UUiTKM.AM)SCIlb: BKMGTKN. PER TELEGRAAF. Wille, hortulanus te Leiden, Boer, inspecteur der rijksbeplantingenen Zocher, boomweeker te Haarlem. In bel laatst der volgende maand zal te dezer stede het examen plaats hebben voor lien, die in het Nederlandsch corps diplomatique wenschen te worden toegelaten. Een der proceduresWaarmede hel gemeentebestuur alhier wordt be dreigd. zou reeds heden, als zijnde van zeer urgenlen aard. een onderwerp van behandeling bij den regter hebben uitgemaakt. Dit proces betreft indi rect de verbetering cener passage der residentie, de verbreeding namelijk van de Lange Poolen. Tusschen de bjj de wet onteigende gebouwen in die straat geeft de zoogenaamde "blauwe gang" een doorlogt tot andere wonin gen achter enkele onteigende perceelen gelegen. In een muur van dien gang werden dezer dagen van gemeentewege eenige galen gemaakt, hetgeen voor zeker onderzoek noodig bleek, doch toen men daarmede bezig was, liet de eigenaar van den quaestieusen gang, die verzuimd was in de onteigeningswet Ie worden opgenomenzijne regten gelden en werd bjj deurwaardersexploit verder breken verboden en de stad wegens die onregtmalige daad op korten termijn voor de regtbank tot schadevergoeding gedagvaard. Daartoe strekte dan ook de conclusie van den eigenaar van den gang, heden door den pro cureur mr. Hinlopen voorgedragen. Deze verzette zich ook krachtig tegen de inwilliging van een door den procureur Veegcns namens het gemeentebe stuur lot de regtbank gcrigt verzoek, om veertien dagen uitstel van de be handeling te verleenen, ten einde het bestuur in de gelegenheid te stellen zich lot zijne verdediging voor te bereiden. In weerwil van dit verzet stond de regtbank het verzoek van m'. Vcegens toe, zoodat de behandeling van deze llaagsche muurqnaestie eerst zal plaats hebben den 14 December aanst. FltAKHBlJK. De onzekerheid omtrent hetgeen Mac Mahon zal doen om aan de te genwoordige moeijelijkheden het hoofd te bieden, blijft bestaan. Aan voor onderstellingen ontbreekt het niet. maar hetgeen men hel minst verwacht kan gebeuren. De conservative omgeving van den maarschalk schijnt nog hel veld te hebben behouden. Reeds is gemeld dat Mac Mahon geweigerd heeft gehoor te verleenen aan de "Chambre syndicale" van Parijs. Men verneemt dat hij in last had den president een adres te overhandigen, waarin werd uiteengezet, dat de tegenwoordige benarde toestand van handel en nijverheid voornamelijk het gevolg is van de onzekerheid en de vrees, waarin het land sinds vele maan den verkeert. In uwe hand, zeggen adressanten, ligt het aan dien ontzet- lenden toestand een eind te maken en de verschrikkelijke bedreiging te kee- ren van een botsing tusschen de magten in den staat, en wel door aan den wensch der natie, zooals die bjj de jongste verkiezingen is gebleken, geheel en oprecht voldoening te geven, Gij kunt. nu de tentoonstelling van 1878 op handen is. Frankrijk veroorloven zjjn gasten op waardige yvijs gastvrij heid te verleenen door tl te laten leiden door uwe vaderlandsliefde. YVjj blyven hopen, dat gjj dit zult willen." In de France doet de heer de Girardin het voorstel den maar schalk Mac Mahon nu reeds de drie nog overige jaren van zjjn traetement (1,800,000 Ir.) uit te betalen om hem het heengaan gemakkelijker te maken. De commissie van enquête naar de verkiezingen ontvangt dageljjks groote bezendingen stukken uit de departementen. Zoodra het dossier van een departement volledig ingeleverd is en het blijkt uit de feiten in de stukken vermelddat een nader onderzoek noodzakelijk wordt geacht dan benoemt de commissie gemagtigden die zich tol het instellen van een onderzoek naar het departement en de plaats zullen begevenwaar de betwiste verkiezing gehouden werd. Te Montauban is een veertien