le GEWONE CONCERT Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. Ne» kkinj locmd mil; hm Uil eeai schut liscbt tin ïnicii, men, sleed: Eist VOOI V)1 er di lioeii r bit. voor Voor hel lijk van de gorilla uil liet Berlijnsche aquarium is door een Engelschman 300 geboden. -- Er heeft een verschrikkelijke storm gewoed in de Oostzee, waardoor vele schepen zijn vergaan en een aantal menschen het leven verloren. - Dezer dagen overleed te Venetië prof Karl von Liltrow, directeur van de sterrewacht te Wecnen. Sedert 1842 vervulde hij die betrekking met groole onderscheiding en te gelijkertijd die van professor in de astronomie aan de hoogesehool aldaar. T I EE Ei IJ K. Een correspondent van de Timesdie den slaat van zaken nabij Plewna l,ceft kunnen opnemen, schrijll: Ik bezocht de buitenwerken bij Radischewo vanwaar ik bet geheele oostelijk front der positie van Plewna kon zien. [)e hoornen en de te velde staande oogst zijn verdwenen en de ontzaggelijke Huiën van redoutes, loopgraven en gedekte wegen slaan en relief op de kale heuvels. Wat men van hier zien kan geeft den indrukdat het nage noeg on ogelijk is zich van Plewna op eene andere wijze dan door uithon gering meester te maken. Bijna onafgebroken passeren lange treinen wa gens met ammunitie en proviand het dorp Bogol, en de Russische intendance spant alle krachten in om velddépöts rondom Plewna op te rigten, opdat de troepen hunne positiën zouden kunnen behouden, zoo ten gevolge van slecht weder eene tijdelijke stoornis in den rcgelmatigcn aanvoer van levens middelen mogt komen. - Mukhtar-pacha is van gevoelen dat hij Erzerum zal kunnen behouden. Hij schrijft dat de sneeuw eiken aanval onmogelijk maakt en dat de geest der door hem gewapende bevolking goed is. Nu Kars gevallen is, weet men echter dal de Turksche generaal zich ten opzigte van Erzerum, dat niet zoo sterk is, vergist. - Omtrent de bestorming van Kars deelt de correspondent van de Daily News. die tegenwoordig was bij dezen nachtelijke» strijd, eenige bijzonder heden mede. In al zijn bijzonderheden meldt hij kan een vermoeide cor respondent, met vingers zoo koud en stijf als ijskegels, deze worsteling natuurlijk niet beschrijven. De strijd, welke 12 uren duurde, is een der grootste en moeijelijksle militaire heldenfeiten geweestwelke ooit plaats hebben gehad. Een vesting is bestormd, die een uitmuntende sterke ligging heelt, en versterkt is door de beste Engelsche en Duitsche ingenieurs en verdedigd door 300 Krupp-kanonnen. Van drie zijden te gelijk had de be storming plaats. Hel was generaal Grabbe, die den aanval begon. Hij was aan bet hoofd der brigadedie storm liepen sneuvelde het eerst door een kogel doorboord. Kapitein Kwadmicki, van het 39' reg., sprong het eerst van den stormladder in het geduchte reduit; zijn zwaard werd hem nil de hand geslagen, doch zijn soldaten volgden hem en werden handgemeen met de Turken. De Russen klommen van alle zijden tegen de steile rotsen op, en daar het een zeer donkere Novembernacht was, moesten de Turken op de gis af vuren, totdat zij de Russen vlak voor zich hadden. Het was een strijddie aan vroeger lijden herinnerde en die in geheel Azië een ontzag lijken indruk zal maken. In Bulgarije wordt thans minder streng gehandeld. Te Adrianopel alleen zijn tot hiertoe ruim 500 Bulgaren opgehangen. Thans hebben er slechts zelden excculiën plaats. Ofschoon de plaatselijke overheden en krijgs raden nog even wreed gestemd waren, moet de Porie gematigdheid hebben voorgeschreven. Bij hel voortzetten der executiën zou Bulgarije bijna ont volkt worden. PER TELEGRAAF. ROME. 21 November. Prol. van Zette bezocht heden den Paus. Hij keurde de behandeling goed, achtte het onmogelijk het gebruik der becnen te hergeven, vond den toestand niet verontrustend, maar zóó dat plotseling verergering mogelijk is. PARIJS, 21 November. Volgens sommige dagbladen is het nieuwe mi nisterie nog niet voor goed zamengesteld. De heer Gambetta is gekozen lot voorzitter van de begrootings-commissie. Hij verklaarde, toen hij benoemd was. dat hij strikt binnen de termen der wet zou blijven, en zou trachten diegenen binnen de perken der wet te bonden, die geneigd zouden