LEIRSCIIE COURANT. Bil 18??. WOENSDAG !4 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BEUIGTEN, J 0Y«. plait 'Igetl; 'entk N', 500. 17 Bk 'ijkt z. e tan Bi) deze Courant wordt verzonden btadz. 77- Gemeenteraad Ingekomen stukken). otarii A.l et hoek ft olid IC jl IK ioeH' e in el cl 269. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De jirijs der Couranl is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Ctmeenleraad f 3.3b, franco p. p. /3.8b. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nmnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Pe prijs der Adverlenliën is van 1-4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 cenls. -78 dei Handelingen van 40. LEIDEN, 13 November. W Voor de benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de gemeente- U Wellingen voor hooger en middelbaar onderwijs alhier wordt door burg. weth. aanbevolen de heer dr. H. A. Lorentz, te Arnhem. - «Naar aanleiding van het Gildewezen" was het onderwerp, door den liter A. van Eek, hypotheekbewaarder alhier, gisteren avond in de bijeen- umst der volksvoorlezingen behandeld. Na eenige opmerkingen omtrent kt verschil tusschcn schutters- en arbeidersgilden, gaf spreker een overzigt mi den oorsprong en de geschiedenis der gilden, hunne reglementen en gebruikenhier en daar door eigenaardige voorbeelden en opmerkingen afge wisseld. Een warm pleidooi voor de afschaffing der gildenzonder echter kt goede, dat zij in der lijd bewerkt hadden, te miskennen, hesloot deze uilige en leerrijke voordrag!die door een zeer talrijk publiek werd bij gewoond. Na het einde er van werden, even als verleden jaar, weder toegangskaarten voor de wandeltentoonstellingen in de verschillende musea tp a. s. Zondag uitgereikt. - Nadat de woning van Blankwaardt, op den Apothekcrsdijk alhier, ikaar jl. Vrijdag brand geweest is, tot heden onder policietoezigt gestaan Iwlt, vernemen wij alsnu dat de justitie ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. - De Staatscourant bevat het verslag omtrent de aanwinsten van het ton penningkabinet, gedurende het jaar 1876. - De commissie voor het middelbaar onderwijs heeft voor huisonderwijs het boekhouden toegelaten den heer Joh. Berg, te Botterdam. - liet stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 12 Jwember Gibraltar gepasseerd. De Koning der Nederlandenop wegnaar ïieuwe Diep, verliet Suez op 12 November. - De heer mr. Kappeyne van de Coppello, minister van binnenlandsche zakenheelt te kennen gegeven, dat hij zich niet weder verkiesbaar stelt ils lid der tweede kamer. - Op de algemeene vergadering der Nederlandsche Juristcn-vereeniging, Augustus 1878 te 'sGravcnhage te houden, zijn aan de orde gesteld de •olgende onderwerpena. Moet het verhoor op vooraf medegedeelde vraag* (linten behouden blijven? Zoo neen, door welk beter middel zou het kun nen «orden vervangen? Is hel in elk geval wenschelijk, dat de regter de bevoegdheid hchbe partijen voor zich te doen verschijnen ten einde over en «eder te worden gehoord? l'raeadviseurs: mr. J. Pinner, advocaat te Am- sterdamen mr. D. J. Mom Visch, raadsheer in het gereatshol te Arnhem. Behoort onze wet andere dan de beslaande voorschriften te behelzen «opens papier aan toonderen van welk beginsel zou hare regeling moeten uitgaanPracadviseurs: mr. P. B. Feith, regter, en mr. J. A. Levy, advo- caatbeiden te Amsterdam, c. Moeten ten aanzien van de verantwoorde lijkheid voor misdrijven, door middel der drukpers gepleegd, bijzondere 'oorschriften gelden? Zoo ja, welke? Praeadviseurs: mr. L. U. de Sitter, regter te Arnhem, en mr. A. Polak, advocaat te Amsterdam. Te Kralingen is Zaturdag avond, omstreeks 11 ure, ingebroken bij de weduwe B. De weduwe en baar zoon waren als naar gewoonte in hun kaaskraam op de markt te Botterdam. De echlgenoole van den zoon was tehuis. Door een ruit in te slaan, hebben de dieven de woning weten bin- «en te komen. De vrouw, in hoogst zwangeren toestand verkcerende, viel ten gevolge van den schrik bewusteloos op den gronden de dieven heb ben daarvan gebruik gemaaktdoor de vrouw in den kelder neèr te leggen. Daarop hebben zij de lade der kast opengebroken en daaruit, benevens eenig zilver, een geldswaarde van ƒ325 ontvreemd. - Te Amsterdam werd gisteren namiddag brand ontdekt op den derden zolder van een pakhuis in de Spuistraat bij de Raamsteeg. De brandweer 'oud bij onderzoek dat in cene zeer groole hoeveelheid turf, welke op deze zolder was opgestapeld, een gedeelte smeulende was, maar met geen moge- Ijkheid was te ontdekken waar de eigenlijke kiem van het vuur zich bc- 'ond. De rook op den zolder was zoo verstikkend, dat een knecht en een paar brandvvachts nagenoeg bewusteloos