dagen geleden de zuidelijke aldeeling der «Nationale evangelische conferentie" van predikanten vergaderd geweest, waarin met 48 tegen 22 stemmen, terwijl twaalf leden zich onthielden, eene motie is aangenomen, strekkende om den minister van eeredienst uit te noodigen, eene nieuwe synode bjjeeu te roepen, of wel de wenschen der vorige synode uit te voereneen en ander met het oog op de overbrenging der gemengde protestantsebe theologische faculteit van Straatsburg naar Parjjs. welke, door de wijze, waarop zij geschied was, noch aan de be- doeliugeu van de synode der hervormde, noch aan die van de synode der Luihersche kerk naar het oordeel der conferentie geacht kon worden vol daan te hebben. De Union heeft mede berigtcn uit Rome ontvangen, volgens welke de toestand van den Paus van dien aanl isdat hij aan zijne omgeving onge rustheid inboezemt. De geestvermogens van l'ius IX zijn nog altoos helder, maar zijne ligchamelijke krachten nemen af. De Ass. Kal. bevat de volgende depêche uit Rome. onder dagtcekening van 2G Nov.: Liet collegie van kardinalen beeft dezen morgen een uitvoe rende commissie verkozen, uit vijf kardinalen bestaande en bestemd om zoolang de tegenwoordige toestand van den Paus zal durenalle geestelijke en administrative zaken te besturen. De kardinalen Simconi en Ledocltowski I maken deel dezer commissie uit. De krachten van Pius IX nemen zacht- kens. maar voortdurend af. S» li I T M BI l. t Te Berlijn heeft de policie een berucht persoon aangehoudenHerbst gehceten die bekend heeltdat hij de brieven aan de policie gezonden had waari n de aankomst van den Pool Lubowski te Berlijn werd aange kondigd als van een man die een aanslag tegen den keizer en prins Bis marck in den zin had. Door het gereglshof in Neder-Beijeren zijn twee jongelieden van fat soenlijken huize, de een 19 en de ander 17 jaren oud, tol 12 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Een alkeer hebbende van werken, hadden zij zich aan lediggang overgegeven en ten einde aan geld te komen de waardin eener hoeve, waar voor de touristen ook bier werd geschonken, vermoord. Naar men uit Weenen aan de Köln. Zeil. meldt verwacht men, wan neer Plewna mogt vallen, de bemiddeling van Duitschland voor een wapen stilstand en wel met het bepaalde doel van een afzonderljjk tusschen Rus land en Turkije Ie sluiten vrede. Voor zulk een vrede verklaart Duitschland zich ten stelligste. Prins Bismarck is van het denkbeeld van een congres afkcerig en Oostenrijk ontving van Duitschland de verzekering, dat bij een afzonderlijken vrede Oostenrijks belangen beter en gemakkelijker gewaar borgd zouden kunnen worden dan op een congres. TIJRHME. Naar men uit Belgrado aan de Pol. Corr. meldt slaat het vast dat Servië aan den oorlog zal deelnemen. Het begin der vijandelijkheden is nog eenigen tijd uitgesteld, omdat men gaarne zou zien dal Plewna zich over- gal voordat de Servische troepen te velde trokken. Men wil niet te veel in de waagschaal stellen. Eenige officieren in het Servische leger hebben ech ter in hun ijver de voorzigtigheid der regering haast Ie schande gemaakt. Een bataillon, dat de grenswacht bij Vratarnica heeft, begaf zich op Turksch grondgebied met hel doel om eenige Bulgaarsche vrouwen en kin deren, die door Turken mishandeld werden, te bevrijden. De Turken ver zetten zich tegen deze schending der grenzen in vredestijd eu joegen de Serviërs terug. Toen dezen weder de grenzen overschreden haddenwilden zjj de Turken beletten de vervolging voort te zetten en vuurden zq op hen, hetgeen de Turken niet onbeantwoord lieten. Aan beide zijden kreeg men doodcu en gewonden. Muktar pacha bcrigt uit Erzerum dat de vijand, ten gevolge van de ontzagljjke verliezen, welke het gure weder hem veroorzaakt, gedwongen wordt zijne