zijn er buiten te gaan. PARIJS, 21 November. Naar men zegt heeft generaal Itcchebouet, we gens zijnen lioogen ouderdom en zijne zwakke gezondheid, verzocht niet in aanmerking te komen Thans is sprake van het benoemen van generaal du Barrail tot minister van oorlog BERLIJN, 21 November. De Prov. Corr. geeft een overzigt van Frank- rijks crisis en zegt aan hel slot er vanDaar Mac Mahon zich beroept op de volmagtdie liem tol 1880 blijft opgedragen, en op de laak, hem bij deze opdragt door de conservative meerderheid opgelegd, terwijl daarentegen de tegenwoordige meerderheid in de kamer evenzeer vasthoudt aan de reg- tenhaar door de republikcinscbe grondwet toegekendbestaat er geen voaruilzigt op een duurzame vredelievende oplossing van het geschil. s schijn heelt, alsol hij gelijk men wel eens zegt bel met zich zeiven f eigenlijk niet eens is, of hij een inkomstenbelasting zal aanprijzen of ver- werpeiijk achten. Hel is waar, hel werk dal ik bedoel is meer een leer- boek dan wel een verhandeling, en men zou dus kunnen aanvoeren, dat de l schrijver zijn meening volstrekt niet behoeft te kennen te geven, maar toch vindt men elders in 't bewuste werk wel degelijk eigen meeningsuitingen; I waarom komen die hier niet of althans zoo weinig voor? Met aaudachl I inlusschen heb ik de stellingen 826 tot en met 833 gelezen en herlezen, en 1 dan moet ik zeggen, dal de hoogleeraar het althans uitdrukkelijk als zijn plicht heeft beschouwdom vooral te doen uitkomen, dat er veel tegen aan te voeren valt. Wie lust heeft out te onderzoeken, leze de genoemde stel- a lingen, en ik ben verzekerd, dat hij mij gelijk zal geven! Maar zou er ook een reden kunnen bestaan, waarom tegen de invoering eener inkomstenbelasting zoo veel te zeggen valt? waarom ze zoo veel be zwaren ontmoet in de toepassing? Ik geloof ja. en bel zij mij in dit stukje vergund, om bescheiden naar aanleiding van de genoemde stellingen mijn meening bloot te leggen; ook ken ik onzen hooggeleerden economist voor een te verstandig en te helder denkend man. om hel iemand euvel te dui den. als men niet altijd en volkomen zijn stellingen beaamt. Wal slaat er te lezen in stelling 827? «Het doel er mede (nameljjk van een inkomstenbelasting) is, eiken burger zoo naauwkeurig mogelijk in juiste evenredigheid met zijn werkelijk vermogen in de algemecne lasten te laten dragen". Nudit valt niet tegen te spreken. Maar wat volgt er terstond op in stelling 828? «In beginsel is dus deze belasting zeer rechtvaardig doch in de toepassing is het beginsel niet altijd volkomen zuiver vol te houden". Zie daar twee uitdrukkingen in één en dezelfde stelling, waar mede ikzoowel in haar onderling verband als ieder op zich zelve be schouwd, hel volstrekt niet eens ben. Laat ons beginnen met het onderling verband na te gaan lusscheu een belasting, die in beginsel zeer rechtvaar dig. maar in toepassing gebracht niet zuiver vol te honden is. Is bet niet. alsof men las: «de theorie is goed, maar in de praktijk gaat ze niet op"? En toch juist deze redenering, al wordt ze honderden malen gebezigd, is een valsche redenering. Een theorie, die op deugdelijke overwegingen be rust, waarbij men rekening gehouden heeft met alle mogelijke bijzaken, die er invloed op kunnen oefenendie baar grondslag heeft in een naauwkeu- rige inachtneming van het voor en hel tegen, zulk een theorie kan in de praktijk niet falen; en waar zulks desniettemin toch plaatsgrijpt, daar ligt het niet aan een verkeerde toepassing, ook niet aan de "begrippen, voor- oordeelen en zwakheden der menschen", maar ronduit gezegd aan de theo rie zelve. Laat ik een voorbeeld aanhalen: Een volk moet niet meer door een despoot geregeerd worden, het moet zelf aandeel hebben aan bet be stuur van zijn land. het moet door zijn vertegenwoordigers controle uit oefenen op de verrichtingen van zijn verantwoordelijke ministers, hel moet overal in gekend worden, waar het zijn eigendommen en rechten betreft. Een schoone theorie, althans oogenschijnlijk. En toch, laat men ze in praktijk brengen, voor zoover men kan; laat men het constitutioneel stelsel trachten in te voeren in China, in Turkije, in Rusland zelfs nog; wat zul len