LEIDSC COURANT. V. 280. DINGSDAG 27 NOVEMBER. 18 a De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentién is van 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BKK ICUT EN. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doel te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee op den 22,lfD November jl.. invorderbaar verklaarde kohieren »oor de belasting op hel personeel, dienstjaar 1877/78 houdende aanslagen ïóor een voljaar en voor negen maanden; terwijl ieder verplicht is zijn aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 26 November 1877. v. d. BRANDELER. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. LEIDEN, 25 November. Woensdag 28 November a. s.des namiddags ten 2 ure, zal de heer m'. S. J. Fockema Andreae het hooglceraarsambt bij de universiteit alhier aanvaarden met hel houden eener redevoering in het groot auditorium van het akademiegebouw. Bij de op lieden gehouden openbare verltooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen ƒ34, ƒ3.60 en 1.75, de laagste prijzen 34. ƒ3.50 en 1.75. De vereeniging Harmonie alhier gaf gisteren avond in de stadszaal tare eerste voorstelling in dit saizoen. Behalve door de leden werd zij hor een groot getal geintroduceerden bijgewoond. Opgevoerd werden if ie is blijspel in drie bedrijven, voor rederijkers bewerkt door den schrijver van "Bergen en dalen," en Box en Cox. blijspel in een bedrijf van John Maddison Morton, uit het Engelsch vertaald door J. 11. Geraels jr. De werkende leden kweten zich voor het meerendeel goed van hunne taak, loodat de uilvoering wel geslaagd mogt heeten, ofschoon de keuze van het eerstgenoemde stuk voor ecne zoodanige gelegenheid niet zeer gelukkig mag genoemd worden. In het nastukje debuteerde eene dame, wier mede werking, vooral wat den zang betreft, door de vereeniging op prijs mag gesteld worden en die bij verdere oefening voor haar eene aanwinst belooft te worden. Na afloop der voorstelling had er een geanimeerd bal plaats. Heden morgen zijn bij de in aanbouw zijnde school op de Gedempte Korte Langegracht, nabij de Mare, drie werklieden, door het breken van steigerbiudlengevallen. Een hunner kwam met den schrik vriieen hun ner was wel gekwetst, maar kon des namiddags weder zijn werk voortzet ten, terwijl de derde meer of minder ernstig moet gekwetst zijn. De acle-examens voor het middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde, lijn Zalurdag algeloopen. Toegelaten; voor gescheidenis, J. A. de Bruyne, van Gorinchem voor boekhouden, W. van WagcningenA. Engels en E. W. Schattenbergallen van Rotterdam. Een, voor geschiedenis, heeft zich teruggetrokken. Volgens het berigt door de regering ontvangen van den geneeskun digen ambtenaar, door haar met een onderzoek ter plaatse belast, is er geen gevaar voor vergiftiging van het rivierwater te Keulen van het zinken van een met acidum arseuicosum beladen vaartuig in de nabijheid van Mtthl- liolen te vreezen. Met dit berigt stemmen de mededeelingen van den Neder- landschen consul te Keulen overeen. De Staatscourant bevat hel verslag der commissie belast geweest met bet aluemen van hei examen van landmeter. Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 23 Nov. van l'urt-Saïd vertrokken. De Torrington, op weg naar Rotterdamvertrok op.dien dag van Point de Galle. Men meldt ons uit Voorscholen: Ten gevolge der stemming voor twee leden van het college notabelen der hervormde gemeente van Voorschoten en Veur, namelijk voor het af te treden lid, den heer J. van Santen J'., en wijlen den heer J. M. van Kempen, is met overgroole meerderheid van stemmen herbenoemd de lieer J. van Santen Jr.; terwijl er eene herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren A. E. van Kempen en 1'. 1.1 perlaan. Door wijlen niej G. ter Hollsteede is aan het Ned. gereformeerd diaconiehuis te Haarlem gelegateerd een certificaat 2% pCt. Ned. werk. schuld, groot 1000, onder den last van overgangs- en succcssieregten. Volgens de .V. R. C. is het schip voor de Nederlandsche expeditie naar de Noordpoolstreekeen buitengewoon sterke en versterkte schoener van 80 ton, die den naam van ffillem Barendsz dragen zal, reeds besteld. Een bekend natuurkundige heelt zich aangeboden om den togt mede te maken, en bovendien nog twee jeugdige zoölogen, van welke er echter maar één kan worden geplaatst. Prof. Buys Ballot zal als medelid der uit voeringscommissie optreden, om de instruction te helpen vaststellen. Uit Zwammerdam meldt men aan de StandaardDezer dagen werden in deze gemeente aan zekeren Welsencs, bode bij hel telegraafkantoor te Bodegraven, twee kinderen van het vrouwelijk geslacht geboren, die met de hoofden aan elkander gegroeid zijn. Voor hel overige geheel welgevormd, liggen zij in tegengestelde rigting. De onderste deelcn van de achterhoofden en van de nekjes zijn