der spoorwegmaatschappij Leiden Woerden en bepaalde, met verklaring van onteigening der betrokken percelen, de toe te kennen schadeloosstelling aan: P. de Wit op ƒ2218, H. de Boer wed. Langeveld op ƒ3668.20. F.Th. Everard op 2817 en F. B. Sluyterman van Lbo op ƒ1631.29. Vervolgens werd door het openb. min. in vier zaken derzelfde maatschappij conclusie genomen. Naar hel gevoelen van den subst.-offieier mr. van der Kemp moest de schadeloosstelling aan: N. Kaptein worden bepaald op ƒ4781.30, T. Meyer c. s. op ƒ4066, J. Meyer wed. Hoogeveen op ƒ1552.25 en aan E. Zonneveld wed. Heemskerk op ƒ2302.90 De uitspraak in deze zaken is op 21 dezer bepaald. Hierna werden weder in drie onteigeningszaken de pleidooijen gevoerd, lieden werd hel stoffelijk overschot van d'. Ruitenschild, theol. dr. predikant bij de Ned. herv. gemeente en hofprediker, op de algcmcene be graafplaats ter aarde besteld. Eene groote menigte belangstellenden, vrien den en vereerders had zich aan de groeve vereenigd. Twee broeders van den overledene waren, hoe hoog bejaard ook. van buiten de stad overgeko men om bij de treurige plegligheid tegenwoordig te zijn; zij, en bovenal de zoon des ontslapenen, leeraar te Utrecht, waren diep geschokt, inzon derheid toen het lied der weeskinderen over de graven klonk. Een aantal bloemruikers werd op de kist nedergelcgd. De grijze ambtgenoot des over ledenen, ds. Moll, sprak een ernstig woord, dat diepen indruk maakte. UUITKNLANDSCIIE HERIGTEN. KXG KL4 W 5Ï. LONDEN 10 December. liet bestuur van de city te Londen heeft thans vergunning verleend voor het sloopen van Temple Har, de poortdie het verkeer in een der drukste straten van Londen zeer belemmert en door haar bouwvalligen slaat een voortdurend gevaar voor voetgangers en rijtuigen oplevert. Temple Bar is de laatste der vroegere city-poorten en staat op de grens der city en Westminster. Vroeger moesten de vorsten en vorstinnen bij hun plegtigen inlogt in Londen daar blijven wachten, totdat de lord-mayor hun, namens liet stadsbestuurverlof gaf verder te gaanen zelfs nu nog worden vorste lijke personen daar steeds, overeenkomstig het oude gebruik, door de //aldermen" ontvangen. De steenen van Temple Bar zullen bewaard en zoo danig gemerkt worden, dat het oude gedenkteeken desnoods elders weder geheel in zijn oorsproukelijken toestand op te bouwen is. Donderdag morgen, zeer vroeg, is in het kanaal, bij Beachy-Head, de MizpaU eene Engelsche stoomboot, aangevaren door een ander schip, welks naam onbekend is gebleven. De Mizpah zonk terstond. De equipage had nog tijd in eene boot te komen. Maar bij het naderen van het strand is de boot omgeslagen, met het gevolg, dat van de daarin aanwezige man- schap maar één zich heeft kunnen redden. De lading van de European, die in het Kanaal vergaan is. bestond uit 2000 balen wol, eene groote hoeveelheid diamanten van de Afrikaansche velden en eene partij struisvederen. Alles is verzekerd voor eene waarde van p. m. 120,000 behalve de stoomboot, daar de Union Company hare schepen niet verzekert. FRANHU1JK. De president der republiek heeft aan 21 wegens medepligtigheid aan de Commune van 1871 veroordeelden kwijtschelding, verandering of ver- j mindering van straf verleend. Naar men zegt zou de heer Batbie een stel ministers bijeen hebben, èn zou hij in eene bijeenkomst met zijne vrienden van het regter-centrum uit den senaat hebben verklaard, dat het kabinet, gelijk hij het denkt te vormen, niet eene tweede ontbinding beoogt; doch dat het van den senaat eene tweede ontbinding zal vragenzoodra de omstandigheden dien maat regel noodig maken. Naar men beweert hebben eenige prefecten schriftelijke verbindtenissen van Mac Malton in handendal zij tot 1880 in hunne betrekking zullen blijven. Hieraan schrijft men ten deele ook de weigering van den president toe om in eene wijziging