LE1DSCHE (OIKAYT. MAANDAG 26 NOVEMBER. Ramp te Curasao. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, \m. Isirii ire, 1 jii isieq niai arg 18i otai ?S|( •AS ksi ek N°. 279. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.88. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.80 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De pr|js der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij den Ondergeteekende zijn de volgende giften, tot leniging van de ramp te Curasao en Bonaire, ingekomen: Van 1. 1. ƒ10. van K. 25, van een onbekende 10, van een bediende 0.25van een onbekende ƒ1, van L. L. /25, te zamen 71.25. De Burgemeester van Leiden, v. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de firma Jaeger C°.daarbij verzoekende in hare fabriek aan den Vestwal bjj de voormalige Marepoort eenen nieuwen stoom ketel te mogen plaatsen Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 88Un December aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 24 November 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 November. De heer mr. C, W. Hubrecht is. op zijn verzoek, eervol ontslagen als lid van de commissie van administratie over de gevangenissen alhier en in zijne plaats is benoemd de heer L. M. de Laat de Kanter, wethouder alhier. Zooals men weet zijn bij de gemeente-inrigting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren alhier een hoogleeraar en een lector der universi teit tot leeraars benoemdterwijl aan twee andere hoogleeraren eene jaar- lijksche toelage is verleend voor de bijzondere zorgen, welke zij aan de kweekelingen der inrigting moeten wijden. Uit de memorie van antwoord van den minister van binnenl. zaken op zijn begrootings-hoofdstuk blijkt, dat tegen de aanstelling van den lector als leeraar de regering geen bezwaar heeftomdat strijd met den geest van de wet op het hooger onderwijs hierin niet gelegen schijnt. De minister kan niet aannemen dat de bedoelde personen hunne verpligtingen tegenover de universiteit zullen verwaarloozen ter wille van de andere betrekking, en vraagt op welken anderen billijken grond men hen (zou kunnen beletten hunne talenten in ruimeren kring nut te doen strekken. De hoogleeraar heeft voor de gelijktijdige waarneming nog geen vergunning gevraagd. De maatschappij voor toonkunst heeft gisteren hare concerten met een schitterende uitvoering geopend. De solisten voor dezen avond waren mcj. Schulz Lessig (piano) en mej. Gripekoven (zang). Aan het orchest en den directeur Wetrens komt alle eer toe voor de uitstekende studie die gemaakt is voor het opvoeren van de symphonic Jupiter van Mozart, de ouverture Coriolan van Beethoven en de Meeresstille van Mendelssohn. Over de solisten kunnen we zeer kort zijn. Het pianospel van mej. Schulz Lessig was uitstekend, haar linkerhand bewonderenswaardig goed ontwikkeld. Zoo ook mej. Gripekoven, die, even als mej. Lessig, wel begrijpen zal, dat na een applaus, zooals dat van gisteren avond en wel van een uitgezocht publiek, elk compliment hier overbodig wordt. Hare interpretatie der Uichterliebe van Schumann deed haar teregt tot driemaal toe terugroepen. Het talrijk opgekomen publiek heeft door dit concert, door het hooren van prachtige muziekeen zeer genoegelijken avond doorgebragt. Naar gewoonte hebben onderscheidene boekhandelaren, met het oog op het aanstaande St.-Nicolaasfeest, buitengewone étalages ingerigt, ten einde de bezoekers in de gelegenheid te stellen kennis te maken met een rijken voorraad van kinderwerkjes, pracht- en plaatwerken enz., geschikt voor cadeaux. Onder die meestal met smaak ingerigte étalages mag met eere genoemd worden die van den heer B. Blankenberg, firma Couvée en C0., die een bezoek overwaardig is en door de groote uitgebreidheid voor eiken leeftijd de keuze gemakkelijk maakt. Onder de werkjes voor de jeugd, die dezer dagen het licht zagen en geschikt zijn om bij verschillende gelegenheden als geschenk te dienen, vestigen wij de aandacht op het door den boekhandelaar H. Altmannte Rotterdamuitgegeven en hierachter aangekondigde prachtige kinderboek getiteldEen