PER TELEGRAAF. dorheid van liet ilagclijksch bestuur. dal den Haag, evenals Amsterdam en Rotterdam op vermeerdering van bet getal afgevaardigden aanspraak had. Gisteren namiddag, ongeveer 4 ure, heeft er op den Delftschen straat weg bij het tolhek met den tramwagen het volgende ongeluk plaats gehad. De heer B.wonende in de gemeente Rijswijk, bevond zich alleen met den koetsier op het voorbalcon van den railwagenmaar wilde van balcon ver wisselen. Onder het rijden sprong hij van hel balcon af, gleed door de glibberigheid van den weg uit en viel noodlottig onder den wagen waar van de wielen over het bovenste gedeelte van het been en de hand gingen. Naar men met leedwezen verneemt zal er eene amputatie moeten geschie den. De heer 15. is met deuzelfden railwagen naar het tolhek gebragt en van daar later met een het tolhek doorkomend rijtuig naar zijne woon plaats vervoerd. B U IT K MA M >SC 11K ItK KIG T li N E ft «2 K S, <t BS. LONDEN. 13 December. lie heer Bright heeft, te Manchester eene rede gehouden over den toe stand en de behoeften van Hindustan, liet bestuur van Britsch-Indië werd door hem scherp gecriliseerd. Volgens hem was hel onzinnig te meenen dal een half dozijn beambten te Calcutta het bewind konden voeren over eene met geweld onderworpen bevolking van 250 millioen, zamengeslcld uit twintig natiën, met twintig verschillende talen. Het ware beter, indien het land gesplitst werd in vijf of zes zelfstandige provinciën, elk met een eigen raad en gouverneur. Zóó zou men de bevolking voorbereiden tot zelfoeheer, wat toch voor haar in de toekomst lag, naderbij misschien dan men meende. Engeland behoorde misstappen en onregt in hel verledene goed te maken, door het volk van lndië vrijheid te schenken en een goed bestuur: voorreg- len, op welke al Gods kinderen regl hadden. kardinaal Manning is, naar men verneemt, tijdens zijn verblijf te Darijs zoodanig door longontsteking verzwakt, dat hp zijne rris naar Rome niet kan voortzetten en evenmin naar Engeland kan terugkeeren. Hij zal, op raad van den geneesheer, zich voor cenige weken naar het zuiden van Frankrijk begeven. In den loop der vorige week zijn op de Engelsche kust niet minder dan 52 Britsche en vreemde schepen gestrand. Daardoor is het wrak- register van dit jaar gekomen tot het getal 1731 en overtreft nu reeds de tyst van hel vorig jaar met een 149-tal schipbreuken. F K A H li tt IJ li. De kamer heeft zich tot hiertoe onledig gehouden met hel onderzoek der geloofsbrieven. Door de bladen der regterzijde wordt de aandacht ge vestigd ojj de berekende, de ongehoorde langzaamheid, waarmede de meer derheid, die het onderzoek van de geloofsbrieven harer eigene leden in wei nige dagen wist af te doen. tegenover de minderheid de zaken slepende weet te houden en bovendien voortdurend met tweeërlei maat biyft meten. In l'Unicers leest men: Maandag tegen den avond begon een ministerie van Batbic, welligt doodgeboren, het voorkomen te krijgen alsof het leefde; en het Elyse'e zond den heer d'Audifl'ret weg, die zich als minzaam verlos kundige kwam aanbieden. Zeer verpligt, mijnheer de voorzitter van den senaat! maar het is afgeloopen. Geef u de moeite niet van terug te komen. Intusschen, tegen tien ure veroorzaakte het ministerie van Batbie nieuwe bekommering. Om elf uur vatte men weder eenige hoop op. Om halftwaalf ging alles goed. Te middernacht lag het op de lijkbaar. Heden ochtend is het -- begraven! Het is treurig, hoe belagchelijk ook: het is belagchelijk ofschoon men er bij schreit. De maarschalk moet wel een engelengeduld hebben. Hjj stuurt zpn schip in een gruwelijken, weêrbarstigen storm te midden der klippen door; zijne kiel heeft geen groud geraakt. Tot dusver heeft hij een ongemeen geduld betoond. De oude soldaten van Afrika zijn gewoon aan het gehuil der Arabieren. Wat er ook gebeure, zijn vader landsliefde, zijne standvastigheid en zijnen goeden wil zal men eeren. Uit een oogpunt van kunst