1877. STADS -BERICHTE IN. B1N N E N L A N D S C111 2 B F tl G T E N »kfe TSCht uren dhuis l ooi land, aas »ch. kdi> ill# 270 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en levsldagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. /3.50, met het Verslag der Handelingen van den Cttntenlcraad f 3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke umnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Adverlcntién is van 1- 4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter lennis van de ingezetenen, dat de bepalingen der Algemeene Politieveror dening van den W"> October 1873, betrekkelijk dc vestiging der woonplaats In en de verhuizing binnen de gemeente, zijn de wlgende Art. 2. Zjj, die overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit ran den 3dtn November 1861 Staatsblad N». 95) aansifte hebben gedaan ran het overbrengen van hunne werkelijke woonplaats van elders naar deze gemeente, en daarvan eene verklaring hebben gedaan aan het bestuur dezer gemeente, ontvangen op het bureau van den burgerlijken Stand van die ver klaring een bewijs, dat zij verplicht zijn binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke zij zijn komen wonen, te verloonen, ten einde deze hel voor gezien teekene en in zijn register inschrijve. Art. 3. Ieder, die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, binnen ééne maand na de verhuizing, aangifte te doen op liet bureau van den burgerlijken Stand, en daarbij op te geven, wat tot de invulling van bel bevolkingsregister noodzakelijk is. Hij ontvangt van die aangifte een bewijs, dat hij binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke hij is komen wonen, vertoont, ten einde deze het voor gezien teekene en in lijn register inschrijve. Ilij is mede verplicht, binnen ééne maand na verhuizing, daarvan kennis legeven aan den lieer der gebuurle, welke bij verlaten heeft. Art. 4. Overtreding van eenig voorschrift van de beide voorgaande artike len wordt gestraft met eene boete van één tot drie gulden. burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. bRANDELER, burgemeester. Leiden, 7 November 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 November. lieden aanvaardde de heer dr. W. J. A. Jonckbloet het hoogleeraars- imbt aan de universiteit alhier met het bonden eener redevoering: //Over bet professoraat in de Nederlandsche taal- en letterkunde". Er bestaal gelegenheid tol verzending der correspondentie naar Neder- landscli Indië door middel van hel stoomschip Drenthe, van de //Rotter- damschc Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 17,ltn November aanst. is bepaald, behalve voor batavia zal er met deze gelegenheid mede tene brievenmaal aan Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren belmoren in den avond van den l6Jtn November fit de brieven den volgenden dag 's morgens vóór 10 ure te Rotterdam aan gekomen Ie zijn. Van de brievenmalen aan boord van de Franschc pakketboot Parana, den 20en September jl. van bordeaux vertrokken, zijn, bij bet stranden van dit vaartuig op de kust van Brazilië, slechts die bestemd voor Itio de Ja neiro en Buenos Ayres, met uitzondering van eenige zakken met drukwer ken en monsters, gered kunnen worden. De correspondentie gesloten in de brievenmalen voor Bahia en Montevideo ging daarbij geheel verloren. Acte-examens te 'sHagc, middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toegelaten: voor staathuishoudkunde, J. A. Ivlasens, van 's Hertogenbosch; voor aardrijkskunde, P. A. van üeinse, van Enschede. Afgewezen: een voor Duitsch, een voor Engelsch en drie voor boekhouden. Te Voorschoten hebben ccnige grondeigenaars en veehouders het plan gevormd gedurende den winter eenige landbcuw-voordragteii te doen hou den. Die voordragten, zes in getal, zullen gehouden worden door den heer C. J. Hengcveld, in de zaal van het Ambachlshuis aldaar. Volgens bet pro gramma dier voordragten zullen daarin de volgende onderwerpen behandeld worden: 1°. Gaan wij in de veehuishouding en de voordeelen die zij kan opleveren vooruit, of, is er geen nieuws onder de zon? 2". Welke lig- chaamsvormen moeten onze huisdieren, rund, schaap en varken, hebben? Leer ter beoordceling bij inkoop, tentoonstellingen enz. 3". Hoe moeten onze huisdieren gepaard worden met bet oog op hunne landhuishoudelijke bedoelingen? Grondslagen der veefokkerij, vceverbetering enz. 4". Verge lijking der Engelsche en Nederlandsche veehuishouding. Veiweiderij en mes- terij, melkerijof beiden, zooals men zegt twee ruggen uit een varken. 