Ie oefenen. Wil men werkelijk vooruitgang van onzen tuinbouw in alle opzigten. dan moet men dat niet alleen zeggen, maar men moet het ook toouen; allerminst moet men. als liet er op aan komt, blijk geven van ge brek aan vertrouwen in de noodige bekwaamheid onzer vakmannen. Sieb - Het stoomschip Holland, is op 8 December te Batavia aangekomen. Door mej. C. J. Lentfrinck, den lsl,° December te Rotterdam overle den is o. a. vermaaktaan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Rot terdam ƒ3000: aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Haarlem 3000; aan het geref. burger weeshuis te Rotterdam ƒ1000; aan het gcrcf. burger weeshuis te Haarlem ƒ1000; aan de vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders van Zuidholland, te Rotterdam, ƒ1000; aan de werkinrigting voor hulpbehoevende blinden te Rotterdam ƒ1000; aan de inrigting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam 1000; aan het Sophia- kinderziekenhuis te Rotterdam ƒ1000; ,aan de diaconie der remonstr. geref. gemeente te Rotterdam 1000aan de diaconie der evang. Lutli. gemeente te Rotterdam ƒ1000; aan hel israëlilisch armbestuur te Rotterdam ƒ1000; aan hel r. k. parochiaal armbestuur te Rotterdam ƒ2000. Alles vrij van het regl van successie. Burg. en weth. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorge steld aan de stadsbibliotheek den naam te geven van bibliotheek der uni versiteit. aan een bibliothecaris het beheer daarvan op te dragen tegen een jaarwedde van ƒ3000, of van ƒ2490 met vrije woning, en hem toe te voe gen een bewaarder op 800, een hulpbewaarder op ƒ500 en een amanuen sis op 350. Aan surprises en St. Nicolaas-bestellingen zijn in drie dagen tijds uit Amsterdam door de llollandsche en Rijnspoorweg-maatschappijen en door de firma van Gend Loos verzonden 15229 pakken en pakjes. Besteld werden alleen reeds door van Gend Loos en den Rijnspoorweg 11980 collis. Met het cjjfer der bestellingen in Amsterdam van de Holl. spoorweg maatschappij, dat door de overdrukke dienst eerst de volgende week be kend kan zijn, zullen de door deze drie maatschappijen in Amsterdam be stelde pakjes het achtbare getal van 20000 zeker bereiken. N.v.d.D Te Amsterdam, in een wijnhuis op de Westerstraat bij de Baangracht, heeft een vrouw bij vergissing een hoeveelheid vergift opgedronken. Zij werd. onder de hevigste pijnen, naar het gasthuis gebragt. De horlogiemaker van Steen uit Hasseltdie op 25 September jl. te Zwolle werd aangehoudenals in het bezit zijnde van valsche rijksdaalders en verdacht er van in Amsterdam te hebben uitgegevenis weder op vrije voelen gesteld. Volgens schrijven van Urker visschers uit Norderney, is het bedrag der schade aan schuitenvischtuig enz.hun onlangs toegebragt door vis schers aldaar, vanwege de Pruissische regering hun uitbetaald. 's GRAVENHAGE10 December. De tjjd van duur der detachering voor den bij het leger in Nederl. lndië voor den tijd van vijf jaren gedetaclieerdensedert tot kapitein bevorderden le° luit. der infanterie van het leger hier te lande B. van Erp Taalman Kip, is, op zijn verzoekroet één jaar verlengd. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. lndië is benoemd tot officier van gezondheid 2' kl.de beer dr. J. J. E. Hartman», geapprobeerd als arts in het gebied van het Duitsche rijk. De luitt. ter zee 1en 2' kl. A. de Bruyne en L. R. Koolemans Bey- nen, dienende aan boord van het instructicbrik Zeehondeerstgenoemde als lc officier, worden overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Am- sterdem, en aan boord van die brik vervangen door den luitt. ter zee 1* en 2' kl. D. G. Brand en H. Slot, thans dienende aan boord van gemeld wachtschip. Z. K. II. prins Frederik zal