naar beneden moesten worden ge- hragt. Een andere brandwacht, die zich onmagtig gevoelde, viel van de trappen, toen bij zonder geleide poogde naar beneden te komen, en werd door zijne kameraden naar,het gasthuis gebragt. Nadat de noodige voor zorgsmaatregelen waren genomen, is men tot het uithalen van den turf overgegaan, en slaagde men er in den zetel van het vunr te ontdekken. Nog drie brandwachts werden daarbij door den verstikkenden rook bedwelmd. Te Amsterdam in de Nes had, volgens het N. v. d. D., voor een paar weken eene vechtpartij plaats tusschen studenten en burgers. Een der laat- slen werd toen zoodanig gewond dat hjj Zaturdag II. aan de gevolgen over leed De dader is in hechtenis. Te Amsterdam heeft men dezer dagen uit een vaartuig, dat in de Prinsengracht lag, terwjjl de schipper en zjjne vrouw eenige oogenblikkeu afwezig waren, ƒ270 aan bankpapier en eenige gouden en zilveren sie raden gestolen. Door wijlen vrouwe Lena J. Jacob llont, wed. van den heer Ph. S. Catz, zijn de volgende legaten vermaakt, als: een van 300 francs aan het Nederl. Israël, meisjesweeshuis, een van 200 fr. aan het genootschap tot ondersteuning van behoeftige Nederl. Israël, kraamvrouwen, een van 150 fr. aan het Nederl. Israël, jongensweeshuis, een van 250 fr. aan het Nederl. Israël, oude mannen- en vrouwenhuis, een van 200 fr. aan het Nederl. Israël, vrouw en-doodgravers-collegie en een van 200 fr. aan de Nederl. Israël, gods dienst-armenschoolallen te Amsterdam. - Men meldt uit Laren, van 12 Nov.: Vóór ongeveer 7 jaren is op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld hel Ijjk van iemand, die een zelfmoord had gepleegd en om die reden niet mogt begraven worden op de begraafplaats der roomsch-katholieke gemeente, waartoe de overledene behoorde. Vóór eenigen lijd had de lamilie van den overledene zich, onder overlegging van een al test van den geneesheer, d'. van Hengel, dat de zelf moord in een aanval van waanzin had plaats gehadgewend tot den aarts bisschop van Utrecht, met verzoek alsnog, naar aanleiding van dat attest, verlof te geven om het lijk van den zelfmoordenaar van de algemeene be graafplaats over te brengen naar de bijzondere der r. k. gemeente. Nadat bet bedoelde vcrlot door den bisschop was gegeven en ook op grond van Int daaromtrent bepaalde bij de begrafeniswet de burgemeester dezer ge meente de noodige toestemming bad verleend tot overbrenging van bet Ijjk, heeft deze plaats gehadechter zeer tegen den zin van een aanzienlijk deel der r. k. bevolking van deze plaats. De ontevredenheid over hel plaats gehad hebbende schijnt zoo hevig te zijn, dat, niettegenstaande in de gis teren gehouden godsdienstoefening in de r. k. kerk mededeeling was gedaan van het door den bisschop ven Utrecht verleende verlof en van de reden, waarop dat gegrond was, gisteren avond een troep van wel 300 personen, dreigende en tierendede afsluiting van de begraafplaats heeft verbroken, de kist met het lijk van den bedoelden persoon heeft opgegraven en weder naar de algemeene begraafplaats heeft teruggebragi. Naar men verneemt, is van het een en ander proces-verbaal opgemaakt. C.) Omtrent de ontvlugting van een üuitscher, zekeren Briilil, uit het huis van verzekering te Arnhem, wordt nader gemeld dat volgens gewoonte de bewaarder, des avonds omstreeks half zeven hel eten aan de arrestanten brengende, zich even van de cel verwijderde, zonder die te sluiten. Brühl, die met 3 andere veroordeelden in diezelfde cel zatmaakte van die gele genheid gebruik, om zich in eene onbewoonde cel tc begeven, waarop de bewaarder zonder zijne commensalen, te lellen, bij zijn terugkeer de deur sloot. Brühl heeft daarop langzamerhand de binnenplaats van het gebouw weten te bereiken, van waar hij langs de goot naar hel dak is geklom men. Daar het uur van het uitzetten der schildwachten nog niet was ge slagen, kon hij gemakkelijk de openbare straat bereiken, van waar hjj onbemerkt langs den Wcstervoortschen dijk in de rigting van zijn vaderland is opgewandeld. Te Leeuwarden zijn twee eerst in het vorige jaar gebouwde graan- pakhuizen ingestort. Te 's Hertogenbosch is gisteren ochtend, op de openbare straat, een aanslag gepleegd op het leven van een meisje, dat zich eerlang zou in den echt begeven. Een gehuwd man, die in ongeoorloofde betrekking stond tot het meisje, ontmoette haar, hield haar staande en bragt haar na eenige woordenwisselingen een steek in de borst toe. De dader werd onmiddellijk aangehouden, terwijl de ongelukkige, wier toestand weinig hoop overlaat, naar het gasthuis werd overgebragt. De justitie te Middelburg heelt zich Zaturdag morgen naar Borselen

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1