BUITENI,AM)SCHi: BERIGTEN PER TELEGRAAF. secretaris der commissie, getuigden van toenemende belangstelling in liet werk der vereeniging. In den loop der vergadering werd tot bestuurslid en bibliothecaris der vereeniging benoemd dr. P. P. C. Hoek. uit Le'den. Itc commissie voor het zoölogisch station bestaat voor 1878 uil de volgende hli.r drs. Hoek. Horst en llubrecht, die er reeds het vorige jaar deel van uitmaakten, benevens den heer van Hees uil Utrecht en den heer Vosmaer uit Leiden. Uit Llmuiden meldt men aan het IJbl.Zaturdag namiddag is op zee drijvende gevonden en in ontredderden staat alhier binnengebragt door het stoomschip Testa kapt. Ten Harmsen het Fransche schoenerschip Curnet. Aan boord van dit scheepje werd door kapitein Ten Harmsen alleen een 16-jarige jongeling aangetroffen die verhaalde dat op den 23""1 's namid dags 4% uur een groot Engelsch zeilschip de Curnet onder hevig stormwe der aanliep, zoodat de fokkemast en al het daarbij behoorend tuig in zee stortte, waarop de equipage, bestaande, behalve den jongen, uil vier man op liet Engelsch schip oversprong, den jongen aan zijn lot overlatende; verder dat 's avonds de groote mast overboord sloegdat de knaap een zeer hangen nacht doorbragt alleen aan boord van een als wrak drijvend schip, dat hij des ochtends van een Fransche vlag aan een stok signaal maakte, om zich te doen opmerken aan een hem passerende stoombootdie Item waarschijnlijk niet heelt gezien dal hij eindelijk in een diepen slaap is gezonkenwaaruit hij werd gewekt door de mannen van de Testadie aan boord waren overgesprongen om topwen lol slepen aan hel schip te bevestigen. Het schip was den 17,I,D November van Sunderland vertrokken met steenkolen naar St.-Malo. He knaap, die niet kan schrijven of lezen, zegt te hcelen Toussaint de l'Agneau. 'lis een flinke jongenbij zijne redding riep hijop bet vernemen dat men hem binnen een haven van Nederland sleepte, met tranen in de oogen «Est cevrai? - eh bienvivat!" Nabij Zandvoort is Zondag namiddag verongelukt het Duitsche drie- mastschip Grcifswaldvan Itantzig naar Amsterdam, geladen met dwars liggers. Van de 13 man equipage zijn 8 man verdronken. De reddingboot van Zandvoort heelt vergeefsche pogingen gedaan bij hel wrak te komen, en heeft het ongeluk gehad van om te slaan, waarbij één der redders. Oor nel is Koning, de zoon van den bootsman, is omgekomen. Vijf man zijn door de reddingboot opgcvischt, waaronder de kapitein, die onder het vervoer overleden is Naar de U. C. verneemt is het genoemde schip gestrand, nadat de tros, waaraan de sleepstoomboot het gedurende den storm in de haven van IJmuiden trachtte binnen te slepen, gebroken was en het schip, hetwelk daarna zijn anker had uitgeworpen, ook van het anker was losgeslagen. -- De weesjongen te Hoorndie verdacht werd schuldig te zijn aan brandstichting in de r k. aldaar, is door de reglbank aldaar vrijgesproken. Nabij Meppel stroomde Zondag II. het water over de buitengronden, en vertoonden deze een open zee. Etn gevangene in het tuchthuis te Leeuwarden, die nog slechts wei nige dagen aldaar was. doch die niet minder dan 20 jaar aldaar zal moeten blijven, moet een bewaarder op vrij erge wijze mishandeld en den adjunct commandant gebeten hebben. Door zekeren P. S.reizend koopman in schoensmeer, is ten huize van een kastelein te Groothuizen een bankbillet van ƒ40 ingewisseld, dat later bleek een zoogenaamde «wensch" te zijn in den vorm van een bank billet. De man werd onmiddellijk opgespoord en in hechtenis genomen. Eene handschocnen-waschvrouw te Breda, is ten gevolge van het onyoorzigtig gebruik van naphtha in de naDijheid van eene brandende lamp, deerlijk aan de handen, den arm en in het aangezigt gebrand. Uit Raamsdonk meldt men aan de N. R. C. dat Zondag avond aldaar brand is uitgebarsten in de hervormde kerk. De oorzaak moet vermoedelijk worden toegeschreven aan het omvallen van eene stoof, daar de brand het eerst ontdekt werd in eene bank. Door spoedige hulp der brandspuit was men het vuur spoedig meester. Een gedeelte der banken is verbranden ook het prachtige orgel is zwaar beschadigd, hetgeen toegeschreven moet worden aan de ontzettende hitte, aangezien het uitgebrande gedeelte der kerk op een grooten afstand van het orgel verwijderd iszoodat de vlam er geene schade aan heelt kunnen toebrengen. Te Maastricht is in een der achterbuurten een pasgeboren kind ge vonden. dat te vondeling was gelegd liet was in lompen gehuld. De be woners van het buis. waar het was neergelegd, hebben het kind tot zich genomen. 