IJ UIT E MA MSC 11 BMtlGTKN. Be maatschappij van landonlginning ie Apeldoorn is door de regtbank te Zulphen verklaard in slaat van faillissement. Te Pingjum is Zalurdag eenc boerderij afgebrand waarhij 28 sinks vee zijn omgekomen. Men meldt uit 's Uertogenboschliet water was Vrijdag II. in drie dagen gewassen 1.20 M, en leekende toen 4.38 M. A. P. Eenige wegen die naar de stad leidenstonden reeds onder. Blijft de was nog aanhou den dan loopt de gemeenschap met de Langstraat gevaar van tc worden afgebrokeu. Te Tilburg werd Donderdag II. in een woning op den straatweg van Tilburg naar Breda, even buiten de kom der eerste gemeente, een stoute diefstal gepleegd. De vrouw des huizes had zich eenige oogen blik ken ver wijderd en vond bij hare thuiskomst dat uit eene kast eene som gelds van CO was ontvreemd. 'sGRAVENIIAGE. 3 December. Door Z. M. zijn benoemd: tot rijksontvanger te Kampen, de heer J. A. II. G. Wilmar, thans controleur te Deventer, en te Hillegersberg, de heer G. ,1. Kerkwijk, thans te Texel. Aan de rijt*s hoogere burgerschool te Warflum is benoemd tol lecraar de heer L. M. den Hollander, te Middelburg, en lot tijdelijk leeraar de heer M. van Bruggen, ie Steenbergen. De heer W. F. van Erp Taalman Kip, afgetreden minister van marine, is hersteld in het genot van hel hem vroeger als eervol ontslagen ambte naar in Nedorl. ludië toegelegd pensioen van ƒ3795 'sjaars. en aan hem is. als gewezen hoofd van het dep. van marine, toegekend, ten laste van den staat, een pensioen van 205 'sjaars. De ministers van justitie, van financiën, van oorlog en van marine zullen in deze week geen gehoor verleenen. lieden is de gewijzigde beg rooting van het departement van oorlog in de afdcelingen der tweede kamer onderzocht. KKUKLANB. LONDEN 2 December. Het door lord Derby aan de door lord Slralhedcn aangevoerde deputatie gezegde wordt, gelijk te verwachten was, door de dagbladen verschillend beoordeeld. De Time» en Daily News keuren het goed. De conservatieve bladen zijn er niet mede tevreden. De )lorning Post gelooftdat lord Derby veel te weinig gewigt hecht aan de innemiug van Kars. De Standard is van oordeeldat lord Derby niet krachtig genoeg heeft geantwoord. De Daily Telegraph doel evenwel opmerkendat de minister, behalve dat hjj herinnerd heeft aan de door de regering aan Rusland gestelde voorwaar den nog bovendien uitdrukkelijk verklaard heeftniet te zullen dulden dat Rusland zich meester maakt van Konstantinopel. John Carr, Charles Martin en Hibbert, bijgenaamd Augustin George, beschuldigd van den dielstal van twee millioen fr. op den noorder-spoorweg tusschen Calais en Boulogne gepleegd te hebbenzijn door het hol van assisses te Londen van regtsvervolging ontslagenomdat de misdaad bedre ven is in Frankrijken de Engelsehe justitie zich niet heelt in te laten met hetgeen in andere landen gebeurt. John Carr, bij wien 500,000 fr. effecten behoorende tot de gesiolenegevonden waren werd omiddellijk op vrije voeten gesteld; doch Charles Martin en Hibbert moesten in hech tenis bljjven, want de Fransche regering heelt de uitlevering van Martin gevraagd en de Oostenrijksche vraagt die van Hibbert. De regler van Bowstreet moet beslissen of zij uitgeleverd zullen worden. FHANkKlJ K. De hoop op eene vreedzame oplossing der crisis, waarop men in de laatste dagen hoop had, is weder aan het afnemen. Men vreest dat de raadgevers op het Elysée, die Mac Mahon op den tol nu toe gevolgden weg hebben gedreven, hunne overmagt op hem zullen weten te behouden en hem tol voortdurend verzet zullen overhalen. Behalve met de hceren Grévy en d'Audifl'ret-Pasqiiier had Mac Mahon ook een onderhoud mei den heer de Lesseps, die, naar Egypte