IJUITKNI.AM)SCI1K WvlUGTKN. De trekking der eerste klasse begint op 28 Jannarij, en de laatste 100 nommers zullen getrokken worden op 20 April 1878 Den 15'nder volgende maand zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar liet Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 100 man benevens 0 onderofficierenom dienzeifden dag te embarqneren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkende stoomschip Celebes. Hel bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van liet O. I. leger W. F. Brann. Te Amsterdam heeft eergisteren avond een manin de Oude Looijer- slraat woonachtig, die in beschonken toestand verkeerde, naar zijne vrouw met een brandende petroleumlamp geworpen. De vrouw nam de vlugt, maar cenig huisraad verbrandde. De brandweer rukte aan, maar behoefde geen dienst Ie doen, daar de buren reeds hulp hadden verleend. In liet perceel Keizersgracht hoek Prinsenstraat, bewoond door den tap per Muller, heeft op dien avond cene gasontploffing plaats gehad. Drie deu ren en twee ramen werden verbrijzeld de vloer gedeeltelijk vernield en het huisraad stuk geworpen. De lapper en zijne dochter bekwamen zware brandwonden, die door de manschap der brandweer werden verbonden. Overigens behoefde de brandweer geen dienst te doen, daar er geen brand ontstond. Betreffende de geschiedenis op de Brouwersgracht te Amsterdam wordt thans geme'd, dat er aan zelfmoord niet meer te twijfelen valt. Er is een pakket gevonden, met twee gouden ringen en de brieven van de verloofde van den heer Kets, mej. T., onderwijzeres. Die brieven schijnen ophelde ring te geven. Men vermoedt dat hij zich gebonden had, om aan moord te doen denken en zoodoende zijn polis van levensverzekering te redden. De geheimzinnige zakdoek, dien men vond, is herkend als de zijne De leeuwin in Artis heeft een jong geworpen, dal kort na de geboorte overleed. Het was een aandoenlijk schouwspel, de leeuwin haar doode weip angstig te zien wegstoppen in een hoek van haar hok, als iemand naderde, liet beeft veel moeite gekost, haar het doode jong te ontnemen, daar zij er steeds meè wegliep, het in den bek dragende, liet jong heeft een dag geleefd. De treinsmid van hel flosterspoor te Zutphen, Maandag namiddag be zig zijnde om een trein, die vertrekken moest, te controleren, is met de beenen onder den trein geraaktzoodat zijne beide voeten werden afge sneden. Hij verkeert in zorgwekkenden toestand. Te Doeveren werd dezer dagen een perenboom gerooid, die omstreeks liet jaar 1640 geplant werd en dus bijna 2% eeuw oud was. Van de wor tels tot aan den top had bjj een lengte van ruim 16 meter, terwijl de stam, onder aan den grond gemeten, 3 meter omvang had; op de hoogte van 5 meter bedroeg de omvang nog 1K> meter. In het begin dezer eeuw was hij in zijn volste kracht; in 1829 bragt hij aan vruchten ƒ54 op, in 1840, 1841 en 1842 nog ƒ90, dus gemiddeld in die 3 jaren /30 'sjaars. Van toen af echter begon bij langzaam te verminderen en in groei en vrucht geven af te nementerwijl bij in 1871toen een algemeene ziekte oiider de vruchtboomen in die streek werd waargenomen, langzaam aan zijn uit gebreide takken begon te sterven en na dien tjjd bijna geen vrucht meer afwierp, zoodat de eigenaar nu besloot hem te rooijen. Zondag morgen gedurende de godsdienstoefening ontstond er in de r. k. kerk te Groningen plotseling eene groote verwarring. De eerw. heer A. Hoogeboom zakte tegen het einde zijner predikatie, onder den uitroep: «o God, help mij!" op het onverwachts op den preekstoel ineen en viel in zwijm. Het duurde nog al eenigen tijd eer bij weer tot bezinning kwam. De godsdienstoefening moest door een der andere heeren kapelaans worden voortgezet. Blijkens de memorie van antwoord van den minister van financiën op het afdeclings-verslag verzetten zich, naar het den minister