's GRAVENIIAGE 27 November. De luit. Ier zee 2e kl. E. D. Kits van Heyningen is, op zijn verzoek, eervol uil de zeedienst ontslagen. De minister van waterstaat enz. zal in deze week geen gehoor vcrleenen. In de zitting van de tweede kamer van beden zijn ingekomen ont werpen van wet tot vaststelling van hoofdstuk IX waterstaat enz., der slaalsbegrooling en der hegrooling voor het domeinfonds. Ingetrokken is het ontwerp tot wijziging van de arlt. 345 753 van het wetboek van koophandel. Een zestal ontwerpen is tegen Donderdag aanst. aan de orde gesteld. In de ontcigeningszaken der spoorwegmaatschappij Leiden-- Woerden tegen 1°. P. de Wil, 2'. H. de Roer wed. Langeveld. 3*. F. Th. Everard en 4". F. R. Sluyterman van Loo heelt de suhst.-oflicier van justitie, mr. van der Kentp. lieden ter audiëntie van de arrondissemenls-reglbank zijne conclusion voorgedragen. Zij strekken allen tot toewijzing der vorderingen >an de eischende maatschappij en de ambtenaar van het openh. min was van gevoelen dat het bedrag der schadevergoeding moest bepaald worden, in zake: de Wit op ƒ2114; wed. Langeveld op 3786; Everard op 2488 en Sluyterman op 1983 95 en dat de kosten ten aanzien van n". 12 en 4 door de maatschappij en die omtrent n°. 3 door den gedaagde moesten gedragen worden, Vervolgens werd gepleit in de zaken van dezellde spoor wegmaatschappij tegen J. Dorrepaal, G. van der Post en C. Kaptein. Voor de maatschappij trad wederom op mr. Was uit Leiden en voor de gedaagden Dorrepaal en Kaptein mr. van Nierop uit Amsterdam. Voor van der Post werd de vordering der maatschappij door mr. van Stipriaan Ltiisgius bestre den. In deze zaken zal het opeub. ministerie Dingsdag concluderen. Rij de gisteren ten raadhttize gehouden aanbesteding voor het afbreken van de onteigende gebouwen in de Lange Poolen alhier, kwam de heer Hazebroek te Dordrecht niet als minste maar als hoogste inschrijver in aanmerking. Heden morgen verloor een heer in de Nassanlaan eene kleine porte feuillemaar met den aanzienlijken inhoud van 1100 aan bankpapier, liet verlorene werd gevonden door een jongen, die op eenigen afstand achter dien heer liep. De eerlijke knaap gaf het voorwerp aan den eigenaar dade lijk terug en ontving daarvoor eene belooning. Aanstaanden Donderdag zal de reeks van voorstellingen beginnenwelke door het gezelschap van het Kon. Ned. circus, onder directie van den heer Carré, in de tent op het Plein zullen worden gegeven. SS W SB Ij A lï B. LONDEN. 26 November. Uit New-York meldt men dat het Amerikaansche oorlog-stoomschip Heron op de kust van Zuid-Carolina is gezonken. Van de bemanning, 134 koppen, waaronder 15 officiers, zijn 4 officiers en 30 manschappen gered. V K X H U IJ H. Volgens den Monileur heeft Mac-Mahon te kennen gegeven dat hij, na het gebeurde in de kamer, lot de wederstandspolitiek moest terugkee- ren. Hij had een wapenstilstand aangeboden die tot het sluiten van den vrede had kunnen leiden. Doch de kamer heelt hem eene nieuwe oorlogs verklaring, die een hoold des staats niet aannemen kan. tol antwoord ge zonden. Iedere toegevendheid zou onder die omstandigheden eene capitulatie zijn. Zijn pligtzijne waardigheid en eer noopten hem tot den vorige» tegenstand terug te keeren. De Constitutionnel geeft aan Mac Mahon den volgenden raad: Schud toch de slaapwekkende dampen van tl af. waarmede valsche vrienden e» onvaderlaudlievende mannen u omgeven! Ontwaak, sta eindelijk op. open de oogen en ga op den vijand los. De vijand is niet daarwaar men het» u aanwijst. Voor den Tatjs bestaat de quaestie uitsluitend lusschen de ka mer en den senaat. Indien de maarschalk op den senaat kan rekenen, dan kan het spel voortgespeeld en moet het gewonnen worden. Maar heeft hg den senaat tegen zichdan heeft hij slechts heen te gaan. De door de regering in den senaat en in de kamer van afgevaardigden afgelegde verklaring is in alle gemeenten des lands aangeplakt. Te Marseille wordt een luitenant van de Algiersche tirailleurs, de lieer Sentellé, verwacht, die het plan heeft ontworpen, om Afrika van het