BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. lijk weergegeven. Ook de dames speelden zeer aardig. Mevr. dn Bosq vol deed best, toen zij zich weêr in het bezit zag der braceletdie op een plaats geweest was, waar menschen van haar leeftijd niet te best gewild zijn. en hare onschuld werd overtuigend bewezen door de naïve uitdrukking: "Vous me prenez done pour line cocotte." Ook de dames Mondelet en Duvergé speelden als Dominos ttoses zeer goed. De voorsletling is met genoegen gezien en gehoord en wij hopen nog eens in de gelegenheid te zijn eene comedie te zien spelen onder de directie van den heer Leclère. sGRAVENHAGE. 28 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer mr. dr. M. van Lier, Ie Groningen, lot het. dragen der versierselen van ridder der orde van Karei III, hem door den koning van Spanje geschonken, en aan den heer F. C. Donders, hoogleeraar te Utrecht, tot het dragen der versierselen van kommandeur der orde van de Kroon, hem door den koning van Italië geschonken, Aan de volgende vreemdelingen is, mits zij overigens aan de daartoe bjj de wet gevorderde vereischten voldoen, vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven, als aan de jufvrouwen: K. Bandow, geb. te Koenigsberg (Prnissen); M. L. E. Berlet, geb. te Mandeure (Frankrijk); J. Ch. Corporaal. geb. te Uolesberg (Zuid-Afrika)J. B. C. Elberggeb. te Keokuk (Noord-Amerika); U. Iliickels. geb. te Cleve (Pruissen); L. II. J. Jung, geb. te Lausanne (Zwitserland), en den heer E. C. Peau, geb. te Meral (Frankrijkj. De commissie uit het gereglshof alhier heeft gisteren, na afgelegd examen, als candidaat notarissen toegelaten, de hh.W. L. Rliiidenbach. te Aardenburs; H. C. Schnethlage. te 'sHage, en N. G. van den Bos, te Rot terdam. Een adspirant werd afgewezen. Sedert verleden week wordt de gemeente bedreigd met drie processen. Vóór eenige dagen deed de tramway-maatscbappij protest tegen het verlee- nen van concessie voor een paardenspoorweg van het Rijnspoorwegstation naar het gemeentehadhuis te Scheveningen. Heden deelde de hurgemeester in de raadszitting mede dat hij een deurwaardersexploit ontvangen had ten verzoeke van recders Ie Scheveningen betrellende den rjjweg langs het strand, vólgens de reeders gevaarlijk voor de visschersvlooi: ook is de bur gemeester op korten termjjn aanstaanden Vrijdag voer de regtbank gedag vaard tot herstel van een muur in den zoogenaamden Blaauwen Gang in de Lange Poolen, waarin, ten einde te onderzoeken of die gang gemeente- eigendom was. van stadswege gaten waren geslagen. Deze muurquaeslie is van groot gewigt, daar zij voortspruit uit een onwillekeurig verzuim, dat de verbreeding der Lange Pooten niet weinig kan vertragen. Bij de aan vrage der wel tot onteigening van de huizen in die straat is bjj vergissing verzuimd den Blaauwen Gangden doortogt van de straat naar een blok huisjes, daarin op te nemen. De pogingen van het gemeentebestuur om het verzuim door onderhandschen aankoop van den gang en de woningen te herstellen mogtcn niet slagen, terwjjl tegen het verzoek aan den minis ter tot het voordragen van een nader kon. besluit tot onteigening door de hooge regering bezwaar werd gemaakt. Aan hel ministerie van binnenl. zaken werd lieden aanbesteed: het gedurende 1878 onderhouden van en het doen van eenige herstellingen aan de landsgebouwen te 's Gravenhage. Hiervoor was minste inschrijver de heer G. Klomp, te 'sGravenhage, voor ƒ26341. De eerstaanwezende ingenieur te 's Gravenhage heeft heden aanbesteed het uitbreiden der Oranje-kazerne enz. aldaar. Minste inschrijver de lieer Ph. Verbrugge, te Waddinxveenvoor ƒ39478. ENGELAND. LONDEN. 27 November. Uit Alcxandrië meldt men aan de Daily News, dat sinds Zaturdag de vaart door het Suez-kanaal weder gestremd was door het aan den grond raken, nabij Suez, van het stoomschip Kashgar der P. 4" O. C\, en van het stoomschip Iraouaddy der Menageries. Tc Worchester is in den nacht van Zaturdag op Zondag de schouw burg een prooi der vlammen geworden. In den nacht van Zaturdag op Zondag woedde een hevige storm op de kust van Groot-Britlannië en Ierland. Vooral op de zuid- en de oostkust werd grooie schade aangerigl. Bjj Deal stond een vreesselijkc orkaan op de kust. Tegen middernacht strandde daar het met timmerhout geladen Fran- sche schip Constance. De uit zeven personen bestaande equipage trachtte mén