geworden: van de kolk specie voor 0.46 v per kub. meter J. \Y. Filippo alhier, en van de rioolspecie voor 0.54 per kub. nieter, B. A. van Ulden alhier. De minister van binnen), zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragtdat dispensatie van het verbod tot in- en doorvoer van builen 's lands van rundvee, schapen, bokken, geiten, versche huiden, versch en gezouten vleesch, ongesmollen vet, mest, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klaauwen en hoornen, alsmede van allen afval van genoemde dieren, waarop betrekking heeft hel kon. besluit van 8 Dec. 1870, alleen gegeven kan wor den, wanneer het algemeen belang zich daartegen blijkbaar niet verzet. Aan vragen daartoe moeten, op gezegeld papier geschreven, gerigt worden aan den commissaris des konings in de provincie, waarin de belanghebbende woont. Tegen Mei aanstaande zullen de navolgende garnizoensveranderingen plaats hebben: 5,lf reg. infanterie, ll' bat. lr comp.van Ileusden naar 's llertogcnbosch, 41' comp van 's llertogcnbosch naar Ileusden; GJe reg. in fanterie, 1' bat. 3' comp. van Willemstad naar Bergen op Zoom, 4e comp., van Bergen op Zoom naar Willemstadlslr reg. huzarenreglcr half esca- dron van het 2" escadron. van Amsterdam naar Haarlemreg. rijdende artillerie, 4C batterij, van Roermond naar Amersfoort. Door de geneeskundige staatscommissie is beden bevorderd lol arts de beer A. Geyl, med. doctorandus. Het getuigschrift voor het lc gedeelte van het examen is uitgereikt aan de hh. M. Bolt en M. W. van Haaften, beiden med. doctorandi. De comm ssie voor de acte-examens bij het middelbaar onderwijs, aftleeling letterkunde, heeft toegelaten de hh E. A. Sunier van Arnhem, voor Fransche taal en letterkunde; M. J. IJzerman van Amsterdam, voorde gronden der staats-inrigting. Afgewezen zijn 2 voor boekhouden en 1 voor Engelsch. Een candidaat voor boekhouden heeft zich teruggetrokken. Het stoomschip Uvlland, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op29 Nov. Aden gepasseerd. Te Hillesluis had Maandag avond een ernstige vechtpartij plaats. Vier nog jeugdige werklieden voerden strijd om eene 17-jarige dienstmaagd. De twist ontstond in eene herberg. Zekere L. v. B.de partij voor een ander opvattende, greep spoedig zijn zakmes en bragt L. S. een snede in den hals en in de hand toe. Hiermede nog niet voldaan, kreeg zijn vader, die hem tot bedaren trachtte te brengen, een ernstige wond van hem over den arm. De zaak is in handen der politic gesteld. Te Zutphen zijn de brievenbestellers voorzien van kleine lantaarns. Deze zijn voor op de borst bevestigd en verspreiden een helder licht voor het lezen der adressen. Te Dalfsen is Dingsdag II. de bliksem geslagen in een molen; hjj be schadigde uitwendig een der roeden, baande zich een weg langs de as, die mede beschadigd werd, en heeft vervolgens de spil gedeeltelijk in splinters geslagen. De molenaar stond in de onmiddellijke nabijheid en viel van schrik te;en den grond, maar bleef ongedeerd. Uit de gemeente Weststellingwerf is een persoon naar de gevangenis le Heerenveen overgebragt, beschuldigd van diefstal van twee schapen. Voor de gelden der schapen zouden meubelen aangeschaft zijn voor de nieuwe huishouding, want hij was Zaturdag II. in het huwelijk getreden. Maandag avond had te Groningen een treffend voorval plaats. W. Wolters en zijn echlgenoote A Helmers vierden gedachtenis van hun 40-jarig huwe lijkin tegenwoordigheid van kinderen, kleinkinderen en verdere genoodig- den. In gulle vrolijkheid en aangename scherts had men een gedeelte van den avond doorgebragt, toen vrouw Woliers, eenige versnaperingen presen terende, plotseling ineenzakte en onmiddellijk een lijk was. Te Tilburg heeft een zonderlinge diefstal plaats gehad; bij een koffij- huisbouder werd namelijk ccnige dagen geleden een okshoofd jenever afge laden en door den brenger met