krijgsverrigtingen te staken. De sneeuw ligt op sommige pun ten een meter hoog. PARIJS, 29 November. De kamer heeft met 313 tegen 212 stemmen de verkiezing van baron Grosse te Albi vernietigd. PARIJS, 29 November. Mac Mahon heeft den president der kamer Grévy bjj zich ontboden. Zij hielden een langdurige conferentie op het Elysée. PARIJS, 29 November. De heer Batbie had gisteren avond weder eene ontmoeting met Mac Mahon. Men verzekert dat hij zijne pogingen ver nieuwde om den terugkeer te bewerken tot het normale parlementaire stelsel. PARIJS, 29 November. Op het vernemen, dat eenige senaatsleden en af gevaardigden bjj de presidenten der beide kamers stappen hebben gedaan om hun ongerustheid te kennen te geveu over de veiligheid der voksverte- genwoordiging en om te spreken over de wijze, waarop deze eventueel zou kunnen worden beschermd, heeft Mac Mahon zich genoopt gezien de presidenten van kamer en senaat bjj zich te ontbieden, ten einde hun mede te deelen dat een dergeljjke vrees allen grond miste en dat de volksverte genwoordiging in geen opzigt gevaar liep. KONSTANT1NOPEL29 November. De Turken vielen den 27"" Novem ber de Russische strijdmagt aan bjj Trostenik en Maliala. De Russen werden aanvankeljjk teruggedrongen, maar nadat zjj versterking hadden gekregen werden de Turken genoodzaakt zich tot verdediging te bepalen. Een Turk- sche verkenning in de rigling van Pyrgos had hetzelfde gevolg. KONSTANTINOPEL29 November. De Engelsche vloot, wier beslemming was om de Besika-baai te verlatenten einde te Smyrna te overwinteren, heeft uit Malta het bevel ontvangen in de Besika-baai te blijven, PARIJS, 29 November. De senaat heeft met 156 tegen 136 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Poriquctom de leden der com missie die belast zal worden met het onderzoek naar de oorzaken van de gedruktheid van handel en nijverheidin de afdeelingen en wel bij «scrutin de lisle" te benoemen. PARIJS, 29 November, 's avonds. De mogelijkheid eener schikking vindt al meer en meer geloof. MILAAN, 28 November. Naar men verneemt zal in het jaar 1879 te Milaan, onder opzigt van een comité met prins Humbert aan het hoofd, eene algemeene tentoonstelling worden gehouden, liet comité zou reeds de medewerking van de buitenlandsche regeringen hebben gevraagd. Het gemeen tebestuur zou reeds eene oppervlakte gronds beschikbaar hebben gesteld. Die dit jaar met St. NICOLA AS zijn schoen onder den schoorsteen zet, zal er misschien niet alleen speculatie en taai-taai in krjjgen van "beste- vaèr" Sinterklaas, maar iets beters dal de maag en het ligchaam warm houdt, en uit de groote wereldstad komt, en wel uit Parijs. Ouders, Peetooms, Peettantes enz., die de kinderen verrassen willen, znllen goed doen, door van Parijs, uit de Confectie-Magazjjnen van den Pont-Neuf. te laten komen de zoo bekende allerhelste, flink en sterk ge werkte HlNDERCOSTl'MEI. Kinder-Overjassen, mooije ratiné, zeer warm gevoerd, 3.50, 4.- /5.-, ƒ6.—. Hlnder-Costumes, zeer mooije fantasie-slof. 3.ƒ4.ƒ5.—ƒ6.— Vraag dus aan den Pont-Neuf te Parijs, den geïllustreerden Catalogus van alle Kinderkleederendie u per omgaande post. met aanwijzing hoe zelf de maat te nemen franco zal worden toegezonden. Vele menschen beklagen zich. dat ze des morgens bjj 't wakker worden eene groote belemmering gevoelen in de brooches, e n zeker gevoel van benauwdheid in het achterste gedeelte van de keel, veroorzaakt door min o( meer dikke slijmdeeltjes. Men wendt dan dikwijls heilige pogingen aan om ze kwijt te geraken, waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dik- j wijls het gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaagt, om de stofjes te verwijderen, die de ademhaling belemmeren.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2