PER TELEGRAAF. heeftterstond na hare terugkomst uit Schotland, en dat wel twee uren heeft geduurd, heeft veel opzien verwekt. Men brengt dit in verband met een mogelijk altreden van den minister, die in de Oostersche zaken cene meer geprononceerde houding zou willen aannemen, waarin zijne ambtge- noolen hem niet willen volgen. De schipbreukelingen van de European deelen het volgende medeHet vaartuig, van Kaapstad komende met 31 passagiers, verliet Madeira den li,en dezer. Den 5d°n, in de Golf van Biscaye. werd zij overvallen door een dikken mist. 'die haar den koers moet hebben doen verliezen: want des avonds op dien dag zag men plotseling het licht van Ushant aan bakboord. De kapitein deed onmiddellijk wenden, doch te laat: met volle vaart sliet bet schip op de rots. Zóó geweldig was de schok, dat het vaartuig letter lijk van voor lot achter middendoor gespleten was. Gelukkig was het stil weder, anders zou wel geen levende ziel er afgekomen zijn. De booten werden onverwijld uitgezet, alle opvarende vonden er plaats in, zelfs het grootste gedeelie van de brievenmaal werd nog geborgen. Naauwclijks ech ter waren de booten afgestoken van het schip, of de stoomketels sprongen, en het wrak verdween in de diepte. Twintig minuten na het stooten was er van het schip niets meer Ie vinden. De schipbreukelingen werden door Fransche vaartuigen opgenomen. Uit Calcutta wordt aan de Times gemeld, dat in het noordoosten van liet Indisch rijk een kleine grensoorlog dreigt uit te breken. Een van de magligste Naga-stammen heeft onlangs verscheiden invallen in het noordelijk Caclial gedaan. In September grepen zij een van de onder Britsche heer schappij staande Naga-dorpen aan en doodden daar 150 personen, van wie slechts 5 tot hel mannelijk geslacht behoorden. De overigen waren vrouwen en kinderen. Deze euveldaad bleef intusschen niet ongestraft, want de broeders, mannen en vaders der vermoorde vrouwen en kinderen, die op dat oogenblik juist aan den veldarbeid waren, vielen op hun beurt de indrin gers aan. doodden er 57 en maakten een nog grooter aantal gekwetsten. De regering heeft nu besloteneen expeditie te zenden om aan deze looneelen een einde te maken. Volgens berigten uit Kaapstad van 20 November 11. is de KafTer-oorlog geëindigd en zijn de vrjjwilligcrs-corpscn ontbonden. Het opperhoofd Kreli moet naar Amapondo gcvlngt zijn en hel gouvernement geeft nu in het westelijk deel van het land der Galecka's gronden aan Europeanen. FRAIHBUH. Volgens de Temps heeft de voorzitter van den senaat, de hertog d'Au- didret Pasquier, op verzoek der constitutionelen uit den senaat, zich naar Mac Malton begeven, om dezen te bewegen de onderhandelingen met Du- faure te hervatten. Pasquier was Zondag avond ten elf ure naar het Elysée gegaan om den maarschalk te spreken: maar hij werd niet bij hem toege laten. Den volgenden ochtend heeft hij zijn bezoek herhaald, en toen ont ving hem de maarschalk. Pasquier heeft aan de leden van het bureau van den senaat het onderhouddat hij met Mac Mahon heeft gehadmedege deeld. Ternaauwcrnood had ik, zetde hij, eenige woorden gesproken of de maarschalk viel mij onverhoeds in de rede en zeide: "Het is noodeloos, mijnheer de president van den senaatverder een woord over die zaak te spreken. Mijn besluit is genomen. Het ministerie is klaar. Ik wil noch eenc transactie, noch eeae verzoening. Ik zal ten einde toe gaan." Hierop antwoordde Pasquier: "Mijnheer de maarschalk, wat gij daar gesproken hebt, betreur ik diep. Ik was uit naam mijner vrienden, uit naam van den senaat, tot n gezonden, om eene laatste bede tot u te rigten, opdat het land bewaard worde voor het onheilwaarmede het bedreigd wordt. Met de wanhoop in het hart verlaat ik unu ik zie dat die