PEK TELEGRAAF. ADVERTENT! E N. at 6 zou I'. 111(1 i ver. nder- arvan n. Irwin van door area. Iioo; I.e. is di ilfiki arde iguur 1 Dl- peil •ende I Eet I tveirl Klie-1 grootvizier heeft den Rritschen vertegenwoordiger, den heerLayard, berigl dat zij waarschijnlijk naar Aleppo zullen verbannen worden. ST. PETERSBURG. 20 November. Officieel. Een telegram van den 19dtn uil Veran-Kaleh meldt: Be bestorming van Kars werd legen het zuidelijke fort ondernomen, terwijl tegen de andere forten schijn-aanvallen gedaan werden. In den ochtend trachtte het garnizoen der verlaten forten over de bergen te onlvlugten, doch hel werd gevangen genomen. Onze tropeën be slaan uit 10000 gevangenen300 kanonnen en een grooten voorraad krijgs behoeften. In de hospitalen werden omstreeks 4500 zieken en gewonden gevonden liet verlies der Russen bedraagt ongeveer 2500 man dooden en gewonden. VERSAILLES, 20 November. In de couloirs loopt het gerucht, dat het nieuwe ministerie aldus is zamengesteldoorlog, Rochebonet, deze zou te vens president zijn van den ministerraad, binnentandsche zaken, Welche; onderwijs. Batbie; financiën, Pouycr-Quertier; justitie, Depeyre; buitenland- die zaken. Banncville 1 oopliandclDupuy de Löuie; openbare werken Jlontsolfier; marine, Gicquil. VERSAILLES, 20 November. Be kamer heeft de begrootingscommissie gekozen. Beze is geheel zamengesteld tiil de leden van de linkerzijde. In afdeelingen vroegen eenige leden der rrgterzijde. of de meerderheid on middellijk de wet op de middelen zou goedkeuren. Gambelta antwoordde, dat dit van de omstandigheden zal afhangen. in de kamer las Belhmonl in naam der meerderheid een verklaring voor, die in het licht stelde, dal de stellingen, door de Broglie ontwikkeld, aan de kamer redenen tot ongerustheid geven. Be kamer zal hare waardigheid bewaren en is besloten ongekrenkt haar beslissingen en voorregten tegen inbreuken te handhaven. De behandeling van de verkiezing van Reille wordt verdaagd, totdat de commissie van enquête heeft onderzocht, welke rol Reille bij de officiële candidaluren heeft gespeeld. Be verdaging van deze zaak wordt aangeno men met 297 tegen 210 stemmen. De kamer besloot morgen geen zitting te houden. VERSAILLES, 21 November. Het nieuwe ministerie zal niet vóór Don derdag in het officiële blad verschijnen. PARIJS, 21 November. Be Hép. Frang. zegt, dat, tegenover de aanspra ken van den senaat en tegenover de weigering van den president van poli tiek tc veranderende kamer vcrpligt is de goedkeuring van de begrooting te weigeren. Aan de kamer is thans de laak opgedragen het land te redden, «een budget, zoo lang de meerderheid niet zal hebben een ministerie waar aan liet zijn vertrouwen kan schenken. KONSTANTINOPEL, 19 November. Een Russisch parlementair heeft de overgave van Erzerum geëischt. De Sultan heeft gelast de stad tot het uiterste te verdedigen IXG EZONDEN. VOLKSGEZONDHEID. Mijnheer de Redacteur! Deze week las ik in de courant dat eene commissie, waarin de Rurge- uicester van Amsterdam, naar bet buitenland was vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen naar de werking van het Liernurslelsel, abattoirs enz. Als men nagaat, hoe tegenwoordig ieder zich beijvert om alom een goeden gezondheidstoestand te helpen bevorderen, hoe commissies zich vestigen en alles uitpluizen wat naar hun gevoelen dienen kan ter bevordering der taak, die zij in het belang der menschhtid vrijwillig op zich hebben genomen, dan komt men onwillekeurig tot de vraag: zal het opkomend geslacht, waaraan zooveel meer zorg wordt besteed dan vroeger, zóóveel langer leven lie tijd zal het leeren. Liernurslelsel. abattoirs, drinkwater, enz. enz. enz. zijn aan de orde van den dag. Wal het eerste punt betrelldaarover behoeft niet meer ie worden gesproken: het is gebleken te zijn eene finanlieele onmogelijkheid. Maar nu bet tweede, de abattoirs. Steil uien zich hiervan niet meer voor dan bij eenig nadenken met mogelijkheid te krijgen is? Wal toch is het doel? Het hoofddoel is eene gehecle controle over de gezondheid en hoedanigheid van