Commissie voor Volksbijeenkomsten. VOLKSVOORLEZINGEN. Uit alle Werelddeelen CODEÏNE&TÖLU ADVERiEN T 1 E N. B IJ E E N K O M S T, i hkstir Volkomen uitreksel der 3 kinas. Dezelfde STAALIIOI DHR. me- ilen (zet van 'in? ge- heil ieiis mar "'ij van gen lik- het de tot den L. op er- tot lijk nd- ro nd- W. (J1i reizen, en wat niet al meer. liet is dus billijk, dat hij onder de hoogstaangeslagenen in 's rijks belastingen gerangschikt wordt, en waarom „„em ik dit billijk en streng rechtvaardig tevens? Umdat hij er groot be ling bij heeft, dat zijn landerijen, huizen en kasteelen tegen overstrooming „orden beveiligd, dat er met het oog op zijn jachtgronden degelijke marc- tliaussés en veldwachters zijn, dat de politie hem tegen inbraak behoedt, dat er voor zijn rijtuigen en paarden flinke straat- en grindwegen bestaan, dat er overal in ons vaderland, waar hij ook heen wil, deugdelijke spoor wegen en stoombooten gevonden worden. Hij betaalt als 't ware voor de bescherming'voor het gemakkelijk verkeer, voor de zekerheid, voor alles „at staat of gemeente hem in zijn belang verschaft. Maar neem nu eens ien ander persoondien ik lt. zal noemen. Ook deze is iemand met een jaarlijksch inkomen van ƒ50.000: maar hij woont niet in de bocht van de lleerengrachl; hij behelpt zich in een klein eenvoudig huisje op de Baan gracht, dat hij in huur heeft; aan reizen doet hij niet; moet hij in de stad dier ol' daar zijn, dan doet hij 't op zijn voelen af; als hulp in zijn huis houden houdt hij één dienstbode, en iaat de rest aan zijn vrouw of oudste dochter over; des zomers blijft hij evenals des winters tehuis, en bezoekt #p zijn hoogst van tijd tot tijd eens het Vondelspark; aan jacht en vis serij heeft hij nooit zelfs gedacht; hij leeft stil en kalmpjes met zijn huis- jenooten, en verheugt zich voortdurend met deze enkele gedachte, dat hij na zijn dood zijn kinderen een goed vermogen zal nalaten. Moet nu deze uan even veel in de belastingen opbrengen als A»Ja", zullen de voor standers van inkomstenbelasting moeten zeggen, //wij noemen hel immers beginsel zeer rechtvaardig, dat ieder in juiste evenredigheid met zijn erkelijk vermogen in de algeincene lasten zal dragen", en zij die dus spreken hebben gelijk; anders waren zij inconsequent! Toch ben ik van geheel tegenovergestelde leer. Of is het niet waar, dat A. er het meeste belang bij heelt dat er schooue straatwegen, goede waterstaatsbestu ren, deugdelijke brandweer, flinke politic, voortreffelijke communicatiemid delen, een eerlijke rechtsbedeeling, een flink staats- en gemeentebestuur aanwezig zijn? Het is waar, ook B heeft bij dat alles eenig belang, maar nooit ter wereld zoo veel als A Moet dus nu B. evenveel aan staat en gemeente offeren, dan betaalt hij, niet zooals A. doet, voor de weidaden, die een goed geordende staat hem doet genieten, maar grootendeels voor belgeen alleen A. ten bate komt! Stel eens, dat de vrienden van inkom stenbelastingen het zoo ver wisten te brengen, dat alle andere belastingen kwamen te vervallenen er nog maar c'éne overbleef, namelijk die op de inkomsten, waarvan bij voorbeeld 5 pCt. gevorderd werden, dan zouden A. tn B. ieder vcor zich 2500 moeten betalenen dan zou zich het volgende geval voordoen, dat er in de schatkist een som van ƒ5000 vloeide, waar van inlusschen A. voor 9 '10 en 11 ter naauwernood voor 1/10 zou profite ren. Met andere woorden: B. zou