bede niet ver hoord wordt; ik huiver op het denkbeeld der verantwoordelijkheid, die gij op u laadt." De Moniteur deelt mede, dat de regering niet onmiddellijk op dc ont binding zal aandringen, daar de nieuwe kamer niet vóór het eind van Januarij kan bijeenkomen en dus geen belastingen geïnd, geen uitgaven gedaan kunnen worden, zonder overtreding der wet. De regering zou de verantwoordelijkheid voor «Ie weigering der begrooting geheel en al op de kamer willen laden. Zelfs zegt men. dat de regering het plan koestert om, zoo de kamer de begrooting weigert, door middel van een plebisciet van de natie de goedkeuring der begrooting te vragen. L' li ni pers meldt: Het nieuwe ministerie zal morgen in het regerings blad worden bekend gemaakt en aan. de kamer de beslissing vragen over de begrooting of ten minste over de directe belastingen. In geval cener weigering, die trouwens zeker is te achten, zou bij den senaat onmiddel lijk een voorstel tot ontbinding worden ingediend. Victor Hugo, erkentelijk voor dc deelneming, die de dagbladen bij de wederopvoering van "Hernani" aan den dag gelegd hebben, heeft aan eenige journalisten zonder onderscheid van rigling, alsook aan een aantal letter kundigen en aan dc acteurs, die het treurspel des dichters zoo uitstekend hebben vertolkt, in het Grand Hotel een diner aangeboden. Er .waren 224 personen aan tafel. Voor elk couvert betaalde hij 50 fr.ongerekend den wijn. S» U I T S II U A SI I». De regering ziet zich op nieuw gedrongen tegen de landverhuizing naar Peru te waarschuwendaar haar ter oore gekomen is dat zekere vanRönn, vroeger te Hanover woonachtig, doch sedert naar Peru vertrokken, met de regering aldaar eene overeenkomst heeft getroffen om Europesehe landlieden over te halen als kolonisten naar Peru te verhuizen. Zij wijst er thans op dat de gesteldheid van het land aldaar geheel ongeschikt is om de vorming van een kolonie, geheel op eigen kosten, te doen slagen, met het oog op het totaal gebrek in de binnenlanden aldaar aan wegen en middelen van verkeer. Bij de universiteit te Leipzig zijn thans 3034 studenten, namelijk 339 in dc theologie, 1007 in de rrgten365 in de medicijnen. 1263 in de phi losophic. Van de 3034 studenten zijn er 998 uit Saksen en 2036 uit de overige Duitschc bondsstaten en het buitenland. Dezer dagen is door de Frciburger curie een vraagstuk beslist, dat sedert lang in Duitschland veel bezwaar heeft veroorzaaktmeldt de Nat. Zeit. namelijk de qnaestie of een roomsch-katholieke kerk is ontwijd indien oud-katholieken daarin godsdienstoefening hebben gehoudengelijk in Pruissen van zekere zijde is beweerd. De oud-katholieken te Constanz in het groothertogdom Baden hebben gebruik gemaakt van de zoogenaamde gymnasium kerk. Toen dezer dagen de pastoor te Constanz daarvan gebruik zou moeten maken rigtle hij de vraag tot de Freiburgcr curie: Behoort de kerk als ontwijd te worden beschouwd en moet er een nieuwe wijding plaats hebben, dewijl de oud-katholieken er godsdienst in gehouden hebben? liet antwoord was: dal er geen nieuwe wijding behoefde te geschieden. RU S li A Bi D. Uit Bogot wordt officieel het volgende gemeld: Maandag ochtend ten 7% ure heeft het gehcele leger van Osman-pacha op ons corps grenadiers, bij de linie van insluiting aan den linker Wid-oevcr. een aanval gedaan om er doorheen te breken. Die aanval werd met de meeste krachtsontwikke ling verrigt. Een gedeelte der Turkschc troepen drong de loopgraven onzer batterijen in, doch al hunne pogingen om onze grenadiers uit hunne po sitie te verdringen, bleven vruchteloos. Na een heet ge»echt van vijf uren waren de Turken geslagen en omsingeld. De dappere verdediger van Plewna gaf zich toen over met zijn geheele leger. Het aantal