LEIDSCHE COURANT. woensdag 5 december. binn e n la n dsc 11e berigtgn, buitelnlaisüsche berigten. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en leestdagen uitgezonderd. De grijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de exjteditickoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. M°. 287. LEIDEN, 4 December. Ter verkiezing van twee leden van den gemeenteraad zijn heden opge komen: in de le afd. van de 747 kiesgeregligden 228 kiezers, en in de 2e afd. van de 923 kiesgeregligden 190 kiezers; in hel geheel van de 1670 kiesgeregtigden 418 kiezers. Zaturdag den 8,I,B dezer, des namiddags ten 2 ure. zal de heer dr. K. Martin hel hoogleeraarsambt aan de universiteit alhier aanvaarden, mei hel houden eener redevoering in het groot auditorium van het akademie- gebouw. Aan het depart, van marine le 's Hage zal op 13 December aanst. o. a. aanbesteed worden de levering van 300 stuks eenmans wollen dekens. Bij de Zondag II. te Voorscholen gehouden herstemming tusschen de hh. A. E. vau Kempen en P. Yperlaan is door de ste geregtigden gekozen tot notabele der herv. gemeente van Voorschoten en V'eur de heer A. E. van Kempen. Tol leden van het Indisch genootschap zijn benoemd de hh. mr. 1. de Louter. mr. L. de Harlog, mr. J. Hulshof Pol. J. J. van Santen, J. J. van Schreven, allen te Amsterdam, C. Bosscher, adj.-directeur van het binnen- landsch bestuur in Ned.-Indië. te 'sGraveuhage, en mr. VV. van der Kaay, lid van de tweede kamer, te Leiden. Naar de Amst. Ct. verneemt, heeft men te Amsterdam eene merk waardige tentoonstelling te verwachten. Het Neilerl. zendeling-genootschap heeft van zijnen zendeling op Savoe, den heer Teller, erne belangrijke ver zameling van voorwerpen, door de Savoenezen vervaardigd, ontvangen, die voor de Parijsche tentoonstelling is bestemd. Eer zij derwaarts gaat, heeft men aan het Amsterdamsch afdeelingsbesluur voorgesteld de voorwerpen te Amsterdam in eene openbare zamenkomst te doen bezigtigenwaarbij een der Hotterdamsche hoofdbestuurders, de heer van Grietliuyzen, die wil ko men verklaren en bespreken. In de werkplaats van den Rijnspoorweg te Utrecht is Zaturdag nacht een kistje, waarin het busgeld der werklieden werd bewaard, opengebroken en van zjjn inhoud beroofd. Naar men zegt, zou de schuldige reeds ont dekt zijn en bekend hebben, llcra was gedurende den nacht de bewaking der eigendommen van de maatschappij opgedragen, in welke betrekking hij reeds geruimeu lijd werkzaam was. -- Te Wij he is Zondag nacht eene broodbakkerij met schuur een prooi der vlammen geworden, waarbjj ook twee runderen omkwamen. Te Andel is bij het afzetten van passagiers van de Bossche boot, het veerbootje omgeslagen, waarin men vermoedt dat zich 18 passagiers bevon den. Men weet niet met zekerheid of en hoeveel personen er zyn veronge lukt; men vreest evenwel, dat er menschen zyn omgekomen. "s GRAVENHAGE 4 December. Door Z. M. is ter zake der krijgsverrigtingen in en om Longbaltah op 31 December 1874, alsnog benoemd tot ridder 4' kl. van de Militaire Willemsorde, de fuselier van het leger in Nederl. Indie J. Verdouw. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer S A. Welfling, te Parijs, tot het aannemen van de versierselen der orde van Medjtdich 4' kl. hem door den Sultan van Turkije geschonkenen aan jlr. P O. H. Gevaerts van Simonshavenhofmaarschalk van wijlen 11. M. de koningin, tot het dragen der versierselen van ridder 1' kl. der orde van St. Stanislas, hem door den keizer aller Russen geschonken. Tot adjunct-commies bij het depart, van oorlog is benoemd de eerste klerk P. W. Steenbergen. Tot burgemeester der gemeente Melissant is benoemd de heer J. Zaaijer Pz. i Tot directeur van het postkantoor le Wolvega is. benoemd de heer J. Bont, thans in die betrekking te Rjjssen. en tot directeur van het postkan toor te Vlaardingen de heer H. A. Monhemius, thans commies der poste rijen 2' kl. Door Z. M. is bij den generalen staf benoemd tot kolonel, de luit.- kolonel J. M. A. van llellenberg Hubar. van dien stal, en zijn in rang en ancienneleit overgeplaatst bij den generalen staf, de majoor J. 11. II. Dom- mers, van het 7' reg. inlaut eric, en de kapitein R. J. van Moock, van het eorps ingenieurs, mineurs en sappeurs. Door Z. M. zijn benoemdbij het wapen der cavalerie tot ritmeester 2e kl.bij het 4' rcg. huzaren, de le luit.