betalen voor A.; B. zou gelden storten, om A. een vrolijk genoegelijk leventje te bezorgenB. zou als 't ware de assurantiepremie voldoen voor den geassureerden A.Is dat zooals het behoort? Neen, aan de vruchten kent men den boom. Zijn de vruchten zuur en onsmakelijk, dan deugt de boom niet. Laat ons dus nagaan, wat de vrueli- len zullen zijn van een inkomstenbelasting, of (nog liever in 't algemeen gesproken) wat de directe en indirecte gevolgen zullen wezen, wanneer ze in toepassing wo:dt gebracht. Een eerste vereischle daartoe is natuurlijk, dal iedereen op moet geven wat hij als inkomen bezit. Welnu, wij herin neren ons allen de bekende woorden «leid ons niet in verzoeking". Is het allereerste gevolg van dat vereischle niet, dat wij wel degelijk in verzoe king geleid worden om valsche opgaven te doen? want het is een waar- beid en zal wel altijd een waarheid blijven dat men aan belasting liever too min mogelijk betaalt. Dit mogen velen voor verkeerd houden; het is niettemin een feit, dat geen nadere bespreking behoeft. Welk ander middel beeft men nu bij de hand, om weinig te betalen, dan eenvoudig weg een leugen te spreken, en minder op te geven dan men bezit? Uit zal dan ook geschiedenin den aanvang zal misschien nog menig gemoedelijk man met zijn geweten te rade gaan, maar langzamerhand en ongemerkt wordt het ten gewoonte, wordt zelfs de gemoedelijke man liberaal op dal gebied, zal men gaan lagchen om hem, die nog zoo onuoozelis om eerlijk te zijn. eu liet resultaat zal wezen, dal er aan leugen en bedrog geen einde komt! Er is meer. «Bovendien", zegt de hooggeleerde schrijver in stelling 829, loopt men licht gevaar hij de toepassing, op de begrippen, vooroordeeleu tn zwakheden der meuscheu te sluiten". Laat ons opmerkendat hier niet gesproken is over kwade eigenschappen in den zin van bedrog. Ik geloof daarom, dat Mr, V. er mede bedoeld heelt: de menschen willen niet gaarne voor anderen weten, wal zij te verteeren hebben; zij houden er niet van, dat een ieder zijn neus steekt in hun boeken; zij achten zulke belasting vexatoir in hoose mate. Maar zijn dit dan «zwakheden en vooroordeeleu"? Ik kan het onmogelijk beamenliet zou toch w el wonder zijndatter wijl honderden millioeueu aardbewoners allen hierin overeenkomendat zij niet gaarne hun vermogen voor anderen blootleggen, dit begrip alleen ge tuigen zou van zwakheid en vooroordeel! Integendeel, juist uit het feit, dal alle eeuwen door en in alle dcelen der wereld de mensehen huiverig zijn geweest en nog zijn, om oprechtheid te betoonen in zake van hun be zittingen, meen ik het bewijs Ie mogen putten, dat wij hier. wel verre van met een vooroordeel, te rekenen hebben met een karaktertrek der mensch- heidmet een soort van instinkt den meusch bij den aanvang van zijn be staan ingeboren, met een neiging, die wij aan de natuur ontleenen. Laat de grootste philosoof alle overtuigingsmiddelen en redeneringen, die hem ten dienste staan, aanwenden, om een moeder te overreden, dat zij waar lijk veel verstandiger handelen zou, als zij haar zuigeling maar terstond aan den staat afstond, dat zij dan zeker het belang van haar kind meer bevorderen zou dan door het zelve groot te brengen, dat zij zelfs zondig zou handelen, als zij het het deelen in haar eigen kommer en gebrek, de arme moeder zou wellicht zeggen: «het is alles waar. ik kan het niet tegenspreken", maar tochhaar kind