van het ambtenaars-personeel te treden. De liép. frang.over de mislukte onderhandelingen tusschen Mac Mahon en Dufaure sprekende, schrijft: De magl der omstandigheden is weder aan den dag gekomen. Ditmaal ten minste zal menhopen wijniet zeggen dat het radicalisme de combinatie verijdeld heeft. Nu ziet men waar de eischen. de legenstribbelingende hardnekkige eischen en taaije vooroor- deelen te zoeken zijn. Wij zijn heden die wij gisteren waren. Wij staan aan de zijde der republikeinsche meerderheid, welke haren pligt gedaan, volkomen gedaan heeft en welke zuiver staat met haar geweien en met het land. liet publiek begon blijkbaar eenigzins van zijne ongerustheid te be komen. Wij hebben niets verrigtintegendeel, om dit herlevend vertrou wen te keer te gaan. Men heeft ons niet lang laten wachten. De poging tot verzoening, de toenadering van de zijde van Frankrijk, dat alles heeft j een einde. Wat blijft er dan te doen over Er schiet niets over dan zich terug te trekken voor het land, welks uitdrukkelijke, door de gematigdste mannen verdedigde regten men niet verkiest te erkennen. Het ontslag van den maarschalk dc Mac Mahon is het logisch gevolg van het zoo onverhoeds afgeloopen incident. In hel Journ. des Déb. roept de lieer Lemoinue uitWelk een vernede rend en schandelijk schouwspel bieden wij Europa en der wereld aan. Trouweloosheid, veinzerij en verraad zijn op zoo gewelddadige wijze in 'slands bestuur ingevoerd, dat men slechts met geschreven nota's in overleg durft treden en dal men geen woord van eer meer uitwisselen kan anders dan men geld wisselt op handteekening namelijk ol door loketten. Het vertrouwen is verwoest. De legitimisten schijnen nog terug te deinzen ivoor eene tweede ont binding der kamer. Een hunner organen laat zich aldus uil: Mac Mahon heeft ondanks onze waarschuwingen, van de royalistische senatoren de kamerontbinding kunnen verkrijgen, welk op den ÏG11"1 Mei volgde en het land aan een bespottelijke en dwaze onderneming overleverde. Een tweede ontbinding, even onvoorzigtig gedaan, ten bate van dezelfde mannen die nog op het Elyséc zich bewegen, zou veel meer zijn dan een misslag: zij zou het bewijs leveren dat de politieke waanzin zoo ver gevorderd is dat zellmoord gepleegd wordt. De koningsgezinden in den senaat hebben den eersten keer aan den maarschalk geen weerstand kunnen bieden. De ondervinding is opgedaan en hun gebiedende pligt jegens Frankrijk is nu niets hoegenaamd toe te geven aan de politiekdie zich kenmerkt door valsche berekening, wankelende gedachten en ongezonde kuiperijen. Aan het ministerie van openbare werken heeft de aanbesteding plaats gehad voor de levering van het boom- en struikgewasde bloemen en ver dere gewassen, die tijdens de wereldtentoonstelling het Champ de Mars en het Trocadero zullen versieren. Dc levering zal geschieden in twee partijen van een gezamenlijke waarde van 106.246 fr.omvattende, volgens de op gave van de commissie van beheer, een totaal van 386.062 planten. OllITSCili/A.M». In Wnrtcmbcrg is door het huis der afgevaardigden het ontwerp tot beteugeling der vervalsching van levensmiddelen in eerste lezing behandeld. Slechts een enkel lid opperde bedenkingen tegen het ontwerp. Onder de l strafbepalingen, gesteld op deze overtreding, vervalsching van levensmid delen, komt voor het openbaar maken der namen van hen, die zich aan het bedoelde kwaad schuldig makenen hiervan vooral wordt een zeer gunstige werking te gemoet gezien. HD§LAND. I liet officiële blad bevat keizerlijke besluiten, houdende toekenning van de orde van St. Wladimir Is" klasse met het zwaard aan den generaal Loris Melikoff, wegens de inneming van Kars; voorts: dc orde van St. George 2de klasse aan den generaal Heiman, wegens zijne overwinning te Deve- Boyun, en aan den generaal prins Sviatopolk Mirsky, wegens deelneming aan de