terugkeerend afscheid kwam nemen. In den loop van het gesprek kwam men op de crisis. En tot verbazing van den maarschalk, raadde ook dc heer de Les- seps terugkeer tot de parlementaire regering, verlaten van de staatkunde van verzet aan. Dc hersenschimmen omtrent een tweede ontbinding werden door den heer de Lesseps sterk bestreden. De lUonitenr meldt dat de meerderheid in de kamer verlangt een mi nisterie uit de linkerzijde, waarborgen legen een terugkeer tot de politiek van verzetveranderingen in hel ambtenaars-personeelde opregte hand having van de ministeriële verantwoordelijkheid. Mac Mahon zou hiertoe bereid zijn, maar verlangt, dat de begrooting aangenomende conserva tive verkiezingen goedgekeurd, hel onderzoek naar de handelingen van het ministerie van 16 Mei gestaakt worden zal. Beide partijen hebben in deze alle achterdocht laten varen. Een bemiddeling is gemakkelijk, alleen ont- breikt nog maar de bemiddelaar. De noodlottige inmenging van sommige partijmannen kan alles nog doen mislukken'; men moet zich daarop voor bereid houdenwant zij doen wanhopige pogingen hiertoe. Men verzekert dat de kaaier, op voorstel van de commissie voor de begrooting, het verzoek van den minister Welclic weigeren zal. om de inning der vier directe belastingen, ten bedrage van 400 millioen. goed te keuren zonder dat de maarschalk eenige waarborgen voor de toekomst ge geven heeft. Echter zal men de opcenten toestaandie ten hale van de departementen en de gemeenten komen m waarvan de opbrengst respecli- veljjk over departementen en gemeenten vóór 1 Jautiarij verdeeld moet wor den door dc kamer en de algrmcenc raden. Van dc rest der middelen indirecte belastingen'acoijiwnenz. is geen sprake om de inning te staken. Uet is nader gebleken dat niet de tegenwoordige minister van binncn- landsche zaken aan de prefecten last heeft gegeven de papierendie be trekking hebben op de verkiezingen en die den heer de Fourlon kunnen compromitlereuuit het prefectoraal archief te verwijderen; maar dat der gelijke maatregel is uitgegaan van de Fourlou zelf. Vóór zijn aftreden heeft hij met dat doel aan dc prefecten eene strikt vertrouwelijke circulaire gezonden en daarvan precies zoovele exemplaren laten drukken als er pre fecten warentot wie hij deze geheime mededceliug wilde riglen. Hij heeft voorts den prefecten aangeschreven om hem hel exemplaar der circu laire terug te zenden zoodra zij kennis van den inhoud zouden genomen hebben. Als candidaat voor het lidmaatschap der kamer, voor het 9de arrond. van Parijs, wordt genoemd de heer Emile de Girardin. Men acht zijne ver kiezing waarschijnlijk. De lUonitenr spreekt het berigt van den Figaro tegen, volgens het welk bisschop Dupanloup lol kardinaal benoemd is. Dc minister van binnenlandsche zaken heelt dc beide policiedienaren te Arles ontslagen, die eenigen tijd geleden den senator Pdlelan op straat hebben beleedigd. Naar men uil Calais berigt zijn in den jongsten storm in het Kanaal 23 schepen te gronde gegaan, 48 gestrand, 34 zwaar beschadigd. 55 van ankers, masten en kettingen beroofd, terwjjl circa 200 menschen daarbjj het leven verloren. De waarde van de vaartuigen, die schipbreuk leden wordt op ongeveer 3 millioen gulden geraamd. RUSLAND. De Golos stelt de volgende] vredesvoorwaardenDe afscheiding of althans de autonomie van Bulgarije. In verband daarmede slaat de quaestie van het grondbezit, dat wil zeggen: de verhouding der Mohammedaansche grond eigenaars tot de bevolking. Zoolang deze zaak niet geregeld is, kan het Russische leger niet over den Donau terugkeeren. Tot bescherming der Russische overheid zouden, onder hare leiding, plaatselijke troepencorpsen kunnen gevormd worden. Als