voorkomt, af doende redenen legen het denkbeeld, om het 4/5 gedeelte van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel voor het rijk terug te nemen en de ge meenten ter voorziening daarin eenvoudig te verwijzen naar eene inkom stenbelasting. Ligt het echter slechts in de bedoeling, legen eene eventuële herziening van hel belastingstelselin verband tot andere alsdan te nemen maatregelen, de aandacht te vestigen op de vraag, of en onder welke voor waarden terugneming van liet 4-5 gedeelte mogelijk en raadzaam zou zjjn dan kan het buiten twjjtel geacht worden dat ook die vraag zal worden overwogen. 'sGRAVENHAGE, 21 November. Tot kantonregler-plaatsvervanger te Haarlem is benoemd de heer m'. A. Kist, advocaat aldaar, en aan den heer F. Harting is eervol ontslag ver leend als kantonregler-plaatsvervanger te Lemmer. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is be noemd tot officier van gezondheid 3e kl.de heer J. J. Haver-Droeze. arts en doctorandus in de medicijnen. llidcn heeft aan het ministerie van financiën de uilloling plaatsgehad van de volgende 30 reeksen van de 1430 reeksen van de schuldbekentenissen ten laste van het voormalig amortisatie-syndicaat, rentende 3% ten hon derd. als: 1, 277. 288, 327, 505, 617. 619. 680. 688, 754, 760. 920, 1009. 1084. 1098. 1157. 1261. 1293. 1430, 1535, 1652, 1655, 1684, 1725, 1799. 1914. 1925. 1947, 2088, 2312. In hooger beroep weid lieden bij het hof Ie 's Gravcnhagc gepleit in de zaak van de heeren van Zeylen en Decker contra de verzekeringsmaat schappij "Forlnna" te Berlijn. Het gold de verzekering van het schip Susanna Johannadat in 1874 met e« lie lading steenkolen op reis van New-Castlc naar Atcliin in volle zee ten gevolge van zelfontbranding dei- kolen was vergaan. De assurantie-maatschappij weigerde de betaling op grond dat niet voldaan was ain de bij het contract gemaakte stipulatie dat na de belading met kolen een certificaat van goede ventilatie door bepaald daartoe aangewezen deskundigen had moeten zijn opgemaakt en afgegeven. De Rotterdamsche regtbank achtte deze verdediging gegrond. Deze uitspraak werd thans bestreden door mr. B. M. Vlielander Hein. die beweerde «Jat de stipulatie niet verhinderde dat de goede ventilatie nog op andere wijze zon kunnen worden bewezen dan door partyen was overeengekomen. SP. c Asser verdedigde het gewezen vonnis eu achtte assuradeurs ten deze niet gehoudenomdat de voorwaarde waaronder was verzekerd niet was ver. void, door het gemis aan het uitdrukkelijk voorgeschreven prealabel onder, zoek van het schip door de daartoe aangewezen personen en hel daarvan af te geven certificaat. De uitspraak zal op 31 December plaats hebben. SS SI E 1. A Si li. LONDEN 20 November. Door de hoogeschool te Cambridge is aan den heer Charles Darwin hel doctoraat in de regten toegekend. Bij de plegtigc overhandiging van het diploma in de senaatszaal werd de geleerde, bij zijn binnentreden, door de studenten met oorverdoovende toejuiching ontvangen. De akademische jeugd veroorloofde zich echter guitenstukken, die minder passend waren. Aan koorden, die tusschen de galerijen gespannen waren, zweefden hoo» in de lucht twee figuren: een nagebootste aap in akademisch gewaad, ei boven Darwin's hoofd eene afbeelding van "the missing link", dat is dl nog niet gevonden diervorm tusschen de hoogst ontwikkelde voorwereldlijk apen en liet minst ontwikkelde ras van meiischen. De aap werd door de pedellen tegen den grond gesmakt en verwijderddoch de andere figuur bleef gedurende de geheele plegtigheid opgehangen boven den grooten ni- tuurvorscher. -- Uit het noorden van Schotland komen berigten van een vreesselijkei orkaan, die op véle plaatsen de huizen van hun dak beroofde en roerende goederen als huisraadkoopwaren enz. opnam en naar zee slingerde. En telegram uit Wiek