verovering van Kars TBRHIJ E. i Een correspondent van de Daily News meldt uit Kars, dat een aanval op Erzerum voorbereid wordt. De zware sneeiiwbuijen hadden het trans port van het belegeringsgeschut bemorijelijkt. doch de intendancedienst had geen oogenblik stoornis ondergaan. De sneeuw, die eenige voeten hoog i lag, werd op de wegen door een groot aantal arbeiders opgeruimd. De toe voer van levensmiddelen heeft geregeld uit Alexandropol plaats, doch de gezondheidstoestand in Kars was zeer treurig, hoofdzakelijk ten gevolge van de onreinheid in de Turksche hospitalenwelke broeinesten van typheuse ziekten zijn. - De Turksche vrouwen in de harems hebben zich reeds sedert gerui- men tijd bezig gehouden met het maken van klecderen voor het leger en van pluksel voor de gewonden; thans beginnen zij zich ook, legen alle Turksche gewoonten in, buiten de harems verdienstelijk te maken en in de hospitalen werkzaam te zijn en zelfs onder de oud-Turksche partij schijnt niemand zich daartegen te verzetten. De Sultan heeft eene medaille van verdiensten ingesteld, die alleen aan vrouwen verleend zal worden. In een schrijven uit Konstantinopel (door het tlbl. medegedeeld) leest men omtrent de tegenwoordige stemming aldaar o. a. hel volgende: Wij beginnen thans de oogen voor onze rampen te openen. Onze mili- i taire eer, onze vaderlandsliefde, de gehechtheid aan ons geloof zijn ge vrijwaard, maar onze zaak achten wij verloren. Wij kunnen nog eenige oogenblikken van voldoening hebben; wij kunnen den vijand nog zijn zege t duur laten betalen. Maar hem beletten, dat hij zegeviert, kunnen wij niet. Onze middelen zijn uitgeput; de schatkist is leeg, onze voorraad op en onze soldaten gevoelen, dat zij gezonden worden naar ontberingen en den dood. Zoolang Kars volhield, zonk niet onze moed; maar met den val van Kars, ontviel ons de hoop. Plewna houdt thans stand met wanhopigen helden moed en Erzerum weerstaat nog den vijandmaar voordat deze regelen u bereiken zal Osman dood of overwonnen wezen en Mnkhtar zal zich niet langer de onoverwonne (Chazi) kunnen noetnen. Wat zal ons dan blijven? Wat kunnen wij doen Zoodra onze laatste hoop verdwenen wezen zal, de weg naar Adrianopel wordt bedreigd en Erzerum, wat niet voldoende verdedigd worden kan. zal zijn gevallen, zullen wij tot de overwinnaars gaan en met hen onderhandelen. Europa kan van ons niets vergen; wij kennen het niet langer; de Russen zijn nog degenen, die ons het minst haten en wat zij verlangen welen wij althans. Zij hebben nooit onze ver wachtingen teleurgesteld. De zoogenaamde algemeene belangen zijn juist die ons, het minste raken. Wat schelen ons Dardanellen en Bosporus? Wanneer de Russen Adrianopel bereikendan zullen wij liever den Bosporus opgeven, dan toelaten, dat zij oprukken naar Konstantinopel. Liever redden wij de suzereiniteil over onze Europesche bezittingen en plaatsen ons onder bescherming van Rusland, dan te vertrouwen op gewaande beschermers, die met over elkaar geslagen armen onzen doodstrijd staan aan te zien. Volgens berigten uit Athene heeft de Porte aan het Grieksche kabinet een nota gezondenhoudende verzoek maatregelen te nemen om te beletten dal Candiotische uitgewekenen naar het eiland tertigkeeren. Hierop is ge antwoord dat de Helleensche regering in deze zaak niet kan tusschenbeide treden, daar bedoelde uitgewekenen Ottomanische onderdanen zijn, over welke zij geen regtsmagt heeft. Voorts verneemt men dat de heer Brailas. j gezant van Griekenland bij het hof van St. Petersburg, te Athene is aange komen als overbrenger van belangrijke mededeelingen van den kant der j Russische regering. PER TELEGRAAF. PARIJS. 10 December. De republikeinsche bladen melden, dal de consli- lutionelen aan d'Audiflrct Pasquier hebben opgedragen, bij Mac Mahon de

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2