begeven, alwaar een belangrijke diefstal hecfi plaats gehad. Een marskra mer in gond en zilver, die in de herberg aldaar nachtverblijf had gehouden bemerkte bfj zijn ontwaken dat een groot aantal zijner voorwerpen hem was ontstolen. Bij onderzoek werd bijna al hel vermiste in eene sloot achter de woning teruggevonden. Re herbergierster is als vermoedelijke dadcres in hechtenis genomen. Men meldt uit Brouwershaven: Zaturdag was liet 300 jaren geleden, dat de volksdichter Jacob Cats in deze plaats werd geboren. Uit de meeste woningen waren de vlaggen uitgestoken, terwijl liet standbeeld van den dichter, hetwelk op hel marktplein prjjkt, aan de hoeken met vlaggen was afgezet. Vrijdag avond had er een buitengewone vergadering der afdceling van het Nul van 'l Algemeen ter herdenking van dien dag plaats. I)c heer Oosterman, van' Zierikzee, trad als feestredenaar op en schelste hel leven van Cats, terwijl de heer Sevcnhiiysensecretaris dezer gemeente, daarna in een gedicht in de eigenaardige dichtmaat van Cats diens levensgeschiede nis voordroeg. Na afloop begaven zich eenige leden naar het standbeeld en hingen een lauwerkrans om de slapen van den eens zoo gevierden man. De voorgenomen feestviering op gr'ooter schaal is lot den zomer van 1878 uitgesteld. 's GRAVENHAUE 13 November. Tol substituut-griffier bjj de arrond.-regibank te Alkmaar is benoemd de heer inr. Th. A. Sauues. advocaat te Rotterdam. De luit. ter zee 2C kl. L. .1. K. A. Jeekcl, dienende aan boord van het Schroefstoonischip Leeuwarden, wordt op non-activiteil gesteld en vervan gen door den luit. Ier zee 2" kl. I'. D. A. Frankamp, terwijl de luit. ter zee 2e kl. M. Smits geplaatst wordt aan boord van het schroefstoonischip van Galen. -■ Itc civiele kamer der arronth regtbank alhier heelt heden een uitvoerig vonnis gewezen omtrent de vordering, ingesteld door de regering van Nctl. Indië. tegen de alhier gevestigde Biliitou-Maalschappijwelke strekt lot be taling eener som van 21090 met renten, ter vergoeding van de kosten van hel civiel bestuur van liet eiland Billilon over de jaren 1862 en 1863. De regtbank wees de regering van Ncd. Indië hare vordering toe. veroordeelde de gedaagde maatschappij tol betaling eener som van ƒ21090 met de ren ten. berekend tegen 5 pCt. 'sjaars, en verklaarde hel vonnis uitvoerbaar bjj voorraad zonder borg logt. De regtbank zal eerlang Ie beslissen hebben omtrent een reeks van procedures betreffende onteigening van percelen ten behoeve van den spoor weg Leiden Woerden. In al deze zaken heeft een onderzoek van deskun digen plaats gehad, welk onderzoek zeer ten bezwarc van de spoorwegmaat schappij schijnt uitgevallen te zjjn, daar volgens hunne berekeningen veel hoogerc bedragen zouden moeten worden uitbetaald dan door de maatschappij waren aangeboden. De pleidooijcn in drie dezer zaken zijn heden aangevangen. Zij betroffen de percelen, waarvan de hh. Jan Belt, Jacobus Belt en J. D W. Pape eigenaren zijn. Voor de spoorwegmaatschappij traden als pleiters op de Leidsche advocaten m". A. Neeb en F. Was; voor de hh. Belt, mr. A. S. van Nierop van Amsterdam en voor den heer Pape, mr. C. P. D. Pape van 's Hagc. De eischende spoorwegmaatschappij verlangt thans dat de regtbank, zich losmakende van het oordeel der deskundigende door haar gedane aanbie dingen zal voldoende verklaren; maar de gedaagden vertrouwen dat het col- legie, passerende het verzoek der eischeresse tot het benoemen van andere deskundigen, zal bevelen de uitbetaling van het hoogcr bedrag, ol zooveel als de regtbank zal vermeenen te behooren. --De gemeenteraad heeft besloten de villa Duinoord voor de som van ƒ31400 op den Scheveningschen weg aan te koopen. Niet alleen verkrijgt de gemeente daardoor een terrein voor den bouw eener tweede bewaarschool aan de westzjjde van de visscherplaats, maar wordt tevens gelegenheid ge schonken aan Scheveningen een gewenschte uitbreiding te geven. BU1TENLANDSC11E BUBIGTEN. FRANKRIJK. In de zitting van de nationale vergadering van Maandag verklaarde de president, de lieer Gtévy, dat de kamer geconstitueerd was, en betuigde tevens zijnen dank voor zijne herkiezing als voorzitter. De kamer, zeide hij o. a., zou,, bjj gematigdheid en vastberadenheid, toonen dat zij zich harer verantwoordelijkheid bewust was. Zij zou een levendig besef hebben van den wil