te redden door haar van de pier touwen toe te werpenna veel moeite gehikte hetde manschappen een voor een door de branding te trékken. Eenige oogenblikken later sloeg het schip uiteen. In het vroege morgenuur van Zondag strandde nagenoeg op dezellde plaats de brik Aunen met een lading kolen. Drie man van de equipage verdronken. De overigen vlugtien iu hel want en werden gered. Vier schepen, the Star of the Ocean uil Plymouth, de N'oorwecgsche bark Laubet. de bark Morley uit Hamburg en een brik uit Guernsey, zonken bij Kingsdown in de diepte. De aan boord van deze schepen zich bevindende manschappen werden met behulp van den vmirpijltnotel gered. Een vrouwelijke passagier en een knaap aan boord van ite bark Morley verdronken. Tussclieii Itamsgate en Deal zijn gedurende den storm niet minder dan 30 schepen gestrand. De Ier reede van New Caslle aan de Tyue aangekomen Duitsche bark Kiel, uil Memel, bcrigt. liet wrak van het DuPsche brikschip Gastar Dieting gepasseerd te zijn. Van het lot van de equipage van dit vaartuig is niets bekend. l!it Lowestoft en andere havens van de kust worden insgelijks schipbreuken gemeld, waarbij menschen zijn omgekomen. Uit New-York meldt men dat ten gevolge van lievige orkanen en over- slroomingen nabij Charlotte, in Noord-Carolina, eene daardoor ondermijnde brug onder eenen spoortrein is ingestort, waarbij verscheidene menschen omkwamen. FRANKHIJ H. Men schrijft aan het Journ. des Dèb. uit Versailles dal er Maandag eene grooie beweging hee'rschte in de parlementaire kringen wegens den stap, Zondag avond door den lieer Balbie, daarloe door het regier-ceiilrum des senaats afgevaardigd, bij den maarschalk gedaan. De gematigde man nen. zeer bekommerd over de uitkomsten, waartoe de tegenwoordige span ning lusscheii de staatsiiiagien zou kunnen leiden, moeten begrepen hebben dat liet van belang was. den president der republiek eens voor al de gc- heele waarheid te doen kennen. Met dit doel heeft liet constitutionele reglcr-centrum Zondag avond eene bijeenkomst gehouden en beraadslaagd over hetgeen er thans te doen stond, waarop tot het zenden van eenen afgevaardigde naar den maarschalk besloten werd. ten einde er bij hero met eerbied op aan te dringen, niet te volharden bij de denkbeelden van verzet, door de monarchalen en Bonapartislen van senaat en kamer aangegeven. De Rappel zegt dat het practisch gevolg van de Zaturdag gehouden stemming is. dat de nieuwe ministers voor de kamer als niet opgetreden zijn. Indien zij. tegen alle verwachting in, aan het bewind volharden, zal de kamer hen behandelen, alsof zij niet bestonden. Indien zjj spreken, zal men hun niet antwoorden; indien zjj wetsontwerpen indienen, zal men er acte van nemen, maar zullen die niet in handen van commissien worden gesteldzij zullen als niets zijn. De meerderheid is vast besloten aldus te werk te gaan. DUITiCIi L A V U. De keizer heelt den 2Gs,tn Nov. den Chineschen gezant ontvangendie sedert eenigen tijd Ie Berlijn is aangekomen en de eerste gezant van China bjj het Duitsche rijk is. lie gezant heeft zijne geloofsbrieven overhandigd. TVKHIJE. Door den Sultan is de oproeping van 150,000 man bevolen, die ais burger- wacht te Konstantinopel eu in de provinciën dienst zullen moeten doen, om gedurende de afwezigheid van de geregelde troepen de orde te handhaven. Ook de Christenbevolking is daarloe opgeroepen, hoewel zjj anders van de krijgsdienst is vrijgesteld Volgens een schrijven uit Varna waren de berigten, die men aldaar uit Plewna had ontvangeneenigzins bemoedigend voor de Turken. De moed van het leger in Plewna was nog niet zoo gezonken en de stemming der soldalen en officieren van Osmait-pacha lang zoo gedrukt niet als de herig, ten van Engelsche verslaggevers het hadden doen voorkomen. Niet bemoe- digend daarentegen waren de berigten omtrent de proviandering van Plewna, De soldaten van Osmau-pacha om vangen slechts tweemaal per week vleesch en dan nog wel paardenvleesch, dat den Mohammedanen anders een gruwel is. Voorts krjjgen zij eene krachlelooze soep, eene handvol rjjsl en drie oneen brood per dag. Dat acht men niet genoeg voor mannen in de kracht huns levens, die de grootste vermoeijenissen te verduren hebben; zelfs niet voor de om hunne weinige behoeften anders bekende Turken. Ook liet de zorg voor zieken en gekwetsen in Plewna alles te wenschen over. Uit Sofia