LEIDSCHE (01 RANT. 281 1877. WOENSDAG 28 NOVEMBER. STADS-KER ICHTEN. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. De Couratil verschijnt dagelijksZov- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.3S, franco p. p. f 3.8b: Het naslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (j Cents. De prijs der Advertcntiön is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. rvrsvaaczrixztRO t«fc£2jV.vcna££C: txcstxxsesiv. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien bet adres van J. A. Bernard. wonende aan de Aalmarkt, daarbij verzoekende in de koperslagerswerkplaats van J. Van Zonneveld, gelegen in de Brandewijnsteeg n". 8, guano te mogen bergeu; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan liet publiek dat genoemd verzoekmet de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Uiusdag den ll',,n December aanst., 's yoormiddags te elf uren, op het Kaadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek iu te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 27 November 1877. E. KIST, Secretaris. PROCESVERBAAL, ran de inlevering en opening van stembriefjesdie ten behoeve der keuze van één lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft plaats gevo?ide?i den 27slen November 1877. Het bureau van stemopneming neeint in de ter inlevering der stembriefjes be- llemde iaa! op het Kaadhuis plaats des middags te twaalf uren. Het is samengesteld uit den beer Petrus Isaacus de Fremery, oudsten Wethouder, deo beer Burgemeester vervangende, Voorzitter en de heeren Jacques Corneilie Van Zweep en Herman Cornelis Juta, leden van den gemeenteraad, stemopnemers. De lijst der kiezers, die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een eieinplaar van het koninklijk besluit van den 9den November 1851, houdende vast stelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreffende de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, worden op de tafel voor het bureau staande, oedergelegd. De stembus, na onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met twee sleutels geslotenwaarvan de eene door den Voorzitter van liet bureau en de andere door den heer Van der Zweep, als oudsten stemopnemer, in bewaring wordt genomen. In de stembus zijn briefjes geworpen door de op de nevensgevoegde lijsten vermelde kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee uren wordt door den Voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der Itembriefjes bestemde tijd verstreken is en daarop de stembus gesloten op de voor geschreven wijze. Onmiddellijk wordt de bus geopend en bevonden twee en vijftig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingelc\erdvergeleken lijnde, is gebleken te zijn even groot als bet getal der kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard één slembriefje, dat oningevuld was. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest een en vijftig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: A. H. Eigeman 27 stemmen, C. J. Leembruggen 13, A. W. Sijlhoft en A. L. De Sturler ieder 3, G. M. de Graaf, F. Los, R. Corts, M. 11. Fontein en J. Schel- lema, ieder ééne stem. Heeft aLoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen, de hmr A. H. Eigeman. Is derhalve verkozen tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken, de heer ABRAHAM HERMAN EIGEMAN, Fabriekant alhier; En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 27sleD November 1877. DE FREMERY, Voorzitten J. C. VAN DER ZWEEP,) c, H. C. JUTA, j stemopnemer,. LEIDEN, 27 November. De commissie der volksbijeenkomsten mag zich dezen winter weder in ten buitengemeen succes verheugen. De zaal toch was gisteren avond weder zóó vol dat niet ieder bezoeker zoo gelukkig was eene zitplaats te bemagti- genmaar velen zich met eene staanplaats moesten vergenoegen of een Plaatsje zoeken op de galerij. D'. Jennes, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, die eene voor- dragt hield over "het water", slaagde er in, zoowel door welgelukte proeven als eene bij uitstek populaire en duidelijke voorstelling, zijne hoorders zóó te boeijen dat de gespannen aandacht, waarmede men hem volgde, telkens alleen door luide toejuiching werd afgebroken. Wees de spreker er in den aanvang zijner rede op, hoe hel water verreweg