behulp van nog twee andere personen in den kelder op de stelling gelegd. Toen men Zaturdag uit het val wilde tappen, kwam er geen druppel uit; het was tot den bodem geledigd. De policie tracht de daders op het spoor te komen. -- Men meldt uit VlissingenTot op dit oegenhlik zijn alle nasporingen naar negen mannendie Dingsdag jl. in een sloep het stoomschip Augusta verlieten, zonder eenig gevolg gebleven. De van Gent naar Londen varende sihroefbooidie op de Engelsche kust gestrand was, is met vier man, die aan boord gebleven waren, te Londen binnengesleept. De kapitein, de machinist, de Belgische zeeloods M. Baels en 6 man der equipage, die den bodem verlietenhebbennaar men nu moet vermoedenden dood in de golven gevonden. De memorie van antwoord omtrent hoofdstuk VI (Marine) der staats begroting voor 1878 is verschenen. De minister brengt daarin hulde aan hetgeen deor zijnen ambtsvoorganger gedurende diens ruim driejarig beheer in het belang van de marine is gedaanzoowel tot vermeerdering en ver betering van het materiëel, als tot cefening van het personeel en tot aan- moediging van jongelieden om in de zeedienst te treden of hunne verbind- lenissen te vernieuwen. Op dien weg wenscht bij voort le gaanzoodat van hem niet te vreezen is, dat hij, geleid door andere inzigten. zal gaan afbreken wat onder bet bestuur van zijnen voorganger werd begonnen of voorbereid; hij meent daarbij op den steun der vertegenwoordiging met vertrouwen lc mogen rekenen. De minister verdedigt voorts het technisch beleid van zijnen voorganger, naar aanleiding van bel minder gunstig oor dcel. door sommige leden daarover geuit. Hij handhaaft de begrooting en de plannen van den vorigen minister, op een paar wijzigingen na, on veranderd. 's GRAVENHAGE 22 November. Tot consul der Nederlanden op St. Thomas is benoemd de lieer J. A. van Romondt, Ier vervanging van den heer J. Cappc, aan wien eervol ont slag uit die betrekking is verleend, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige door hem beivezn diensten. Aan den heer A. Couturic is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Nes. Orleans, onder dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekkin* aan den lande bewezenen tot consul der Nederlanden aldaar is benoem) de beer A. Schreiber, aldaar. Aan mej. M. C Brinkmaan, geb. te Miilheim a/R. (Pruissea), is, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vercischteu voldoe, ver- gunning verleend bier te lande middelbaar onderwijs te geven. Tot telegraphist 26 klasse bij den rijkslelegraaph is benoemd de heer C. W. Laeyendccker. De commissie, dd. 25 Mei jl. benoemd, tol het afnemen van hei examen van 0. I. ambtenaren, is door den minister van koloniën ontbon den onder dankbetuiging voor de wijze, waarop zij zich van hare taai beeft gekweten. In de heden gehouden zitting der tweede kamer is ingekomen eeat kennisgeving houdende intrekking van het ontwerp voor de militie en schut, lerijen. Aan de orde was de behandeling van hoofdstuk II der Indisch begrooting. Daarover liepen de beraadslagingen in het algemeen en in hn bijzonder. De algemecne koloniale politiek is niet ter sprake gekomei Het hoofdstuk, ruim 112 millioenis aangenomen met 61 legen 2 stemmen Morgen zijn de andere hoofdstukken aan de orde. Aan liet ministerie van binnenlandsche zaken werd heden aanbesteed: 1". bet maken van gebouwen en bijbehoorende werken voor het station Eist; hel minst was ingeschreven door den heer R. Spoor le Harlingen voor 86800; 2". het maken van den onderbouw en hel leveren en stellen vu den bovenbouw voor eene vaste spoorwegbrug met drie openingen over dt Singelgraclit achter de kazerne Oranje-Nassau le Amsterdam, ten behoen van den spoorweg van Nieuwe Diep naar Amsterdam. Van de twaalf bil- letten was het minste dat van deu heer H. Wienhoven te Schiedam, v» 55500. BUITKWiAÏNDSCllE BElUGTEtN. FKANKK1J