des lands, dat aan hare zijde stond. De beer Lcblond deed een voorstel tot wijziging van het reglement der kamer, ten einde den voorzit ter een uitgebreider magt toe te kennen. De kamer nam de urgentie van dat voorstel aan. De heer Albert Grévy deed vervolgens het voorstel cene commissie van enquête te benoemen, om de misbruiken na Ie gaan, die ge durende de verkiezings-periodc hadden plaats gehad. Volgens hem waren gedurende vijl maanden alle wetten geschondenhet schandaal der officiële candidature!) had het algemeen regtsgcvoel geschokt door te trachten de uitdrukking van den nationalen wil te vervalschen. De kamer had het regt de staatsdienaren tot verantwoording te roepenen daar het land zoo moe dig zijn pligt had gelaan. moest de kamer ook den haren doen. Ook voor dit voorstel vroeg hij de urgentie. De minister de Broglie verklaarde dal ook de regering voor de urgentie van het voorstel was. Zij zou gaarne het volle licht laten schijnen over de beschuldigingen, waaraan zij bloot stond. Wanneer het oogenblik zou zijn gekomen om eene commissie van enquête zamen te stellenzou de regering misschien minder partijdige reglers vragen dan die. welke thans over haar zijn gesteld. Zij zou de enquête in de hand werken met meer ijver dan zij. die onlangs, zonder met een mandaat te zijn bekleed, zich gezag had den aangematigd. Zij zou een oordeel uitlokken over de vreemde leer. welke zou medebrengen dat twee gevestigde magten zich moeten onderwer pen aan den wil eener derde magt. De urgentie van het voorstel is aangenomen Het voorstel is geredigeerd door hel comité van twaalf leden uit de linkerzijde. Er is thans weder sprake van een nieuw kabinet, waarvan leden zouden zijn de maarschalk Canrobertde generaal Ducrosgraaf Daru en het senaatslid Bcraldi. De generaal Chanzy, gouverneur van Algerië, is weder te Parijs aangekomen. De Pays bevestigt, dat de groep van het beroep op het volk eene deputatie naar den president der republiek gezonden heeft, om hem uit te noodigen tot volharden in den wederstand en hem de verzekering te geven van den steun der keizerlijke partij. Voorts hebben de leden dier deputatie bjj de verschillende ministers hunne opwachting gemaaktom hun dezelfde verklaringen af te Ifggen. In een kruid- en wapenmagazijn in de rue d'Orleans had Zaturdag ontploffing plaats, met het noodlottig gevol: dat achtereenvolgens al hetig den winkel aanwezige klein vuurwerk ontstoken werd en een algemeen, brand veroorzaakte. Toen de eerste brandspuit was aangerukt. slaa"d, men er binnen weinige oogenblikken inhet vuur te dooven en liet kruid dat echter in den winkel bewaard werd, voor ontploffen te behoeden. Vei! scheiden personen waren gekwetstde eigenaar van de fabriek zeer ernsti» aan de handenzijne vrouw en dochter kregen min of meer zware brand wonden terwijl nog twee andere personen aan hoofd en handen kwelsor# bekwamen door stukken steen en glas. De toestand van de vrouw fc huizes geeft reden tol ernstige bezorgdheid. De Figaro meldt op gezag van een particulier berigl uit Bome.dtt de gezondheidstoestand van den Paus verergerd is, dat de watergezwellen die zich aan de heenen openbaarden, hoogcr naar het ligchaam stijgen, dat er bijgevolg weing hoop meer is. Een ander berigt houdt in, dati» Paus zwak, maar zijn toestand niet erger is. TURK IJ E. De berigtcn uit Konstantinopel, hoe uiteenloopend ook omtrent du toestand aldaar, toonen aan dat die niet zeer geruststellend is. Volgen! sommige beriglgcvers is de broeder des Sultans, Murad. naar het oude pj. leis overgebragt. waar hij beter bewaakt kan worden. Veertig dienaret van den voormaligen Sultan, die zich daartegen wilden verzetten, omdt zij het leven van hunnen meester bedreigd waanden, zouden gewurgd zjjn Betreffende het vermoorden van den heer kaiser, Duitsch ambtenaj bij den telegraaf in Turkije, verneemt men nader dat de misdaad is bega» uit staatkundigen haal en wel door Circa«siërs. Dit is aan het licht gel» men l ij het onderzoekingesteld door den Duitschen consul te Konstanii- nopel. Daarbij is gebleken, dat de heer Kaiser doodelijk is getroffen do# den kogel van een VVinchester-geweer en met deze soort van vuurwap# zijn de ongeregelde Turksche troepen bijna uitsluitend gewapend. Het om dekken van deze bijzonderheid is van groot gewigt, uithoofde de Turkseltt regering