsmederij alhier voor ƒ11450. - Blijkens bij de regering ontvangen mededeeling van Z'. M\ gezant te Londen, heeft deze onlangs aan den heer Charles W. F. Gardiner, bij diens lerugkomsL van eene reis naar Zweden en Noorwegen, plegtig overhandigd de hem bij kon. besluit van 13 Julij 1877 toegekende gouden medaille. Zoo als men zich zal herinneren, werd deze medaille opzettelijk geslagen, ten einde een blijvend teeken van 's konings erkentelijkheid te zijn voor de aanbieding eener verzameling voorwerpen, door den heer Gardiner gevon den op Nova Zembla, ter plaatse waar Barenlszen Heemskerk overwinterden. Blijkens hel verslag over 1876. door den raad van toezigl op de spoorweg diensten in ons land aan den minister van binnenlandsclie zaken uilgebragt, zijn iu dal jaar gedood: reizigers, niemand; beambten en bedienden der maatschappijen 10, personen die zich op den weg bevonden 12. Te zamen 22. Er werden gewond: reizigers, door de dienst 2 en door eigen schuld 1; beambten en bedienden der maatschappijen 17. personen die zich op den weg bevonden 3. Te zamen 23. Alles te zamen alzoo 45 ongelukken (22 dooden «n 23 gewonden), waaronder slechts 2 reizigers gewond, en wel op den Centraal-spoorweg. Van de 45 persoonlijke ongelukken hadden plaats: 20 op <le Staatsspoorwegen en 7 op den Hollandschen spoorweg. In de vergadering van afgevaardigden van het Nederlandsch gymnastiek verbond, te Utrecht gehouden, is met algemeene stemmen besloten, het algemeen gymnastiekfeest in het volgende jaar te Haarlem te doen plaats bebbcn. Het bestuur van het bond verklaarde zich, op uitnoodiging van den afgevaardigde uit Haarlembereid eene commissie uit zijn midden te be noementen einde met den minister van binnenlandsclie zaken te spreken, de gymnastiek als verpligt leervak in de nieuwe wet op hel lager onderwijs op te nemen, en tevens onder de aandacht van den minister van oorlog te brengen op welke gebrekkige wijze de gymnastiek hij hel Nederlandsche leger beoefend wordt en op welke gemakkelijke en min kostbare wyze daarin verbetering kan worden aangebragt. Dc algemeene commissie der vereeniging te Doetinchem tot opleiding van jongelingen tot predikanten bij de herv. gemeente met meer dan 1000 leden als contribuanten, als regtspersoon erkend bg V. M'. besluit van 8 Sept. 1877, heeft thans in eene circulaire bekend gemaakt, dat aan hare zorgen, iu vereeniging met de commissie voor inwendige zending, zjjn toe vertrouwd 140 knapen en jongelingen; 8 zijn reeds tot het predikambt toe- gelalen. Aan de akademie te Utrecht studeren er 21, aan het gymnasium te Doetinchem 60; op de dag- en kostschool aldaar 54. Daarenboven zijn er 5. die dit jaar door middel van privaatlessen hunne studiën voortzetten. De commissie, herinnerende aan het vele, dat dagelijks vereischt wordt, doet een beroep op de medehulp der gemeenteleden in ons vaderland. Door een inwoner der gemeente Rotterdam is aan den burgemeester het voorstel gedaan, om de havens, pleinen, spoorwegstations, enz. aldaar met electrisch licht te verlichten, met nieuwe daartoe ingerigle toestellen, die hij den naam geelt van "Ballons éclaireurs a foyer électrique." Men meldt uit llrielle: Vrijdag middag zag de dienstbode van Luijen- dijk te Vier-Polders, dat er dikken rook uit het dak kwam, waarop zjj naar den baas liep, die in de nabijheid op hel land werkzaam was, om dezen te waarschuweneer hg bij het pand was had de vlam alreeds groote vorderingen gemaakt, zoodat in weinige oogenblikken het huis met schuur en hooischelf aangetast werden. Door de pogingen van de bewoners om uog te redden wat zij konden, werden de koeijen gered, doch 2 paarden zijn in den brand omgekomen, benevens al de voorraad in dc schuur van slroo, koorn en een schelf met 30 voer hooi. Te Goudswaard had op St. Nicolaasavoud eene hevige vechtparly plaats, waarbij een jongeling door eenige messteken werd gewond. Dezer dageu moet hg aan de gevolgen overleden zijn. Men meldt uit de Over-Betuwe: Het vooruilzigt der tabaksplanters is allertreurigst. Terwijl in gewone tijden tegen Kersmis het gewas voor een groot deel verkocht en geleverd was, heeft zich op verschillende dorpen zejfs nog geen agent vertoondom een kjjkje in dc schuren te nemen. Bjj velen is zelfs het gewas van 1876 nog niet verkocht. De groote aanvoeren van buitenlandsche tabak doen de hoofdbron van welvaart in de middenklasse dezer streken bijna geheel opdroogenwaartoe daarenboven de algemeene toestand in de handelswereld het zijne bijdraagt. -- Bij het opdelven van keijen in de velden, hebben eenige arbeiders nabij het gehucht Valthe eenige decimeter beneden den beganen grond een Hunne- bed ontdekt. Tol bisschop van 's Hertogenbosch is benoemd de lieer A. Godschalk vicaris-capitularis van het bisdom. Aan de Sum. C. wordt betreffende de zaken in Atchin het volgende gemeld: Nieuwe verwikkelingen doen zich op. Dc radja van Passangan, een niet te verwerpen nabuur van Samalangan, rust zich ten oorlog uit. Hij is verstoord op den radja van Klocmpong Doea. omdat deze onlangs Samalangan niet heeft bijgestaan in de verdediging vait het land tegen het gouvernement en heeft hem deswege den oorlog verklaard. Naar ik ver neem heeft de bedreigde zich tot het bestuur ter Noordkust gewendmet verzoek om hulp. Interventie wordt mogelijk pligtachtig geacht. Kolonel van der Ileyden heeft de Samalangan-rivier voor den handel weder geopend. Rijst-invoer, zoomede die van wapens en munitie, blijft echter verboden. De overige havens van het land blijven nog gesloten, ten einde den handel, maar voornamelijk de handelingen van den radja beter te kunnen contro leren. De menigvuldige regens veroorzaken ons heel veel last; behalve dat de troepen zich bijna niet bewegen kunnen, is de gezondheidstoestand zeer ongunstig. Ook met de veiligheid is het min gesteld. Maar van veiligheid behoeven wij ons in Atchin voorloopig geen iliusiën te maken. Nergens is het veilig, in Groot-Atchin zoomin als te Analaboe of in Samalangan. De meeste waakzaamheid blijft voortdurend aanbevolen. De Chinesche koelies worden hier tegenwoordig in landontgiuners hervormd. Zij krijgen een stuk land ter bewerking, geld en eenige gereedschappen op den koop toe. I het geld moet echter binnen zekeren termijn aan het gouvernement terug- I betaald worden. De veeziekte breidt zich onrustbarend uit. De rivieren zijn opgevuld met rottende krengen en verpesten den omtrek. - De eindverslagen van de eerste kamer zijn reeds uilgebragt over de hoofdstukken II tot VIII der staatsbegrooting voor het volgend dienstjaar. Over het algemeen werd dc wcnsch herhaald naar begrootingen met lage eindcijfers, vooral van de militaire budgetten. Verbetering onzer adminis trative wetgeving werd aangedrongen, teleurstelling betoond over de finan-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1