BU1TENLAM)SCIIE BKRIUTEN. PER TELEGRAAF. Eergisteren heeft zich een persoon door middel van een revolver, op de Schedeldoekschhaven, van hel leven beroofd. Men verneemt thans dat hij is genaamd Berré, ond ruim 40 jaren, vaste woonplaats Leiden, van beroep horologiemakersgezel. Naar men zegt moet hij eerst onlangs uit de gevangenis alhier, waarin hij acht maanden heeft doorgebragt, zijn ontslagen en daarna zijn intrek genomen hebben in het logement "de stad Kampen" op het Spui alhier. BELGIË. De kamers zijn Dingsdag met eene troonrede geopend. Daaruit blijkt dat het getal leden der kamers zal worden vermeerderd met 10 algevaardigden en 5 leden van den senaat. Aan de Nolhe zullen twee forten worden ge bouwd, die uit de opbrenust van den verkoop van domeinen zullen worden bekostigd. Ten behoeve der artillerie zal een credict worden aangevraagd; een aanvulling der wel legen bedriegclijke handelingen bij de verkiezingen is toegezegd, benevens een organisatie van de bttrgergardc. De regering dringt er bij de kamer op aan de constitutionele instellingen ongeschonden te hand haven. Zij hoopt, dat in 1880 de vijftigjarige onafhankelijkheid met luister zal worden gevierd. EltG ELAND. LONDEN. 13 November. De Daily Telegraph bevat weder een schrijven van Stanley, waarin hij nadere bijzonderheden mededeelt omtrent zijn logt langs de grootc rivier, welke lot dusver den naam droeg van "Congo", doch voortaanop Stanley's uitdrukkelijk verlangen"de Livingstone" zal moeten heelen. De naam van Congo gaat ook reeds op geringen alstand van de kust te loor en hoogerop draagt de magtige stroom in den mond der oeverbewoners wel twintig andere benamingen. Al die benamingenvan den versten oorsprong der rivier bezuiden het meer Tanganyika, lot hare monding, worden voor Europeanen thans zamengevat in het ééne woord"de Livingstone." Bij Stanley's schrijven is eene schetskaart gevoegd van het gansche stroomge bied der rivier, voor zoover hij het heeft kunnen opnemen of vermoeden. Te Kaapstad is uit Nieuw-Schotland het berigt ontvangen datdevrede- regter en inlandsche kommandant Bell en zes man zijner policie op gruwe lijke wijze door uitgeweken Zvvasi's zijn vermoord. Bell was ongewapend uitgegaan, om onderzoek te doen naar een diefstal van vee. Daar hel op perhoofd Makeba weigerde, voor hem te verschijnen, of het gestolen vee uit te leverengaf hy bevel tot gevangenneming. Makeba riep daarop zijne manschappen te wapen en gaf order om Bell en diens manschappen te ver moorden. Vier man der policie ontsnapten, twee werden gewond, Bell en de overigen gedood. Onmiddellijk daarop is er uit Pretoria een commando KaHcrs tegen Makeba uitgezonden, met het gevolg dat hij met 7 zyner onderhoorigen gevangen genomen en naar Middelburg overgebragt is. riANtKUK. "liet drama heeft een aanvang genomen", alzoo kondigt de Figaro het begin van de werkzaamheden van de nationale vergadering en hare be- stryding van het ministerie aan. Het blad verwacht dat de enquête, door de meerderheid gevraagd, gevolgd zal worden door het in staat van be schuldiging stellen der ministers. Zeer zeker zal de senaat daartoe hare toestemming weigeren. Intusschen blijft het ministerie gehandhaafd, want de uitslag van het onderzoek moet afgewacht worden. Volgens de Soir hebben de Bonaparlisten Zondag avond eene verga dering gehouden en beraadslaagd over de door hen aan te nemen houding, met name ten aanzien van de den maarschalk de Mac Mahon te verleenen ondersteuning. De gedachteuwisseling is zeer onstuimig geweest en men is uiteengegaan zonder dal de twee fractien der partij, die der Ouden en der Jongen het eens hadden kunnen worden. De uit Straatsburg naar Parijs overgebragle protcsiantschc theologische faculteit, voor welke eenigen tyd geleden door de regering de hoogleeraren benoemd zijnis Donderdag II. in het Ie haren behoeve door de stad afge stane collége Bollinrue Lomond, onder voorzitting