schadeloosstelling verlangt de Golos verder: uitbreiding der Russische vloot, onbelemmerde doorvaart in de Middelland- sche Zee. alstand van eenige vestingen, zooals: Kars, Batum.enz. Eindelijk wenscht het blad, dat de vredesvoorwaarden worden bekrachtigd door een verdrag tusschen de oorlogvoerendenzonder deelneming van Europa. Aan het slot van het artikel leest men: Evenals Alexander I zeide, dat hij zijn zwaard niet in de schede zou steken, zoolang nog een vijand op Russischcn bodem staat, evenzoo moeten wij het zwaard niet nederlcggenzoolang nog één Christen zich onder de heerschappij van Turkije bevindt. Officieel wordt uit Bogot gemeld: Na het gevecht op 26 Nov. bij Metschla en Trstenik, werden op hel voor onze stellingen gelegen slagveld ongeveer 2500 Turkscbe gesneuvelden gevonden. De keizer van Rusland bezocht dezer dagen de troepen en posit iën van generaal Gurko bij Telisch en bleef bjj deze gelegenheid 18 uren lang te paard. De Czaar omhelsde generaal Gurko driemaal en overhandigde hem 'een met diamanten omzette eeresabelzeggende«ik zal u en de uw en niet vergeten." Vóór de troepenrevue werd een plegtige veldmis gehouden. De in het front zich bevindende ligt gewonde officieren en soldaten begif- Stigde de Czaar met ridderorden en geschenken in geld. TTUKIJE. Een berigt van Suleiman-pacha, uit Rasgrad, dd. 28 November, ge waagt van een groote verkenning, welke Jl. Dingsdag van Kadikiöi uit, met 30 balaillons infanterie, eenige afdeelingen cavalerie en 8 batterijen in de rigting van Trstenik en Metschla plaats had. Het kwam lot een treffen met een even sterke troepenmagt der Russen. Eerst trokken laatstgenoem den op Fystenik terug, doch later, versterking ontvangen hebbende, dwon gen zjj de Turken een defensief standpunt in te nemen. Den volgenden morgen trokken de verkenningstroepen naar Kadikiöi terug. Het verlies der Turken bedroeg 8 officieren en 208 dooden; 43 officieren en 602 man werden gewond. Op hetzelfde tijdstip vielen de Turken de Russische troe pen aan, die naar Pyrgos op verkenning logen. De Turken dwongen de Bussen hun verdedigingswerken van Pyrgos tot Metschla op te geven. Later kregen de Russen versterking en noodzaakten de Turkenzich weder tot het defensive te bepalen. De Turken verloren hierbij 74 dooden; 250 man werden gewond. Naar men uit Bucharest aan de Köln. Zeit. meldt zou Mehemed-Ali er in geslaagd zijn Prawetz te heroverenwaardoor het bezit van Etropol voor dc Russen van veel minder belang was geworden. Bij eene kanonnade tusschen Giurgevo en Rustschuk is in eerstge noemde plaats een kruidkelder ontploft, waarin o. a. 60 bommen en 50 granaten geborgen waren. De ontploffing rigtte groote verwoestingen aan, maar veroorzaakte geen enkelen doode of gewonde. De Russen hebben nog niet afgezien van een aanval op Erzerum. Zij werpen nog steeds schansen op. De bewoners vlugten naar Erzingbjan en Baiburt en ook de zetel van liet burgerlijk bestuur is naar de laatste plaats overgebragl. Door drie Turksche oorlogsschepen is eene poging gedaan om voor Antivari troepen te ontschepen, maar die poging werd door het vuur der Montenegrijnen verijdeld. OOST-INDIE. BATAVIA. 26 (Ictober. Volgens het Hat. Hbl. 5 zijn van Alchin. sedert hel vertrek der vorige mail, geen berigten ontvangen, en dc tijdingen van overig Java en de bui tenbezittingen lossen zich op in twee klaglen: droogte en onveiligheid. Wat dc eerste hetrelt, staal deze oostmoesson als een eenig voorbeeld uit de laatste dertig jaren. Sedert Mei geen regen, en nog is er geen schaduw van verandering te bespeuren. -- Volgens berigt van den resident van Amboiua bleef de rust in dat ge-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2