zich eerstdaags naar Neuwied begeven. -- De ministers van justitie, van financiën, van oorlog en van waterstaat zullen in deze week geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden had de keuze plaats van een commies-griffier der kamer. Na twee stemmingen had er eene herstemming plaats tusschen de hh. m". O. W. Star Numan en J. P. van Bossewaarvan de uitslag was dal met 16 stemmen gekozen werd de heer mr. O. W. Star Numan thans commies-griffier der tweede kamer. De heer van Bosse be kwam 14 stemmen. Tegen morgen zijn de begrooting voor Ned. Indie en eenige andere ont werpen aan de orde gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden is het hoofdstuk Marine met algemeene stemmen aangenomen, nadat de minister nader verklaard had. alsvorens de Koning der Nederlanden naar lndië te zenden, te zullen overwegen of de lijnen van het achterschip verandering eischen. liet hoofd stuk Nationale schuld is mede met algemeene stemmen aangenomen, nadat de hh. Wintgens en Corver Hooft verklaard hadden dat zij den ongunstige» financiële» toestand, die lot leenen noopt, betreurden. De heer Hallmans achtte het doen van leeningen volstrekt niet onraadzaam. De minister wees er op dat voor leeningen ten behoeve van productive uitgaven de rentenlast niet drukt. Hoofdstuk financiën is aangenomen. Morgen voortzetting. Eergisteren is alhier, na «ene kortstondige ziekte, overleden de heer ds. G. Ruitenschild, theol. dr., hofprediker. Geboren te Leeuwarden den 15'i,d Mei 1801, had hij den ouderdom van ruim 76 jaren bereikt. Gedu rende 43 jaren mogt hij in deze gemeente arbeiden en zoowel door zijne uitstekende gaven als door zijne edele hoedanigheden, zijn verdraagzame» geest en gemoedelijkheid de innige achting en liefde van zijne en andere gemeenten wegdragen. De heer G. A. Radeniaker, laatstelijk predikant bij de Ned. herv. ge meente te Dordrecht, werd gisteren avond in de Groote kerk door ds. Knolt- nerus als predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier bevestigd met eene rede over 1 Petri V vs 2 4. RLMTKNI.AADSCIIK Bi:itIGTKN 8Sm«KL.ASriï. LONDEN. 9 December. Men verneemt het vergaan van het stoomschip European. De European, eene der grootste booten van de Union-Company, kwam van de Kaapstad met beslemming naar Southampton. Al de opvarenden en de mailpakketten zijn gered. IfRANKAtJK. De maarschalk Mac Mahon heeft aan de voorzitters van den senaat en der kamer van afgevaardigden medegedeeld, dat de onderhandelingen met den heer Dufaure zjjn afgebroken. Men dacht dat men in de zitting van den senaat van Zalurdag aan Dufaure opheldering zou vragen omtrent den staat van zaken, maar dat is niet geschied. De heer Batbie, met wien de maarschalk thans onderhandelingen voert, heeft in eene bijeenkomst van constilutionelen gezegd, dat de maarschalk alle concessiën doet. die over een te brengen zijn met de eer. Volgens de republikeinsche bladen wil Mac Mahon de ministers van oorlog en van marine behouden, omdat zij de deur voor de coups d'état openen en sluiten, en den minister van bnitenl. zaken-wil hij niet laten gaan. omdat deze noodig is ter bescherming van de belangen van het Vatikaan. De clericale bladen hebben vuur en vlam gebraakt, toen het den sclijjn had dat de heer Dufaure het met den maarschalk eens zou worden. De Pays noemde dit voor den maarschalk eene nederlaagerger dan die bij Sedan en vergeleek hem thans bij Bazaine. Naar men uit Versailles aan het Journ. des Déb. meldt moeten de constilutionelen uit den senaat eene bijeenkomst hebben gehouden, waarin de heer Batbie hun gevoelen heeft gevraagd omtrent eene kamerontbinding. De heer Bocher en vele zijner collega's moeten toen hebben verklaard, dat zij het