)j HI IKS CUE CUUKAU'I. 1877. N0. 271. VRIJDAG 16 NOVEMBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.SO, met het Verslag der Handelingen van den CitneenUraad f3.33, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f2.30 's jaars, buiten de expeditiekosleu. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 0 Cents. De prijs der AdvertenliCn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 105108 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag LEIDEN, 15 November. Bij kon. besluit van 14 Nov. jl. is aan den heerj W. G. de Bruyn Kops, secretaris van het collegie van curatoren der rijks-universiteit te Leiden met ingang van 1 December 1877, een verlof verleend van zes maanden, en je waarneming zijner betrekking gedurende dien lijd opgedragen aan m'. P. C. Librecht Lezwijn, wethouder te Leiden. Door de commissie voor de geneeskundige staatsexamens is bevorderd tot arts de heer L. Vermande, doctorandus; het getuigschrift voor het eerste edcelte is uitgereikt aan den heer J. Keyzer, mil. student. Acte examens middelbaar onderwjjs, aldeeling letterkunde. Toegela ten: voor Duitsche taal- en letterkunde, J F. E. Mühlenweg, van Rotter dam; voor Engelscbe taal- en letterkunde, G. lleyman, van Zaandam. Afge wezen: één voor boekhouden. Teruggetrokken: twee voor boekhouden. liet wets-onlwerp tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over het jaar 1878 is aan de tweede kamer aangeboden. De post wegens pensioenen wordt, overeenkom stig het voorstel van den raad van toezigl, thans op ƒ200,000 gesteld. Het aantal der tot het fonds bchoorcude ambtenaren op 1 Jannarij 1877 was 11703. Over het geheel genomen is het aantal der burgerlijke ambtenaren den loop van het jaar 1876 met 269 en het bedrag hunner grondslagen toor pensioen met 423,318 vermeerderd. Over 1877 zal de opbrengst voor pensioen hoofdzakelijk ten gevolge der benoemingen en traclemcnis-verhoogingen van regterlijke ambtenaren de raming der uitgaven overtreffen en vermoedelijk ƒ745,000 bedragen. Voor 1873 wordt zij geraamd op f 850.000. Door directeuren van Teyler's stichting te Haarlem is de volgende nieuwe prijsvraag uitgeschreven«Eene verhandeling over de toepassing van de conjecturaal-critiek op deu tekst van de schriften des N. Testaments, waarin hare geschiedenis verhaaldhare noodzakelijkheid beoordeelden van hare belangrijkste uitkomsten een zoo volledig mogelijk overzigt gege- wordl". De prijs voor hel best en voldoend gekeurd antwoord beslaat in een gouden eerepenning, op den stempel van het genootschap geslagen, Ier innerlijke waarde van 400. De antwoorden worden ingewacht vóór of op 1 Jantiarij 1879. liet stoomschip Holland, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 13 November van Suez vertrokken. Te i ordrecht werd Zaturdag 11. bij de policie het signalement ontvan gen van een persoon, die zich schuldig heeft gemaakt aan dielstal van gou den en zilveren voorwerpen en lijfsieraden te Rotterdam. In dienzelfden avond werd de gesignaleerde dcor een der inspecteurs van policie aangetrof fen in een logement aan den Bieldijk. Hij verklaarde zich terstond bereid dezen naar het policiebureau te volgen. Op de Voorstraat gekomen, heeft de aangehoudene het echter op een loopen gezet en is tot nog toe niet weder achterhaald. Een groot gedeelte echter van de gestolen voorwerpen is te Dordrecht in beslag genomen. Ook is de naam van den aangehoudene bekend gewordenzoodat hierdoor de opsporing kan worden bevorderd. Te Haarlem is door de policie ten huize van een brievenbesteller be slag gelegd op een vrij groot aantal stukken, welke door hem niet aan het adres waren bezorgd, en voornamelijk bestonden in prijscouranten van modemagazijnen uit het buitenland. De man gaf voor, dat hij daarvan dagelijks eenige rondbragt. Hij is in zijne betrekking geschorst. - De gisteren te Amsterdam gehouden verkooping van gronden in de drooggemaakte Legmeerplassenzijnde 320 hectaren, in acht groote combi natiën, heeft opgebragt 3600 tot 1500 per hectare, makende een bedrag van f 572,397. Op de Westcrbegraafplaals te Amsterdam is gisterenin tegenwoordig heid cener talrijke menigte, het lijk van den heer D. A. Kets ter aarde be steld. De lijkkist was met bloem- en immortellen-kransen getooid. Het lijk werd naar het kerkhof gevolgd door 78 ambtenaren van hel rijkstelcgraaf- kantoor. waaronder de lijninspecteur en de directeur. In de omgeving van het