bet vee, dat voor menschclijk gebruik is bestemd. Men zegt: door ieder slachter te noodzaken in een abattoir te slachten kan, als een deskundige is benoemd om het vee te onderzoekengeen ziek vleescli in den handel worden gebracht. Deze bewering zou volkomen juist zijnals er geen vleescli van builen werd ingevoerd, dat wal kwaliteit en Irischheid betreft altijd veel te wenschen overlaat. Boor een abattoir op te richten zal men bepaald kunnen beletten dal ziek vee in de gemeente wordt geslacht, maar nooit zal men kunnen beletten dat vleesch, afkomstig van verdacht, ziek of ver dronken vee, van buiten wordt ingevoerd. Dat neemt echter niet weg dat door een abattoir toch nog ééuig nut kon worden gesticht; daardoor zou worden belet, dat vee werd geslacht in winkels, waar vleesch ter verkoop voorhanden is, iets wat volstrekt niet overeen kan worden gebracht met de eischendie worden gesteld ter bevordering van een goeden gezondheids toestand, noch met frischheid, noch met zindelijkheid Maar om dal slachten in de winkels Ie beletten heeft men geen kostbaar abattoir noodig. Even goed als bij verordening geboden is de slachthuizen gesloten te houden, en verboden is vleesch op de straat ol stoepen uit te stallen, zou ook kunnen verboden worden vee ie slachten, anders dan in slachthuizen, die niet aan de winkels verbonden of daarmede in aanraking zijn. En mi de verbetering van het drinkwater. Het doel is prijsselijk, doch er is ook alweer een groote «maar" aan. Men is met loflelijkcn ijver be gonnen een duinwaterleiding aan te leggen; maar zal die finanlieele resul taten opleveren? tlet is hoogst twijfelachtig, en zeker niet, als er geen verandering wordt gebracht in de wijze, waarop men zich voorstelt te leveren. Be Maatschappij heeft hier blijkbaar het prospectus op liet voetspoor van Amsterdam gemaaktzonder dc plaatselijke toestanden dier gemeente met de onze tc vergelijken, en dal gaal volstrekt niet op. In Amsterdam smulde men vroeger aan het smerige water, dat met de YVeesper-schuit werd aangevoerd, en daar betaald; vandaar dat er groote behoefte was, en een ieder verplicht was niet alleenmaar het als een voorrecht beschouwde van de waterleiding gebruik te kunnen maken. Maar zoo is het in onze gemeente niet gesteld; hier zijn er nog heel wat. die goed drinkwater hebben eu die nemen geen duinwater; anderen zijn er. die hel nog eenigs- zins bruikbaar hebben, en die zouden wel duinwater nemen, maar worden afgeschrikt door de wijze van levering in het prospectus vermeld; eindelijk zijn er die slecht water hebben, die zullen het moeten nemen, als zjj het kunnen betalenmaar het meeste slechte water vindt men bij de behoef- ligen in de achterbuurten en zonder uitzondering in de omstreken van die plaatsen, waar varkens worden gehouden. Er kon dan ook nooit een onnoozeler denkbeeld wezen dan voor het ver bruik te berekenen het aantal kamers. Hier heeft men ook weer erg mis- gegrepen. want in Amsterdam heeft men huizen met 6 kamers, die door 20 a 25 menschen worden bewoonden hier heeft men huizen met 10 kamers, die door 5, hoogstens 10 menschen worden bewoond, en het zijn niet de kamers, maar het zijn de menschen, die het water gebruiken. Zoolang de Maatschappij niet besluit baar prospectus in dier voege te wijzigen, dat alleen het meterstelstel als maatstaf voor het gebruik zal worden ge steld. is het bijna zeker dat maar zeer weinigen van liet duinwater gebruik zullen maken, tenzij zij door den nood er toe worden gedwongen of geld genoeg hebbenen het gevolg daarvan is dat de gemeente een voortdurenden rentelast zal blijven dragen, terwijl het nog te bezien zal slaan of de exploitatie-kosten wel zullen worden gedekt. Door het meterstelscl komt men op de juiste hoogte van datgeen, wat in ieder gezin zuiver wordt verbruikt; maar bovendien vervallen daardoor in een slag de vexatoire bepalingen in het prospectus voorkomende, waaraan niemand zich zal onderwerpen, tenzij hij wordt gedrongen of in ruime omstandigheden leeft. In Amsterdam was men genoodzaakt deel te nemen en zelfs dankbaar