zal zijne verdediging van de overblijfsels der Fransche maatschappij hem meer tot eer strekken dan de inneming van Malakoff en van Magenta. Het is eene ongelijk moeijelijker operatie van krijgsmanskunst en politiek. Wanneer hij zich zelfs gedwongen inogt zien om de veste in de lucht te doen springen, indien hij daartoe besluit, behooren de overle venden hem te verheerlijken. Hij zal zijnen pligt hebben gedaan en zich een naam hebben gemaakt. Naar men uit Rome meldt is allen bisschoppen aangeschreven gebeden ten hemel op te zenden voor het herstel van den Paus. It II 1T i C H L A N U. Het eerste berigt, waarin de keizer Maandag II. mededeeling ontving van de overgave van Plewna, was een regtstreeksch telegram van den Czaar. De keizer heeft hem daarop onmiddellijk per telegraaf eene felici tatie gezonden. Blijkens een rapport, uitgebragt in den bondsraad, omtrent de afre keningen van de verdeeling der Fransche oorlogs-schatling onder de stalen van den voormaligen Duitschen bond, bleef er op 27 November jl. nog2034 millioen mark te verdeden over. Hiervan werden 10 millioen aan de on derscheiden stalen toegewezen, terwijl nopens het overschot later nog een beslissing zal worden genomen. TUIIHIJE. Bij de overgave van Plewna heeft Osman-pacha in persoon de onder handelingen gevoerd met generaal Ganjetzky, bevelhebber van het Russische grenadiers-corps. Hij stemde volkomen in met eene onvoorwaardelijke capi tulatie, maar uitdrukkelijk verklaarde hij zich slechts den keizer van Rus land op genade of ongenade over te geven, en niet den vorst van Rumenië, dien hij een oproerling noemde. Hij gaf zijn degen dan ook aan den Russischen generaal der grenadiers over. Reeds is gemeld dat de Czaar uit hoogachting Item den degen heeft teruggegeven. Voor Plewna alleen, zegt de Köln. Zeit., hebben 40000 Russen en Rumeniërs den grond met hun bloed gedrenkt, zoodat Osman-pacha en zijn dapper leger teregt op eene volharding zich beroemen kunnen welke nog bewondering verdient in onze helaas! voor militaire deugden geenszins onverschillige eeuw. De inlogt der geallieerde troepen in Plewna had Dingsdag namiddag tus- schen 2 en 3 uur plaats, waarbij de 2£ Rnmeensche divisie de voorhoede vormde. Grootvorst Nicolaas had reeds den voorafgaanden nacht binnen Plewna doorgebragl. -- De overgave van Plewna, hoe vreugdevol voor de Russen, baart hun ook niet weinig zorgen, daar zij te voorzien hebben in de behoeften van ongeveer 30000 krijgsgevangenen en 20000 zitken en gewonden. 's GRAVENIIAGE14 December. Tot hoogleeraar in de w is- en natuur kunde aan de rijks universiteit te Groningen is benoemd dr. J. C. Kapteyn, observator bij de sterrewacht aan 's rijks universiteit te Leiden. PARIJS, 13 December. Mac Malton heeft ten gevolge van het onderhoud, dat hij gisteren met d'Audiflrel-Pasquier had. een brief geschreven aan üu- fauredie zich heden naar het Elysée begaf. De voorzitters van de bureaux der linkerzijde in den senaat hielden een bijeenkomst met d'Audiffret. Zij hadden eene interpellatie gereed gemaakt om ophelderingen omtrent den afloop der crisis uit te lokken. d'Audifl'ret zeide hundat er geen spraak was van de zitting der kamers te schorsen. De linkerzijde stelde dientengevolge de interpellatie uit. De heer Dufaure, van hel Elyse'e teruggekomen, verhaalde in de "Couloirs" van den senaat, dat de vorming van het ministerie goed vorderde, en dat de voornaamste zaak, die nog te regelen viel, de redactie der boodschap was. WEENEN, 13 December. Aan de Pol. Corr. wordt uit Bucharest berigt, dat het grootste gedeelte van het leger, dat voor Plewna lag, ter verster king van het leger van den Czarewitz is bestemd; het andere deel zal langs den straatweg naar Sofia marcheren. Het Rnmeensche leger zal de oevers van den Donau bewaken en Widdin isoleren. KONSTANTINOPEL13 December. In de rede, waarmede de zitting van hel parlement werd geopend, werd gewezen op de door Turkije ingevoerde