prettige vacantietooverboek. Het bevat zeer fraai uitge voerde platenoleographiëndie zoodanig zijn ingerigt dat zij bij het vou wen verschillende en verrassende tafereelen voor oogen stellen. De tekst voor dit boekje is geleverd door Agatha, wier naam, ook in dit genre, gunstig bekend is, zoodat het onnoodig is hierbij te voegen dat zjj den regten toon weet aan te slaan. Bij inzage zal men terstond overtuigd zijn dat het een der geschiktste prentwerkjes is, die men de jeugd kan in han den geven. Bij denzelfden uitgever ziet het licht eene Salon-bibliotheekwaarvan de reeds uitgegeven 8 deeltjes de eerste serie vormen. Het is eene verzameling uitgezochte boeijende verhalen, waarvan er twee zijn van de hand van de schrijfster van »Te laat", bij velen zeker gunstig bekend. Ook vertellingen van Andersen vinden hier eene plaats. Aan den keurigen inhoud paart zich eene nette uitvoeringzoodat dit werkwaarvan ook afzonderlijke deeltjes verkrijgbaar zijn, zeer zeker een allergeschikst geschenk voor dames kan genoemd worden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 55 tot 79 volwassen personen en 15 tot 18 kinderen. Acte-examens middelbaar onderwijsafdeeling letterkunde. Toegelaten M. A. G. van der Leeuw van Rotterdam, voor boekhouden. Heeft zich teruggetrokken: een voorgeschiedenis. Afgewezeneen voor aardrijkskunde een voor Fransch en twee voor boekhouden. Door de plaatselijke policie te Delft zijn in beslag genomen eenvalsche rijksdaalder met de beeldtenis van koning Willem III en het jaartal 1852 en een valsche gulden met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1848. Te Rumpt bij Tiel is in beslag genomen een valsche gulden met de beeldtenis van koning Willem III en een onleesbaar jaartal. In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Amsterdam stelden burg. en weth.op voordragt van curatoren voor, den heer E. Bruza, hoogleeraar aan de universiteit te Modenatot professor in het strafregt en strafvordering aan de universiteit te benoemen. Genoemde geleerde had zich, volgens mededeeling van den voorzitter, reeds eenigen tijd met de studie van het Nederlandsche strafregt bezig gehouden. Met 21 stemmen werd de heer Bruza benoemd. Voor de arrond.-regtbank te Amsterdam stond eergisteren teregt de moeder, die eenigen tijd nadat zij uit broodgebrek haar kind had te von deling gelegdaan het bestedelingenhnis het kwam aanvragendaar zij thans in zijn onderhoud kon voorzien. Hel bleek uit de behandeling der zaak, dat de moeder uit het ziekenhuis te. Leiden gekomen, zonder geldof middel van bestaan haar kind van drie wekenin de nabijheid der Wil lemspoort goed toegestopt en voorzien van een flesch met melkachter een boom had neèrgelegd, Een jongen merkte het kind op en waarschuwde een policieagentdie het aan het bureau bragtmet eene vrouw, die aan bood het te voeden en des nachts bij zich te houdeneen aanboddat ter stond werd aangenomen en waarvoor de voorzitter der regtbank der vrouw, hoewel zij niet ter teregtzilting aanwezig was, hulde bragt. Korten lijd had het kind achter den boom gelegenwant toen de moeder berouw kreeg en op de plaats, waar zij het kind had achtergelaten terugkeerde, om het op te nemenwas het reeds verdwenen. Drie weken later, toen de moeder een dienst in Utrecht had erlangdging zij naar het stadhuis alhier cm inlichtingen in te winnen. Aldaar werd zij verwezen naar het stadsbesle- delingenhuis. De directeur liet haar de kleêrtjes beschrijvendatum van te vondeling leggen opgeven enz. en erkende haar toen als de moeder van het bewuste kinddat haar werd teruggegevennadat vooraf proces-verbaal was opgemaakt. Het 0. M. requireerde tegen de berouwvolle moeder 2 maan den cellulaire gevangenisstraf, de regtbank was milder en legde haar het betalen eener geldboete van ƒ10 op, subsidiair te vervangen door 2 dagen celstraf. Dingsdag aanst. zal de meester-zwaardveger van het regiment rijdende artillerie M. Schaft, te Amersfoort in garnizoen, vijftig jaren onafgebroken den lande hebben gediend. {Zie rerder het Bijvoegsel

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1