LE1DSCHE COURANT. IS??. I\'°. 298. DING SI) AG I a DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is ]ier vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, nut het Verslat] der liandelitifien van den Gemeenteraad 3.3b, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaarsbuiten de eapeditiekosten. Afzonderlijke vomnurs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der AdvcricntiCn is van 1- 4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. J A Gr T. De Commissaris des Rollings in de Provincie Zuid-Holland Gezien het besluit van de Gedepnleerde Stalen van den 1 ld'n December 1877. n». 1; Gelet op art. 11 der wet van den O1"1 Junij 1857 (Staatsblad'n". 87); Drengi ter kennis van belanghebbenden dat bij bovengenoemd beslniL van de Gedeputeerde Staten de jagt op klein wild in deze Provincie wordt ge sloten op Maandag den 31"e0 December aanstaande met zonsondergang met uitzondering van het in art. 15, sub lett. g. dier wet bedoeld jagtbe- drijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouweuhet welk blijft toegelaten tot en met den SO""1 Maart 1878. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal j Dlad eil in de Aiederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd 'sGiiavekhage, 12 December 1877. F O C K. BINNENLANDSCHE BEIUGTDN. LEIDEN, 17 December. Gisteren had in de stads-zaal de eerste bijeenkomst plaats, door de commissie der volksvoorlezingen in overleg met enkele fabriekantendie daarvoor sympathie betoond hadden, ook weêr voor dezen winter uilsluitend voor de fabriekarbeiders georganiseerd. Een honderdtal fabriekarbeiders waren te acht uren in het locaal tegenwoordig. De heer J. A. van Dijk, daartoe door de commissie uitgenoodigdopende deze eerste bijeenkomst en sprak op zeer populatren en bevattelijken toon over het menscheljjk ligchaam en meer in het bijzonder over zijne voeding. De aandacht, waarmede zijn gehoor dit leerzaam onderwerp volgde, getuigde dat de strekking er van begrepen en zoo wij vertrouwen ook gewaardeerd werd. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij parljjen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ15 50, 3.30 en 155, de laagste prijzen ƒ15, ƒ3 en ƒ1.50. Het stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 13 December van Suez vertrokken Omtrent den diefstal van een paard en een rijtuig te Gouda, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, herigt men ons nog het vol gende: De dader spande te Rotterdam bij een kastelein uit, en vroeg dezen om 200 ter leen; hij gaf voor zooveel geld te kort te komen op een koppel ossen, die hij gekocht had en nog betalen moest De waard gaf liet gevraagde geld bereidwilligomdat de gewaande koopman zoo'n sierlijk gerjj had. De pseudo-koopman ging de stad in en vroeg den kas tel: in hem zijn knecht mede te geven Dezen gaf hij een gulden en liet hem heimelijk weer vertrekken. De kastelein wacht nog op de terugkomst des koopmans. en heeft daardoor de zekerheid zjjn geld nimmer weer terug te zullen zien. Naar men verneemt is men vermoedelijk den dader op liet spoor. Het moet iemand zjjndie in die streken wel bekend is en als een slecht sujet te boek staat. Door burg. en weth. van Gouda is aan den raadin verband met een rapport van curatoren der Latijnsche school, ingediend een voorstel tot op- rigtiug van een gymnasium met zes-jarigen cursus. Zij zijn door den raad geniagtigd de noodige stappen te doen tot verkrijging van een rijkssubsidie, j Een jonge vrouw Ie Amsterdam, die door werkeloosheid van haren man in benarde omstandigheden verkeerde, verzon een oneerlijk middel om daaruit te geraken. Toen zij nl. nog dienstbode was bij mevr. B. had zij meermalen voor hare meesteres van den chef der firma, waarvan haar meester lid was, een bankbillet van ƒ1000 gehaald voor de huishouding. Zjj wilde nu trachten op de oude manier een dito billet te verkrijgen lot verbetering van hare positie. Zij begreep, dat zij zelf niet kon gaan en ook een ander met een mondelinge boodschap niet kon sturenen daar zij de schrjjfkunst niet verstond, vervoegde zij zich bij een requestenschrijver, wien zij de vraag dicteerde om aan brenger van hel briefje een bankbillet van ƒ1000 mede te gevenen om alles den schijn te geven dat het verzoek werkelijk van mevr. B. kwam, werd in het envelopje nog een geschreven visitekaartje van bedoelde dame gedaan. De gewone krujjer van mevr. B. werd met de boodschap belast. De chef der firma ontdekte dadelijk, dat