geholpen te zijn, in Leiden bij lange na nog niet. Aan het meterstelscl zullen ook wel bezwaren verbonden zjjn, maar die zal de Maatschappij wel welen op te liedenzoowel als de gasfabrieken meters in huur verschaffenzou de Duinwater-maatschappij dat ook kunnen doen. Hoe loffelijk echter de pogingen zijn, die in het belang der gezondheid worden aangewend, is het toch vreemd dat men altijd op het oog heeft ondernemingen, die bij twijfelachtig nut veel geld kostenterwijl eenvoudiger middelen dikwijls over het hoofd worden gezien. Hiermede wordt bedoeld: het dempen van stinkende grachten en het niet langer toestaan om varkens te houden binnen de bebouwde kom der gemeente; het eerste kost betrek kelijk weinig, het tweede niets. Bat slinkende grachten schadelijke dampen uitwasemen is genoeg bekend; en dat door het houden en mesten van varkens het drinkwater werd bedorven is bewezen, doordien in den omtrek van plaatsen waar varkens worden gehouden en waar vroeger goed drink water was, het water onbruikbaar is geworden door de urine en dunne mestsloflen, die door den grond dringen en den bodem besmetten. D1XL Enrgcrltjfcc &tanb. Van 15 tot en met 31 November 1877. BEVALLEN: M. J. Werter, geb. van Noord, Z. P. A. Sauler, geb. de Kruyf, D - C. M. Iloefsmit, geb. van Roojjen, D. - W. C. de Gunst, geb. Ilaneveld, D. M. Sloos, geb. de tlaas, Z. W. Blansjaar, geb. Loeps, Z. C. W. Dool, geb. van der Reyden, Z. C. van der Kamp, geb. van den Bosch, Z. C. Ankerna, geb. van der Maas, Z. N. P. Posthumus, geb. Kruyue, Z. S. Altera, geb. la Rooy, D. A. Robbers, geb. vau Nieuwenboven, B. N. de Jong, geb. Sack- sionie, Z. J. Laterveer, geb. Gertenaar, Z. A. Tegelaar, geb. Zwarts, B. S. C. Heus, geb. Verbeek, Z. J. van den Bos, geb. Verhoeven, Z. C.Goddijn, geb. Weylaart, Z. Z tweel. J. van Putten, geb. Kruit, Z. E. Holzapfel, geb. Stavenuiter, Z. H. Smit, geb. Martyn, D. - P. C. Siebert, geb. Verbeek, D. A. Choufoer, geb. de Boer, B. E. Stern, geb. Spcyer, Z. J. Crama, geb. de Jong. D. M. J. van Bnuren, geb. Noest, Z. J. Bon, geb. Haasbeek, D. G. J. van Rosse, geb. van Erkel, D. J. M. Bergman, geb. de Fey, D. L. van den Berg, geb. van Putten, D. \V. Dee, geb. Altera, D. J. Betgen, geb. Ginjaar, Z. GEHUWD: J. H. de Waal Malefyt, jm. en F. S. W. Couvée. jd. P. J. Calk- hoven, jm. en A. den Hoed, jd. H. de Wekker, jm. en S. J. C. de Wekker, jd. J. Ober, wed', en J. Plu, jd. P. Karstens, jm. en J. van Dieren, jd. H. Tendeloo, jm. en W. Savelkoel, jd. J. J. van Roosmalen, jm. en M. A. B. van Hces.jd. OVERLEDEN: H J. van der Lucht, Z., 19 j. A. de Vrind, 39j.--C. van der Linden, Z 3 j. L. Florijn, wede R. van der Geer, 73 j. C. II. van Weizen, geb. den Hoed, 57 j. M. Blom, Z., 3 d. - A. M. Mieremet. D„ 3 m. S. M. Neuteboom, wcde. A. Brakel, 63 j. P van Koten. geb. van der Mey, 45 j. G. Bavelaar. Z 3 m. G. van Cazant, 32 j. C. H. Tengbergen, D.. 8 m. W. F. Bioch, 85 j. - P. Kwestro, Z., 15 m. M. Westdijk. geb. Olivier, 35 j. P. J. Dec. geb. van Cleefï. 26 j. I. Ligtvoet. Z., lij. M. Metzelaar, D.. 14 j. G. van Lilh. geb. de Jong, D. levenl. F. Keizer, Z., 7 m. C C. de Groot, Z., 3 m. J. II. Iliben, 81 j. J. A. Lau, geb. Reek, 70 j. S. Flamman, Z., 5 j. J. Knottcr, Z., 17 m, Getrouwd: JOHANNES JOSEPHUS VAN ROOSMALEN, van Deventer, en MARIA AGATHA BERTHA VAN HEES, welke tevens, ook namens wedcrzijdsche familiën hun dank beluigen voor de blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Leiden, 21 November 1877. Heden overleed, zacht en kalm, onze Vader en Behuwd-vader de lieer JAN HENDRIK BIBEN. in den ouderdom van 81 jaren. W. G. BIBEN. Leiden, 20 November 1877. A. BIBEN. C. CHRIST1AANSE. Heden overleed, na eene korte ongesteldheid, mijn geliefde Echlgenoole JANZINA AGATHA REEK, in den ouderdom van 70 jaren. Leiden, 20 November 1877. J. LAU, Gevoelig voor de vele blijken van deelneming, bij het afsterven mijner geliefde Echtgenoote oudervonder, betuig ik bij deze aan allen mijn harlc- lijken dank. Monster, 21 November. C, VREEBENBURGU.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3