meldt, dat sedert Kersmis 1808 zulk een vreeselijk wefr niet gewoed heeft. Volgens de Standard is tusschen de koning van Abyssmië en de Khe dive van Egypte de vrede gesloten en de grenzen geregeld. FBANKIIIJK. Het Journ. Off. bevat een besluit van den minister van onderwijs, schoone kunsten enz., waarbij een "Elhnografisch museum der wetenschap, pelijke zendingen" wordt ingesteld. De localen zullen nader worden aange- wezen. Een ander besluit bepaaltdat van den 15d,n Januarij tot den l* Maart 1878 in het nijverheidspaleis in de Champs-Elysées eene voorloopist tentoonstelling gehouden zal worden van uit Zuid-Amerika afkomstige voor. werpen, welke deel zullen uitmaken van de Amerikaansche afdeeling in ge noemd museum. De kamer van afgevaardigden heeft reeds eene beslissing genomen ii zake de opgeplakte stembilletten bij de jongste verkiezingen. Het betrof de verkiezing in het arrond. Lectoure, dep. Gers. De heer Descamps, ilt republikeinsche candidaat, had, met bijrekening der opgeplakte billetter de meerderheid; maar het kiesbureau, dat die billenen niet medegerekenl had, verklaarde dat er eene herslemming moest plaats hebben tusschen In en den heer Lagrange, den officiëlen candidaat. Bij de herstemming litl Descamps zijne vrienden weten, dat zij niet ter stembus moesten verschij nen, aangezien hij zich rced> gekozen rekende. Alle uitgebragle stemma vielen op die wijs aan Lagrange ten deel. Maar de kamer heeft beslist, dat de opgeplakte billctten moesten medegerekend worden en heeft Descamps als lid toegelaten. Volgens het Journ. des Déb. neemt tegenwoordig te Parijs eene nieuw industrie een grooten omvang, namelijk hel vervaardigen van laken uililt vederen van hoenders en allerlei andere vogels. Tusschen de zeven- en acht honderd gram dons is genoeg voor een vierkanten meter lakenvijfmaal ligter cn driemaal warmer dan wol. btlTSCHL A S £6. Omtrent de aanhouding van een Pool, verdacht van een aanslag tt willen doen op het leven van den keizer en van prins Bismarckverneemt men dat die aanhouding heelt plaats gehad naar aanleiding van bij de policit te Berlijn ontvangen naamlooze brieven, waarin werd medegedeeld dat een heethoofdig ultramontaanvon Lyskowski genaamd, voornemens was een aanslag te wagen op het leven van den keizer en van prins Bismarck. Daarbij werd een volledig signalement van dien persoon gegeven. De policit nam dientengevolge hare maatregelen, zoodat de aangewezen persoon bij zijne komst in de hoofdstad scherp in hel oog werd gehouden. Zaturdag II. werd hij gevangen genomen. Eerst moet hij erkend hebben dat hij naar Berlijn w as gekomen om den keizer en prins Bismarck te vermoorden. Boel nadat hij in den loop van het verhoor was herkend als ingezeteue vu West-Pruissen vervolgd wegens vervalsching in geschrift, en hem vervol gens zijn photographisch portret was voorgelegd, hetwelk reeds bij de jus titie was gedeponeerd, heeft hjj bekend; dat zijn naam is Lubowskipar- lieu lier secretaris in een stadje van hel district Löbati. Bij deze verklaring heeft hij tevens zijne geheele bekentenis aangaande den voorgenomen moorl- aanslag ingetrokken, als zijnde ten ccnenmale onwaar. TURKIJE. Men verzekert dat Mchemed-Ali reeds 60 bataillons met 150 slukkfi geschut heeft vercenigd, als de kern van het leger, dat het ontzet van Plewna moet beproeven. Nu de vesting Kars zoo onverwacht in de handen der Russen gevallci is, vreest men ook voor het behoud van Erzerum. De val van Kars brengt de bezetting van Erzerum nog rn eene moeijelijker stelling De stad Kars heeft bij de bestorming door de Russen weinig gelede»; ook is er door de Bussen niet geplunderd. De gebroeders Geschow zijn te Konstantinopel aangekomen en oud" toczigl van de policie gesteld, maar niet in den kerker geworpen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2