LEIDSCHE €0.1) RA NT. IS 77. IV, S7(i. DONDERDAG 22 NOVEMBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN, fekeiii Mar ond zich tinna VE| lel De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de eccpeditiekosten. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. Re prijs der Advertenliën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenis. Bij deze Courant wordt rerzotiden btadz. 109112 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverstag LEIDEN, 21 November. lieden aanvaardde de lieer dr. Th. H. Mac Gillavry het hoogleeraars- ambt aan de universiteit alhier met het houden eener redevoering //Over de wetenschappelijke beoefening der ziektekunde." Het studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo zal, blijkens hier achter voorkomende aankondiging, op Dingsdag 4 December aanst. in de stads-zaal een concert geven ten voordeele der algemeene armen dezer ge meente. Deze edele poging om de kunst dienstbaar te maken tot leniging tan de behoeften der armen bij den naderenden winter verdient niet slechts toejuichingmaar vooral krachtige ondersteuning van de zijde onzer stad- jenooten; zonder de laatste toch kan liet gewenschte doel met bereikt wor den. Men mag verwachten dat aan den vóóravond van een feest, waarvoor, olsclioon heL hoofdzakelijk voor de jeugd bestemd is, ook de ouderen van dogen niet onverschillig zijn, de harten van velen zullen geopend zijn om ook op deze wijze iets bij te dragen tot verzachting van den nood van irme uatuurgenooten. De uilslag moge die verwachting niet beschamen. Dal menweldoende aan de armentevens op een heerlijk kunstgenot mag rekenen, daarvoor staat de reputatie van Sempre Crescendo ons borg. Het orchesl staat onder de leiding van onzen stadgenoot den heer Wetrens, terwijl als soliste de begaafde zangeres mej. Aafke Kuypers, uit Amster- dim, zal optreden. Gisteren avond hield de Leidsche atdeeling der Hollandsche maat schappij van fraaije kunsten en wetenschappen hare eerste vergadering met dunes gedurende dit iecssaizoen, waarin als spreker optrad de heer B. ter Haar Bz.van Nijmegen, die een door hem geschreven drama gedeeltelijk ten gehoore hragt en ten deele door het verhaal van den inhoud aanvulde wat aan het gehoorde ontbrak. Is het uit den aard der zaak moeijelijk, in weinig woorden, een drama weer te geven, het is bijna onmogelijk het vele goede en schoone daarvan tot zijn regt te doen komen, wanneer hel in verzen (rijmelooze jamhen) geschreven is, zonder eenige dier verzen te kun nen medederien. De hertog Alvaro de Luna, grootcommandeur van Caslilië, (A' 1453) is daarvan de hoofdpersoon. Zijn doel, waarnaar hij met krach tige en bloedige middelen streeft, is de vermeerdering van de niagt der kroondie Ie zwaar een last is voor den zwakken koning .lohan, wiens luim den hertog r,u eens verbant dan weder terugroeptal naar mate de vijanden des regtvaardigenmaar gestrengen staatsdienaars er in slagen den vorst gedane diensten te doen vergeten of aan niet begane misdrijven te doen gelooven. Die vijanden vinden cene geduchte medewerking in den hiat, welken de koningin Isabella van Portugal tegen Alvaro voedt, wiens vijanden dan ook eindigen met te overwinnen. De Luna wordt ter dood veroordeeld cn levert een voorbeeld te meer van getrouwe pligtsbetrachting, door vorstelijke ondankbaarheid en hof-intrigues met verlies van leven en goed beloond. Gaarne zouden wij meer mededcelen, maar de ruimte ont breekt ons. Spreken wij daarom liever de overtuiging uit dat dit treurspel, ingoede verzen geschreven, eenc aanwinst kan worden voor ons nationaal tooneel en dat de kennismaking daarmede den leden der Hollandsche maat schappij zeker een aaugenamen avond heeft verschaft. Gisteren avond had op den Burgt eene druk bezochte en zeer geani meerde vergadering plaats van de afdeeling Leiden cn omstreken der Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. Nadat door den voorzitter, namens verschillende leden, acht nieuwe leden waren voorgesteld, bij welke zich weldra nog een negende voegde, werd in plaats van den heer Bijle- "elddie vertrokken is, tol bestuurslid gekozen dr. Boursse Wils, die, ter vergadering aanwezigzich die keuze gaarne liet welgevallen. Daarna sprak de heer Speet over het vervroegen van planten, hetwelk tot een gemeen schappelijk gesprek aanleiding gaf, waarna de heer Mater een reeks zeer fraaije gekleurde afbeeldingen liet rondgaan van de Japansche Iris Kaemp- ferii. Uit het daarvan medegedeelde werd het voorstel geboren om pogin- S«n aan te wenden tot het invoeren van nieuwe planten uit Japanaan welke gedachtenwisscling door vele leden werd deelgenomen, terwijl ein delijk, het beginsel goedgekeurd zijnde, deze belangrijke zaak in