hervormingen die door den onregtvaardigen oorlog zijn gestoord. Verder wees zij op de volkomen eensgezindheid van Turken en Christenen, welke onlangs bij de vorming der burger-garde is gebleken. Van vrede noch van bemiddeling werd gerept, slechts werd geconstateerd de goede verstandhou ding met alle mogendheden. Alle gezanten waren tegenwoordig. PARIJS, 13 December. Het kabinet-Dufaure is gereed. Morgen zal het in het Journ. Off. medegedeeld worden. Dufaure, minister van justitie en president; Marcère; binnenlandsche zaken; Waddington, buitenlandsche za ken; Bardoux, onderwijs; Borel, oorlog; Pothuau, marine; Léon Say, finan ciën; Teisserenc de Bort, koophandel; Frcycinet, openbare werken. PETERSBURG, 13 December. Uil Bogot wordt officieel berigt: 30 tabors Turken vielen heden morgen het leger van den grootvorst Wladimir aan. voornamelijk bij Mctcho. Na een woedend gevecht werden de Turken overal teruggedreven, terwijl de grootvorst-troonopvolger met een brigade den lin kervleugel der Turken in den flank aanviel. LONDEN, 14 December. De koningin zal morgen een bezoek afleggen bjj lord Beaconsfleld op zijn kasteel te Hughenenden. PARIJS, 14 December. Het Journ. Off. maakt de zameuslelfing van het ministerie bekend, zooals gisteren avond is gemeld. De hh. Lepellier, Ozenne en Faye worden wedtr werkzaam in de betrek kingen, welke zij bekleedden vóór dat zij in het nu aftredende kabinet zit ting namen. ST. PETERSBURG, 13 December. Officieel berigt uit Bucharest van heden Bij Plewna hebben de Russen verloren: 2 stafofficieren. 8 officieren en 182 soldaten, die sneuvelden; 5 stafofficieren. 40 officieren en 1207 soldaten werden gekwetst. De Turken verloren 4000 man; 10 pacha's. 128 stafoffi cieren. 30.000 man infanterie en 1200 man cavalerie werden krijgsgevangen en 77 kanonnen buit gemaakt. De pacha's werden naar Bogot gebragt, en daar werd aan Osman-pacha militaire eer bewezen. ERZERUM. 13 December. De consul van Engeland heeft van zijne regering in last gekregen de stad te verlaten en het archief mede te nemen. De Russen zijn gezien in de nabijheid van Olti. Vier stukken geschut van 14centimeter zijn te Hassankaleh ontvangen. De divisie Tergikassofl, bij Bayazid, be dreigt Van. De aanval is elk oogenblik te verwachten. BELGRADO. 14 December. Er is eene proclamatie van de regering open baar gemaakt, bij welke wordt aangekondigd dat het Servische leger bevel heeft ontvangen de grenzen over te trekken. Voordat men bekend was met dc Coca-bereidingen van Dr. JOSE ALVAREZ, bestond er slechts uiterst geringe kans van genezing voor duizenden, die sedert lang lijdende waren aan verzwakking van hel zenuwstelsel, zwakte, hel gevolg van buitensporigheden enz Aan die allen wordt door het gebruik van deze uitmuntende bereidingen (Pillen N\ 3, de doos a/S) eene rationele genezing gewaarborgd. Wij verwijzen voor meerdere bpzon- derheden naar de gebruiksaanwijzing en de brochure, die gratis geleverd worden door N. K. SWEMER, Droogist te Leiden. Daarin wordt bijzonder melding gemaakt dat ALEX. VON HUMBOLDT, BONPLAND en andere vermaarde natuuronderzoekers en geneesheeren, als mede in den laatsten tijd onderscheidene autoriteiten van den eersten rang op medisch gebied, de aandacht hebben gevestigd op dc wonderdadige genezende kracht van de Coca. LEIDSCHE SCHOUWBURG. ,,L,c Marquis de Villemcr", comëdie en 4 acles. par Georges Sand. Dc voorstelling van hel Fransche tooneclgezelschap uit Amsterdam is uit stekend geslaagd wat de uitvoeringmaar zeer slecht wat de opkomst van het publiek betreft. De zaal was merkwaardig leeg; de loges hoe zuinig bezet hadden nog het leeuwen-aandeel, maar met baignoires, parterre en galerij was het droevig gesteld. Wel was bel te verwonderen dat een stuk, door de beroemde Georges Sand-zelve uit een barer romans gelrokken, de belangstelling niet wal meer bad opgewekt. Wij werden opnieuw versterkt

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2