de vruchten er van zijn Dat al spoedig de geheele staatsmachine in die landen zou in de war geraken, dat er opstand, burgeroorlog en allerlei ellende zou voorkomen, en dat waarschijnlijk na korten tijd van jammer en strijd door het recht van den sterkste alles weer op den ouden voet zou teruggebracht worden. Ligt dit aan een verkeerde toepassing, aan de zwak heden en vooroordeelen der menschen? In geenen deele! Alleen aan de theorie, zooals ik die daareven schetste; die theorie had een gebrek en wel dit, dat ze te algemeen luidde, dat men geen rekening had gehouden met den lageren staat van ontwikkeling in de genoemde rijken. Hadde men aan die theorie de eenvoudige overweging toegevoegd: «althans voor be schaafde ontwikkelde natiën zooals in het westen van Europa", dan, maar ook dan alleen, zou de praktijk de theorie niet beschaamd hebben. Na deze korte uilwijding over theorie en praktijk neem ik de vrijheid, terug te keeren tot het bovenaangehaalde thema «dal een inkomstenbelas ting in beginsel zoo rechtvaardig is, maar in de toepassing zoo velerlei be zwaren oplevert". Zou ook hier, waar een hooggeleerd man zelf zich zoo ongunstig uitlaat over het toepassen van theorie, de schuld niet kunnen liggen aan die theorie zelve? Met andere woorden: zou de stelling, dat een inkomstenbelasting in beginsel zeer rechtvaardig is, wel zuiver waar zijn? Ik geloof het niet, en wil pogen aan iedereen duidelijk te maken, waarom ik legen die stelling mij durf verklaren. Ik wil mij thans niet inlaten met de kwestie, of er wellicht een belangrijk verschil ligt lusschcn een staats- en een gemeentebelasting op de inkomsten. Ik spreek alleen over hel beginsel, om ieder in de lasten van den slaat te laten dragen in juiste evenredigheid met zijn werkelijk vermogen. [Wordt vervolgd.) A I) V E R I E i\ T I E N. Bevallen van eene Dochter M. W. KARG DOORNAAR. Leiden 21 November 1877. Algemeene kennisgeving. INGEZONDEN. NOG IETS OVER INKOMSTENBELASTINGEN. Nadat door onzen gemeenteraad in beginsel is aangenomen, dat er lei- vervanging van de vorige plaatselijke belasting een belasting zal worden geheven van ieders inkomsten, is dit raadsbesluit van aile zijden beoordeeld en besproken; in sociëteiten, in koffijhttizeu. in den huiselijken kring, overal is hel een onderwerp geworden van algemeen discours en philosophi- sche bespiegeling Ook schrijver dezes beeft zich niet geheel onthouden over liet onderwerp na te deuken; maar daar bij er niet van houdt, om zoo maar in den blinde inet woorden en phrasen te schermen, heeft hij niet geaarzeld, om vóór en aleer hij zijn mecuing uitsprak, goed te rade te gaan met hetgeen over dat bewuste onderwerp door een hier te Leiden algemeen geacht hoogleeraar in de staathuishoudkunde geschreven is. Ik bedoel Mr. S. Vissering in zijn «Handboek van praktische staathuishoudkunde", een vve;k dat aan ieder jurist aan de Leidsche hoogesehool bekend is. Meer dan 120 bladzijden zijn er in dat werk aan de beschouwing van belastingen gewijd; •nu, hel onderwerp is dan ook wel van dien aard, om er niet los over heen te loopen. En toch - moge niemand het mij euvel duiden! toch heeft het mij altijd verwonderd, dat de hooggeleerde schrijver wat het speciale onderwerp van «algemeene heffingen van de bezittingen, kapitalen en in komsten" betreft, zoo bijzonder kort is geweest; hij wijdt er nog geen vijf bladzijden aan. Ja, ik ga nog verder, en verklaar dal hel eenigermaic den lieden overleed zacht en kalm, na een langdurig en geduldig lijden, mijne geliefde Echlgenootc CATllARINA JOHANNA VAN DIJK, in den ouderdom van 56 jarendiep betreurd door mij en hare kinderen. Soeterwoude 21 November 1877. L. 0. DE VRIES. Op Vrijdag 23 jVovemher 18??, des avonds Ie half acht uur, IN DB STADS-ZAAL: 9 Orkest der Maatschappij: Directeur de Heer A. J. WETRE.\S, f Mej. sjCMESil/r®(Piano), Solisten 9 (Zang). Entrée C/'-4t>%). Galerij 0/1.—). Plaatskaarten en bespreken van plaatsen bij den Heer EGGERS, Boter markt, Donderdag en Vrijdag, tot 's middags 12 uur. Leden der Maatschappij hebben persoonlijk vrijen toegang, op ver- loon van hun diploma van Lidmaatschap.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3