sterfhuis stonden duizenden menschen. Bij hel graf werd het woord gevoerd door de hh. J. \V. Schouten, vriend van den overledene, en J. \V. Heuvelman, onder-directeur van het telegraafkantoor, die in hel breede de groote gaven van hootd en hart van wijlen Kets bespraken. Laatstgenoemde verklaarde: '/zijne vrienden geloofden in hem." Omtrent het geval zelf, zegt het Ilbl.kunnen wij alleen mededeelen, dal de verhooren worden voortgezeten dat een belangrijk rapport door een bevoegd persoon, die kort na de ontdekking van het gebeurde op de kamer kwam, opgemaakt en bij de justitie ingeleverd, de aanleiding moet zijn, dat op nieuw en voortdurend wordt onderzocht. Heden is o. a. op last der policie een onderzoek ingesteld bij een aantal winkeliers hier ter stede, om te weten te komen of bij een hunner ook kort vóórdat het feit heeft plaats gehad, een mes is gekocht door een persoon, wiens signalement wordt opge geven. Dit signalement stemt, volgens ouze inlichtingen, niet overeen met dat van den heer Kets. Bij gelegenheid van een branddie dezer dagen te Veenendaal plaats hadwerd een kabinet uit den brand gered. Later bleek hel dat uit ecne lade van dat meubel twee bankbillellenieder van 1000waren verdwenen. Op een stuk land nabij Arnhem is een boerenknecht door een kwaad- aardigen ezel aangevallen. Het beest heeft den man zoodanig in polsen, beenen en dijen gebeten, dat hjj per as naar zijne woning moest vervoerd worden. Op het geschreeuw van den ongelukkige schoten eenige personen toedie echter alle moeite hadden om den ezeldie met de pooten op de borst van den aangevallene stond, van zijn prooi af te trekken. Uit Deventer meldt men nader aan de C., dat bij de lijkschouwing is gebleken, dat de heer v. T. niet aan vergiftiging is overleden. Een hart kwaal maakte plotseling een einde aan zijn leven. -- Te Wierden heeft Maandag, by een twist, die ter gelegenheid van den marktdag tusschen twee personen ontstaan was, de een den ander doodge slagen. Van wege de regtbank te Almelo is een onderzoek ingesteld. Onder de gemeente Zweeloo is een kleedermaker, des avonds op weg, eensklaps door een geweerschot aan hoofd en beenen getroffen. Men denkt, dat het schot gemunt was op een jagtopziener, op wien de getroffene sprekend gelijkt. De zoon van een landbouwer te Klooster, onder Koevorden, Maandag avond uit Koevorden huiswaarts keerende, werd onderweg aangevallen door een paar liedenvan welke één hem een zeer gevaarlijke wonde in den rug toebragt, zoodat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gedep. staten van de provincie Groningen hebben zich tot den minis ter van binnenl. zaken gewend met het verzoek, dat aan de universiteit aldaar onderwys worde gegeven in de psychiatrie, theoretisch en practisch. Vermits de staten hebben besloten, dat geen eigen gesticht voor krankzin nigen zal worden cpgerigt, zou echter een zeker aantal krankzinnigen voor bedoeld onderwijs c. q. worden gereserveerd. Voor de arrond.-reglbank te Middelburg is behandeld de zaak tegen den gezagvoerder van het Duitsche barksehip Molly, wegens het invoeren van 18 kisten buskruid. Het openb. min eischte eene boete van /500. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. 'sGRAVENHAGE, 15 November. Door Z. M. zgn alsnog benoemd tot leden der Nederlandsche hoofd commissie voor de internationale tentoonstelling te Parys, in 1878: de hh. M. J. 11. van Lier, kanselier, en vice-consul der Nederlanden te Parys, en L. J. S. van Kempenindustrieel te Voorschoten. Tot burgemeester der gemeente Rolde is benoemd jhr. 11. van der Wijck, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Roden en tot burgemeester der gemeente Roden is benoemd de heer F. F. E. Borger. Tot leeraar aan de rijks- hoogcre burgerschool te Utrecht is benoemd de heer dr. F. 11. Seelheim, thans leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Middelburg. Aan den Oost-lndischen ambtenaar met verlof mr. T. II. J. Tavenraat, laatstelijk ter beschikking van den resident van Tegal, speciaal om te wor den belast met griffierswerkzaamhedcn by den landraad te Brebes, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil 'slands dienst in Ncderl. lndië. Aan den heer dr. F. J. P. van Calker, te Groningen, is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskundi gen raad voor Gelderland en Utrecht. De luit. ter zee 2= kl. A. E. J. W. Jula. dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1