handen van het bestuur werd gesteld, ten einde op eene volgende vergadering een meer gemotiveerd voorstel dienaangaande te doen. In de volgende vergadering zal een voordragt gehouden worden door den lieer van Ledden Hulsebosch, van Amsterdam. Ook lot die vergadering heb ben zij, die zich als leden voor het volgende jaar aanmelden, vrijen toegang. Bij de heden door de commissie van administratie over de gevange nissen alhier gehouden aanbesteding van de levering van het benoodigde rund- en kalfsvlcesch en rundvet, ten behoeve van de gevangenen in het huis van militaire detentie, voor het jaar 1878, waren de minste inschrij vingen: voor rundvleesch ƒ0.74 voor rundvet ƒ0.56 en voor kalfsvleesch ƒ1.10 per kilogram. Het comité' voor de Sumatra-expeditie doet op nieuw een beroep op zijne landgenootenten behoeve dier expeditie. In eene dezer dagen ver spreide oproeping wijst het comité op de belangrijke resultaten reeds dcor hel personeel der expeditie verkregen, resultaten waardig de opofferingen welke de natie zich daarvoor getroostte. //Het zou dus", zegt hel comité, //te betreuren zijnwanneer het onderzoek wegens onvoldoende fondsen halverwege gestaakt zou moeten worden of in degelijkheid en omvang ver liezen. Toch bestaat daarvoor gevaar. In weerwil der krachtige ondersteu ning van het Nederlandsche gouvernement, in weerwil van de in Indië bij regering en particulieren opgewekte belangstelling vreest het comité dat dc nog beschikhare gelden de expeditie-leden niet in staat zullen stellen het begonnen onderzoek lang genoeg en op zoo volledige wjjze voort te zettefi, dat zjj het hun gestelde mandaat geheel vervullen. Om dat gevaar af te wenden wil het comité zijn beste krachten inspannen. Het gelooft niet te vergeefs nogmaals een beroep op den steun der Nederlandsche natie te'doen, omdat toch een der beste eigenschappen van ons volk daarin bestaat, dat het volhardt bij het eens begonnen werk en ook deze onderneming, die zulke schoone vruchten belooft af te werpen, niet halverwege zal willen slaken. Waar Nederlanders gevonden worden, die met moeite en gevaren kampende, hun pligt wenschen te vervullen en de eer der Nederlandsche natie op te houden, daar zullen ook Nederlanders gevonden worden om te doen wal in hun vermogen is, het verleenen van financiëlen steun. Eene onderneming, waarop het buitenland met dc meeste belangstelling het oog gevestigd heeft, welke den buitenlander met eerbied vervult voor de kloeke Nederlanders, die aan de ontdekkers van het voorgeslacht herinneren, zij zal, zij mag niet gestaakt worden. Ilet is toch ondenkbaar dat wij Ne derlanders onze landgenooten in den steek zouden laten en de voordcelen voorbijziendie hunne werkzaamheid in de eerste plaats voor Nederland zal opleveren. Wilt dus naar uw vermogen het begonnen werk helpen vol- tooijen. Elke bijdrage, elke gift, hoe klein ook, zal ons het bewijs zijn der blijvende en toenemende belangstelling in eene zaak, die, nu zij eens begonnen is, tot een goed einde moet gebragt worden, en waarmede de nationale eer inderdaad zoo naauw verbonden is." Z. K. II. prins Frederik heeft het volgende schrijven gerigt aan het hoofdbestuur der //Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde," in antwoord op het hem aangeboden album met de namen dergenen, die den 24ilel Juljj jl. door Z. K. 11. zoo gastvrij op HDs. goederen werden ont vangen: »De ontvangst van hel bij uwen brief van deze maand n°. 119 ge voegde en mij aangeboden album, bevattende de namen der deelnemers uwer maatschappij aan het op 24 Julij II. op mjjne landgoederen onder Wassenaar mij gebragt bezoek, is mij bijzonder verblijdend en welgevallig geweest, en betuig ik u voor dit blijk van oplettendheid mijnen opregten dank, terwijl ik u tevens de verzekering geef, dat mij dat bezoek, waarbij ik het genoe gen mogt smaken eenige oogenblikkcn in uw midden te vertoeven en slechts betreurde verhinderd geweest te zjjn rnjj langcren tjjd bij u te kunnen op houden, in aangename herinnering zal blijven." Actc-examens middelbaar onderwijs, aldeeling letterkunde. Toegelaten: voor staatsinrigtingdr. ,1. G. dc Vos, van Hoorn; voor boekhouden. N. van der Veen, van Botterdam; voor huisonderwijs in de Fransche taal- en let terkunde, J. E. Polak, van Amsterdam. Afgewezen: één voor boekhouden. Niet opgekomen: één voor Engelsch en één voor boekhouden. De minister van financiën heelt vastgesteld het plan van de 296-'e staats loterij. Zij bestaat uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën. De col lecte wordt geopend ten kantore van den directeur der staatsloterij te's llage op Maandag 31 December a. s. en gesloten op Zaturdag 12 January 1878.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1