van prof. Lichtenber ger, geopend. De hoogleeraar Sabatier hield daarbij eene uitvoerige rede over de exegese, waarin hij o. a. betoogde, dat de voornaamste exegetische geschriften aan Eransche geleerden te danken waren en dal ook de Duit- schersdie aan de wetenschap der exegese hunne krachten gewyd hadden, van Fransche afkomst waren. BIIIT8CHLAK». De keizer van Rusland heeft zijne deelneming in het overlijden van den veldmaarschalk graaf Wrangel, "den oudsten soldaat van het Pruissischc leger", betuigd in een brief aan den keizer, waarin hij verklaarde, hel te betreuren, dat de oorlog Item verhinderde, eene deputatie van het regiment, welks chel de overledene was, de begrafenis Ie laten bijwonen. Nadat ten gevolge van den aanval op de Nederlandsche visschers ter reede van Norderney 14 personen waren gearresteerd, zijn er later nog 7 in hechtenis genomen. Buitendien zijn er 80 in staal van beschuldiging gesteld, doch voorloopig in vrijheid gelaten. De schade ten huize van Olerendorp wordt op ruim 5000 mark begroot. Hierbij komt de schade wegen' de vernieling aan boord der Nederlandsche vaartuigen. Olerendorp is naar Norden verhuisd. Volgens de Weener Moutags-Revue wordt in diplomatieke kringen verzekerd dat de Czaar, na den val van Plewna, de volgende vredesvoor stellen wil doen: Uitbreiding van het grondgebied van Montenegro en Ser vië, en hunne volle onafhankelijkheid. Verder de onafhankelijkheid van Rumeniëde autonomie voor Bulgarije, Bosnië en de llerzegowina onder Christen-gouverneurs, met Christen-ambtenaren. De ontruiming van de Bul- gaarschc vestingen door de Turken. De afstand der provincie Erzerum aan Rusland, in stede van de betaling eener oorlogsschatting. De Burger Zeil. berigt, dal de heer Kiinzer, lid van het domkapiuj te Breslauzich tol de regering heeft gewend in de volgende aangelegd, beid. Uit Rome is hem dezer dagen toegezonden het bevel, om zich voon. aan te onthouden van elke kerkelijke handeling; hij heelt zich hierop tut de regering gewend met de vraag, hoedanig hij in deze behoort te hande len. Naar men verzekert zal de regering zich deze zaak aantrekken. Volgens een berigt uit Zeiniugen, in hel kanton Aargatt, heelt men dezer dagen, na vergeelsche pogingen gedurende een tijdperk van 2; jaren te hebben aangewendeen groote overwinning behaald, liet is name lijk aan de Zeiningcr boor-maatschappij gelukt een steenkolenlaag van aan merkelijke dikte en uitnemende qualiteit te vinden in een der nabijliggend dalen in de rigting van Maisprach. Becds voor vele jaren had een ervarn geoloog, de heer Gressly, het bovengenoemde deel aangewezen als een zeer gunstig terrein, waar, zooals hij beweerde, hoogstwaarschijnlijk steenkolen, formatie zou worden aangetroffen. T C 11 li IJ E. Een correspondent van de Daily News, die op 6 November de Ri sche positiën ten westen van Plewna in oogenschouw nam, schrijft: Dt Russische insluitingsring is thans door de westelijke positiën zeer naam toegehaald. Van Grivica tol den weg naar Lowtcha is de linie nog dezelfde als tijdens den laatsten aanval, lie artillerie staal op den bergkam vo« Radischewo. lip den weg naar Lowtcha staal generaal Skol elcfï niet zoo ver als toen hij den aanval op 11 September deed. De Turken, gebruik makende van het voordeel van het oogenblik na hel gevecht van 12 Sep tember, toen de Russen weder teruggeslagen waren, en van de waarsclur wing dat zij op dat punt niet onkwetsbaar bleken te zijn, wierpen viet nieuwe redoutes op, zoodat'Skobclefï' nu, in plaats van drie, er zeven tegenover zich heeft. Toen Skobelefl hier voor de eerste maal aanviel, ij gelegenheid van de nederlaag van Kriidener, vond hij er geen enkele ver schansing- en hij drong, hoewel met slechts één bataillontot binnen Pletvni door. Zijne linie heeft thans een dorpje, Brestovac genaamd, in hel front. Ten aanzien van den voorraad levensmiddelen, waarover de Turken ii Plewna