Wes ten naar het Oosten te doorreizen, alzoo in omgekeerde rigting van de reisdie de heer Stanley heeft volbragt. MIIITICIILAID. In het huis van afgevaardigden heeft thans de heer Richter het volgende voorstel ingediendliet huis van afgevaardigden moge besluitende regering uit te noodigen, te verklaren; 1°. Hoeveel millioen mark uit de inkomste» van het iiiheslaggenomen vermogen van koning George van Hannover sedert 1871 is uitgegeven onder den titel van kosten //voor maatregelen ter obser vatie en afwering van tegen Pruissen gerigte ondernemingen van konin; George en zijne agenten 2». of voor uitgaven onder zulken titel ook fondsen ter beschikking van de verschillende ministeriele departementen zijn gesteld, in het bijzonder van het departement van landbouw." TURKIJE. Naar men uit Konstantinopcl meldt zijn de verkiezingen voor de Turk- sclte kamer in alle provii.cien afgeloopen, zoodat de kamer in het begii der volgende maand kan bijeenkomen. Naar men uit Konstantinopel meldt heeft Mukhtar-pacha vergunning gevraagd om Erzerum over te geven, daar langer verdediging slechts tot noodelooze offers zou lijden, liet antwoord luidde, dat hij zich tot h« uiterste moest verdedtgep. De burgerij 's driemaal zoo talrijk als to leger, zoodat de voorraad, ofschoon voor de bezetting groot genoeg, dage lijks belangrijk moet verminderen. Een correspondent van de Times, die in Plewna is ingesloten, hang een treurig talereel op van den toestand. Er heerscht gebrek aan levens- en geneesmiddelen en honderden gekwetsten liggen onverpleegd. Osman- pacha is aan vlagen van moedeloosheid ten prooi en verwijt aan Chefkei- pacha, dat hij hem niet vroeg genoeg te hulp is gekomen. Volgens een officieel Russisch berigt bestond het garnizoen van Kars bij de bemagliging uit 32 bataillons infanterie. 2400 artilleristen en eene brigade ongeregelde cavalerie; behalve de in de hospitalen gevonden zieken en gewonden, vielen den Russen 17000 man gevangenen, onder welke5 generaals en 800 officieren van lageren rangin handen. Van Russischt zijde namen 39 bataillons aan de bestorming deel. Het verlies der Bussen bedroeg 1 generaal. 30 staf- en sithalterne-officieren en 469 soldaten gesneu veld, 43 officieren en 1790 soldaten gewond. WEENEN. 26 November. De l'ol. Corr. verneemt uit Cettinje, dat de Mon- tenegrijnen in den nacht van den 24s1"1 dezer het stadje Spizza en de haven van dien naam veroverden. Zij hadden thans, met uitzondering van de citadel van Anlivari en Dulcigno het geheele gebied tot de Bojana bezet. BERLIJN. 26 November. Een telegram der Nat. Zeit. uit Sofia meldt, dat eergisteren Orhanic door de Turken ontruimd werd. VERSAILLES, 26 November. In den senaat bepleitte de heer Feray de urgentie van zijn voorstel met betrekking tot de kwijning in den handel. Nadat vele leden het woord gevoerd hadden, verklaarde de minister van koophandel zich met de urgentie te vereeuigen. welke daarop met algemeene stemmen werd aangenomen. De senaat besloot heden nog in de aldeelingen de commissie tot onderzoek van het voorstel-Feray te verkiezen. Daarop werd de zitting gesloten In de kamer stelde de minister van binnenlandsche zaken, Welclie, voor, het budget der uitgaven benevens de artikelen der begrooting van in komsten, betredende de inning der directe belastingenrond tedcelen. Voor dit voorstel vroeg bij de urgentie. Er deed zich hierbij geen incident voor. De heer Bardeux diende een voorstel in, houdende wijziging der wet op den staal van beleg, en een ander voorstel tot wijziging der wet op de drukpers Het eerste voorstel werd met 327 legen 50, het tweede met 328 tegen 47 stemmen urgent verklaard. Het voorstel van den minister Wclche werd krachtens het reglement aan de commissie voor het budget verzonden. De afdeeingen van den senaat verkozen zonder discussie de leden der commissie voor het voorstel-Feray. Zij is uit 5 leden der linkerzijde en 4 der regterzijde zamengesteld. TARIJS, 26 November. Bij de verkiezing van den 14*lrn December tot ver vulling van twee vacatures ui den senaat door den dood van leden voor het leven ontstaanwordt de keuze van den oud-minister de Larey en van Ferdinand lïarrot waarschijnlijk geacht. SOFIA, 25 November. Orhanie werd gisteren door de Turken ontruimd.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2