5'. Wat moeten onze huisdieren eten? Soort, hoedanigheid, hoeveelheid, toebereiding der voedsels. Hierbij komt de vocderlabel ter sprake. 6". Hoe moeten onze huisdieren gehuisvest zijn? Stalinrigting, licht, lucht, ruimte, afvoer van faccaliërt, ventilatie enz. In hel tijdperk van vier weken. 7 October tot 3 November 1877, zijn, blijkens bij bet ministerie van binuenl. zaken ingekomen ambtsberig- ten, door longziekte aangetast: in Zuidholland 20 runderen, in Utrecht 1, in Friesland 16; in het geheel 37 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 46 runderen door die ziekte aangetast. Te Botterdam is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen d». G. van Goor JLz., pred. te Ünd-Beijerland. Omtrent het gebeurde op de brouwersgracht te Amsterdam deelt het Hbl. nog mede, dat het ontbrekende knipmes (de overledene had er vier) in den zak van een broek is teruggevonden. De daad schjjnt dus te zijn geschied met een ander mes, dat niet behoorde aan den heer Kets. In de aangifte van overlijden wordt zijn dood toegeschreven aan verbloeding, ten gevolge van een halswonde, welke, ofschoon het vermoeden van zelfmoord niet is uitgesloten, ook door moord kan zijn veroorzaakt. Justitie en po- licie blijven in deze zaak voortdurend onderzoeken. Er heeft weer een lang durig verhoor aan hel policic-bureau plaats gehad. Het lijk van den gepensioneerden kapitein van hel O. I. leger de Geer Boers is gisteren morgen op de Onslerbegraafplaats, met militair eerbewijs, en dus onder den gewonen toevloed van nieuwsgierigen Ier aarde besteld. Eenige officieren van dat leger bevonden zich op liet kerkhof. De schoon broeder van den overledene, die op vermoeden van vergiftiging met de vrouw van den kapitein in hechtenis was genomenis op vrije voeten gesteld. A. M. Schrader, geboortig uit Gildehaus. graafschap Benthcimmogt in de afgeloopen week het voorregt genieten haar veertigjarig jubiiaeum te vieren. In 1837 bij den heer Johannes Muller te Amsterdam in dienst ge treden, is zij tot heden toe in hetzelfde huis bij zjjn zoon werkzaam. Ilaar viel bij deze gelegenheid de eer te beurt van H. M. de keizerin van Duiischland dezelfde onderscheiding te ontvangen, die H. M. bij zulk een (eest aan Duilsche dienstboden in Duiischland toekent, een keurig bewerkt gouden kruis met sierlijk diploma. Het N. v. d. D. meldt thans dat het berigt, dat te Amsterdam een persoon len gevolsc eener vechtpartij tusschen studenten en burgers zou zijn overleden, onjuist is. De daarbij gekregen verwonding was niet van zoo ernstigen aard. Aan het gesticht «De Voorzienigheid" in de Elandstraat te Amster dam is door wijlen vrouwe E. JI. 11. de Roode, wed. Y. Kuinders, een legaat besproken, groot /1000. Ouder Ede is Zaturdag avond de boerenhofslede van de wed. R. van Ree lol den grond toe afgebrand. Het vee werd gered. Ofschoon ook de spuit uit Veenendaal aankwamviel aan geen hlusschen te deuken. Men meldt uit Deventer aan de C. Maandag namiddag overleed plotseling na liet nuttigen van enkele beten van den middag-maaltijd, de beer J. v. T.koopman in verfwaren alhier. Daar vermoedens van vergif tiging bestonden, is dadelijk een onderzoek ingesteld, waartoe de regter- comtnissaris uil Zutphen denzelfden avond is overgekomen, lieden nacht heelt eene lijkschouwing plaats gehad, waarvan de uitslag nog niet bekend is. De lieer v. T. leefde met drie kinderen gescheiden van zijne echtge- noote, die te Amsterdam verblijf houdt. 's GRAVENHAGE 14 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den lieer G. Suyckerbnyk, koop man te batavia, tijdelijk in Nederland verblijf houdende, lot het aannemen der versierselen van ridder le kl. van de Hertogelijk Saksische Ernestinische Huisorde, hem door den lierlog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken, en aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat E. A. Sondervorst, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Fransche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico. Aan den heer mr. \V. baron van ileeckeren van Keil is, op zijn ver zoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur van het kabinet des konings, met dankbetuiging voor de zeer getrouwe en hoogst gewiglige diensten, door hem in die betrekking den koning en den lande bewezen. De luit. ter zee 2e kl. C. R. A. van Osenbruggen is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Bij eene hedenten behoeve van de directie der marine te Willems oord, aan hel depart, van marine gehouden aanbesteding, waren voor vlag- doek de minste inschrijvers de lib. van Hartrop en Zoon te Leiden voor 1734.80.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1