beschikken, blijven, volgens den correspondent, de berigten uiteen- loopen, maar sedert zijne laatste telegrammen is eene kudde van 5000 i 6000 runderen gezien, welke op de heuvels gedreven werd om te grazen, van welker bestaan men vroeger niet wist. Andere gegevens maken het waarschijnlijk, dat Osman-pacha het nog 30 a 40 dagen in Plewna uillion- den kan, hoewel dan toch niet langer. Aan de Times meldt men dat de Russen Plewna zoo naauw hebben inge sloten dat men op één punt gemakkelijk met een cricket-bal van de Turk- sche in de Russische verschansing zou kunnen werpen. Aan beide zijden wordt met de grootste zorg wacht gehouden en de Turksche soldaten fop pen de Russen dikwijls door een "fez" op een stok te plaatsen en even boven de borstwering uit te steken. Zetten zij er zoo een tweede bijdan lokt hij een regen van kogels, en wordt de "fez" getroffen, dan lagchen zy alsof het de beste grap ter wereld ware. Omtrent den aanval der Russen op de versterkingen van den Top-Dagh voor Erzerum, waarvan nog geene officiële berigten zijn ontvangen, ver neemt men de volgende bijzonderheden. Op den 9", des ochtends ten drie ure, rnkten de Russen in twee colonnes tegen de versterkingen op en om vier ure reeds was eene colonne in het bezit van hel blokhuis op den heu vel, dat slechts 2 kilometer van de stad is. Had zij zich daar kunnen handhaven, dan ware de stad misschien verloren geweest. Plotseling echter scheen het alsof de woede der vertwijfeling zich van de Turken meester maakte. Zij wierpen zich met de bajonet op de Russen en drongen ze weder van de hoogte. De tweede colonne, die naar de zuidelijke verschan singen was opgerukt, begon nu te retireren en beide colonnes werden door de verwoede Turken achtervolgd tot aan den Devi-Boyun. Om twee ure des namiddags was hel gevecht ten einde. De Köln. Zeil. verneemt ook van goed ingelichte zijde dat de Russen nog in dit jaar wederom over den Balkan denken te trekken. Welke troe pen men daarvoor gebruiken wil, wist men niet, maar in elk geval zon de tweede of derde Rttmeensche divisie daarbij zijn. De zamentrekking van die troepen geschiedt bij en om Tirnovavan waar de Russen beweren dan met 60000 man Ie zullen kunnen oprukken. VERSAILLES, 13 November. In de nationale vergadering werd het rap port voorgelezen over het voorslel-Leblonddat met 303 tegen 39 stemmen werd aangenomen. De vergadering besloot tot onverwijlde behandeling van het voorstel-Grévy. De heer Baragnon zcide dat hel ten gevolge zou hehben het opmaken van de lyst der gijzelaars voor de aanstaande Commune. De overwinning, zeide hij, zou onwettig en schandelijk zijn. De kamer kon geene conventie zijn; om haar dit te bewijzen, was hel voldoende haar onder den voet te treden. Hy vermaande de kamer, niet deze eerste laag te leggen aan de constitutie. Er waren overigens, om deze Ie doen eerbie digen, naast de kamer de senaat en de president der republiek, die regt en kracht aan zijne zijde heeft. De heer Renault zeide dat de kamer te allen tijde het regt tot enquête had. Hij hield eene redevoering, die door de linkerzijde werd toegejuicht. Ilij verweet den ministers dat zij groote pressie hadden geoefend op de beambten, en den maarschalk bij den verkiezingsstrijd ge compromitteerd hadden. De Fourtou beklom daarop de tribune om te ant woorden. Doch de discussie werd verdaagd tot morgen. PARIJS, 13 November. Na afloop der kamerzitting gisteren werd een ministerraad gehouden, ten gevolge waarvan het gerucht in omloop kwam dat de regering besloten heeft de zitting te schorsen. De maarschalk heeft toen den hertog d'Audiflret-Pasquier bij zich ontboden om hem te gelasten den senaat legen morgen bijeen tc roepen. Waarschijnlijk zal dit echter niet gebeuren, want op het Elysée had men gemeend dat Grévy, toen hij sprak van diegenen, welke gedurende vijf maanden Frankrijk als eene veto-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2