K. De handelsstand le Parijs en uit het noorden des lands heeft beslolti eene petitie aan Mac Malton te rigten. met dringend verzoek ten spoedigsit een einde aan de crisis te maken. Indien de tegenwoordige toestand not lang mogl duren, wordt in het verzoek gezegd, dan zou de Fransche nijver heid te gronde gaan. Naar aanleiding van het bevelreeds door twee der ministers aan ambtenaren gegeven, om gccne inlichtingen te verschaffen aan de doorit kamer benoemde commissie van enquête, wijst liet Journ. des Déb. op It woorden, die de heer Laboulaye in den senaat gesproken heeft bij dekt raadslaging van Maandag: «Ik heb niet de eer minister te zijn; maar wart ik minister, ik zou gansch anders handelen dan de hertog de Broglie. It zou aan de ambtenaren zeggenMen beschuldigt de dienaren der regering: laten zij getuigen, hoe eerlijk de verkiezingen in het werk zijn gegaan!" Zoo zou elk gouvernement handelen, dat zich zijner onschuld bewust is, en wij voegen er bij, elk gouvernement, dat eenige voorzigligheid betrach Wanneer men aan de kamer de middelen weigertom de inlichtingen ii le winnen, die zij noodig heeft, dan kan het haar niet moeijelijk vallei het verzet te breken door dadelijk de ministers in slaat van beschuldig»! te stellen. De commissie van enquête zou alsdan eene regtcrlijke commissie worden, die in alle opziglen de bevoegdheid heeft van een regteria instructie. Volgens Vl'nivers mag de zaak der conservalivendie de zaak is m het geheele land, niet aan nieuwe proefnemingen blootgesteld worden. Gea redevoeringen meer; daden moeten er zijn. Frankrijk heeft geduchtercrisis sen doorleefd dan de tegenwoordige, en het is niet te gronde gegaan, wanneer het, in plaats van de welsprekendheid der redenaars, iemand» vonden heelt, die wil en geestkracht genoeg bezat, om een man van it daad lc zijn. Te Saiul-Romainin hel kanton Bonrg-de-Visa, dep. der Tarn en Gt ronne. zijn volgens de Fratipais in een veld de overblijfselen van een prat! tig romeinsch landhuis opgegraven. Behalve een aantal munten uit den Ijl van Hadrianus, Conslautijn e. a. zijn er muren aan het licht gekomen tod frescoschilderingen, een aantal vertrekken en zalen en een moz aïekwerkn 80 meter in de lengte en 3 in de breedte, even merkwaardig van leekenii! als van compositie. O II S T 9 C! 18 L AJN B. De te Berlijn aangehouden Pool Lubowski is wegens ongesteldheid out gebragt naar liet zoogenaamde fharité-geslicht. Bij de regterlijke aiiloriltii wint de overtuiging veld, dat zij, wat den voorgenomen moordaanslag kt trelt, slechts aan eene mystificatie heeft te denken. Hierbij komt, dat lij voor de Berlijnsche justitie geen vreemdeling is, daar bij vroeger doorit stedelijke reglbank tot eenige jaren tuchthuisstraf veroordeeld was. Van wege de rezcring is in de provinciale afdeeling Dusseldorf de tol gende afkondiging gedaan: «Blijkens telegrafisch berigt is in de nabijheil van Coblentz eene stoomboot met eene lading van 2500 bruto centner a» nicum gezonken. Naar aanleiding daarvan meenen wij tot nader order K moeten waarschuwen tegen liet gebruik van Rijnwater voor mensehen voor vee." Tegelijkertijd heeft de burgemeester van Dusseldorf bekend gemaakt: «Da» hel water in de stadswalerleiding alhier niet regtstreeks uit den Rjjn wordt verkregen bestaat er vermoedelijk geen gevaar. Voor voldoende zekei'M zal bet echter tot nader order dagelijks herhaaldelijk scheikundig worden onderzocht. Mogt er ten gevolge dezer onderzoekingen legen bet gebruik van bet water bedenking worden gemaakt, dan zal ik niet nalaten M publiek in tijds hiervan te verwittigen." liet ongeluk heeft plaats gehad met de schrocfsioomboot Ehein ntid Schilk Nabij Bendorl, tusschen Netiwied en Coblentz. is het vaartuig tegen den grond gestooten en ten gevolge der daardoor ontstane avarij gezonken.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2