deelt de Köln. Zeit. een telegram mede. waarin gemeld wordt, dat Mehemed Ali-pacha verklaart nog minstens 30000 man noodig te hebben, voordat hij lol ontzet van Plewna op kan rukken. Volgens be rigten uil Poradim neemt het getal deserliën uit hel ingesloten leger met den dag toe; al de overloopers zijn zeer vermagerd en maken den indruk van veel gebrek geleden te hebben. Volgens het regeringsblad te Bucharest zou generaal Todlleben in het hoofdkwartier te Bogot ernstig ziek liggen. Volgens den correspondent van de Times te Belgrado is Servië's deel. neming aan den oorlog thans onvermijdelijk en zal de Servische slrijdmagt eerder Ie velde trekken dan verwacht was. Ook is het uitgemaakt, dat onder goedkeuring der Skupschlina de onafhankelijkheid van het vorsten dom zal worden geproclameerd. 's-GRAVENHAGE28 November. Ten einde de zamenstelling van hel departemeut van oorlog meer in overeenstemming te brengen met de orga nisatie van het leger en tevens aan de chefs der wapens een meer regt- streekschen invloed op het beheer dier wapens en diensten te verzekeren, heeft Z. M. de koning bepaald: liet departement van oorlog is verdeeld in acht afdeelingen: secretariaat, generale staf. infanterie, artillerie, cavalerie, genie, geneeskundige dienst en intendance. Aan het hoofd van het secreta riaat is een secretaris-generaalvan de overige afdeelingende chef van den staf, de inspecteur der wapens en de chefs der diensten met een hoofd officier als sous chef. VERSAILLES, 27 November. Door de budget-commissie is het rapport van Cochéry, strekkende tot onwettig-verklaring der buitengewonecredieten sedert 16 Mei dezes jaars, goedgekeurd. Het rapport zal heden nog bjj de kamer worden ingediend. Men verzekert dat Baragnon voornemens is een besluit der kamer uit te lokken omtrent de behandeling der begrontiug. In de ziiting der kamer las Cochéry het rapport voor, strekkende tol onwettig-verklaring der suppletoire credieten. Er deed zich geen enkel incident voor; geen der ministers was ter zitting tegenwoordig. De kamer zette daarna het onderzoek der geloofsbrieven liarer leden voort. WEENEN',27 November. Het huis van afgevaardigden, verder beraad slagende over het bankstatuutheeft met 144 tegen 119 stemmen het voor stel van Herbst aangenomen. BELGRADO, 27 November. Al de in den vreemde verbiijfhoudende Ser viërs zijn onder de wapens geroepen. LONDEN, 28 November. Mukbtar-pacha meldt uit Erzerumvan den26,l'°. dat de vjjand de oude positiën bezet houdt, maar wegens de sneeuw belet wordt de operatiën voort te zetten. ST. PETERSBURG, 27 November. Officiëel berigl uit Bogot. «Den 26"'". 's morgens, hebben de Turken met grooie krachten onze versterkte positiën bij Trosteuik en Metsehka aangevallen. Na een feilen strijd hebben de troe pen van grootvorst Wladimir den vijand teruggeslagen: daarna gingen zij aanvalleiulerwijze te werk en vervolgden den vjjand totdat de duisternis viel. De aanval der Turken werd m>t de uiterste hardnekkigheid gedaan; zij na derden tot honderd schreden bjj onze batterijen, eq leden dus groote verlie zen. Een aanzienlijke menigte dooden bleef op het slagveld liggen. De Rus sen verloren 300 man. onder welke vele officieren." BUCHAREST, 27 November. Bjj de opening der kamer heeft de minister Bratiano de troonrede voorgelezen, waarin, met terugwijzing op de in April jl. geproclameerde onafhankelijkheid, de vorst en de kamers het vaste geloof koesteren dal de waarborgende mogendheden de werkelijke levenskracht van Rumenië hebben erkend, zoodal de vreemde voogdijschap en staal van vasalschap is vervallen. Er zijn weinig ziekten welke de daarstelling van zoovele geneesmiddelen heelt bevorderd als de Asthma. De meeste dezer middelen min of meer onvoldoende zijn in een welverdiende vergetelheid geraakt. De bewonderens waardige werking der teer op de longen, en de slijmdeelen iu het alge meen. heelt talrijke proefnemingen uitgelokt waaruit thans blijkt dat een der beste behandelingen tegen Asthma bestaat in de aanwending der Teer- capsules van Gayot. In de meeste gevallen geven twee of drie capsules, bij eiken maaltijd ingenomen eene snelle verlichting, wij voegen er echter bij dat wanneer dc kwaal reeds verouderd is, men gedurende eenigen lijd met deze behandeling moet voortgaan; overigens, na de spoedige verlichting

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2