onmogelijk achtten, in zulk eene gewigtige quaeslie zoo maar dadelijk een oordeel uit te spreken. Naar men vernam, was dien ten gevolge tegen den avond eene nieuwe bijeenkomst belegd en rekenden de partijen der reg- terzijde. dat minstens de helft der constitutionelen voor eene ontbinding gestemd was. Mac Mahon heeft de afgevaardigden Boger-Marvaise en Louis Legrand bij zich ontvangen die hem adressen van den handelsstand uit hunne de partementen overhandigden. Toen Legrand den maarschalk nader wilde bekend maken met den nood in het departement du Nordriep Mac Mahon uit: "Ja, ja. ik weet het; 'lis te betreuren; maar 'tis overal zoo." In den verderen loop van het gesprek wees Legrand op de vele handteekenin- gen onder het adres."Oviel Mac Mahon hem in de rede«dat zegt niet veel, want de helft heeft geteekend uit vrees. Men zal de lieden be dreigd hebbendat men hunne huizen in de ascli zal leggen." ITALIË. Het bekende, ^herhaaldelijk verdaagde regtsgeding der gravin Lambertini tegen de erfgenamen van kardinaal Antonelli is Donderdag II. te Rome voor gekomen. De advocaat der eischeres, Taiani, betoogde, dat het vaderschap van den kardinaal mondeling mogt bewezen worden, en dat op dit stuk de oude pauselijke wetgeving h> hoorde te worden toegepast, zich verbindende om in het uiterste geval met ite moeder der gravin voor den dag te komen. De heeren Bacchettoni en Mari, die voor de gedaagden het woord voerden, ontkenden, dat mondelinge geluigenisseu op dit punt tegenover onwraakbare bescheiden konden worden toegelaten De regtbank verdaagde hare uit spraak, maar men gelooft dal de verweerders het winnen zullen, tenzij dan dat werkelijk de vrouw, bij wie de kardinaal de gravin heet gehad te hebben, te elfder ure komt opdagen. HlllTICHLAI». De Nordd. Allg. Zeil. meldt, dat prins Bismarcks gezondheidstoestand hem nog niet vergunt binnenkort naar Berlijn terug te keeren Welligt zal hij zijn verlof eerst in het voorjaar als geëindigd beschouwen. De t.hinesche gezant te Berlijn is ontevreden. Zijns inziens wordt hem te weinig eerbied betoond. Ofschoon hij door zijn keizer slechts is be noemd tot buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister, meende hij toch ten opzigte der étiquette aanspraak te kunnen maken op alle regten van een ambassadeur. Zooals op meer plaatsen hebben de leden van zijn gevolg op straat veel Ie verduren van de jeugd. Zij staan dikwijls bloot aan be- leedigende plagerijen, waarlegen de policie reeds maatregelen heeft moeten nemen. Te Remagenin de Rijnprovincie, heelt een hevige brand gewoed; tien huizen en vijftien schuren zijn in de asch gelegd. RUSLAND. Officieel wordt uil Bogot gemelddat het gevecht van 4 December bij Mahren en Elena oneindig ernstiger was dan uit de eerste bcrigten moest opgemaakt worden. 50 officieren en 1800 soldaten werden gedood of ge wond; 11 stukken geschut gingen verloren, waarvan 7 door den vijand veroverd werden daar zij wegens het gebrek aan paarden onmogelijk ver voerd konden worden. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Voorts be paalden zich de operaties tot het afslaan van den Turkschen rcgtervleugel die uit Slatarilza op Behrowa teruggedrongen werd. Blijkens een dagorder van den groolvost Michaelopperbevelhebber van het leger in Azie en gouverneur van hel gebied van den Caucasus, is de pro vincie Kars in twee administrative districten, de sandjaks Kars en Tehaldyr, gesplitst. Tl ltEi 8.1 K. De Bauque impériale Ottomane Ie Konstanlinopel heeft de inschrijving opengesteld op een 5 pCls Turksche leening van 5 millioen tegen den koers van 52 pCt. De coupons zijn betaalbaar 10 April en 10 October. De

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2