het grootste deel der op pervlak te van onzen aardbol bedekt, hij toonde voorts aan welke eigen schappen het heeft en hoe die langs chemischen weg Ie onderkennen waren. Zeer gelukkig was hij met proeven met waterstof- en zunrstol-gas. Even eens met die van knalgas genomen. Een eenvoudig middel, door hem aan de hand gedaan, om drinkwater te onderzoeken, besloot deze nuttige en onderhoudende voordragt. Niet minder gelukkig, alj was hei iu een geheel ander genre, was de heer J. K. Broekholfdie na de pauze optrad. Zijne komische voordragt van de bekende stukjes van van Zeggelen, "de Kist" en "de Ilhaka van Jan Troché", bragt de lachspieren van het talrijk gehoor niet weinig in bewegingen toen na afloop aan het applaus geen einde scheen te komen, gaf hij op dezelfde verdienstelijke wijze nog een minder bekend dichtstuk van van Sandwijk ten beste: "hoe Jaap een blaauwije liep." Waar de commissie bij de keuze barer sprekers den tact blijkt te bezitten om telkens het nuttige aan het aangename te paren, kan het niet anders of ook weer dezen winter zullen de volksvoorlezingen steeds druk bezocht blijven. De boekhandelaars Gebroeders van der Hoek zullen in het begin der volgende maand verkoopen eene boekverzameling, bevattende wetenschappe lijke en letterkundige werken, meerendeels nagelaten door de heeren II. J. van EekL. 11.doctor, en J. F. Dieizoud-apotheker tejZutphen; voorts prentwerken prenten, schilderijen, muziek, microscopen enz. De catalogus ziet het licht. In den Academietuin alhier had heden een treurig ongeluk plaats. Een smidsgezel, zekere E., ongeveer 25 jaren oud, werkzaam bjj het stellen van eene nieuwe ijzeren plantenkas, had het ongeluk van den nok dier kas te vallen, waarbij hij met het hoofd op een ijzer voorwerp nederkwam. Het hoofd was door dien val zoodanig getroffen, dat voor den ongelukkige geneeskundige hulp niet baatte; de dood volgde spoedig. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Zaturdag avond kwam de be manning met de bomschuit, genaamd Katwijk, van den reeder W. Taat, met het treurig herigt dat de schipper Arie Haasnoot Cz., bij het ophalen der vischnetten, door een zware stortzee over boord geslagen en, na eenige malen om hulp te hebben geroepen, verdronken was. Hij laat eene weduwe met twee jeugdige kinderen na. Maandag zijn weder 5 schuiten met weinig vangst en aanzienlijk verlies van vischtuig aangekomen, welke de visscherij zullen eindigen. Ds. A. Keers, predikant te llazerswotide, heelt voor het beroep als tweede predikant naar Katwijk aan Zee bedankt. Volgens de Midd. C. is de kapitein Ier zee A. de Bruyne bestemd om het bevel op zich te nemen over het vaartuig, dat den expeditietogt naar de IJszee ondernemen zal. Eergisteren had te Delft het volgende plaats: Een viertal personen, die in opgewonden toestand verkeerden cn allerlei baldadigheden pleegden, wilden eene melkkar, die op den Verwersdijk op de sloep van eene melk verkoopster stond, medenemen. De eigenares trachtte hun dit te beletten, en hieruit ontstond eene woordenwisseling. Toen daarop een der bedoelde personen, zekere H. G. v. G.een (immermanskncchl uit Rotterdam, de vrouw mishandelde, kwam haar zoon een jongman van 27 jaar, toeschie ten om zijne moeder te ontzetten, en greep den aanrander aan, doch werd zoodanig mishandeld, dat hij, na in huis gebragl te zijn, ineenzakte enden geest gaf. De dader is door de policie aangehouden. De overledene was een oppassend man en de kostwinner zijner moeder. Men verneemt dat gisteren middag een loggerscltipte Vlaardingen te huis behoorende, aan den Hoek van Hollandonder 'sGravesande. is ge strand. De bemanning verliet in haar sloep het gestrande schip, doch de boot sloeg om en elf menschen verloren het leven in de golven. Slechts één werd gered. Reeds was een sleepboot van wal gestoken om de onge- lukkigen te hulp te komen. Te Amsterdam werd gisteren de gewone huishoudelijke vergadering gehouden van de Nederl. Dierkundige Vereeniging. Een 20-1 al leden woon den deze bijeenkomst bij. Zoowel het jaarverslag, door den president, den. heer A. A. van Remmelen van Rotterdam, voorgelezen, als het verslag der commissie van het zoölogische stationuitgrbragi door dr. A. A. \V. Ilubrecht

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1