afstaan zou zij niet! En waarom niet Omdat de stemme der natuur in haar een krachtiger weerklank vin den zou dan het meest wijsgeerige betoog ter wereld. Welnu, een bepaal den karaktertrek der menschen. hun door de natuur ingegeven, mag en moet men bij hel stellen eener theorie in het oog houden: en vooral zou het dwaas wezen, hem eenvoudig te negeren. {II-ordt rercolgd.) Getrouwd: die tevens hun dank betuigen hun huwelijk ondervonden. ANTONIUS PETRUS VERBERNE, Hoofdonderwijzer te Mes a/d Juiste!, en MARIA AURlANA VAN KINTS voor de vele bewijzen van deelneming by Zoeteiwvoude (lloogcn Rijndijk), 22 November 1877. Iflaandag November I8ÏÏ, 's avonds te acht ure precies. IN DE STADS-ZAAL, Voordracht door Dr. J. H. JENNES. 2°. Bijdrage door den Heer J. K. BROEKHOFF. Namens de Commissie, A. P. M. VAN OORDT, Secretaris. gjSg"" Knapen beneden den leeftijd van 18 jaren hebben geen toegang, tenzij tot d« volksklasse behoorendc, eu dan nog alleen met bijzondere Tergunning van Commissarissen. komen dankbetuigingen omtrent de gunstige werking van mijn middel tegen de dronkenschap in. Zoo schrijft de lleer K. F. v. G..r, Predikant te Latten (Overijssel): «Dank zij de Voorzienigheid, die tl gegeven heeft te vinden zulk een probaat middel tegen den sterken drank of liever legen de zucht naar dat vocht enz." liet middel is onderzocht en aanbevolen door de bekwaamste Geneeskundigen en kan zonder het medeweten des lijders aangewend worden. Reeds duizenden zijn er van genezen. Alleen echt verkrijgbaar bij den Ondergeteekende. Geneeskundig advies kosteloos en franco. ALBERT HRAEHINER, Pilnitzerslrasse. N". 4G. Ie Dresden. Nationale belooning van 1 ft,600 Fr. Groote Gouden Medaille aan T. LAROCHE. MEDAILLE OP DE TENTOONSTELLING VAN PARIJS 1875. Loffelijk verslag van de Academie de Médecine. EISCHT DE KRACHTHERSTELLEND, TONISCH EISCHT DE HANDTEEKENING LAROCHE. EN KOORTSWEREND. De echte flfONA-LiA&SeïCSIE is een zeer aangenaam Elikster. hetwelk uithoofde der bijzon dere bereidingswijze van den lleer LA IGtSt'ïïE al de werkzame bestanddeelen der 3 beste kina-soor ten (geel. rood en grijs) bevat. Zijne voortreffelijkheid boven alle andere praepa- ralen is in de Hospitalen degelijk bewezen, ais- mede door een twintigjarig succes, legen verzwakking of moedeloosheidmaagkwalenkritische leeftijd I en tegen de bekende koortsen der vochtige landen. Fabrieksmerk deponeerd Tc I, c i d Hel STAAL met de Kina vereenigdmaken de krachlherstellendste en volkomensle behandeling uit. De Kina hergeeft hel leven aan de verzwakte organen eu hel Staal geelt aan liet bloed dieschoone kleur en die kracht die er den rijkdom van uitma ken, en levens de gezondheid verzekeren. Aanbevolen legen afmatting tan leeftijd ol' ver- moeijenisbloedsgebrek of zijne kleurloosheid, bleekzuchtte langzame herstelling, gevolgen ran hel kraambedenz. Parijs, 22, rue Drouoten in de goede Apotheken. SWEREK Droogist, De Codeïne en de Toi.u vereenigd in den vorm eener Siroop of Bonbon (flikjes) door Dr Zeil, verschaffen eene snelle en wezenlijke kalmte bij borstaandoeninyen longonstekiny, hoest, keelpijnen, tering enz. Hoofddepot H. Uloth en Ci«, Wakker te Amsterdam-Botterdam, V Santen-Kolll', Cloos.-S'Gravenhage, Snabilik.—Arnhem, H. Thieme.-Breda, Van de Goorbergh.- Hiddelburg, V. de Kamer. Depót bij ('onfisenrs. alle Apotheker* en

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3