het schrift niet dat van mevr. B. was; hij waarschuwde de pnlicie, die de jeugdige vrouw in verhoor nam, waarbjj zjj bekende aan bovenstaand feit zich te hebben schuldig gemaakt. Nabij Schellingwonde is Donderdag II. een werkman op een stoombag- germolen, gehuwd en vader van eenige jeugdige kinderen, bij zijne pogin gen tot voorkoming van eene aanvaring, tusschen twee schepen gevallen j en verpletterd. Te Zwolle zijn een landbouwer en zijn 7 jarig dochtertje aan zooge naamde //worst-vergiftiging" overleden. De begrafenis van hel kind is op last der justitie geschorst, om het ljjkje te onderzoeken. De worst was van een gezond varkeudoch schijnt niet goed toebereid te zijn geweest. In de vorige week geraakten te Oss 2 bezoekers der markt aldaar bij het naar huis gaan in twist, die zoo hoog liep dat de een den ander een steek in den onderbuik toebragt. De ongelukkige is aan de gevolgen over leden; de dader is geval. llit Vlissiugeu meldt men dat de mailboot Stad Middelburgop reis I van Queensborough naar Vlissingen, op een wrak is geloopen, waardoor een der raderen is gebroken. Eene sleepboot heeft het vaartuig weder naar j Vlissingen gehragt. De kapitein G. Kruizinga. van het Groninger schip Aemilia Alber- dinais in de haven te Bremen bij gelegenheid van een brand in zjjn vaar tuig omgekomen Volgens berigteu uit Zuid-Afrika, door het JJbl. medegedeeld, is het Galekaland thans vermeesterd; grensboeren en onlangs aangekomen Duilsche landverhuizers zullen er worden gevestigd. De inlanders zullen meer land bouwers dan veeboeren moeten worden. Uit de Transvaal verneemt men, dal de heer Shepstone een onderhoud met afgevaardigden van Cetywayo gehad heeft, en heeft geweigerd de eischen van dat zoeloehoofd te bewil ligen; men ziet niet zonder bezorgdheid het antwoord van Cetywayo te gemoet. Bisschop Colenso is door een val uit zijn rjjtuig ernstig bezeerd. De Amerikaansche reiziger Stanley is van de Raap vertrokken. 's GRA VENUAGE17 December. Aan den heer mr. J. Heemskerk Az.gewezen minister van binnen- landsche zaken, is, met instandhouding van het bjj kon. besluit van 5 Aug. 1868 verleende pensioen, een tweede pensioen verleend, ten bedrage van ƒ1453 's jaars. Aan den heer mr. II. Tollius Drabbe is, op zjjn verzoek, uithoofde van voortdurende ongesteldheidmet dankbetuiging voor de door hem bewezen diensteneervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hoofdcommies bij het departement van binnenlandsche zaken, behoudens aanspraak op pensioen. Tot burgemeester der gemeente Westerbork is benoemd de beer J. Rraams. - De luit. ter zee 1' kl. J. P. Mercier is eervol ontheven van het tijde lijk bevel over hel schroefstcomschip Atjeh. en dat kommandement is op gedragen aan den kapitein ter zee R. C. Bunuik. De officier van gezondheid 1' kl. C. J. A. de Groot, dienende bij het eskader in Oost-luilië, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Bij het wapen der artillerie zijn benoemd: tot kapitein 2' kl. bjj het 1' reg. vesting-artillerie de le luit. H. 11. P. de Wit, van het corps; tot 1'» luit. bij het 3' reg. vesting-artillerie de 2e luit. B. E. van Tubergen van het corps. De ministers van justitie, van financien en van waterstaat enz. zullen in deze week geen gehoor verleenen. Sedert de overmaking op 24 November jl.is bjj het departement van koloniën, ten behoeve van de noodljjdenden in de kolonie Cnragaoont vangen een bedrag van ƒ10288.81, met het bij die overmaking overgehou- dene uitmakende eene som van ƒ10288.93. In verband hiermede is een bedrag van ƒ10300 ter beschikking van den gouverneur dier kolonie gesteld. De tweede kamer heeft heden de beraadslagingen voortgezet over het hoofdstuk Waterstaat enz., en wel in de eerste plaats over de motie van Zaturdag door den heer van der Loeff' voorgedragen, luidende als volgt: "De kamer, van oordeel, dat de overeenkomst op 3 October 1876 met de ven nootschap Zeeland getroffen, niet had belmoren te zijn gesloten, zonder dat welteljjke vaststelling der aan die overeenkomst verbondene uitgave uitdruk- keljjk voorbehouden, óf voorafgegaan ware; gaat over tot de orde van den dag". Nadat de minister had verklaard aan de maatschappjj Zeeland te zullen mededeelen dat, indien de dienst voorden zomer niet is aangevangen, het contract wordt ingetrokken, is de motie van den heer van der Loeff aangenomen niet 43 tegen 21 stemmen. Een amendement van den heer

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1