aan de zijden aan elkander gegroeid, zoo, dat de beide ooren zigtbaar zijn. Ware dit slechts eene pees. zoo zou men door langzame wringing die misschien kunnen verhuigen; maar daar het van achteren één schedel schijntis dit onmogelijk en zijn deze schepseltjes voor hun leven tot liggen alleen geschikt. Of dit leven lang duren zal, durft men niet bepalen. Dit is zeker, dat zij beiden reeds eenige dagen vdP- maakt gezond zijn en alle verrigtingen, noodig tot het ligchamelijk leven, geheel natuurlijk zijn geweest. Dat zij ook afzonderlijk gevoelen, blijkt als men ze slechts een oogenblik gadeslaat. Terwijl het 'eene rustig slaapt, is het andere wakker, vertoont een pijnlijk gelaat ol maakt beweging met hand of voet. Voedde men ze eerst met melk uit ecne flesch, thans ont vangen zij de moedermelk door middel van elasiieke buizen zonder ze in de gewone positie te brengen, daar dit onmogelijk is. Zelfs moet de rigting, waarin zij liggen, geheel horizontaal zijn. Dat er vele nieuwsgierigen van heinde en ver komen, om dit wonder te zien, is te begrijpen. Voor den vader en de moeder met hunne overige kinderen is deze wonderlijke geboorte niet ongezegend. Tot op dit oogenblik verkeerden zij in droevige armoedige omstandigheden; nu vloeijen allerlei gaven langs allerlei wegen hun toe. De moeder, die bij vroegere gelegenheden misschien aan veel gebrek had. wordt nu van al het uoodige ruim voorzienzoodat zij zich in een vrij goeden toestand bevindt. Naar men aan de N. R. C. meldt zijn de bedoelde tweelingen Zalurdag II. eenige uren na elkander overleden. Aan het gymnasium te Brielle is de heer Moutiier, doctorandus in de wis- en natuurkunde, benoemd lot leeraar in die vakkeu, ter vervanging van dr. Heringa, die naar Tiel vertrokken is. Burg. en weth. van Amsterdam hebben bekend gemaakt dat zjj. over eenkomstig art. 10 der verordening tot regeling der universiteit, voorne mens zijn twee beurzen, ieder van ƒ800, toe te kennen, te weten: ééne aan een student in de regtsgeleerdheid en ééne aan een student in de ge neeskunde aan de universiteit. Ten gevolge van den hevigen wind gedurende de laatste dagen, is het water in den Grooten Braak derwijze opgestuwd, dat Zalurdag ochtend nabjj Halfweg tusschen Halfweg en Amsterdam eene doorbraak heeft plaats gehad cu de polderweg bij de Braakbrug is ingevallen. De spoorweg is daardoor bij een der vaste bruzgen ondermijnd, en dientengevolge konden de treinen der Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij niet doorrijden en ondervond hel verkeer groolc vertraging. Door het nemen van doeltreffende maatregelen was echter de weg spoedig in zoover hersteld dat de treinen hunnen gewonen loop konden volgen. Vrijdag 11. is zuidwaarts van de gemeente Zandvoort gestrand het Duitsche schoenerschip Paul Ernst, kapitein George Ernst, geladen met graan, van Hamburg met bestemming naar Landerneau (Frankrijk). De pogingen om verbinding met het schip te verkrijgen door middel vart den vuurpijltoestel mislukten, zoodal de reddingsboot geheel vrij in zee moest gaan; niettegenstaande de hevige branding, waardoor zij verscheidene malen werd teruggeslagen, gelukte hel aan de wakkere bemanning bij het schip te komen. Na ongelooflijke krachtsinspanning gelukte het ook, drie man der equipage Ie redden; de vierde, stuurman Hcinrich Wendt, was eenige uren vroeger door het stuurrad doodgeslagen. Nabij Nieuwe Diep is gestrand de Engelsche stoomboot Neger, met graan van Kroonstad naar Londen bestond. De bemanning, 17 personen, is door de lluisduiner reddingsboot gered. Te Utrecht heeft men eergisteren nacht uit het kantoor van de stoom- fineerzaserij van den heer B. een brandkast gestolen, waarin zich p. m. ƒ50 bevond. Te Avenhorn heeft Zalurdag een hevige brand gewoed, waardoor twee huizen zijn in de asch gelegd. De brand zou ontslaan zijn door hel vlam vatten van een vat petroleum. Vrijdag II. zijn op het Zuideinder Wijde, onder de gemeente Giet hoorn twee open vaartuigen door den storm in den grond geslagen. De opvarenden, bestaande uit twee huisgezinnen, te zamen 9 personendie van Steenwijkerwold naar Wanneperveen verhuisden, zijn gered. Van de inboedels is veel beschadigd en verloren geraakt. 's GRAVEN»AGE, 25 November. Aan den heer mr. A. Greebe is, oj» zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Zaandam. Tot raadsheer in het geregtshof te 's llertogenbosch is benoemd de heer mr. J. van Brakel Schimmelthans raadsheer in het geregtshof te Leeuwarden. De heer A. J. H. van den Bosch, thans ontvanger der directe brlas- tingen te Wormerveer c. a.is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Zalt-Bommel. Met ingang van 1 December a. s. is bij de naamlooze vennootschap de Nederlandsche Bank voor den Ijjd van zeven jaren benoemd tot secretaris-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1