-adjudant J. A. ürt. van het 2' reg. huzaren; bij het wapen der artillerie: tot voorzitter der commissie van proefneming, de majoor VV. C. Hojelvan hel 3« reg. vesting-artillerie, die, in verband daarmede, in z(jnen rang wordt overgeplaatst bij den staf van het wapen; tot kapitein 2e kl., de le luit. G. K. C. baron van Lijnden, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië; bij het 1' reg vesting-artillerie, tot kapitein 2' kl.de le luitt. E. Adema, van het 2', en W. van Lelyveld, van het le reg. vcld-artillerie; tot 1'» luit., de 2' luit. W. A. Sodenkamp, van het corps; by het 2' reg. vesting-artillerielot 1'» luit., de 2e luit. J. E. de Man, van het corps; by het 3e reg. vesting-artil lerie, tot majoor, de kapitein A. J. F. F.gter. van het 1« reg. veld-artillerie; tot 1'" luit., de 2' luit. H. van Uogendorp. mede van laatstgenoemd corps. Door den minister van koloniën zijn de hh: L. F. H. ten Hones, adjunct-inspecteur bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen; C. J. van Vassen, trein-inspecteur bij de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij; K. H. Schüssler, stationschef by de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen; M. E. J. Kohier, ambtenaar bij die maatschappij; W. Franken, onderstationschef bij die maatschappij, en C. G. J. Bekkers, machinist, ge steld ter beschikking~ van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om bij de dienst der exploitatie van staatsspoorwegen op Java te worden be noemd: de eerstgenoemde tot chef der vierde afdeeling (vervoer); de tweede tot chef der controle; de derde tot stationschef der eerste klasse; de vierde en vijfde tot stationschef der derde klasse, en laatstgenoemde tot macht- i nist 2' klasse. j De minister van waterstaat enz. zal Donderdag aanst. geen gehoor I verleencn. In de zitting van de tweede kamer van heden zjjn de hh. de Roo van Alderwerelt en Sickesz toegelaten. Ingekomen is een ontwerp tot herzie ning der kiestabel. Uitvoerige algemeene beschouwingen zjjn gevoerd over de staatsbegrooting. De meeste redevoeringen ademden welwillendheid. De minister Kappeyne heeft uitdrukkelijk geconstateerd dat de regering toepas sing wenschie der grondwet en de handhaving der beginselen waarvoor zij is opgetreden. Hoofdstuk I is aangenomen. Morgen voortzetting. De hooge raad der Nederlanden heeft heden eene openbare algemeene vergadering gehouden tot de plegtige installatie van m'. J. D. W. Pape als president en mr. C. H. Gockinga als vice-president in het hoogste regterlnk collegie. Door de arrond.-regtbank alhier is heden vonnis gewezen in de eerste groep onteigeningszaken van de spoorweg-maatschappij Leiden—Woerden. De reglbank wees daarbij de vorderingen der maatschappij tot onteigening toe en bepaalde de schadeloosstelling in zake: Jacobus Belt op 2314.90, Jan Belt op ƒ3240.20 en mr. J. W. Pape op ƒ7665.52 Daar deze bedra gen hooger zijn dan door de maatschappij waren aangeboden, veroordeelde de reglbank haar in de kosten der procedures. Vervolgens nam de snbst -officier mr. van der Kemp conclusie omtrent de zaken derzelfde maatschappij ten aanzien der gedaagden J. DorrepaalG. van der Post en C. Kaptein. Naar zijne meening moesten in deze worden toe gekend aan: Dorrepaal 16914 52, v. d. Post 2830.40 en Kaptein 16053.73 en de eischende maatschappij in de kosten worden veroordeeld. De uitspraak in deze zaken is bepaald op 18 December. Eindeljjk werd weder een viertal onteigeningszaken bepleitwaarbij het betrof de onteigening van percelen in de gemeente Hazerswoude. M". Was en van Nierop traden ook nu als advocaten op. BUG ELAN». LONDEN. 3 December. De heer Forbes, de correspondent van de Daily News, die thans in Engeland vertoelt, houdt hier en daar voordraglen. Voor een aanzien lijk gehoor van militairen heeft hij eene voordragt gehouden, waarin hij de krijgsoperalien der Russen in Europcesch-Turkije aan eene critiek heeft on derworpen. Hij was o. a. van oordcel. dat generaal Gurko. toen hy het eerst den Balkan was overgetrokken, had moeten ondersteund worden, het i had mogen kosten wat het wilde. Aan het slot zijner voordragt zeide de heer Forbes: Tegenover deze ver gadering van krijgslieden heb ik alle reden tot bescheidenheid. Maar op een punt durf ik stout spreken. Wat wij nu hebben is een leger van knapen. Gelooft een man, die veel gezien heeft, zoowel van geoefende als van ongeoefende soldaten. Willen wij. als de nood aan den man komt, groot onheil verhoeden,^lan hchooren wij inderdaad maatregelen te nemen, om te zorgendat onze officieren bij het leger blijven en niet genoopt wor den burgerlijke betrekkingen te zoeken. En nog dringender bijna is de noodzakelijkheid, om het oor te sluiten voor alles wat de strekking hebben kan, om ons kader te verminderen Een leger kan niet goed zijn, wanneer enkele officieren als verdrinken onder eene menigte manschappen. In de streek van Dean heerscht eeu verschrikkelijke ellende onder de mijnwerkers, die wegens een door de mijn-eigenaars voorgenomen loonsver mindering het werk gestaakt hebben. De meeste arbeidersanders zoo welvarend, zijn zoo goed als tot den bedelstaf gebragt. Ettelijke houderden vrouwen hielden een bjjeenkomstwaarop besloten werd, de koningin om hulp en uitkomst te smeekeu. Eeu hulpcomité is opgerigt om te trachten in den uitersten nood te voorzien. Op de Noordwestbaan tusschen Bangor en Amwich, in Wales, heefteen spoorwegongeluk plaats gehad. De storm van Woensdag had de fondamen ten van de brug over de rivier Alaw zwaar beschadigd, zoodal zij geen weérstand kon bieden aan den schok van den posttrein, die er den vol genden dag over reed. Gelukkig bevonden er zich geen passagiers in den

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1