krijgsgevangenen, stukken geschut, enz. kan voor het oogenblik onmogelijk worden opgege ven; maar al wat in Plewna is, is in onze handen. Onze verliezen zjjn naar evenredigheid van het resultaat niet groot. De overgave van Plewna heeft te St. Petersburg tot allerlei vreugde- betooning aanleiding gegeven. PARIJS, 11 December. De ministers, die thans in functie zijn, hielden heden morgen een kabinetsraad. Op eene bijeenkomst van afgevaardigden van het linker-centrum werd over den toestand gehandeld, doch werd geen besluit genomen. Echter scheen de vergadering geneigd de behandeling der begrooting te weigeren, zoolang de crisis niet op parlementaire wjjze zou uit den weg geruimd zijn. YVEENEN, 11 December. Aan de Pol. Corr. wordt uit Cattaro gemeld, dat eergisteren een mislukte aanslag plaats had op het leven van den vorst van Montenegro. Het huis, door den vorst bewoond, sprong door middel eener mijn in de lucht. Uit Belgrado werd aan dat blad gemelddat de oproerige beweging te KragHjcvatz onderdrukt is. ROME, 11 December. De Paus leed heden aan rheumatischc pijnen. Het consistorie zal vermoedelijk den 21tD dezer gehouden worden. PARIJS, 11 December. Naar men zegt zal het nieuwe ministerie-Batbie Bestaan uit de hh. Batbie, voorzitter, binnenlandsche zaken; Defroyer, financiën; Maillet, koophandel; Mohtgolfier, openbare werken; Jozon, open baar onderwijs; Depeyre, justitie; de ministers van marine, Van oorlog en van buitcnlandsclie zakeu blijven. BUDAPESTH, 11 December. In officiële kringen alhier wordt de val van Plewna niet als voorbode des vredes aangemerkt, daar de Turken zich te Adrinopel zamentrekken. Gortschakoff zeide gisteren: de val van Plewna bcteekent een goed resultaat van het driekeizersverbond. MADRID, 11 December. In Santander woedt een verschrikkelijke brand. Twaalf huizen zijn reeds een prooi der vlammen gewordenhet vuur maakt nog steeds verwoestingen. De schade wordt reeds op vier milliocn realeu begroot. ST. PETERSBURG, 11 December. De Agence liusse maakt tegenover elders verspreide geruchten de opmerking, dat door den val van Plewna, zelfs indien onderhandelingen lusschen Rusland en de Porte een aanvang mogten nemenhet voortzetten van de vijandelijkheden niet belemmerd wordt. BUCHAREST, 11 December. Morgen wordt hier, ter gelegenheid van de val van Plewnaeen Te Deum gevierd. De senaat heeft besloten den vorst en den keizer geluk te wenschen. Wat is er onaangenamer voor lien die door hun beroep verplicht zijn veel te spreken, zooals advokatcn onderwijzers, redenaars, predikanten, dan keelpijn, verkoudheid of een overblijfsel van bronchitis? Men gebruikt hiervoor in overdaad, doch zonder groote uitkomst, een menigte pdtes, siropen, drankjes, enz., welke meestal de ziekte vreedzaam zijnen weg Iaat gaan. De teer alleen kan hieraan eene spoedige vérligting geven, men kan zeggen oogenblikkelijkals dezelve bij eene genoegzame hoeveelheid wordt toegediend. Om deze uitkomst te verkrijgenbehoeft men bij eiken maaltjjd slechts vier a zes teerkapsules van GUYOT te gebruiken. De flacon van ƒ1.25 bevat 60 kapsules, zoodat deze behandeling slechts op eenige centen daags komt te staan en men kan verzekerd zijn dat van tien personen, die het beproefd hebben, negen zich aan deze geneeswijze houden. Dc teerkapsules van GUYOT hebben door hun succes, dat van dag tot dag toeneemt, onnoemelijk veel namaaksels uitgelokt. De heer GUYOT kan alleen deze flacons waarborgen, waarop zich zijne handteekening. in drie kleuren gedrukt, bevindt. I X E g. O X 8» E EEN VOORBEELD TER NAVOLGING. «Een vriend van coöperatie" vestigt in het Leidseh Dagblad van den 3dtD dezer de aandacht op de eigenaardige wijze waarop door de Werkmans-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2