de schuld van hel gebeurde op de Bulgaren poogde te werpen, ti bet van algemeenc bekendheid is, dat de Bulgaarsche bevolking niet in bei bezit is van een enkel dier geweren. Te Bucharest heerscht, naar men van daar aan de Pol. Corr. mei, vrij wat opgewondenheid. Aldaar was het berigt ontvangen dat het i mecnsche leger in afdcelingen gesplitst en bij onderscheidene corpsen m het Russische leger ingelijfd was Men was daarover zeer verontwaardig!, maar het blijft de vraag of het berigt niet op een misverstand berust. De Russen hebben rondom Kars 60 stukken belegeringsgeschut in sid ling gebragt. Het bombardement moet reeds begonnen zjjn. De correspondent van de Daily Telegraph deelt het "volgende mrt omtrent de vlugt van het Turksche leger van Mukhtar-pacha na de geledtt nederlaag te Devin-Boyun. De verwarring was onbeschrijfelijk. Zwerm# Russische tirailleurs drongen onophoudelijk voorwaarts. Om twaalf ure ver toonden de Russen zich het eertt en om twee ure was reeds het geheelt Turksche leger op de vlugt. Geèn enkel stuk werd tegen de opdringende Russen afgevuurd. De schrik was zoo groot, dat de artilleristen de stren gen doorsneden, hunne paarden beklommen en wegholden. Het was ene algemeene vlugt. Het was hartverscheurend deze menigte te zien op dit weg naar Erzerttmonder het geconcentreerde vuur van het meerendeel d# Russische balaillons. Verbeeld u. indien mogelijk, een opeengepakte menigit menschen Ie paard en te voetofficieren en soldaten door elkander, Circa;- siërs en Bashi-Bazoeks, kameelen met hunne drijvers, ossenwagens en aller lei andere voertuigen, alles voortdringende in eene algemeene paniek, onder het aanhoudend vuur der Russen, over wegen, waar men als in den mod der wegzinkt. Te Erzerum was het tooneel nog erger. De verschrikte gouverneur had de poorten doen sluiten. De vlugtelingen wilden naar bin nen en het gevolg was eene bloedige worsteling tusschen de Turken op de wallen en die builen stonden. Ten slotte werden de poorten opengebrokti en stroomde de vluglende menigte naar binnen. Hier steeg de verwarm ten top. De straten waren gevuld met vermoeide, uitgehongerde soldata, te vergeefs rust en voedsel zoekende. Velen konden niet verder en vieltt in slaap in den modder. Mukhtar-pacha had eenige duizenden soldaten, ID stukken, nagenoeg zijn geheelen trein verloren. PER TELEGRAAF. PARIJS, 12 November. Volgens gerucht zal er een duel plaats hebben tusschen een afgevaardigde der linkerzijde en den redacteur van de Soir. St. PETERSBURG12 November. (Officieel.) Uit Bogot wordt van den 10<i« November gemeld, dat den 8,,,° aan den Schipka-pas van beide zjjdei een heftige kanonuade plaats bad en dat den 9<Jen de generaal Skobeleffilt voorliggende hoogc begroeide heuvels veroverde met groote slagling onder de Turksche bezetting. WEENEN, 12 November. De Pol. Corr. meldt uit Cattaro, dat de vorst van Montenegro den 10Jtn dezer te Antivari was aangekomen. Zonda; namiddag hoorde men van Antivari tot Cattaro kanongebulder. LONDEN, 13 November. Daily News meldt uit Bucharest van gisteren: Men verzekert dat de Turken gisteren den aanval hervat hebben tegen Mon- taccne. dat den 9U° door de Russen werd ingenomen. De uitslag van bet gevecht is onbekend. Hetzelfde blad berigt uit Konstantinopel van gisterenParticuliere depecbes melden dat de aanval op Erzerum hernieuwd is; uitslag onbekend. Uit Cettinje meldt Daily NewsDe Monlenegrijnen hebben den 12 bet fort Siitanam. dat Antivari bestrijkt, bemagtigd; de bezetting en 2 kanonnen, benevens mttnulie en proviand zijn in hunne handen gevallen. Vorst Nicolaas rukt voorwaarts. PARIJS, 13 November. Mac Mahon heelt gisteren aan de tegenwoordige ministers verklaard dat hrj, wegens de hevige beschuldigingen, waarvan zij in de kamer het voorwerp waren en die van toepassing zijn op de ge- hcele regering, hun ontslag niet kon aannemen en hen verzocht op hunnen post te blijven. 295 Staats-LotcrlJ. Pierde Klasse. Trekkmy ran 13 November. Prijs van 2000: N". 17509. 1500: 6279. 1000: 13650. u 400: 17371. 200: 3089. 100: 66 7645 11504. Prijzen van 65. 83 1852 366-1 5628 6779 8903 10712 12516 14043 15527 17191 18957 93 1883 3666 5689 6799 8904 10820 12554 14061 15562 17204 18964 117 1884 3688 5692 6811 8918 10821 12614 14217 15638 17247 19001

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2